Dawno dla was nie gotowałam. Miłośnicy mojej kuchni co jakiś czas nieśmiało przypominają mi, że trochę zaniedbałam kulinarną kategorię na blogu. Żeby wam to wynagrodzić, przygotowałam coś wyjątkowego. Dzisiaj nie tylko razem ugotujemy, ale też będziecie mieli okazję wygrać urządzenie, które ja testuję już od jakiegoś czasu. Multicooker Philips.
Jeśli miałabym jednym słowem określić urządzenie, to bez chwili wahania użyłabym słowa „zaskoczenie”. Spodziewałam się, że Multicooker to zwykły garnek w ładnym, nowoczesnym designie. I owszem, jest to garnek, ale niezwykły. Bardzo łatwy w obsłudze ( dla mnie, kobiety naciskającej guziki do czasu aż urządzenie zadziała, to jednak spore ułatwienie). Do multicookera dostajemy książki kucharskie, które krok po kroku opisują, jak przygotować wiele potraw, deserów, ciast. W jednym urządzeniu możemy ugotować zupę, bigos, usmażyć kotlety, zrobić domowy dżem czy upiec ciasto. Nie potrzebujemy do tego kilku garnków, piekarnika, patelni. Osoby, które lubią mieć wszystko dokładnie zaplanowane, docenią funkcję opóźnionego startu. Przed wyjściem do pracy wystarczy ustawić Multicooker na odpowiednia godzinę, żeby po powrocie w kuchni czekał ciepły obiad. Przygotowany w Multikookerze obiad utrzymuje temperaturę dzięki funkcji podtrzymywania ciepła. I co najważniejsze: potrawy gotują się szybciej niż w tradycyjnych garnkach, co zawdzięczamy systemowi podgrzewania 3D. Philips jak zwykle przy projektowaniu swoich urządzeń pamiętał o leniwych – po ugotowaniu misę możemy włożyć do zmywarki. Kuchnia jest czysta a smaczne jedzenie czeka na stole. Oczywiście jeśli ktoś przełoży je na talerze, bo to jedyna rzecz, której multicooker nie potrafi.
Ale wróćmy do gotowania. Mam dla was przepis na pyszną zupę Minestrone, którą przygotujecie w 30 minut ( 5 minut krojenia i 25 minut dla Multicookera, który całą pracę wykona za was).
Składniki:
2 łyżki oliwy
1 papryka
1 cukinia
1 ząbek czosnku
1 puszka pomidorów
garść fasolki szparagowej
1 liść laurowy
¼ łyżeczki kminku
700 ml wody
Sól, pieprz
- Drobno posiekaną cebulkę podsmażamy na oliwie. Kiedy cebulka lekko się zeszkli, do naczynia dodajemy pokrojoną paprykę, fasolkę oraz cukinię i smażymy przez 15 minut.
- Pod koniec smażenia mieszamy, następnie dodajemy przyprawy i wlewamy wodę. Zupę gotujemy 20 minut.
- 5 minut przed końcem gotowania dodajemy pomidory
Przepis pochodzi z książki kucharskiej dołączonej do urządzenia Multicooker.
KONKURS
A teraz obiecany konkurs. Dla osoby, która w komentarzu pod postem zostawi mi przepis na danie, które zjem ze smakiem i poproszę o dokładkę zostanie nagrodzona urządzeniem Multicooker Philips. Możecie zostawiać swoje ulubione przepisy na ciasto, zupę, deser, konfiturę. Daję wam absolutną dowolność. Ma być smacznie…
Konkurs trwa od 2.04.2015 do 9.04.2015. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w tym poście do 12.04.2015.
Wyniki konkursu
Multicooker wygrywa AliceM. za swoje danie idealne- dużo jedzenia mało sprzątania.
„Mam liczną rodzinę. Bardzo liczną. Jest nas razem sześcioro. W tym mąż wegetarianin, dziecko, które nie lubi mięsa i reszta wiecznie głodna. U nas więc przede wszystkim gotuje się dużo i…dużo. Względnie tanio. Raczej zdrowo. Ale przede wszystkim gotowanie może zająć tylko chwilę. Stąd moja propozycja na dziś: tagliatelle z łososiem i porem.
Ilość składników: dowolna.Ile czego masz. Na oliwie podsmażamy pora. Dorzucamy wędzonego łososia – może być tzw. sałatkowy, czyli szczątki z łososia raczej. Smażymy jeszcze chwilkę. Dorzucamy szpinak – najlepiej oczywiście świeży, ale nawet mrożony brykiet da smak i trochę witamin. Smażymy chwilę.T e produkty robią smak. A teraz coś, co robi ilość, czyli dorzucamy tyle pomidorów, ile wlezie. Mogą być z puszki. Mieszamy i dusimy. Oczywiście chwilę. Po tych kilku chwilach mamy coś, co pachnie rybą, porem i pomidorami. Mieszamy z ugotowanym wcześniej makaronem. Zjadamy. Mówimy: niebo w gębie. Do tego do umycia pozostają tylko dwa gary – jeden po daniu, drugi po makaronie. Czy to nie danie idealne?”
