Umiecie czytać ? Jasne, że umiecie ….a czytacie? Wielu ludzi, mimo iż umie czytać- nie czyta. Wszystko dlatego, że nawyk czytania i miłość do książek rodzi się w dzieciństwie. Uczymy dzieci czytać, ale nie dbamy o to, żeby lubiły to robić. My rodzice chcemy dla naszych dzieci tego co najlepsze. Stosujemy nowoczesne metody wychowawcze zapominając o najstarszej i najłatwiejszej metodzie mającej ogromny wpływ na rozwój dzieci, jaką jest czytanie im książek na głos. I nie chodzi tu o kolejną przeczytaną bajkę, ale wspólnie spędzony czas, który pomaga budować więź między rodzicem i dzieckiem. To właśnie czytanie książek uczy poprawnego języka , zwiększa zasób słów, daje większą swobodę w mówieniu, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację. Dziecko, któremu rodzice czytają książki jest kreatywne, twórcze, ciekawe świata , łatwiej przyswaja wiedzę i odnosi większe sukcesy w szkole.
Kilka dni temu odwiedziła nas moja przyjaciółka ze swoją maleńką, zaledwie kilkutygodniową córeczką. Lenka od pierwszej chwili bezbłędnie wcieliła się w rolę małej pani domu, której zadaniem było jak najlepiej przyjąć młodszą koleżankę. Dbała żebyśmy w obecności maleństwa nie mówili zbyt głośno, upominając nas co kilka minut „Cicho, bo obudziś Lilankę”. Śpiewała małej piosenki, do których słowa wymyślała na poczekaniu i czytała jej swoją ulubioną książeczkę o króliczku. No, może „czytała” to za dużo powiedziane, opowiadała… to chyba bardziej trafne określenie. Przewracała kartki i opowiadała co widzi na obrazku, co kilka słów wtrącając „ Dawno, dawno temu”. Dlaczego Lenka zamiast pokazywać Lilianie zabawki, „przeczytała” jej książkę? Bo w naszym domu czytamy codziennie. Każdy dzień kończymy bajką, bez względu na to, jak bardzo jesteśmy zmęczeni. Po kolacji Lenka wybiera książkę, którą wszyscy w trójkę czytamy. Czytamy, bo lubimy i chcemy, żeby nasza córka kiedyś chętnie sięgała po książki.
Dlaczego o tym piszę? Bo wiem, że to ważne, żeby rodzice czytali dzieciom książki. Dlatego też bez chwili zastanowienia zgodziłam się opowiedzieć wam o akcji „Czytajmy z McDonald’s”, która 19 listopada wystartowała w restauracjach tej sieci. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa. W dwóch poprzednich latach firma rozdała swoim małym gościom ponad 400 000 książek.
Jak to działa…
Każda osoba, która odwiedzi restaurację McDonald’s pomiędzy 19 listopada a 10 grudnia, przy zakupie zestawu Happy Meal wraz z dowolnym McZestawem, oprócz standardowej zabawki znajdującej się w zestawie, otrzyma jedną z 5 książek dla dzieci. W serii „Czytam sobie” dostępne są dwa tytuły: „Historia Pewnego statku” oraz „Człowiek z czerwoną chorągiewką”. Z kolei w serii „Bajkowa Biblioteka” na najmłodszych czekają trzy pozycje: „Pszczółka Maja – Alarm Niedźwiedziowy”, „Bob Budowniczy – Bob i orkiestra, Straszny smok” oraz „Smerfy – Kosmosmerf”.
KONKURS!
Mam dla was konkurs, w którym do wygrania są 3 zestawy nagród: „ Wielka Księga. Czytam sobie” wraz z dwiema podpórkami do książek
Pytanie konkursowe brzmi: Podaj 3 tytuły książek, których jeszcze nie czytałeś ze swoim dzieckiem a bardzo chcesz przeczytać. Najciekawsze tytuły, które sama postanowię przeczytać Lence, nagrodzę książkami.
Konkurs trwa od 21.11.2014 do 28.11.2014r. Wyniki ogłoszę do 30.11.2014 r. .
Post powstał w ramach współpracy z McDonald’s
a gdzie te wyniki? na mailach?
