Probiotyki: cud medycyny, czy zwykłe naciąganie?
Jako dziecko chodziłam się bawić do sąsiada. Sąsiad miał dość zasobną domową aptekę, a w niej wszystko miało przyklejoną kolorową karteczkę z adnotacją. Zapamiętałam tylko, że na Amolu sąsiad umieścił napis „Amol −na wszystko”.
Nie wiem, dlaczego akurat ten napis utkwił mi w pamięci, ale kiedy myślałam o dzisiejszym wpisie, różowa karteczka znów stanęła mi przed oczami. Tym razem w kontekście probiotyków, bo jak to właściwie z nimi jest? Czy to oszukiwanie samych siebie, czy superlekarstwo?
Probiotyk: co to właściwie jest i gdzie ich szukać?
Nazwa pro bios pochodzi z j. greckiego i oznacza dokładnie „dla życia”. Według WHO, probiotykami nazywamy zarówno preparaty, jak i produkty żywnościowe, które zawierają pojedyncze lub mieszane hodowle żywych drobnoustrojów. Podane w odpowiedniej ilości, wywierają korzystny wpływ na zdrowie.
W praktyce? Mnóstwo szczepów probiotycznych zawierają naturalne produkty, po które wcale nie musimy chodzić do apteki. Jest to oczywiście mleko, kefir, maślanka, czy serwatka. Naturalnym i łatwo dostępnym probiotykiem jest też sok z ogórków kiszonych, albo KISZONA kapusta. Źródła drobnoustrojów zawiera również pokarm matki i mleko modyfikowane dla niemowląt. Na „deser” zostawiłam preparaty farmaceutyczne, tj.: leki, suplementy, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia. Właśnie w tej ostatniej grupie zaczynają się schody: pole do popisu dla koncernów farmaceutycznych i zwykłych naciągaczy.
Skąd się wzięły probiotyki?
Czy to oznacza, że probiotyki są wymysłem współczesnego świata, intratnym biznesem, wymyślonym przez koncerny XX wieku? Nie do końca. Może zaciekawi Was, tak jak mnie, fakt, że sfermentowane napoje mleczne były stosowane leczniczo w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych już w starożytności! Zainteresowałam się trochę tym, jaką drogę przeszły naturalne probiotyki, żeby znaleźć się na dzisiejszym rynku, na którym panuje dosłownie probiotyczny boom.
Wiecie, do czego się dokopałam? Co może łączyć estońskiego agenta nieruchomości- bankruta i holenderskiego sprzedawcę węglanu dla krów i cieląt? Choć brzmi to abstrakcyjnie, historia probiotycznego tsunami zaczyna się od właśnie takich małych przedsiębiorców, którzy kombinowali co zrobić, żeby zarobić, a w produkowaniu probiotyków znaleźli swój biznesplan. Dzisiaj, ponad 90% firm będących guru na rynku probiotyków (ale też uwielbianych przez nas, kobiety, suplementów, dzięki którym mamy być wiecznie piękne i młode), ma bardzo podobną historię powstania.
Business is business
Zastanawiacie się pewnie, po co o tym piszę. Mój stosunek do takich farmaceutyków jest – delikatnie mówiąc – sceptyczny. Może nie uwierzycie, ale sama NIGDY nie stosowałam kupowanych w aptece probiotyków i NIGDY nie podawałam ich moim dzieciom. Dlaczego? Jeśli czytałyście o herbatkach, które pijam od lat, albo soku z kapusty, to już wiecie, że zdecydowanie skłaniam się ku naturalnym rozwiązaniom i póki co nie zdarzyło mi się na nie narzekać.
Wyobraźcie sobie, że taki olbrzymi rynek, jakim jest obecnie rynek probiotyków, praktycznie nie jest kontrolowany. Nikt go nie reguluje. Dopóki nikt nie umiera, producentem może być nawet dziecko w podstawówce. Piszę to z przymrużeniem oka, ale fakty są takie, że Internet jest kopalnią gotowych receptur, do których dostęp ma każdy surfujący w sieci człowiek. Znalezienie producenta, który pomoże zrealizować recepturę jest również dziecinnie proste. Są producenci, którzy dla kasy wyprodukują wszystko. Następnie ogłoszą, że produkt został „gruntownie przebadany”. Dobra reklama, trochę PR-u w sieci i interes się kręci. Firma zarabia, rząd dostaje pieniądze z podatków, firmy mnożą się jak grzyby po deszczu. To z kolei nakręca zatrudnienie. Nikt nie ma interesu w tym, żeby się czepiać.