Post powstał w ramach współpracy z Philips
A może miałabyś ochotę na wynik połączenia 1 szklanki mąki pełnoziarnistej, 2 szklanek mąki chlebowej, połowy łyżeczki soli, 1/4 łyżeczki drożdży instant i 400 ml ciepłej wody? Może skusiłby Cię domowy zapach własnoręcznie przygotowanego chleba? Może chrupiąca skórka? Może świeżutka chrupiąca „piętka” posmarowana masłem? A może kromka świeżego chleba z awokado i suszonymi pomidorami? A może chrupiąca skibka z domowym twarogiem?:)
Wszystkie składniki zagniatamy (ale nie wyrabiamy) i odstawiamy na 12-18 godzin w ciepłe miejsce. Później składamy boki do środka, formujemy kulę i odstawiamy na 1,5 godziny. Pół godziny przed czasem nagrzewamy piekarnik do 250 stopni wstawiamy kamionkowe naczynie, w którym będziemy piekli nasze cudo. Pół godzinie wkładamy do niego nasz chlebek-to-be i zostawiamy na pół godziny pod przykryciem. Po 30 minutach zdejmujemy pokrywkę i pieczemy jeszcze 10-20 minut do zezłocenia:) Studzimy na kratce i… jemy na śniadanie, obiad i kolację, a potem zagniatamy nowy bochenek:)))
Gdy serce mnie ściska mocniej, i na duszy jakoś tak ciężko… , wtedy deserowym wybawieniem okazuje się dla mnie
KREMOWY SŁODKI RYŻ Z AMARETTO I PRAŻONYMI MIGDAŁAMI… POLECAM.
Składniki: 400 ml odłuszczonego mleka, 20 g cukru pudru, 40g ryżu, 1 łyżeczka startej skórki pomarańczowej, 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego, 1 łyżeczka likieru amaretto, 2 łyżeczki migdałów bez skórki, 1 łyżeczka brązowego cukru.
Mleko wlewam do średniego garnka, dosypuję cukier puder. Podgrzewam na średnim ogniu i mieszam, aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Dodaję ryż, skórkę pomarańczową i mieszam. Doprowadzam do wrzenia, od razu zmniejszam ogień do minimum. Od czasu do czasu mieszając, gotuję 45 minut. Gdy danie jest już kremowe, a ryż miękki, dodaję ekstrakt wanilowy i likier amaretto. Zdejmuję z kuchenki i odstawiam na 3 minuty. Rozgrzewam piekarnik.
W tym czasie na małej patelni podprażam migdały na średnim ogniu. Od czasu do czasu „potrząsam” patelnią. Uprażone migdały drobno siekam. Ryż przekładam do filiżanki do cappuccino (lub według uznania) i posypuję posiekanymi migdałami i brązowym cukrem. Wstawiam do piekarnika i podpiekam, by cukier się rozpuścił.
Gwarantuję!….choć na chwilkę koi rany, bo smakuje wyśmienicie 🙂
Miałem kiedyś już okazję korzystać z Multicookera u rodziców mojej dziewczyny. Przygotowałem im wspaniały obiad. Na przyszłym teściu moja „Golonka wieprzowa duszona w piwie” zrobiła nie lada wrażenie!
Składniki:
Golonka wieprzowa (2 peklowane z kością) 1,4 kg
Cebula 70 g (1 szt.)
Marchew 50 g (1 szt.)
Pietruszka (korzeń) 50 g (1 szt.)
Koncentrat pomidorowy 25 g (1 łyżka)
Czosnek 10 g (2 ząbki)
Majeranek 15 g (1 łyżka)
Liść laurowy
Ziele angielskie
Piwo (jasne) 750 ml (3 szklanki)
Olej roślinny 60 ml (6 łyżek)
Sól do smaku
Sposób przygotowywania
1
Golonkę przemyć, natrzeć solą i przyprawami. Marchew i korzeń pietruszki zetrzeć na grubej tarce, czosnek posiekać nożem. Włożyć wszystkie składniki do misy multicookera, zalać piwem i odstawić w marynacie do lodówki na 2 godziny.
2
Następnie wstawić misę do multicookera. Zamknąć pokrywę. Ustawić program STEW, czas przygotowywania — 2 godz. Wcisnąć przycisk „Start”, przygotowywać do zakończenia pracy programu, po czym wcisnąć przycisk ,,Reheat/Cancel” i wyjąć golonkę z misy.
3
Bulion mięsny przelać do oddzielnego naczynia, dodać koncentrat pomidorowy i ubić blenderem na jednolitą masę. Do misy multicookera włożyć golonkę, dodać olej roślinny. Zamknąć pokrywę.
4
Ustawić program FRY, czas przygotowywania — 10 min. Wcisnąć przycisk „Start”. Po rozpoczęciu wstecznego odliczania czasu otworzyć pokrywę. Przygotowywać do zakończenia pracy programu przy otwartej pokrywie, co pewien czas obracając golonkę.
Podawać z dipem chrzanowym lub musztardą!