W osobnym poście
Kiedy wyniki??
już są:)
My wczoraj kupilismy w ksiegarni zbior najpiekniejszych basni wyd Jedność po przeczytaniu pierwszej bardzo mi sie spodobala, gdyz kazda baśń udziela wielu cennych rad np wczorajsza ukazala nam znane powiedzenie: prawdziwych przyjaciol poznaje sie w biedzie. Bardzo fajne 🙂 kolejna oczywiście to bedzie moja ulubiona ktora jedyna w dziecinstwie przeczytalam sama cala 'Dzieci z Bulerbyn’ i jeszcze przeczytam na pewno swojej corci 'Króla Lwa’. Czytamy codziennie na dobranoc a Nadusia jjeszcze w dzien przychodzi z ksiazka w reku zeby jej poczytac. Milo spedzony czas z dzieckiem 🙂 mi nie czytano tak duzo dlatego ja teraz czytam swojej corce 🙂
Pozycje, które są na naszej liście do przeczytania:
„Listy od Feliksa” C. Droop , A. Lange – dla Grzybka najlepszą niespodzianką jest jak ktoś przyśle mu pocztówkę lub list… A w tej książce są prawdziwe listy… I to jakie!
„Florian Ogrodnik ” K. Kasparavicius (najpierw do pooglądania 😉
„Zimowy dzień” M.Butler – o bardzo dzielnym i dobrym jeżyku
a na deser „Opowieści z paku Percy’ego. Mroźna noc” N. Butterworth ( i kolejne z tej serii – czytaliśmy już „Poszukiwanie skarbu” i bardzo się mojemu trzylatkowi spodobała)
Piękna treść, piękne ilustracje… Szepnęłam już słówko w tej sprawie św. Mikołajowi, więc może niektóre z nich Grzybek znajdzie pod choinką?
„Dziewczynka z zapałkami” – Hans Chrystian Andersen
„Cudaczek wyśmiewaczek” – Julia Duszyńska
„Bolek i Lolek. Genialni detektywi” – Marcin Wicha
Tylko trzy? Ciężki wybór…
dla córki jak będzie troszkę starsza:
1) „Księżniczka” Zofii Urbanowskiej (nie mylić z „Małą Księżniczką”)
2) „Polyanna” E. H. Porter
3) „Opium w rosole”M. Musierowicz ( a potem całą resztę jeżyckiej sagi )
książki pełne ciepła, uczące szacunku dla innych, radości z małych spraw, pokazujące, że pieniądze są ważne, ale ważniejsze jest wsparcie bliskich i przyjaźń
moje propozycje:
1. Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci, Galewska-Kustra Marta, Szwajkowska Elżbieta, Szwajkowski Witold, przy okazji można poćwiczyć także swój język
2. Calineczka – baśń Hansa Christiana Andersena – to moja ulubiona bajka z dzieciństwa
3.Poczytajki 3- latka, Praca zbiorowa, czytamy obecnie Poczytajki 2 – latka i moja córka jest zachwycona wesołymi wierszykami i opowiadaniami,
dlatego teź obowiązkowo kupimy kolejną część jak troszkę podrośnie:)
1. Dwoje ludzi – Iwona Chmielewska – odkąd zobaczyłam tę książkę u Julii na szafatosi, przepadłam. Przepiękna książka o miłości dla każdego, w każdym wieku, bajkowe ilustracje. Już mam całą listę osób, którym ją podaruję na święta, włącznie z moją córeczką.
2. A ja czekam – Davide Cali z ilustracjami Serge’a Bloacha –biel, czerń i biegnąca na każdej stronie czerwona nitka, która łączy wszystkie wydarzenia naszego życia w całość . Miejscami radosna, miejscami smutna. Piękna książka dla Dużych i Mniejszych. Wydawca pisze o niej tak:„Całość, która składa się przede wszystkim z czekania.
