Czy świąteczna gorączka już was dopadła? Krążycie między sklepowymi alejkami w poszukiwaniu nowych bombek na choinkę? Czujecie już magię świąt?

Nie trzeba nikomu udowadniać, że czas przedświąteczny jest magiczny, tylko że my dorośli czasem zapominamy o tej magii w ferworze obowiązków. Dzieci inaczej przeżywają święta. Przykład? Trzy tygodnie przed świętami naszej córce udało się namówić nas na ubranie choinki. I warto było delikatnie nagiąć tradycję. Lenka tak się cieszyła, że dzień wcześniej, kiedy drzewko stało już na podjeździe, przed snem przygotowała sobie odświętne ubranie, czytaj: czerwoną sukienkę o dwa rozmiary za małą… Bo dzień ubierania choinki to, jak sama mówi: „nasze małe święto”.   Po całym dniu strojenia choinki Lenka wcale nie padła wieczorem ze zmęczenia, a nawet przeciwnie, nie mogła zasnąć z nadmiaru wrażeń.  To jest właśnie ta różnica między dzieciakami a dorosłym. Dla nas ubieranie choinki jest takim samym zdaniem jak trzepanie dywanów na święta. Nie cieszy nas to już tak bardzo, jak najmłodszych członków rodziny. A może właśnie powinno, jak dawniej, gdy sami byliśmy dziećmi.

Dlatego w tym roku postanowiliśmy tematem choinki zająć się nieco dłużej i własnoręcznie przygotować ozdoby. Bo z nimi jest trochę tak, jak z damską kreacją sylwestrową. Niby wciąż się w niej super wygląda, ale jak już raz się ją włoży, to przed kolejnym wyjściem ma się ochotę na zmiany. I  jeśli kolejny rok z rzędu wyciągamy z pudeł te same bombeczki, laseczki i duperelki, to ciężko się oprzeć, żeby nie kupić chociaż jednego opakowania nowych bombek, nie zrobić jednego łańcucha z kolorowego papieru.

ozdoby choinke lego
ozdoby na choinke lego
Dziś śpieszę do was z  pomysłem, który na pewno wam się spodoba. Do przystrojenia drzewka bożonarodzeniowego wykorzystaliśmy w tym roku coś, co prawdopodobnie znajdzie się w każdym domu zamieszkałym przez dzieci. Wiecie już co mam na myśli? Tak- mowa o klockach LEGO. Dokładnie tych, które nadepnięte powodują u większości rodziców zalew uczuć dalekich od miłości. Pomyślicie – ale jak to, mamy robić ozdoby z klocków? To tak się da? No pewnie, że się da. Zresztą zaraz sami zobaczycie jakie dzieła sztuki nam wyszły.

dziecko czeka na swieta
przygotowania do swiat
Dla mnie LEGO to coś więcej niż klocek. Im większe mam dzieci, tym bardziej utwierdziłam się w przekonaniu, że LEGO powinno mieć każde dziecko. Chociaż jeden zestaw. Co taki klocek robi? No przede wszystkim rozwija wyobraźnię. To nie tylko beznamiętne składanie części, by powstała jakaś budowla czy pojazd. To nauka cierpliwości, dokładności, kreatywności, umiejętności logicznego i przestrzennego myślenia. To zajęcie bardzo wyciszające i uspokajające dziecko, a jednocześnie sprawiające radość i wyzwalające motywację do dalszego działania i udoskonalania swoich dzieł. Niby zwykłe klocki  a jednak niezwykłe.

Ale chcę wam pokazać jeszcze jeden bardzo ważny aspekt majstrowania przy LEGO. To czas wspólnie spędzony z dzieckiem. Bo jeśli już go wygospodarujecie między kolejnym praniem, gotowaniem obiadu a myciem okien, to polecam wam usiąść przy stole i poukładać trochę. Gwarantuję, że taka sesja wyjdzie wam na dobre. Też się uspokoicie, zrelaksujecie, pośmiejecie. Będzie okazja do rozmowy, opracowania zadań i taktyki „produkcji” ozdób.

Bo tylko zobaczcie co udało nam się zrobić. Znajdziecie tu prześlicznej urody renifera, płatek śniegu i psa. No bo dom bez pieseła to nie dom przecież. Ej! Ja słyszę, że komentujecie, że wygląda jak lew. Bez takich mi tu proszę, bo poskarżę Lence i będzie dym.

lego ozdoby na choinke
renifer z lego
dziadek do orzechow lego
ozdoba choinkowa lego
lego dekoracje na choinke
balwan z lego
lego platek sniegu
ozdoby lego
lego na swieta
choinka z klockow lego
A co w tym czasie, kiedy my produkowaliśmy ozdoby, robiła najmłodsza część rodziny? Ta część w spokoju napawała się po swojemu swoimi „inszymi” klockami, co kilka minut wzywając na pomoc kogoś starszego. Antoś jest zakochany w swoich DUPLO. Podejrzewam, że będzie się chciał z nimi żenić.

dzieci ubieraja choinke
chlopiec bawi sie lego
mama bawi sie z dzieckiem lego
zabawa duplochlopiec bawi sie z mama
lego duplo
samolot duplo
chlopiec bawi sie samolotem
Ale wracając do naszych klockowych ozdóbek – pewnie się zastanawiacie jak takie cuda powiesić na choince. Spokojnie – można do nich bez problemu założyć sznureczki, co też zrobiliśmy.

ubieranie choinki

I wiecie, co wam powiem? Mamy  takie jedno marzenie na następny rok. Żeby nagromadzić tyle klocków LEGO, ile fabryka dała, żebyśmy mogli zbudować z nich dla Antosia kolejkę, która będzie ułożona wokół choinki. To są nasze rodzinne #LEGOszalonemarzenia na 2019 rok.  Dajcie się wciągnąć w zabawę tak jak my. To naprawdę wspaniała terapia, zwłaszcza przed świętami. 

A jeśli szukacie pomysłów na cudowne świąteczne prezenty świąteczne, to największy wybór zestawów LEGO znajdziecie w tym sklepie: KLIK. Sprawdziłam. Można tam dostać zawrotu głowy.