A oto krótki wierszyk na cześć Multicookera, który ułożyłem czekając na przystanku:
Student taki jak ja nie ma czasu na wyszukane smaki,
więc zazwyczaj jem coś, co smakuje jak stare flaki .
Zupy gotuję tylko zalewając wrzątkiem kubek
i na tym kończy się mój obiadowy poczęstunek.
Mieszkam wraz z moją kuchenką gazową,
ona jest już na zasłużonej emeryturze.
Przechodzę z nią od czasu do czasu niezłe katusze.
Za dnia pracuję, wieczorami w książkach buszuję,
weekendy poświęcam ciągłej nauce.
Nie mam czasu na stanie przy garach,
częściej wykładam gotowy słoik i szamam.
Gdybym tak miał Multicooker’a,
spełniłyby się moje wszystkie,
dotychczasowe kulinarne marzenia!
Potraktowałbym go jak dobrą gosposię,
wpuściłbym do kuchni i pozwolił upitrasić
jakieś syte mięsiwo w sosie własnym,
o którym do tej pory mogłem sobie tylko pomarzyć!
Mam liczną rodzinę. Bardzo liczną. Jest nas razem sześcioro. W tym mąż wegetarianin, dziecko, które nie lubi mięsa i reszta wiecznie głodna. U nas więc przede wszystkim gotuje się dużo i…dużo. Względnie tanio. Raczej zdrowo. Ale przede wszystkim gotowanie może zająć tylko chwilę. Stąd moja propozycja na dziś: tagliatelle z łososiem i porem.
Ilość składników: dowolna.Ile czego masz. Na oliwie podsmażamy pora. Dorzucamy wędzonego łososia – może być tzw. sałatkowy, czyli szczątki z łososia raczej. Smażymy jeszcze chwilkę. Dorzucamy szpinak – najlepiej oczywiście świeży, ale nawet mrożony brykiet da smak i trochę witamin. Smażymy chwilę.T e produkty robią smak. A teraz coś, co robi ilość, czyli dorzucamy tyle pomidorów, ile wlezie. Mogą być z puszki. Mieszamy i dusimy. Oczywiście chwilę. Po tych kilku chwilach mamy coś, co pachnie rybą, porem i pomidorami. Mieszamy z ugotowanym wcześniej makaronem. Zjadamy. Mówimy: niebo w gębie. Do tego do umycia pozostają tylko dwa gary – jeden po daniu, drugi po makaronie. Czy to nie danie idealne?
Skoro to wszystko tak proste to ja dodam strrrasznie prosty i smaczny przepis na krem dyniowy z kosteczkami piersi z kurczaka – co by było do pary 🙂
Na początek podsmażamy cebulkę (według uznania, ja podsmażam 2 sztuki 🙂 ) , duużo cebulki to ona daje ten wyrazisty smak w kremie 😉
1 pierś z kurczaka pokrojona według uznania 🙂 paski,kosteczka, jak kto woli 🙂
1 dynia – oczywiście bez miąższu i pestek 🙂
4 marchewki
2 ząbki czosnku
Na koniec łyżeczka imbiru i galki muszkatałowej oraz sól i pieprz do smaku 🙂
skoro multicooker wie co robić to pewnie sobie z tym poradzi i rozgotuje to na elegancki żółciutki kremos 😉
Krem podajemy z świeżym listkiem pietruszki oraz (liźniętą smugą śmietany) 😀
Cud miód – palce lizac 😉
Wiem że robiłaś kiedys ciastczka marchewkowe, moje ciasto tez jest pyszne, jesli nie wygram to chocaz go zrob i odpisz mi czy Ci smakowało ? mi bardzo ! ek marchewkowy z jabłkiem i migdałami
Placek marchewkowy z jabłkiem i migdałami
Czas przygotowania: 50 minut
Ilość porcji: 10
Składniki
2–3 jabłka (25 dag)
25 dag marchewek
10 dag orzechów włoskich
30 dag mąki
35 dag cukru
czubata łyżka sody
szczypta soli
łyżeczka cynamonu
3 jajka
120 ml oleju
łyżeczka ekstraktu migdałowego
8 łyżek mielonych migdałów
tłuszcz do formy
DO POLANIA:
czubata szklanka cukru pudru
łyżka płynnego miodu
sok z 1/2–1 cytryny
płatki migdałowe do posypania
połówki orzechów włoskich do dekoracji
przygoowanie:
Piekarnik rozgrzewamy do temp. 180°C. Obrane jabłka i marchewki ścieramy na średnich oczkach. Uprażone na suchej patelni orzechy siekamy. Mieszamy mąkę, cukier, sodę, sól i cynamon, dodajemy rozmącone jajka, olej i ekstrakt migdałowy, mikserem ucieramy ciasto. Dodajemy jabłka i marchewkę, orzechy i mielone migdały, dokładnie mieszamy. Przekładamy do natłuszczonej tortownicy o śr. 24 cm, pieczemy ok. 1,5 godz. w temp. 180°C. Studzimy w formie, wyjmujemy. Z cukru pudru, miodu i soku z cytryny ucieramy lukier, smarujemy ciasto, posypujemy uprażonymi płatkami, dekorujemy połówkami orzechów.