czekam …aż urosnę
(…)
…aż przyjdzie Gwiazdka
Czekam …na miłość
To ciąg wydarzeń: radosnych i smutnych, oczekiwanych i niespodziewanych, ale zawsze poruszających do głębi. Wspaniały prezent dla czytelnika w każdym wieku i na każdym etapie życia. Książka urzeka prostym pomysłem, wzrusza do łez…”
3. Pomelo i kolory – Benjamin Chaud – świetna książka, która podbiła moje serce abstrakcyjnym podejściem do tematu kolorów, z tej książki dziecko dowie się, że żółty to nie tylko cytryna a różowy – świnka – ale np. „za każdym razem inna żółtość siuśków” czy „ naiwnie słodki róż szczęścia”, czy „róż absotuny pośladków Pomelo” czy „demaskujący fiolet jagód”. Dla mnie książka absolutnie fantastyczna, z humorem jaki uwielbiam, z nieoczywistymi porównaniami, zabawna, pięknie zilustrowana, uczy nieszablonowego myślenia. Aż się zastanawiam czy nie kupić jej wcześniej dla siebie, zanim moja córcia do niej dorośnie ;). Cała seria o słoniu Pomelo – fantastyczna!
Ja jestem maniaczką książek i moja córeczka od maleńkiego jakieś w rączkach tarmosi. Teraz ma 4 latka i pokaźną kolekcję dziecięcej literatury. Książki kupowałam systematycznie ale adekwatnie do wieku dziecka. Zawsze zwracałam uwagę przede wszystkim jak książeczki były ilustrowane. Jakiś czas temu, jak była chora, bardzo dużo czytałyśmy jej książeczek (które jakiś tekst posiadały) i wtedy zrodziła mi się w głowie myśl, że już niedługo będę mogła jej czytać książeczki, które ja czytałam jak byłam dzieckiem. Wtedy niestety nie miałam książek w domu tylko wypożyczałam z biblioteki. Jestem fanką klasyki więc postanowiłam zamówić moje kultowe książeczki w internecie – używane i w takich wydaniach (lata 70. – 80.), w jakich je pamiętam. Tak się złożyło, że są to właśnie trzy tytuły: „Plastusiowy Pamiętnik”, „Dzieci z Bullerbyn” i „Na jagody”. Są lekko podniszczone ale to właśnie jest cudowne: pomyśleć jak wiele dziecięcych rączek przewracało ich strony…… Już niedługo będę mogła przeczytać je Nikoli 🙂
Astrid Lindgren – Dzieci z ulicy Awanturników
Sven Nordqvist – Polowanie na lisa
Renata Piątkowska – Wszystkie moje mamy
1. Święta Reniferka.
2. Opowiem Ci mamo, co robią żaby.
3. O wróbelku Elemelku.
Pozdrawiam!
różnimisie – Agata Królak
Ja nie chcę do przedszkola – Stephanie Blake
Misiowa piosenka – Benjamin Chaud
🙂
Takich książeczek jest baardzo wiele,
Jak tu wybrać te trzy..hmmm.:)
Zainteresował mnie tytuł: „Dasz radę, Marcelko” Marcina Pałasza – przyznam, że jeszcze sama nie czytałam, ale jestem baardzo ciekawa, druga to też jeszcze nie czytana przez nasze trio: „Odwiedzając czarownice” Lidii Miś – tej autorki czytałyśmy ” „W pewnym teatrze”…i jest przepiękna, moim zdaniem..no i jeszcze jedna, nie wiem, czy była już wspomniana przez kogoś, ale ja ją czytałam dawno i teraz, ponownie chętnie przeczytam z moimi dziewczynkami, 9 i 6 lat: to ” Mała księżniczka” Frances Hudson Burnett, myślę, że im też by się spodobała..:)
Uwielbiamy spędzac wieczory przy książkach i bajkach. Oglądamy ilustracje i czytamy cała rodzina.
nasze pozycje do przerobienia to: Król Lew, Dziewczynka z zapałkami, Ksiezniczna na ziarenku grochu
1. Akademia Pana Kleksa
2. Baśnie Andersena
3. Janko muzykant
Moje dzieci są troche mlodsze niz na takie książki ale mysle ze im sie spodobaja 🙂
1. Przygody Maksa – Katarzyna Zychla
2. Boże Narodzenie w Bullerbyn – Astrid Lindgren
3. W pogoni za życiem – Przemysław Wechterowicz
Moja Izunia ma dwa latka, więc wybieram dla niej książeczki, które są kolorowe, fascynujące, pięknie wydane oraz które uczą i bawią jednocześnie, dlatego chciałabym z nią przeczytać następujące pozycje:
1. „Kajtuś. Kuferek pełen przygód”
Radość, zdziwienie, smutek, zachwyt… Kajtuś wciąż dowiaduje się nowych rzeczy o otaczającym go świecie.
