Własnoręcznie wykonane kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością. Niektórzy tłumaczą, że chodzi o ekologię, inni że o cenę. Ja zwyczajnie lubię wiedzieć, co jest w środku wszystkiego, czego używam albo co zjadam. W tym przypadku dosłownie, bo swoją przygodę z domowymi kosmetykami zaczęłam od zrobienia mydła. Nietypowego, bo z niespodzianką.

Kto nie lubi niespodzianek? Kochamy je wszyscy. A kto nie lubi myć rak? Dzieci oczywiście. Jednak żaden maluch, nawet taki, który z własnej woli nigdy nie wszedł samodzielnie do łazienki, nie odmówi umycia rączek mydłem, w którym czeka na niego niespodzianka. Robiąc mydełka dla mojej córki wykorzystałam najłatwiejszą metodę: rozpuść i wlej (melt&pour). Zrobienie mydła tym sposobem zajmuje dosłownie kilka minut.

jak zrobic mydlo glicerynoweDo zrobienia glicerynowego mydła z niespodzianką potrzebne będą:

glicerynowa baza mydlana (przezroczysta)

forma na mydło

olejek zapachowy do mydła

małe zabawki ( np. z jajka niespodzianki)

Glicerynową bazę mydlaną pokroiłam na małe kostki i rozpuściłam z garnku ( można też rozpuścić ją w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce). Przy czym trzeba bardzo uważać, żeby nie przegrzać bazy mydlanej, bo wtedy pojawią się maleńkie bańki i mydło po zastygnięciu nie będzie już wyglądało tak ładnie jak chcemy.

Naturalny zapach bazy pozwala na wprowadzenie ulubionej nuty zapachowej (ja wybrałam zapach arbuza). Do bazy można dodawać olejki i masła, barwniki, zioła i wiele innych dodatków. Po rozpuszczeniu płyn mieszamy z kilkoma kroplami zapachu i płynne mydło przelewamy do formy, w której odstawimy je na 24 godziny do zastygnięcia. Możemy użyć gotowej formy kupionej w sklepie lub pojemnika, który mamy w domu (doskonale sprawdzają się opakowania po serkach lub lodach, ale w przypadku tych drugich mydło po zastygnięciu trzeba pokroić).

kosmetyki naturalne mydloJak widzicie, zrobienie takiego mydła to nic trudnego.

mydlo glicerynowe