Rafaello z kasza jaglaną
40 g suchej kaszy jaglanej
300 ml mleka
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka masła
migdały całe
wiórki kokosowe
Rafaello z kaszy jaglanej
Kaszę jaglaną podprażamy w garnku. Zalewamy mlekiem i gotujemy do miękkości ok. 20 minut. Kaszę należy często mieszać, w razie potrzeby można dodać więcej mleka lub wody. Kiedy kasza jaglana będzie miękka dajemy po 1 łyżeczce masła,miodu i wiórków kokosowych, dokładnie mieszamy i odstawiamy aby kasza nieco przestygła.
Migdały zalewamy gorącą wodą. Po kilku minutach możemy w łatwy sposób ściągnąć z nich skórkę.
Z letniej kaszy jaglanej formujemy kuleczki, do środka dajemy całego migdała i obtaczamy w wiórkach kokosowych. Pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia, kiedy to kulki odpowiednio stwardnieją.
Pisałas w ktoryms poscie ze uwilbiam kasze jaglana, mam nadzieje ze urzeknę Cię tym przepisem, wlasnie ktorego glowym skladnikiem jest kasza. Bardzo chce wygrac ten sprzet, nie ukrywam , zreszta jak pewnie kazdy,
1 litr bulionu drobiowo – wołowego (najczęściej wykorzystuję „niedzielny rosół”)
250 g przecieru pomidorowego
1 papryka
1 czerwona cebula
1 ząbek czosnku
pół papryczki chilli
1/2 puszki fasoli czerwonej
1/2 puszki fasoli białej
ok. 200 g ugotowanej wołowiny (ta która zostanie z „niedzielnego rosołu”)
4 łyżki kaszy jaglanej
sól, pieprz
czerwona słodka papryka w proszku
Rozgrzewająca i bardzo sycąca zupa meksykańska.
Rozgrzewamy w garnku bulion. Na patelnię wlewamy olej ok 2 łyżek i podsmażamy delikatnie czerwoną cebulę. Dodajemy posiekany w plasterki czosnek i papryczkę chili. Podsmażamy ok. 1 minuty. Dokładamy paprykę pokrojoną w średnią kostkę oraz pokrojone również w kostkę wołowinę.. Smażymy ok 5 min na sam koniec dodajemy słodką paprykę w proszku.. Całość z patelni przekładamy do garnka z bulionem. Dosypujemy kaszę jaglaną i gotujemy ok. 10 minut. Na koniec dodajemy fasolę czerwoną i białą doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Do smaku można posypać świeżą natką pietruszki lub kolendrą.
Moje dzieci je uwielbiaja, zachecam Cie zebys sprobowała zrobic je Lence, przypuszczam ze bedzie jadla ze smakiem.
2 łyżki stopionego masła
2 jajka
200 ml mleka
4 łyżki cukru
15 dag mąki
szczypta soli
łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta mielonego cynamonu
2 banany
masło do smażenia
konfitura wiśniowa lub wiśnie w syropie
Masło miksujemy z jajkami, mlekiem i cukrem na puszystą masę. miksując, powoli wsypujemy mąkę, sól, proszek do pieczenia i cynamon. Kiedy ciasto będzie jednolite i lekkie, zostawiamy pod przykryciem na 10 min. Obrane banany drobno kroimy, mieszamy z ciastem. Na maśle smażymy okrągłe, niezbyt grube placuszki (mniej więcej po 3 min z każdej strony). Placuszki układamy w piramidki (powinno wyjść po 6 na stosik). Dekorujemy konfiturą albo wiśniami. Żeby placki nie stygły i nie stały się przez to gumowate, te już usmażone trzymamy w piekarniku rozgrzanym do 60°C
Prosta, szybka, zwyczajna – pomidorowka krem 🙂
15 g masła
1 posiekana cebula
puszka pomidorów (400 g)
450 ml bulionu
świeżo zmielony pieprz
1 łyżka posiekanej bazylii
5 kropli stewii w płynie Natusweet
Sekret mojej pomidorówki tkwi w jej subtelnie słodkim smaku i kremowej konsystencji.
W garnku roztapiam masło, dodaję cebulę i podsmażam na złoto.
Dodaję pokrojone w kostkę pomidory oraz bulion i doprowadzam do wrzenia. Gotuję na małym ogniu około 30 minut.
Dodaję posiekaną bazylię i pieprz. Blenduję całość do uzyskania kremowej konsystencji. Do smaku dodaję kilka kropel stewii. Zupę dekoruję listkiem bazylii.
