Najcenniejszy prezent, jaki wyniosłam z domu, to…

26

Zawsze denerwowało mnie określenie „kanon piękna”. To trochę tak, jakby ktoś odlewał ludzi z formy i jeśli tylko jakaś nie spełnia standardów, to momentalnie ląduje na wysypisku. To właśnie z tego powodu statystyki są bezlitosne: aż 80% kobiet na świecie ocenia się gorzej niż widzi je otoczenie! A ja jestem za tym, żeby tę bezlitosną fabrykę piękna zamknąć i aby każdy z nas otworzył własny zakład produkcyjny pt. „Jestem piękna i koniec!”.

Marka Dove, przeprowadziła ankietę na temat piękna kobiet i okazało się, że dla 8 na 10 kobiet własne lustro zachowuje się jak to w gabinecie śmiechu w wesołym miasteczku – one po prostu we własnych oczach czują się nieatrakcyjne. Z drugiej strony, szukamy akceptacji w oczach innych i tak, jak mężczyźni zawsze twierdzą że „nie ma brzydkich kobiet, jest tylko mało wina”, tak tylko od innych kobiet możemy liczyć na szczerą opinię. Czasem wystarczy nam spojrzenie na ulicy, jakim obrzuci nas przechodząca obok pani, ale najczęściej potwierdzenia piękna szukamy u najbliższych nam pań: córek, przyjaciółek i mam.

I ja mam podobnie. Wprawdzie dostaję od was mnóstwo pozytywnych emocji, ale wszystkie one nie zastąpią miłych słów, jakie usłyszeć mogę od najbliższych mi kobiet. Przyjaciółki są niezastąpione, bo wiedzą, co wytknąć, a co pochwalić i zawsze wiem, kiedy są szczere. Wiadomo też, że na Lenkę w każdej chwili mogę liczyć. Ona naiwnie ciągle twierdzi, że jestem najpiękniejsza na świecie. Cieszę się też, że ani razu do tej pory nie powiedziała o sobie, że jest brzydka. Jedyne, co chciałam jej wpoić, to aby zawsze czuła się silna, piękna i żeby znała swoją wartość. Bo uważam, że to najlepszy spadek, jaki mogę dać mojej córce – pewność siebie i świadomość własnego piękna.

ladyguguJa przez lata twierdziłam, że tę cechę zyskałam dzięki własnej pracy. Ale dopiero kiedy sama stałam się matką i moja własna mama w końcu przestała być tylko mamą, a stała się człowiekiem, dostrzegłam, że to prezent od niej. To ona swoją postawą nauczyła mnie, jak czuć się piękną.

mama i corkamalowana wieszalipie malowana wiesMyślenie też jest dziedziczne. Cieszę się, że obdarzył mnie mamą, która nie przekazała mi własnych kompleksów, nie nauczyła patrzeć tylko na własne wady i nie skupiała się jedynie na kamuflowaniu niedoskonałości. Wiem doskonale, że jeśli nie powiesz komuś o własnych niedostatkach, on ich nie zauważy. Najgorszym krytykiem jesteśmy dla nas my same i namawiam was do tego, żeby tego drania po prostu w sobie zabić! Bo jeśli stajesz przed lustrem z myślą o znalezieniu kolejnych mankamentów, to chcesz tego czy nie, przekażesz ten nawyk swojej córce. Czy nie lepiej byłoby zbudować w niej pewność siebie, świadomość własnej urody i wartości?

Sama miałam kiedyś znajomą, która według obiegowej opinii nie była specjalnie urodziwa. Wiem, że miała sobie wiele do zarzucenia, ale tak zarażała optymizmem, pogodą ducha i czymś nieokreślonym, czym emanowała, że wszyscy traktowali ją jako szkolną piękność. Było to dla mnie niewiarygodne, ale już dziś wiem, że piękno zależy nie tylko od natury, ale też od nas. A może przede wszystkim? Pozbądźcie się z domu krzywego lustra i spójrzcie na własną urodę kompleksowo. Ludzie są piękni, a każdy, kto twierdzi inaczej tylko karmi się waszym smutkiem. Pozwolicie mu się najeść czy zagłodzicie pasożyta?

Jesteśmy piękne 

26 komentarzy

 1. emilka on

  MAMA – nie mogę uwierzyć że kiedyś może mi jej braknąć. 🙂

 2. monika s. on

  Mam najpiękniejszą mamę na świecie i urodę po niej więc i sama siebie lubię, nic bym w sobie nie zmieniła, przynajmniej jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny 🙂

 3. Też mam koleżankę która myśli i uważa się na piękna, fakt jest bardzo zadbana ale według mnie urodziwa nie bardzo, ale dzięki temu że emanuje od niej tyle pozytywnej energii że wszytscy ją kochaja i ona siebie rwnież a to bardzo pomaga.

 4. Pani Kingo, obserwuję Pani facebooka od kilku miesięcy i raczej nie udzielam się ani na fb ani na blogu, ale pomyslałam że skoro tak długo już czytam Pani teksty to może warto się ujawnić, Po prostu lubię Pani styl i to co Pani tu pisze. Gratuluję pięknych zdjęć i córy. Ten tekst również super, jestem naprawde pod wielkim wrażeniem. Pozdrawiam gorąco i obiecuję czytać i zostaje tu na dobre ! 🙂

 5. wernika on

  Każdy jest piękny, bez wzgledu na plec i wiek. Sek w tym zeby wlasnie to wiedziec.

 6. kornela on

  Lustereczko, lustereczko powiedz przecie, toż to ja jestem najbrzydsza na świecie 😉
  Mądry post.
  calusy!

 7. ewelina on

  My kobiety mimo tej racji że jesteśmy piekniejsze od mezczyzn niestety tak sie nie czujemy, zbijają nas na kazdym kroku bodzce z zewnatrz ktore skutecznie opuszczaja nam skrzydla, przez co nasza pewnosc siebie i siłą maleje, a szkoda 🙁

 8. klaudia m. on

  Skąd ta piękna niebieska sukienka?
  Wyglądasz w niej jak anioł.

 9. misima on

  Już gdzieś widziałam ten filmik, łezka się kręci, ale to prawda.

 10. marcelina on

  80% kobiet na świecie ocenia się gorzej niż widzi je otoczenie — to mega dużo. Ale wcale mnie to nie dziwi, w kazdej kobiecie ktora znam nawet wiecej niż 80% to takie ktore zmieniłyby w sobie przynajmniej 2 rzeczy . 🙁

 11. Najważniejsze żeby czuć się dobre w swojej skórze. Każdy z nas ma wady ale najcenniejsze to jest żeby czuć się dobrze z tym jakim jest nie mowie tylko o wygladze ale to co mowimy jak gestykulujemy .

Odpowiedz