Sen o dziecku. Co to znaczy, kiedy śnią ci się dzieci?

21

Znowu zawiedziona obudziłaś się dziś z myślą: „Znowu nic mi się nie śniło”? Pocieszę cię: badania na mózgu jednoznacznie wykazały, że każdy człowiek śni, ale nie każdy sny zapamiętuje. To, czy jesteśmy w stanie opowiedzieć, co nam się śniło czy nie, zależy od tego, w jakim momencie się obudzimy – czy w trakcie snu głębokiego czy w tzw. fazie REM (fazie marzeń sennych).

Jak bardzo nieprawdziwe jest stwierdzenie „śpi jak niemowlak” wie każda matka, jednak jeśli chodzi o marzenia senne, to jednak dzieci śnią statystycznie najwięcej. Dwulatki mają sny prawie przez połowę całego czasu przeznaczanego na sen! A co należy do najpopularniejszych tematów rodzicielskich snów? Oczywiście dzieci!

Jednak ten wdzięczny temat pojawia się w snach każdego człowieka, nie tylko rodzica. Kiedyś uwielbiałam przeglądać stary, przedwojenny sennik ze strychu babci. Odkopałam go jakimś cudem ostatnio i okazało się, że do najbardziej pojemnych haseł należą właśnie sny o dzieciach.

Sen o dziecku. Co to znaczy, kiedy śnią ci się dzieci?

Gdy śnią nam się dzieci, to nie zawsze są to miłe sny, ale jednak rzadko oznacza to prawdziwe kłopoty; według senników podstawowym znaczeniem tego sennego symbolu jest zmiana lub chęć do jej dokonania. Jednak to bardzo ogólne stwierdzenie, bo wariacji na temat snu o dzieciach jest nieskończenie wiele. Ogólna, uproszczona zasada interpretowania znaczenia dziecka we śnie jest taka: zdrowe, rumiane, tłuściutkie dziecko lub niemowlę – dobrze; chude, niedożywione, wyglądające na chore – źle. Nie oznacza to oczywiście, że jeśli przyśni ci się kruchutki niemowlak, to wkrótce czeka cię nieprzyjemna przygoda. Oznacza raczej tendencję i atmosferę, która panuje obecnie w twoim życiu w związku z dużą zmianą, której oczekujesz lub której chciałabyś dokonać.

Najciekawszą, najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie tego, co to znaczy, gdy śnią się dzieci, podał przed laty doktor Freud. Według niego należy obserwować w czasie snu nie tyle dziecko, co nasz stosunek do niego. To on odzwierciedla prawdziwe odczucia w tym temacie w realnym, niewyśnionym życiu. Gdy śni wam się dziecko, to również wspaniale oddaje według Freuda wasz stosunek do swoich rodziców lub współpracowników i szefa. Mnie osobiście zdarzyło się, że często śniłam, iż jestem małym dzieckiem i próbuję sprzedawać w sklepie. Faktycznie, zbiegło się to z niezbyt przyjemnym okresem w moim życiu, gdy szefem był mi całkowicie kontrolujący każdy element mojego życia człowiek.  Teraz to rozumiem i chyba sny próbowały mi wtedy dać do zrozumienia: „Kobieto, rzuć to w diabły!”.

Chińczycy z kolei mówią, że dziecko we śnie to zawsze dobry znak. Wyjaśniają również bardzo prosto, że dziecko we śnie symbolizuje coś świeżego, początek jakiejś nowej sytuacji. Dlatego gdy w marzeniach sennych widzimy dziecko w negatywnym świetle, może to oznaczać, iż boimy się zmiany, która nas czeka. Z tych samych powodów, gdy śnimy o dziecku, które spada albo choruje, może wieszczyć to upadek twoich zamierzeń… ale nie musi! Może po prostu wskazywać, iż boisz się śmiertelnie tego, co cię czeka, do tego stopnia, że zaniechasz swoich planów i faktycznie, wtedy wszystko weźmie w łeb. Co ciekawe, gdy śnisz o dziecku, które umiera, możesz odetchnąć z ulgą. Śmierć to przecież koniec, a w przypadku koszmarnego obrazu martwego dziecka – koniec twoich problemów i początek sukcesów. Z kolei matkom często śni się, że rodzą dziecko. Owszem, może to być powrót do wspomnień ze szpitala, ale również zwiastuje nieoczekiwane szczęście w różnych postaciach, np. materialnych czy towarzyskich.

