Kto z was nie zna słynnej chatki z piernika Baby Jagi – ręka do góry. Ale my zamiast czytać bajki, będziemy odtwarzać ten słodki dom. Tyle tylko, że w miniaturowej wersji. Zbudujemy sobie nawet małe osiedle. 

Wprawdzie chata ze znanej na całym świecie bajki o Jasiu i Małgosi owiana jest złą sławą przez tą durną czarownicę, ale jednak dzieci domku niespecjalnie się boją. Zwłaszcza, jeśli mogą go zjeść. Dlatego ja postarałam się w tym roku o to, by móc spałaszować chatkę. Ale nie będzie to taki standardowy duży domek, jakie możecie spotkać w sklepach w okresie przedświątecznym. Rodzinę zaskoczyłam tym razem miniaturowymi jego wersjami. Są po prostu urocze, zresztą sami zobaczcie na zdjęciach. Mam nadzieję, że będą równie uroczo rozpływać się w ustach. Łapcie przepis.

Składniki: (podaję wam przepis na około 40 domków)

500 g mąki

180 g płynnego miodu

120 g masła

100 g cukru pudru

1 jajko

20 g przyprawy do piernika

1 łyżeczka sody oczyszczonej ( lub 1/2 łyżeczki sody i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia)

1. Mąkę przesiewamy przez sitko i mieszamy z sodą.  

2. Dodajemy miód (jeśli nie jest płynny można go delikatnie podgrzać w małym rondelku). Następnie dodajemy cukier i przyprawę do pierników.

3. Dodajemy jajko i pokrojone w kostkę masło. Legendy mówią, żeby wyrabiać ciasto rękoma, ale łatka leniwej pani domu do czggoś zobowiązuje. Pakujcie to do robota kuchennego i niech on odwali za was całą robotę.

4. Z gotowego ciasta wyrabiamy kulę, którą następnie wkładamy na 20 minut do lodówki.

4. Po upływie tego czasu ciasto rozwałkowujemy na grubość ok. 3-4 mm i wycinamy mini domki (domki z piernika na kubek)

5. Piekarnik nagrzewamy do 1800C i układamy wycięte pierniki na blaszce, zachowując odpowiedni odstęp. Pieczemy około 5 minut (ale proponuję, żebyście miały je cały czas na oku). Pamiętajcie, że im ciemniejszy piernik, tym będzie twardszy.

6. Przepis na lukier królewski: łyżeczka soku z cytryny, 150 g cukru pudru, 30 g białka jaja. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy ze sobą i lukier gotowy.

domki z piernika
domki z piernika na kubek

„Budowanie” domków:

1. Po upieczeniu i przestudzeniu ścianek domków, trzeba je teraz posklejać. Najlepiej zrobić to przy pomocy lukru królewskiego. Sklejanie zacznijcie od przyklejenia bocznej ścianki do ściany z „wejściem”, nastęonie druga boczna ścianka i tył domku. Na koniec zostawcie sobie dach. 

2. Sklejone domki odstawiamy na godzinę, aż „cement” się dobrze zwiąże. Po zaschnięciu możemy już spokojnie zająć się dekoracją.

3. Przechowujcie tak jak inne pierniki – w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Jak zauważyliście, szablon, który Wam udostępniłam ma specjalne otworki – drzwi, dzięki którym będzie możliwe zamocowanie pierniczków na brzegach kubków. Prawda, że to fajny pomysł na zaskoczenie gości?

Smacznej chatki!

mini domki z piernika przepis
domek z piernika przepis