Klient nieawanturujący się?
W PRL-u taki klient, to skarb. Dzisiaj, niestety, większym skarbem jest klient naiwny, który zobaczy reklamę, uwierzy i pobiegnie kupić. Nie mówię, że skoro ja nie stosuję takich preparatów farmaceutycznych, to są one „fuj” i Wy też nie powinniście po nie sięgać. Ale pamiętajcie, że jako rodzice, decydujemy nie tylko za siebie.
Czy można się jakkolwiek uchronić przed natarczywymi, kłamliwymi reklamami i wciskaniem nam niewłaściwych produktów? Ja znam tylko jeden sprawdzony sposób: wiedza i zdrowy rozsądek. Wybrałam dla Was kilka najczęściej wciskanych nam kitów, które warto mieć na uwadze, zanim zdecydujemy się na kupno probiotyku.
Mit mikrokapsułkowania: probiotyki poddane mikrokapsułkowaniu wcale nie dają dobrych efektów. Kapsułkowa osłonka jedynie opóźnia proces reaktywacji bakterii. Może się więc okazać, że zostanie wydalona z organizmu jeszcze zanim zacznie się namnażać. Mikrokapsułkowanie wymaga dodatkowo wysokiej temperatury, która uszkadza bakterie (jedynie 30% bakterii jest chronione).
Mit wielu szczepów: firmy i producenci probiotyków prześcigają się w tworzeniu receptur, które zawierają jak największą liczbę szczepów bakterii. Od 1-5 szczepów w kapsułce/saszetce jeszcze przed 2000 r., dotarliśmy do 16-20! Rozwój medycyny? Nie, zwykła zachłanność. Etykiety wypełniają się tekstem, niezrozumiałym dla większości z nas, ale brzmią mądrze i stwarzają poczucie, że płacimy za dobry, solidny produkt. Działanie symbiotyczne tych bogatych w skład mieszanek nie zostało udowodnione. Probiotyk jest zbiorem różnych, niezwiązanych ze sobą składników, tak więc, nawet jeśli symbioza obiecywana przez producentów istnieje, nie może zostać potwierdzona badaniami.
Mit korzystnych szczepów: fermentacja szczepu bakterii jest niezwykle skomplikowanym procesem. Na świecie istnieje jedynie kilka ośrodków naukowych, które są w stanie wyprodukować stabilne szczepy o długim terminie przydatności, które dodatkowo w trakcie swojego namnażania wytworzą cząsteczki immunologiczne. Warto się zastanowić, czy wszyscy producenci kładą zatem nacisk na jakość wypuszczanych probiotyków? Ze względu na popyt przewyższający podaż, produkcja odbywa się w pośpiechu. Duża część bakterii jest niskiej jakości, a w temperaturze pokojowej przetrwa jedynie do 3 miesięcy (dlatego „pani magister” każe chować probiotyk do lodówki).
Mit kapsułek wegetariańskich: powstały jako alternatywna wersja kapsułek żelatynowych. Za tę alternatywę płacimy mniej więcej czterokrotnie wyższą cenę. Czy warto? Przepłacający sądzą, że taka kapsułka chroni przed potencjalnym zachorowaniem na tzw. chorobę szalonych krów, tymczasem kapsułki żelatynowe są po prostu bezpieczeniejsze. Te wegetariańskie nie są pochodzenia roślinnego. Zazwyczaj są z plastiku, mogą więc wykazywać działanie rakotwórcze.
Opakowanie z pułapką: gdyby produkt był dobrej jakości, przetrwałby w temperaturze pokojowej ponad dwa lata i nadal można byłoby go używać z powodzeniem. Wyprodukowanie takiego probiotyku jest czasochłonne i kosztowne. Dlatego to, co obserwujemy na półkach aptek, to nieprawidłowe etykiety, które nie zawierają informacji na temat ilości jednostek tworzących kolonię stężenia bakterii (często podawana jest wyłącznie ich masa). Zdarza się też, że taka wartość zostaje podana, ale jest to wartość nierealna, o czym kupujący nie może wiedzieć. Podana wartość zwyczajnie nie zmieściłaby się w danej kapsułce. Szarżowanie z liczbami jest jedną z ulubionych, bo i najskuteczniejszą sztuczką producencką. Jeżeli mamy wybór: 120 kapsułek o mniejszym stężeniu i 99 o większym, co wybieramy? Przeważnie to pierwsze, bo to ponad 100 kapsułek! Nie obliczamy z kalkulatorem, która kombinacja wyjdzie nam na zdrowie. Probiotyki stworzone specjalnie dla dzieci, czyli takie w formie gum do żucia, lizaków itp. mają zbyt słabe „przyjazne bakterie”. Ich siła, jak i stabilność są wątpliwe, przez co firmy starają się je sprzedać niemal natychmiast, przed upływem 2 tygodni.
