Droga Mamo, 

Droga Kobieto,

Zmęczona? Pewnie urobiłaś sobie ręce po łokcie. Przecież każde Boże Narodzenie zaczyna się od mamy. To ona sprawia, że zbiera się cała rodzina, że dom pachnie wypiekami, a stół ugina się od przysmaków. To ona dba o zewnętrzny wystrój i ciepło domowego ogniska. Ona robi wszystko, żeby w tych wyjątkowych dniach nadać domowi równie wyjątkową atmosferę. Ważna rola, prawda? I na pewno podeszłaś do niej ambitnie. 

A ja chciałabym Ci dzisiaj życzyć, żebyś i Ty poczuła się absolutnie wyjątkowo. Nie jak matka-Polka dogorywająca, ale szczęśliwa, kochana i dumna z siebie kobieta. W końcu dźwigasz to wszystko na co dzień, nie tylko od święta.

Niech rzeczy błahe nie przysłaniają Ci rzeczy ważnych. Niech brudne okna i sterta prania nie decydują o Twoim nastroju. Niech presja społeczna nie dyktuje Ci, jaką matką powinnaś być i co jeszcze powinnaś zrobić.  Nie daj sobie wmówić, że powinnaś „bardziej” – bardziej się postarać, bardziej się wysilić, lepiej wyglądać, lepiej przygotować, żyć, wiecznie próbując sprostać wymaganiom.

 

swieta to stan umysluzimowa herbataŻyczę Ci, żeby Twój dom był miejscem, w którym niezależnie od pory roku, celebruje się miłość i wzajemny szacunek. Żebyś czuła się kochana, doceniana i akceptowana, również, jeśli nie wszystko będzie idealne. Żebyś czuła oparcie w najbliższych i sama była dla nich ostoją, do której zawsze będą wracać, choćby w ciepłych myślach o tym, jak tworzyłaś dom i jak piękne dzięki Tobie były każde kolejne święta. 

Niech te święta przyniosą Ci dużo wewnętrznego spokoju, siły i cierpliwości. Nawet, kiedy nad Twoją głową zbierają się czarne chmury i masz wrażenie, że cały świat chce Ci uprzykrzyć codzienność, doceniaj to, co masz. Jest jedna brutalna prawda – nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej. Czy na pewno musisz odłożyć szczęście na potem: na grzeczniejsze dzieci, większe pieniądze, na „żeby mąż przestał wreszcie bałaganić”? Pomyśl, jak pusty byłby Twój świat bez tych, których kochasz. Doceń, jak dzieci wypełniają dom śmiechem i szczerą radością, której jeszcze nie zdążył zepsuć świat. Doceń, że możesz przytulić się do męża i w jego spojrzeniu znaleźć zapewnienie, że wszystko będzie dobrze. Pamiętaj o tym nie tylko teraz, kiedy wszyscy usiądziecie o jednego stołu. 

dziewczynka
rodzenstwo

mini domki z piernika
dwulatekNie przejmuj się rzeczami, na które kompletnie nie masz wpływu. Jeśli masz jakiś wpływ – nigdy nie trać nadziei i wiary w to, że uda Ci się pokonać wszystkie przeciwności.

Niech Boże Narodzenie będzie dla Ciebie czasem, w którym naładujesz baterie i nabierzesz przekonania, że cały Twój trud nie idzie na marne.  Życzę Ci, żeby zawsze wystarczało Ci zdrowia i odwagi. Poczucia, że w rodzinie jest Twoja siła i oparcie (chociaż czasem masz ochotę ich udusić). Nie zapominaj, że nie każdy ma tyle szczęścia, co Ty… Skupiając się zbyt mocno na błahostkach, łatwo to gdzieś po drodze zagubić.

dekorowanie choini z dziecmi
rodzinne swieta
bransoletka apart
swiateczne pierniczki
mama przytula corke
zielona sukienka
tata corka
zegarek meski aztorin


Życzę Ci, żebyś obudziła w sobie dziecko, które wie, że zawsze może liczyć, że ktoś je wysłucha i nie zostawi w potrzebie. Dziecko, które nie wstydzi się śpiewać głośno kolęd, lepić bałwana, szusować na sankach i rzucać śnieżkami. Dziecko, które potrafi się cieszyć z małych rzeczy. Bądź mądrą mamą, która nie tylko stara się, żeby jej dziecku niczego nie zabrakło, ale przede wszystkim pamięta, żeby je kochać, słuchać i wspierać, nawet wtedy, kiedy nie do pasuje do stworzonego w naszej głowie ideału. 

szczesliwa mamaTe święta to także okazja, żeby być dla nich przykładem. Pamiętaj o tych, którzy mają mniej szczęścia – są samotni, schorowani, biedni. Nie chowaj urazy, bo ona zatruwa całe życie i niszczy Twój spokój. Potraktuj ten czas, jako czas wybaczania i dobroci. Nie bój się śmiać, wzruszać i okazywać uczuć. Nie bój się okazywać swoim bliskim, jak bardzo ich kochasz. Gotowe wierszyki i formułki zamień na jedno szczere zdanie. Pokaż, że o nich pamiętasz, myślisz i życzysz im dobrze.

palenie przy kominku
czytanie ksiazki na kanapie

Wszystkiego najlepszego! Niech to będzie naprawdę piękne Boże Narodzenie…

rodzinne zdjecie

Lenka:

Sukienka, buty, opaska: Jacadi Paris Polska

Bransoletka: APART

Antoś:

Sweter, spodnie, koszula: Jacadi Paris Polska

Buty: Bobux

Kinga:

Spódnica, bluzka: Mosquito

Bransoletka: APART

Adam:

Sweter: Medicine

Zegarek Aztorin Classic: APART