Magdalena Rybka. Logopeda z ogromnym zapałem do pracy. W wolnych chwilach uwielbia projektować i tworzyć pomoce logopedyczne i edukacyjne. Jest absolwentką studiów magisterskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Prowadzi w Bochni gabinet logopedyczny „Rybka”. Jak sama mówi: „Spotkanie w gabinecie to obustronna nauka – ja uczę Dzieci, ale One też ciągle uczą mnie czegoś nowego, za każdym razem”. Z Magdą możecie się spotkać nie tylko w gabinecie, ale też na jej blogu:  LOGOPEDARYBKA.PL .

——

Z zazdrością patrzysz jak dziecko sąsiadki mówi pełnymi zdaniami, a Twojego Malucha nadal ciężko zrozumieć? A może chciałabyś po prostu zrobić coś, żeby mowa Twojego dziecka miała dobry grunt do rozwoju? Mam dla Ciebie kilka pomysłów, które pomogą w stymulowaniu rozwoju mowy.

1. Wyłącz telewizor, wyrzuć tablet przez okno

Nie od dziś wiadomo, że telewizja i wszelkie ekrany blokują lewą półkulę mózgu, w której to właśnie rozwija się język. Powiesz: „Ok, ale co ja mam zrobić kiedy on tak bardzo lubi te swoje bajki?” albo „Moje dziecko nie zaśnie bez tabletu”. Zastanów się o co walczysz – chcesz przecież by język Twojego Maluszka rozwijał się prawidłowo, by umiał się on dogadać z Tobą, by rozumiały go inne dzieci w przedszkolu, by nie cierpiał, że nikt go nie rozumie! Zatem co zrobić z ekranami? Wyjmij wtyczkę z kontaktu, wyjmij baterie – nie ma, zepsuło się!

2. Dużo rozmawiajcie

Znacie ten obrazek z kolejek do lekarza? Mama i dziecko – ona z nosem w telefonie, ono z nosem w tablecie. O zgrozo! Zamiast tego postaraj się każdą wspólną chwilę wykorzystać na rozmowę (np.: podczas jazdy samochodem, stania w kolejce do lekarza, jazdy autobusem, robienia zakupów). Rozpoczynaj rozmowę, zadawaj dziecku pytania, odpowiadaj na jego pytania, dyskutuj, oglądaj i „opowiadaj świat”. Jestem pewna, że te rozmowy będą dla Was czasem niezwykle cennym nie tylko językowo ale także emocjonalnie.

3. Czytajcie bajeczki

Na rynku jest obecnie tak ogromny wybór bajeczek dla dzieci, że możesz próbować, kombinować i szukać – aż znajdziecie tą, która przypadnie dziecku do gustu. Wspólne czytanie bajeczek nie tylko będzie wspaniale spędzonym wspólnym czasem, ale także świetnie rozbudzi wyobraźnię malucha, poprawi jego koncentrację, uwagę słuchową, wyciszy, nauczy słuchania ze zrozumieniem. Jak czytać? Możecie umówić się, że mama czyta fragment, a następnie zadaje pytanie dziecku, aby sprawdzić czy uważnie słucha (np.: Ola i mama jadą na zakupy samochodem. Mama kupi chleb, mleko i ser. – Jak miała na imię dziewczynka? Ola.).

4. Grajcie w gry planszowe

Jeśli brak telewizora będzie bardzo doskwierał dziecku (a na początku może tak być) spróbujcie zastąpić to grami planszowymi. Świetnie nadadzą się one do wspólnych dyskusji i rozmów. Dziecko będzie miało mnóstwo okazji by zadawać pytania, spierać się z Tobą – jednym słowem będzie stymulowało swoją mowę.

jak rozwijac mowe dziecka gry planszowe dla dziecka5. Śpiewajcie

Wspólne śpiewanie krótkich piosenek poprawi pamięć słuchową dziecka, pozytywnie wpłynie na jego oddech i artykulację. W dodatku będzie fajnym sposobem spędzenia razem czasu. Do piosenek możecie dodać gesty czy obrazki, a nawet stworzyć „mini – śpiewany teatrzyk”

6. Odwiedzajcie interesujące miejsca

Siedząc w czterech ścianach, dziecko nie ma bodźców do nowych rozmów, zadawania pytań. Spróbuj w miarę swoich możliwości czasowych jak najczęściej odwiedzać nowe miejsca, które będą dla dziecka interesujące (np.: basen, plac zabaw, sklep zoologiczny, jazda autobusem zamiast samochodem, fryzjer itd.). Każde z tych miejsc jeśli będzie dla dziecka nowością, wyzwoli w nim dużą dawkę emocji, a przez to będzie bardzo motywujące do opowiadania, zadawania pytań, jednym słowem – do dialogu.

7. Spróbuj nauki czytania

To już propozycja tylko dla tych, którzy chcą. Bo choć ja jestem wielką entuzjastką nauki czytania dzieci (w formie ZABAWY) już od trzeciego roku życia, nie chcę namawiać i zmuszać do tego wszystkich rodziców. Wiem jedno, nic tak nie stymuluje rozwoju mowy jak nauka czytania (ja stosuję Symultaniczno-Sekwencyjną Naukę Czytania®). A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak zacząć uczyć czytać dzieciaki, aby jak najbardziej pobudzić ich mózgi do rozwoju języka, to myślę, że mamy pomysł na następny artykuł.

Jeśli szukacie odpowiedzi na nurtujące pytania – piszcie. Znajdziecie mnie tu: www.logopedarybka.pl oraz facebook.com/logopedarybka.