Podobno jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie. Hmm… 

Można latami chodzić w szkole na lekcje angielskiego i nadal się go nie nauczyć? Można. A można chodzić na dodatkowe zajęcia z języka i nadal wstydzić się otworzyć usta przy obcokrajowcu? Też można. Byłam na to żywym dowodem.

Można też mieć 6 lat, polskojęzycznych rodziców i mówić płynnie po angielsku. Na to też mam żywy dowód w postaci swojej córki. Pisałam wam kiedyś, że posługuje się angielskim prawie z taką samą łatwością jak polskim. Chciałabym, żeby tak samo było z jej młodszym bratem.  I nawet wiem, jak to zrobić.

English, please – sprawdzona metoda na naukę angielskiego

Naukowcy jej nienawidzą! Odkryła jak nauczyć dziecko angielskiego bez wychodzenia z domu! No dobra, żartuję. Nasz sposób na oswojenie dziecka z językiem angielskim jest bardzo prosty, ale za to skuteczny. 

dwulatek oglada bajki po angielskuAntoś codziennie ogląda bajki. Jak to 2-letnie dziecko, czasem 5, czasem 10 minut. Wiadomo, dłużej nie może się skupić. I też ja go do tego skupienia nie zmuszam. Ale skoro i tak ogląda bajki, to co stoi na przeszkodzie, żeby oglądał po angielsku?

Ten sposób sprawdził się w 100-u% przy Lence, dlatego po prostu wiem, że działa. Tylko najlepiej zacząć najwcześniej, jak się da i działać konsekwentnie. To bardzo ważne! Na pewno same słyszałyście rady, żeby ucząc się nowego języka zacząć od oglądania bajek. Dlaczego by tego nie spróbować u maluszka?

Stwierdziłam, że nic nie ryzykujemy. Najwyżej wrócimy z podkulonym ogonem do Bolka i Lolka, albo Krecika. Wierzcie mi, że nie było takiej potrzeby. Pamiętam, że w wieku 4 lat, Lenka sama zaczęła się dopominać, żeby przełączyć bajkę na język angielski. Byliśmy naprawdę konsekwentni. Przełączaliśmy język nawet podczas wizyty u dziadków. Jedni powiedzą, że nadgorliwość gorsza od faszyzmu. Ale dlaczego by nie wykorzystać naturalnych predyspozycji dziecka i faktu, że chłonie język szybciej, niż będzie się to działo w późniejszych etapach jego życia? 

Wiem, że to może się wydawać trochę szalone. Ale ta metoda będzie działać tylko wtedy, jeśli zaczniecie bardzo wcześnie i będziecie trzymać się planu. Nie wystarczy przełączyć na angielski tylko „kiedy się przypomni”. 

Dlaczego małemu dziecku nauka idzie sprawniej?

Bo dziecko przyswaja największą ilość wiedzy do drugiego roku życia. Dziecko po prostu rejestruje. Nie przetwarza, nie analizuje, intuicyjnie zapamiętuje elementy języka. Ma też większą łatwość w wychwytyceniu różnić w wymowie głosek. Poza tym ma coś,czego konsekwentnie pozbywamy się z wiekiem – wrodzoną ciekawość, która sprawia, że dziecko chłonie jak gąbka. Dlatego jeśli maluch osłucha się z angielskim, w przyszłości konstrukcje gramatyczne ani nauka słówek nie będą mu straszne. Wydaje mi się, że takie oglądanie bajek jest o wiele lepsze, niż zniechęcenie kilkulatka do nauki języka przez sadzanie go z książką przy biurku. 

Czy warto?

Nie chodzi o to, żeby parolatek płynnie mówił po angielsku, podczas gdy ciągle kaleczy ojczystą mowę.

 U Lenki do oglądania bajek z czasem doszły anglojęzyczne książki, rozmowy z native speakerem, zabawy ze nami, też po angielsku. Ale widziałam, że nasz pomysł z bajkami przyniósł naprawdę świetne rezultaty. Była osłuchana, dużo rozumiała, czuła się swobodnie w rozmowie. Wiele razy patrzyliśmy na jej poczynania naprawdę pozytywnie zaskoczeni.  Ale pamiętajcie, że nauka języków niesie za sobą dużo innych korzyści. Poprawia zdolność koncentracji, zapamiętywania. Rozwija umiejętności umysłowe dziecka i ułatwia mu naukę, nie tylko języków obcych. Więc chyba warto, prawda?

Dla tych, którzy nie widzieli, przypominam, jak Lenka mówiła po angielsku, kiedy miała cztery lata: Jak nauczyłam córkę płynnie mówić po angielsku (nie wydając nawet złotówki).

Mam nadzieję, że pobrałyście już kod rabatowy na wielką promocję LEGO, która wkrótce startuje w drogeriach Rossmann.
Taki kod daje wam możliwość kupienia każdego dostępnego w Rossmann zestawu LEGO aż 25% taniej. A wybór zestawów jest bardzo duży, więc będzie w czy wybierać.
Kody rabatowe możecie pobierać teraz, później niestety nie będzie już takiej możliwości. Promocja trwa do 9 grudnia, więc będzie jeszcze sporo czasu, żeby zrobić zakupy. POBIERZ KOD RABATOWY: KLIK