Kuferek pełen przygód zawiera sześć książeczek pełnych niespodzianek i ciekawych odkryć!
„Kajtuś leci samolotem”
„Kajtuś karmi ptaszki”
„Kajtuś. Bez trzymanki”
„Kajtuś chce pieska”
„Kajtuś. Cukierek albo psikus”
„Kajtuś znajduje kryjówkę”
2. „Poczytaj mi mamo. Księga piąta”
Adam Bahdaj, Wiera Badalska, Wanda Chotomska, Barbara Lewandowska, Małgorzata Musierowicz, Ewa Skarżyńska, Julian Tuwim
W tym tomie znajdują się następujące poczytajki:
„Pan Maluśkiewicz i wieloryb”
„Kredki”
„Wielka przygoda małej Zosi”
„Bijacz”
„Mokry łakomczuch”
„Malowany ul”
„Dom”
„Księżycowy koncert”
„Babcia na hulajnodze”
„Ślimak”
3. „Kiki ucieka z cyrku”
Wojciech Cesarz, w sobie znanym stylu, prezentuje przygody małych dzieci i sympatycznych zwierząt, tak, że stają się one interesujące nie tylko dla kilkulatków, ale również czytających książkę rodziców.
Moje trzy książeczki to:
Sama. Listy z piwnicy .
Maleńkie królestwo królewny Aurelki.
Bardzo Mała dziewczynka i Bardzo Duży miś.
🙂
Książki, które baaardzo chciałabym przeczytać moim szkrabom to:
1. Alicja w w krainie czarów – za magię w niej zawartą
2. Słoneczko – bo to wzruszająca i piękna książka mojego dzieciństwa
3. Klara Hohus – świetną serię o małej czarownicy
Problem polega na tym,że…. mam dwóch synów i żadnego z nich nie interesuje JUŻ literatura dla dziewczynek 🙁
3 pozycje to niewiele dla dzieciaków, które książki pochłaniają 🙂 No ale w pierwszej kolejności wybrałabym:
1. Anatomia farmy. Ciekawostki z życia wsi Julia Rothman
2. Chłopiec i pingwin. Oliver Jeffers
3. Kto tam zerka na Kacperka. Marianna Bończa Stuhr, Jerzy Stuhr
1. Ja nie chcę do przedszkola Autor: Stephanie Blake
2.Dzień malucha Autor: Émilie Beaumont
3. Po drugiej stronie drzwi Autor: Rafał Lasota
🙂
Jestem osobą, która najchętniej przeczytałaby wszystko co wpadnie w ręce! Na szczęście synek odziedziczył po mamusi to zamiłowanie do książek. Z tego powodu na naszej liście książek do przeczytania jest naprawdę wiele pozycji. Ale spokojnie… na wszystko przyjdzie czas. W najbliższym czasie chciałabym przeczytać:
1. „Tupcio Chrupcio. Nie dam sobie dokuczać” autorstwa Elizy Piotrowskiej. Pozycję tą wybrałam ze względu na sytuację „podwórkową” z jaką się zmagamy. Filip większość czasu spędza ze starszym kuzynostwem, które jest dla niego niczym rodzeństwo. A skoro rodzeństwo to i kłótnie… Mój synek musi się nauczyć nieco asertywności. Mam nadzieję, że ta książka nam w tym pomoże.
2. „Opowieści z krainy Nudzimisiów” autorstwa Rafała Klimczaka. Grunt to chwytliwy tytuł. Właśnie dzięki niemu zwróciłam uwagę na tą książeczkę. Filipek jest właśnie jednym z przedstawicieli tego niezwykłego gatunku Nudzimisiów. Na miejscu długo nie usiedzi, a energii ma tyle samo co bohaterowie tej bajeczki.
3. „Ach, jak cudowna jest Panama” autorstwa Janosch’a. Autor nie tylko pisze ale także rysuje dla dzieci! Poza tym to książka o czymś nieznanym, trochę tajemniczym i egzotycznym. Czas na podbój całego świata!
po pierwsze:”Pan pierdziołka spadł ze stołka” po to,by przypomnieć sobie wszystkie głupawe powtarzanki i przekazać je potomnej, co by świat o nich nie zapomniał
po drugie: Elvira Lindo ” Mateuszek” po to, by sprawdzić jak się on ma do „Mikołajka” i innych chłopaków też
po trzecie: Agata Widzowska-Pasiak „Bitelsiaki” po to, żeby dziecko trochę bardziej rozumiało obsesję muzyczną tatusia
1. W pustyni i w puszczy.
2. Król Maciuś Pierwszy.
3. Historia żółtej ciżemki.
Dla mnie te tytuły były kiedyś bardzo pouczające i ciekawe . Myślę, że dla mojego wnuka też takie się staną i posłucha ich z wielką ciekawością.