Jak nie dać się zmanipulować?
Po prostu, kupując i stosując probiotyki, miejmy z tyłu głowy zapaloną lampkę ostrzegawczą. Pamiętajmy, że nawet 50 badań produktu nie pomoże, ponieważ da 50 różnych wyników. Każda bakteria ma własny metabolizm i własne podłoże hodowlane. Jesteśmy tylko ludźmi, większość z nas po prostu chce czuć się bezpiecznie i zapewnić bezpieczeństwo bliskim, ale na co dzień nie zajmujemy się zgłębianiem etykiet leków/ suplementów, prostu idziemy do apteki i kupujemy produkt. Ludzie wierzą w to, co chcą usłyszeć. Potrzeba nam zwykłej świadomości, że na tym rynku brak regulacji, a to otwiera furtkę manipulacjom, korupcji, reklamom zakłamującym rzeczywistość.
Powiedzcie, jak to jest w Waszych domach? Stawiacie na naturalne produkty, czy kupujecie „gotowce”? Macie jakieś sprawdzone farmaceutyki, które z powodzeniem podajecie Waszym dzieciom i widzicie efekty ich działania?
Jeśli chodzi o wspomniany wyżej Raport NIK to bardzo dobrze, że się ukazał! Klienci (i pacjenci), którzy do niego w jakiś sposób dotarli będą teraz ostrożniej wybierać preparaty probiotyczne, a producenci suplementów podejrzanej jakości może samoczynnie znikną z rynku.
Czy probiotyki są dobre czy złe, ciężko powiedzieć. Pewnie jest tak jak ze wszystkim, że to zależy od dawki. Lekarstwo od trucizny odróżnia tylko własnie dawka. Nie ma co się szprycować w ciemno probiotykami ale kiedy ktoś ma na co dzień dużo stresu, dieta nie jest najlepsza, papierosy, używki, leki, czasem antybiotyki, to myślę że profilaktycznie, jakiś nie za mocny probiotyk jest właśnie wskazany.
W artykule brakuje mi jednak badań, źródeł na podstawie których zostały zbudowane tzw. „mity”. Chętnie dowiedziałbym się, czy to mają one jakieś oparcie w nauce, czy może są to „odczucia” autorki.
Dokladnie tak jak piszesz, daje sie naciac i kupuje zawsze tam gdzie wiecej tabletek 🙁
a coś dla dorosłych najlepszego co polecasz?
Sama nigdy nie kupowalam ani sie nie interesowalam probiotykami. Dopiero kiedy jestem w posiadaniu 2 dzieci ktore ciagle choruja i sa przedszkolakami robie wszytsko zeby im pomoc. Niestety i probiotyki tutaj nie spelnaija swojej funkcji. juz sama ne wiem co podawac i jak zyc ?
Mieszkam w Uk, tutaj lekarze nie przepisuje probiotyków do antybiotyku! Kiedy córka choruje dostaje jeden antybiotyk i w razie gorączki paracetamol. Kiedys rozchorowała nam sie będąc w PL,lekarz przepisał tyle leków ze nie wiedziałam jak je podawać, przez kilka dni wlewalam w nią wszystko co przepisał lekarz, zbytnio nie pomagało dopoki nie wróciłyśmy do UK i dostała antybiotyk bez żadnych dodatkowych leków. Zaznaczę ze w Polsce tez dostała antybiotyk l kompletnie nie znanej mi nazwie i Oczywiscie probiotyk.
To ciekawe. A z drugiej strony antybiotyków to ja si boję. A nawet boję się ich bardzo. Na szczęście moje dzieci jeszcze ich nie brały i sama też nie pamiętam, kiecy tak bardzo chorowałam żebym musiała leczyć się antybiotykiem.
Ac zymes . Pewnie nikt z was o tym nie słyszał ☺ probiotyk na naturalnych składnikach.
Nie słyszałam, ale za chwilę mam zamiar o nim poczytać.