Chyba nie istnieje mama, która oczekując dziecka nie śni o niemowlęciu. Najczęściej jednak nie są to przyjemne sny, ale nie bójcie się, jeśli zobaczycie krwawe sceny porodu, wynaturzonego noworodka i tego rodzaju koszmary. KAŻDA matka przeżywa lęk przed nową sytuacją, nawet taka, która urodziła już trójkę dzieci. Ja w sny prorocze stanowczo nie wierzę, ale ufam podświadomości i intuicji. Jeśli więc przyśni wam się poród zakończony tak, jak większość porodów w średniowieczu, zamiast wpędzać się w paranoję i stres, podziękujcie swojemu mózgowi, że wyprodukował taki makabryczny scenariusz. To sygnał dla was, aby zacząć walczyć ze swoimi lękami i stresem, bo to nie sny zaszkodzą matce w ciąży, ale dramatyczna reakcja mamy. Na pociechę dodam, że jeśli widzisz we śnie twarz swojego potencjalnego dziecka, jest to raczej projekcja tego, co kiedyś obejrzałaś w telewizji czy na żywo – ludziom bowiem nigdy nie śnią się twarze, których choć raz w życiu nie widzieli.

Dawniej tłumaczenie znaczenia snów było bardzo ważne dla ludzi, a teraz… teraz w natłoku spraw nawet nie zwraca się na nie uwagi. Zaburzenia snu, łykanie pigułek na sen też nie pomagają nam śnić, bo większości marzeń sennych nawet nie zapamiętujemy. Jednak warto przyjrzeć się tym projekcjom, bo nawet, jeśli sny nie przepowiedzą przyszłości, to dadzą nam sugestię dotyczącą naszego nastawienia do spraw. Bo czasem udajemy, że nie chcemy wiedzieć najgorszego, ale snów nie da się oszukać.

21 komentarzy

 1. No tak jak śni mi się dziecko kiedy jestem w ciąży to wiadomo że bedzie cos nowego , cos świeżego. I świeża to chyba będę ja jak rosa na trawie kiedy przyjade z noworodkiem do domu i ten zamiast spac to bedzie robił nic ale nie spał. Rozumiesz mnie….? I nikt mi nie powie ze niemowle to tylko je i śpi!

 2. Kiedy śnią się dzieci to znaczy że szykuje się bogactwo, fortuna i dobrodziejstwo, urodzaj i tym podobne same plusy generalnie.

 3. Koszmary nocne to dla mnie zmora. Wstaje spocona , zestresowana i cały dzien potem myśle o tym że biegnę ale nie mam sił w nogach , albo hamuje a nie mam hamulcow w samochodzie i tak w kolko. Nie polecam takich snów.

 4. karola on

  A mi dziś śnilo się że byłam w ciązy. I oglądałam u lekarza usg z dzieckiem 🙂

 5. Wydaje mi się osobiście mimo wielu sporów i tez, ze sny to tak naprawdę odpoczynek mózgu. Nie mamy wpływu na to o czym śnimy ani na to co będzie kiedy zobacyzmy w śnie dziecko czy białego konia. Sen to normalna funkcja fizjologiczna. Tak jak sluchanie czy widzenie. Norma.

 6. monika on

  Staramy się z meżem od 2 lat o dzieco i narazie nic, snie o dzieciach , dziecku i wszytskim co zwiazane z dzieckiem , wszedzie widze matk iz dziecmi, wszedzie chodza pani przedszkolanki z gromadka dzieciakow , slysze ich glosy wszedzie. Tak bardzo chce je miec.

 7. justyna on

  Przy bliźniakach to już żaden sen o pięknym bobasku nie jest cudowny. Mam ich dość!!!!!!!! Chce się tylko wyspać. :(:(:(:(

 8. dorota on

  Nie pamiętam kiedy ostatni raz o czymś śniłam ????? Chyba jestem zbyt zmeczona na sen.

 9. wandzia on

  To chinach to nie w polsce, to zupenie inny swiat, tam ludzie inne sny maja i inne zwyczaje.

 10. ewelina on

  Najważniejsze tu chyba o to żeby się wyspać, a tu w dzisiejszym zwariowanym świenie cieżko o chwile snu , i chodzi mi tu o ten zdrowy, pełny , głęboki sen a nie sen piętnowany stresem i presją.
  A sny to tylko piękny dodatek , nich kazdy sni o czym chce byle zdrowo i pieknie, bajecznie…

 11. Oj tak pamiętam do dziś jak przechodziałm na miesiąc przed poczęcieć traumy związane z porodem, sniłmi się on codziennie. I juz jak wczesniej na poczatku ciazy mialam piekne sny z dzieckiem tak pod koniec juz mi sie dzidzius nie sil tylko poród. I jakos to poszlo, poszlo w zapomnienie.

 12. Wiadomo! Sen o dziecku to zawsze przyjemny sen, dzieci to cudowny stwór natury.

 13. elwirka on

  Kiedyś wierzyłam w każdy sen który mi się zjawił, miałąm swoj sprawdzony stary sennik z dziada pradziada, coś tam się sprawdzało ale teraz się z tego śmieję, przecież to głupoty….

 14. Lubię śnić o małych grubaskach , tłuściutkich nóżkach i wydętym słodkim brzuszku. I nie obchodz mnie co to oznacza. Zawsze wsaję z pozytywną energią po takim śnie ;p

Odpowiedz