Dzieci z Bullerbyn
Karolcia
Zosia i jej zoo (2 części)
Zofia Stanecka seria Basia, Astrid Lindgren – Dzieci z Bullerbyn, O psie ktory jezdził koleją Romana Pisarskiego
1.Sam McBratney – Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham
2.Beata Ostrowicka – Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole; Ale ja tak chcę!
3.Barbara Gawryluk – Dżok, legenda o psiej wierności
Podaj 3 tytuły książek, których jeszcze nie czytałeś ze swoim dzieckiem a bardzo chcesz przeczytać. Najciekawsze tytuły, które sama postanowię przeczytać Lence, nagrodzę książkami.
1. Wielkie koty. Zdumiewający świat. Happy readers. – niewielka książka prezentująca Wielkie koty na sawannie w dżungli, opatrzona ciekawymi zdjęciami, z opisem zawierającym ciekawostki. W moim przekonaniu bardzo takie książki ekscytują dzieci. U nas tak właśnie było, często do tej książki wracamy.
2. Przyroda. A to ciekawe… Wydawnictwo Aksjomat. Książka zawiera wiele niezwykle cennych wskazówek, dotyczących naszej przyrody dla dorastającego dziecka. Mamy min. rozdziały poświęcone Wędrówce wody, następny Rok, miesiąc, dzień. Góry, Ziemia, Morze, Oceany. To wszystko w niezwykle fajny sposób opisane i zaopatrzone odpowiednimi ilustracjami.
3. Pomysłowe mrówki. Migotliwa Łąka. Wyd. Wilga. Książka zawiera w sobie coś więcej niż ilustracje, twarda okładka i tekst, krótki i zwięzły. W sam raz na sen, szczególnie w ciągu dnia. Książka posiada na każdej stronie specjalne papierki szumiące jak mrówki. Które są odpowiednio zlokalizowane na stronie aby całości nadawać fajny wydźwięk. Można czytać książkę i nasze dziecko może same się nią bawić. przyzwyczajając się do niej, bo sama książka w tym wydaniu stwarza takie możliwości.
Hmm… tylko 3 a jest ich tak wiele:)
1) „Kryminały” dla dzieci J. Chmielewskiej np. Skarby – mam nadzieję, że zaszczepię w niej dzięki temu miłość do kryminałów
2) Seria o Harrym Poterze – bo dorastałam razem z bohaterami może ona też uda się z nimi w podróż do świata Hogwartu
3) Baśnie włoskie – bo to bajki mojego dzieciństwa, trochę inne wersje znanych bajek – Pięknotka i potwór a także nieznane baśnie np. Gałązka jaśminowa
Moja córka ma 5 miesięcy, ale już czytamy razem:) i widać że Hania to lubi:) pozdrawiam:)
Astrid Lindgren – Dzieci z Bullerbyn
A. De Saint- Exupery – Mały Książe
Lucy M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
Oto moje propozycje dla nas i dla Was:
1. Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham Autor McBratney Sam – wspaniała opowieść o uczuciach a do tego piękne moim zdaniem ilustracje takie pastelowe, delikatne pasujące do Lenki 🙂
2. Proszę mnie przytulić Autor Wechterowicz Przemysław Dziubak Emilia – coś dla mojego synka, opowieść o pięknych relacjach taty i syna, fantastyczne ilustracje.
3.Moje – nie moje Autor Liliana Bardijewska – a to książka z przesłaniem, myślę powinna się znaleźć w biblioteczce każdego dziecka, standardowo ciekawe ilustracje.
Oskar i pani Róża, Książe w cukierni i Moją ukochaną Martynkę – wszystkie przygody
1. Przygody Mikołajka
2. Plastusiowy Pamietnik (moja ksiązka z dziecinstwa)
3. Zezia i Giler 😉