Krakersiki z żurawina super kanapeczki dla dzieciaków, moje uwilbiaja
Składniki
2 szklanki pokruszonych krakersów
8 łyżek roztopionego masła
1/3 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki
3/4 łyżeczki cynamonu
1/2 szklanki suszonych żurawin namoczonych w rumie
1i 1/2 szklanki uprażonych orzechów pekan
1i 1/2 szklanki świeżych żurawin amerykańskich
3/4 szklanki syropu (cukier–woda 1:1)
Etapy przygotowania
Pokruszone krakersy miksujemy z masłem i cukremna jednolitą masę. Wylepiamy nią natłuszczoną blachę o wymiarach20x30 cm. Mąkę mieszamy z cynamonem i żurawinami w alkoholu, dodajemy grubo posiekane pekany, świeże żurawiny i zalewamy wszystko syropem, delikatnie mieszamy. Masę wykładamy na przygotowany spód. Pieczemy 25 min w temp. 180°c. Po ostudzeniu kroimy na niewielkie porcje.
ciabattki w moim wydaniu
2 ciabattki z oliwkami, pieczarki
łyżeczka masła
2 jajka
2 łyżki płynnej kremówki
2 łyżki startej mozzarelli lub cheddara
sól, pieprz, mielona papryka
szczypior
Ciabatki nacinamy wzdłuż z wierzchu, mniej więcej przez środek i do połowy grubości, delikatnie wybieramy miękkisz, zostawiając dość grube ścianki. Pokrojone w kostkę pieczarki podduszamy na maśle, aż odparuje z nich cały płyn, mieszamy dokładnie z miękkiszem, jajkami, śmietaną, serem, solą, pieprzem i szczyptą papryki do smaku. Masą napełniamy bułeczki, wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temp. 200°C, zapiekamy 15–20 min. Przed
podaniem posypujemy szczypiorkiem.
Buraczki z winogronem ? ja uwielbiam i polecam Tobie:
2łyżki musztardy dijon
2 łyżki syropu klonowego
czubata łyżka dżemu z czarnej porzeczki
2 łyżki balsamico
4 łyżkioleju orzechowego
sól, pieprz
5 ugotowanych buraków
2 garści zielonych winogron bez pestek
garść natki pietruszki
5 łyżek włoskich orzechów
gotowe czosnkowe grzanki
Etapy przygotowania
Musztardę, syrop, dżem, balsamico, olej, sól i pieprz do smaku ucieramy na gładki sos. Buraki ścieramy na grubych oczkach na długie wiórki, mieszamy z sosem, wstawiamy do lodówki na 1 godz. Wyjmujemy, mieszamy z winogronami (można je przeciąć na połówki), posiekaną natką i pokruszonymi orzechami (warto je uprażyć na suchej patelni). Przed podaniem posypujemy grzankami.
Picanha w stylu brazylijskim
200g 2 plastry picanhi (wołowiny z górnej części udźca wołowego z tłuszczem),
1 puszka czarnej fasoli-400g
2 plastry ananasa bez skórki,
4 łyżki stołowe mąki z manioku
1 mała cebula,
ryż do podania,
Sól morska i pieprz czarny do smaku.
1) W garnku na oliwie podsmażam do zrumienienia posiekaną cebulę, następnie dodaję 1 kubek gorącej wody,
2) Po zagotowaniu, dodaję czarną fasolę z puszki i solę do smaku,
3) Gotuję 5-7 minut, następnie dodaję 2 łyżki mąki z manioku i dokładnie mieszam,
4) Gotuję 2-3 minuty do zgęstnienia fasoli,
5) Myję mięso pod kranem z wodą i suszę papierowym ręcznikiem,
6) Następnie solę i pieprzę,
7) Grilluję picanhę do zrumienienia na rozgrzanym grillu elektrycznym przez około 10 minut,
8) Następnie griluję plastry ananasa przez około 10 minut,
9) Podaję picanhę z ugotowanym ryżem, czarną fasolą posypaną mąką z manioku- uprażoną na suchej patelni oraz z pomidorami lub sałatą.
Lubuje sie w zupach tresciwych dlatego mam przepis na super gulasz
700 g. mięsa gulaszowego (wołowe)
tłuszcz do smażenia (masło klarowane)
tłuszcz do smażenia (1 łyżka masła)
3 puszki pomidorów (pokrojone / 3 x 400 g.)
1 duża cebula (posiekać)
300 g. pieczarek (pokroić)
2 czerwone papryki (pokroić w kostkę)
4 papryczki chilli (bez nasion / posiekać)
1 łyżka sosu worcestershire
2 łyżki słodkiej papryki (mielona)
2 liście laurowe
4 ziarenka ziela angielskiego
przyprawy: sól / pieprz
Mięso umyć, pokroić w dużą kostkę, doprawić solą, pieprzem i obtoczyć w papryce. Mięso obsmażyć na dość mocno rozgrzanym tłuszczu (masło klarowane).
► W osobnym garnku na tłuszczu (masło) zeszklić cebulę, dorzucić pieczarki i razem smażyć 10 minut. Dodać paprykę, usmażone wcześniej mięso i zalać pomidorami z puszki, następnie dodać papryczki chilli, liście laurowe, ziele angielskie i doprawić solą i pieprzem.
► Zagotować i na małym ogniu gotować pod przykryciem przez około 40 minut, dodać sos worcestershire i od czasu do czasu przemieszać.