Dla nas najlepszy multilac. Niestety maturalne probiotyki moje maluchy nie zaakceptuje..
Najlepiej kefirek maslanka i kiszone ogorki 🙂
Szanuję sobie Dicoflor dla dzieci.
Na szczescie nie mam tvi nie musze ogladac tych glupich reklam gdzie 90% z nich to wlasnie lekarstwa i inne badziewnia do kupienia w aptece
Idać do apteki zawsze wynosze reklamowke pudelek z tabletkami generalnie teraz jest tego na wszytsko, tylko jakby to dzialaloludzie zyliby wszyscy po 100 w zdrowiu i pieknosci. A niestety prawda jest inna, wiec po co wywalac te pieniadze?
Koniecznie musze to zmienic a zamiast tego wydac na cos lepszego np. eko warzywa czy owoce.
moj synek od roku praktycznie non stop choruje raz na miesiac ma przepisany antybiotyk wiec nie ma szans zeby nie obeszlo sie bez wspomagania jego flory suplemetami. 🙁
Dzięki Ci za ten artykuł, przejrzałam dzięki niemu na oczy, nie bede juz kupiwac propbiotykow z tabletkach tylko naturalnymi sposobami.
my uzywamy biflorin legg dla dzieci wystarczy aplikowac 5 kropelek dziennie jest tani bo cos kolo 10 zl kosztuje. polcam
Nie znam sie co tam pisza na tych etykietach. Etekiety tez sa spprzadzane tak zeby to klient kupil niz zeby pochwalic sie słabymi zasobami. Dlatego nawet nie chcę się znać.
Ja od zawsze pozostaje wierna biogai ????
Probiotykiem jest sok z kiszonej kapusty czy kapusta kiszona ?
Super wpis!
Ja nigdy nie kupowalam jakos nie bylo potrzeby. Pewnie gdyby lekarz zalecil to bym to zrobiła. Na szczęście nie bylo potrzeby.
Moje dzieci codziennie jedza jogurty i ogorki kiszone. Jednak wirusy i tak atakują. Dobrze ze zawsze obylo sie bez antybiotykoterapi.
U mnie tez amol jest na wszystko bez karteczki ? nie wyobrażam sobie życia bez niego.
U mnie w domu taka apteka lekow w okresie zachorowan ze juz miejsca nie ma na probiotyki hehe
Bo ludzie mysla ze w aptece kupia wiecej lat zycia i mlodosc witalnosc oraz zdrowie. Ciemna masa!
O tak i reklamowkami wynosza leki i supldmenty od kazdej dolegliwisci. Lepiej po prostu pogodzic sie z lysym czolem albo impotencja ?
Jak slysze probiotyk pierwsze co mi sue nasowa na mysl to kiszonki i kefir ale co jeszcze?
Moze zrobisz post gdzie wystepuja naturalne probiotyki ? Chetnie skorzystam
My preferujemy naturalne. Dlatego jak przychodzi lato serwuje dzieciom lody na kerirze lub koktajl na maslance. Nie moge sie doczekac kiedy skonczy sue zima
Czyli najepsze to takie ktore nie sa tabletkami z dluga dara waznosci ?
Od kiedy msm dziecko zaczelam sie tym bardziej interesowac. Wczesniej nigdy nie kupowalam a znaczenia slowa w ogole nie znalam. Mysle ze najpewniej sprawuja sie naturale probiotyki bez tych dostepnych w aptekach
Podobnie jest z witamina c. Najlepsza jest w naturalnyh warzywach i owocach
U nas ogirki kiszone sa jedzone codziennie corka najbardziej je akceptuje do wszystkiego. Do kanapek obuadu nawet jajecznicy.
Jak wszystko w tabletkach nie uest warte swojej ceny ale z drugiej strony nie ma sie co dziwic ludziom jak to co ronie na krzaku tez nie jest eko ani zdrowe w dzisiejszych czasach
My spprzywamy sanprobi jal narazie od pol roku bez chorob
Jogurty tylko naturalne to probiotyki czy owocoww tez ?
Ma ktos wiedze na temat Floractinu ?
Ja nie kupowalam nigdy szczerze powiem i rzadko choruje. Specjalnie tez nie jadam kiszonek ani jogurtow. Mysle ze to kwestia indywidualna.
