Ciasto KEY LIME PIE, to podobno najpopularniejsze ciasto na KEY WEST. Tak twierdzi mój mąż, który podczas naszych wakacji na Florydzie codziennie mówił, że musi go spróbować. Niestety, miesiąc wakacji minął szybko, a jemu nie udało się skosztować tego słodko-kwaśnego deseru.

Dziś podjęłam próbę odtworzenia ulubionego ciasta wyluzowanych amerkanów mieszkających na Florydzie.

Wyszło… rany, nawet nie wiem jak mam wam opisać ten smak. Coś niesamowitego. Po pierwszym kęsie zrozumiałam dlaczego Floryda tak bardzo kocha to połączenie smaków.

Dodatkowym atutem tego ciasta jest fakt, że jest to ciasto bez pieczenia i do jego przygotowania potrzebujecie tylko 6 składników. Jeśli macie wolne 20 minut, to spróbujcie. Jestem przekonana, że będzie wam smakowało:

Składniki na Key Lime Pie

Słodkie herbatniki (około 300 g)

150 ml masła

200 ml smietany 30%

1 opakowanie serka mascarpone

puszka mleka zagęszczonego słodzonego

sok z limonki (200-300 ml)

  1. Krakersy kruszymy w robocie kuchennym.
  2. Do naczynia z krakersami wlewamy roztopione masło i mieszamy do dokładnego połączenia składników
  3. Powstałą kruszonkę przekładamy do formy na ciasto (ja użyłam formy 25 cm) i bardzo dokładnie ugniatamy na dnie oraz ściankach.
  4. Formę wkładamy do lodówki na około 20 minut.
  5. Ubijamy na sztywno śmietanę. Przekładamy do naczynia.
  6. W tej samej misce, w której ubijaliśmy śmietanę, ucieramy serek mascarpone.
  7. Do serka dodajemy mleko zagęszczone i wciąż ucieramy. Na koniec do masy dodajemy sok z limonki. Użyłam aż 300 ml, bo wolę kiedy ciasto jest bardziej kwaśne niż słodkie.
  8. Ostatnim krokiem w przygotowaniu kremu jest dodanie ubitej śmietany. Wszystko łączymy już na wolnych obrotach. Naczynie wkładamy do lodówki, żeby krem zgęstniał.
  9. Po około 20 minutach krem przekładamy na herbatnikowy spód, dekorujemy utartą skórką z limonki i ciasto gotowe.

Wskazówka: Ciasto jest świeże przez 2 dni. Jeśli w tym czasie nie zostanie zjedzone, można włożyć je do zamrażarki. Po wyjściu wystarczy 20 minut, żeby smakowało tak samo jak chwilę po przygotowaniu.