Kruche ciasto z malinami, borówkami i budyniową pianką
Składniki na kruche ciasto:
2,5 szkl. mąki pszennej
250 g masła
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki cukru pudru
5 żółtek
Margarynę posiekać nożem i zagnieść z pozostałymi składnikami. Podzielić na 2 części, na spód około 60%, a na górę 40%, ciasto włożyć do zamrażalnika na około 1-2h.
Blachę wysmarować margaryną i posypać bułką tartą. Na spód zetrzeć większą część ciasta i wyrównać dociskając ciasto do formy. Wstawić do nagrzanego ( 170 stopni ) piekarnika i piec około 10 minut. Wyciągnąć i odstawić do przestudzenia.
Składniki na piankę:
5 białek
1 szkl. cukru
1 łyżka cukru waniliowego ( ja użyłam własnego z prawdziwą wanilią )
2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru
1/2 szkl. oleju
Dodatkowo:
250 g malin
125 g borówek
cukier puder do posypania
Gdy podpieczony spod wystygł zaczynamy ubijać białka na sztywna piane, do ubitych białek dodać cukier i cukier waniliowy, cały czas ubijać. Następnie wsypać budyń i miksować aby się dobrze rozpuścił. Na koniec wlać olej i miksować jeszcze chwile.
Na zimny spod wlać piane i ułożyć owoce, lekko je wepchnąć w piane. Na piane zetrzeć resztę ciasta.
Piec w temp. 180 stopni przez około 40-50 min.
Po przestudzeniu posypać cukrem pudrem.
witam
oto przepis na szwedzką zapiekankę:
składniki:
– pieczony kurczak
– kilka plastrów szynki lub boczku
– banan
– 200 ml słodkiej śmietanki 18 procentowej
– 200 ml śmietany 18 procentowej
– 3 łyżki sosu chili
– papryka chili
sposób przygotowania:
Z kurczaka usuwamy skórę i kości.Mięso kroimy w kawałki i przekładamy do naczynia żaroodpornego.
Banana obieramy i wraz z szynką lub boczkiem kroimy w kawałki. Układamy na mięsie.
Paprykę myjemy, osuszamy, przekrawamy i usuwamy gniazdo nasienne. Miąższ drobno kroimy.
Obie śmietany mieszamy. Dodajemy sos chili i paprykę. Następnie polewamy mięso. Pieczemy w piekarniku około 30 min. w temp. 180 stopni C.
Pyszna sałatka makaronowa „koktajl z krewetek” już dawno podbiła serce moich najbliższych. Szczerze polecam.
Składniki:
Makaron Pióra (1 op.)
Sałata lodowa (1 szt.)
Krewetka koktajlowa (300g)
Awokado (2 szt.)
Pomidorki cherry (100g)
Majonez (100 ml)
Ketchup (4 łyżki)
Sos Tabasco
Sól, pieprz , sok z cytryny
Proponuje podawać sałatkę w kielichach koktajlowych – bardzo ładnie się preaentuje
Wykonanie:
Makaron gotujemy pilnując by był al dente. Następnie odlewamy i hartujemy zimną wodą. Sałatę lodową szatkujemy, tak by powstały długie niteczki. Z majonezu, ketchupu i kilku kropel tabasco przygotowujemy sos i doprawiamy do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Awokado obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i skrapiamy sokiem z cytryny by nie ściemniało. Na dno kieliszka układamy warstwę siekanej sałaty, na to makaron. Następną warstwę stanowi awokado. Na awokado układamy wartę sosu oraz rozmrożone krewetki. Każdy kieliszek można udekorować naciętym pomidorkiem i założonym na rant kieliszka. Jeśli posiadamy można dołożyć koktajlową parasolkę.
Pierogi ze szpinakiem i fetą
składniki na ciasto:
2 szklanki mąki
3/4 szklanki gorącej wody
2 łyżki oleju
składniki na farsz:
450 g mrożonego szpinaku
250 g sera feta
2 średnie cebula
4 ząbki czosnku
2 łyżki masła
mielona gałka muszkatołowa
sól, pieprz
Najpierw przygotowujemy farsz, aby mógł trochę ostygnąć zanim zabierzemy się za lepienie. Na patelni rozpuszczamy nasze masło. Podsmażamy drobno posiekaną cebulę, dodając na sam koniec czosnek przeciśnięty przez praskę. Gdy cebula już się zeszkli dodajemy szpinak i przyprawiamy pieprzem, gałką muszkatołową i odrobiną soli – feta sprawi, że farsz będzie miał słony posmak. Podsmażamy wszystko jeszcze 5-10 min, aby wyparował nadmiar wody.
Patelnie ostawiamy do ostygnięcie.
Bierzemy się za ciasto. Na stolnicę wysypujemy mąkę i łączymy ją z gorącą wodą, olejem i zagniatamy ciasto. Gotowe ciasto rozwałkowujemy na cienki placek i wykrawamy małe placuszki np. za pomocą szklanki.