Niestety same kefiry i kiszonki nie wystarcza czlowiek musialby nuc innego nie spożywać zeby sobie nagromadzuc taki zapas zeby rzeczywiscie to mialo sens. Ja kupuje dodatkowo apteczne probiotyki
Niedawno słyszałam w telewizji ze NIK skontrolowal probiotyki i okazało się ze 89% badanych próbek nie spełniało wymogów. Wiec teraz stawiam na naturalne probiotyki, ogórki kiszone, kapusta kiszona, jogurty naturalne i maslanka.
Właśnie potrzebowałam tej informacji. Ktoś mi o tym wspomniał, ale nie widziałam nic więcej.
Monika, masz jakiś link? Żebym mogła doczytać o co chodziło?
Szukałam i znalazłam. Proszę https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-dopuszczaniu-do-obrotu-suplementow-diety.html
Dzięki :*
Najlepsze probiotyki to te naturalne zreszta jak wszytsko. Odkad jestem mama teraz naprawde zauwazam ze te wszystkie suplementy to naprawde nic nie warte wydane tylko pieniadze za ktore lekarze farmaceuci i wszyscy po calej drabinie farmacji ktorzy maja stycznac z farmacja jezdza na drogie sponsorowane wycieczki i dostaja wysokie premie
Oj to nie jest do końca tak jak mowisz… naturalne jak najbardziej wskazane, jako uzupelnienie diety. I to u zdrowego czlowieka. Kiedy pojawia sie choroba, najczęściej zwiazana z jelitami np. IBS, albo silna antybiotykoterapia, np. przy leczeniu Boreliozy lub innych chorob odkleszczowych, to kefirki i kiszona kapusta to będzie już za mało. Niestety. Tu trzeba silniejszej broni – mocnego probiotyku. Czy tego chcemy czy nie. Podobnie jak ze szczepionkami. Mozna sie obrazać, słuchać szalonych antyszczepionkowców ale jak pojawi się odra lub inna choroba to biegusiem do lekarza po zastrzyk.
A co w przypadku antybiotykoterapi?
O probiotykach dowiedzialam sie rok temu. Wczesniej nie mialam o nich pojeca i zyje.
Probiotyki sa bardzo wazne w naszym organizmie. To ochroba przed praktycznie kazda infekcja wirusem .
My co pitak naobiad mamy kefir z jajkiem i zirmniakami. Jemy domowo ukiszone ogorki i pijemy nawet ta wode hehe wszystkim smakuje.
Moje dziecko nigdy nie bralo zadnych probiotykow z apteki. Tylko to co ma na talerzu. Zadko choruje.
A czy Twoje dziecko chodzi do żłobka /przedszkola? Moja była zdrowa dopóki nie poszła do żłobka, potem katastrofa chorobowa, lekarze mówią że tak po prostu jest do ok 7 roku.
Co sadzisz o dicofloru ?
Moja kuzynka sprowadza sobie probiotyki z niemiec. Tez przez chwile myslalam ze dam sie namowic. Jednak z braku funduszy stwierdzilam ze odczekam z decyzja. Kuzynka podawala synowiprzez pol roku. Synek przedszkolak bardzo chorowity. Po pol toku stosowabia wydania naprawde sporo pienieszi dzieciak nadal choruje. Dobrze wiec ze nie kupilam ona tez teraz zaluje.
Jaki probiotyk polcasz ? Oprocz tych naturalnych
Probiotyk biogaia najlepszy dla najmlodszych. Moja coreczka miala problemy z brzuszkiem i stolcem. Pani doktor ktora polecila wiedziala co robi. Polcem wszystkim niemowleciom. Minus jest taki ze sa drogie a starczaja na kilka dni. Niestety zeby zadzialaly trzeba je zarzywac bardzo dlugo
Zawsze przy biegunce czy zmianie klimatu kiedy wykezdzam w obcy kraj ppdaje dzieciom prabiotyki.
Polecam przeczytać
http://www.dietaeliminacyjna.pl/probiotyki-przy-antybiotyku-dlugo/
http://www.dietaeliminacyjna.pl/probiotyki-dla-dziecka-wybrac/
A co robisz, kiedy dziecko MUSI wziac antybiotyk, a przy antybiotyku probiotyk? Bo przeciez bez niego to zaraz biegunka i inne historie, no i oslabienie odpornosci. Podajesz jogurty tylko?
Na szczęście moje dzieci jeszcze nie brały antybiotyku. Ale jeśli będzie taka konieczność a lekarz zaleci probiotyk to oczywiście podam go dzieciom.