Do ostudzonego szpinaku dodajemy pokruszoną fetę. Sprawdzamy smak naszego farszu i w razie potrzeby doprawiamy do smaku pieprzem i gałką muszkatołowa.
Lepimy pierogi i gotujemy w lekko osolonej wodzie przez 5 min po wypłynięciu na wierch.
Podajemy ze śmietaną lub jogurtem naturalnym 🙂
Smacznego!
Mini ekspresowe serniczki :
250 g twarogu
250 g serka mascarpone
80-100 g herbatników
30 g masła
1 czubata łyżka kakao
3 łyżki nutelli
1 jajko
5- 6 łyżek cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
50 g czekolady mlecznej
50 g czekolady gorzkiej
50 g czekolady białej
garść migdałów
1 duża truskawka bądź dwie małe
Przygotowanie:
Herbatniki pokruszyć na miał. Masło rozpuścić.
Do pokruszonych herbatników dodać rozpuszczone masło oraz kakao. Wszytko dokładnie wymieszać. Do przygotowanych wcześniej papilotek bądź foremek silikonowych do maffinek. Rozprowadzać równomiernie nasz kakaowy spód i docisnąć łyżeczka. Twaróg zmielić bądź przecisnąć przez prasę do ziemniaków dwukrotnie.
Jajko oddzielić od żółtka. Utrzeć żółtko z cukrem na jasny kogiel mogiel, nastepnke dać białko i znów zmiksować do połączenia się składników. Do tak powstałej konsystencji dodać twaróg i cały czas miksować, następnie dodać serek mascarpone. Do masy serowej dodać mąkę i wszystko dobrze zamieszać.
Masę serową nakładać po 1 sporej łyżce, trzeba pamiętać by zostawić miejsce na polewę czekoladową. Do 4 czterech serowych babeczek dodałam żurawinę, a do kolejnych 4 rodzynki. Reszta została z samą masą serowe.
Międzyczasie rozgrzałam piekarniku do 180 °C, po włożeniu babeczek, piekarnik zmniejszyła do 120 °C i piekłam przez 25-30 min. Migdały sparzyłam gorąca wodą i posiekałam w małe kawałeczki.
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i polewamy babeczki po przestudzeniu. 4 babeczki dekoruje migdałami oraz truskawką.
Moje tiramisu zrobione w kielichach:
250 g serka mascarpone
250 g podłużnych biszkoptów
4 żółtka
3 łyżki cukru pudru
pół szkl. kawy Inki
2 łyżeczki aromatu rumowego bądź likier amaretto
gorzkie kakao
aparzoną kawę inke wymieszać z aromatem rumowym bądź z likierem Amaretto. Żółtka ubijać dość długo z cukrem pudrem w misce. Po ubiciu muszą być gęste i puszyste. Osobno ubić zimne mascarpone najlepiej przez kilka minut.
Mascarpone stopniowo dodawać do masy żółtkowej i nadal ubijać na masę.
Do kieliszków układać biszkopty, nasączyć je kawą i aromatem posyłać kakao, a na to nakładać warstwę masy i znów biszkopt nasączyć,kakao i masa. Ostatnią warstwą powinien być krem. Na wierz opruszyć kakao. Przed podaniem schłodzić dwie godziny.
Smacznego:-)
Moje ukochane roladki schabowe ktore wszyscy w domu uwielbiaja:)
Czas przygotowania: 50 minut
Czas smażenia: 50 minut
Ilość porcji: 6
Składniki
6 plastrów schabu
6 plastrów boczku wędzonego
15 dag sera żółtego
ogórki w zalewie chilli, bądź małe korniszon
6 plastrów papryki w zalewie octowej
mąką
bułka tarta
2 jajka
olej do smażenia
2-3 łyżki sosu pomidorowego lub keczupu
2 łyżki majonezu
1 musztardy Djone
sól i pieprz
Majonez, sos pomidorowy i musztardę połączyć ze sobą. Mięso rozbić jak na kotlety, oprószyć solą i pieprzem. Ser pokroić w cienkie paski
Z jednej strony posmarować sosem na to położyć plaster boczku, ser, ogórki oraz paprykę. Złożyć boki do środka i zwinąć. Można użyć wykałaczki do spięcia. Tak przygotowane rodlaki obtoczyć najpierw w mące, następnie w jajku, a na końcu w bułce tartej.
Smażyć na patelni ok 10 min na małym ogniu. Do momentu aż się ładnie mięso zarumieni.
Następnie przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec w 180°C przez 15 min .
SZARLOTKOWY TORT
Jak sama nazwa wskazuje ciasto będzie na bazie jabłek i kruchego ciasta, ale od szarlotki będzie się różnić tym, że po pierwsze jest tortem, po drugie towarzyszy mu pyszny waniliowy krem, po trzecie zwieńczeniem jego są pyszne karmelizowane orzechy. A i jeszcze jeden mały mankament kruche ciasto powstało z połączenia mąki i migdałów. Sam tort jest pyszny. Kwaśne jabłka, lekko słodki krem, kruche spody i chrupiące miodowe orzechy.
Składniki:
2 szkl mąki pszennej
2 szkl mielonych migdałów
1 kostka masła
4 łyżki śmietany 18 %
4 żółtka
4 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szkl cukru
1 kg jabłek
1 galaretka cytrynowa
500 g serka mascarpone
5 łyżek cukru pudru
1 laska wanilii
3 żółtka
250 g orzechów włoskich
2 łyżki miodu
2 łyżki masła
szczypta soli
Przepis:
– Mąkę mieszamy z mielonymi migdałami, proszkiem do pieczenia i cukrem. Masło kroimy w drobną kostkę, dodajemy żółtka i śmietanę. Ze wszystkich składników zagniatamy ciasto. Musi być sprężyste, jednolite i nie kleić się do rąk. Jeżeli będzie zbyt luźne należy dosypać migdałów bądź mąki, jeżeli będzie utrzymywało konsystencję kruszonki należy dodać jeszcze jedno żółtko. Z ciasta formujemy kulkę i wstawiamy do lodówki na minimum dwie godziny. Po tym czasie wyjmujemy, rozwałkowujemy na grubość 5 mm i wykrawamy z niego trzy spody wielkości przygotowanej tortownicy.
– Każdy spód układamy na osobnej blaszce i pieczemy przez 25 minut w temperaturze 180 C. Upieczonej odkładamy do wystygnięcia.
– W rondelku rozpuszczamy miód z masłem i dosypujemy do tego lekko rozdrobnione orzechy włoskie. Całość zagotowujemy, a następnie wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, wkładamy do piekarnika nagrzanego do temp 180 C i pieczemy przez 25 minut. Zostawiamy do wystygnięcia.
– Jabłka obieramy ze skórki, pozbywamy się gniazd nasiennych i kroimy w drobną kostkę lub ścieramy na tarce. Przesmażamy na patelni do momentu wyparowania wody. Galaretkę rozrabiamy w 1/2 szkl wody i dodajemy do jabłek. Ostawiamy do wystygnięcia.
– 3 żółtka ucieramy z cukrem pudrem i ziarnami z laski wanilii. Kiedy żółtka zmienią się w biały kogel mogel dodajemy schłodzony serek mascarpone i ubijamy jeszcze chwilę.
– No i teraz najlepsze i najtrudniejsze składanie tortu. Warto użyć do tego tortownicy, od której odmierzaliśmy spody. Będzie to bardzo duże ułatwienie. Pierwszą warstwę stanowi kruchy spód. Następnie nakładamy jabłka, kolejny spód, krem waniliowy, na wierzch kruszymy ostatni spód i zapiekane w miodzie orzechy. Całość wstawiamy do lodówki przynajmniej na jedną noc.
Smacznego 🙂
Jutro piateczek, ja juz zakupilam markrele na paste, to moj przepis
wędzona makrela
czerwona cebula
1/2 pęczka natki pietruszki
20 dag twarogu
2 łyżki gęstej śmietany
sól
pieprz
łyżka ziaren słonecznika uprażonych na suchej patelni
Makrelę bardzo dokładnie obieramy ze skóry i ości, mięso rozdrabniamy na małe kawałeczki. Cebulę i natkę pietruszki drob-no siekamy. Do rozdrobnionego widelcem twarogu dodajemy makrelę, cebulę, śmietanę i natkę pietruszki. Przyprawiamy solą i pieprzem. Wszystko dokładnie ugniatamy widelcem. Pastę podajemyna kromki razowego chleba z dodatkiem ziaren słonecznika. Dekorujemy listkami natki pietruszki i prażonymi ziarnami słonecznika- PYCHAAA
To moj patent na wode
ale wode truskawkowa a nie czysta 🙂
woda (1,5 l)
kilka listków mięty
świeże truskawki (50 g)
cytryna
kostki lodu
miód
1. Do dzbanka wrzucić pokrojone truskawki oraz kilka plasterków cytryny. Dodać świeże listki mięty.
2. Całość zalać wodą, dosłodzić odrobiną miodu do smaku.
3. Napój schłodzić w lodówce. Podawać z kostkami lodu
LUBISZ FIGI? MAM FAJNA PRZEKASKE DLA WAS/
• 8 świeżych fig
• 4 plasterki sera żółtego Aldamer MSM Mońki
• 4 plasterki szynki parmeńskiej
Na każdy plaster szynki położyć plasterek sera i ciasno zrolować. Każdą roladkę przeciąć na pół i umieścić w figach nadciętych na cztery części. Zapiec w piekarniku (200°C) aż ser się dobrze rozpuści.
Owocowe koski lodu to super wygladajace napoje na letnie dni, zawsze tym zaskakuje znajomych, a do dronkow — bajkkka:)
drobne owoce wg. uznania tj. jagody, maliny, poziomki
kilka listków melisy
woda
Przygotowanie:
1. Poszczególne składniki włożyć do foremki do lodu i zalać wodą.
2. Po zamrożeniu używać jako kostek lodu dodając do czystej wody pitnej.
Kurczak w sosie ananasowym:
3 filety z kurczaka-400g,
1 puszka pokrojonego w kostkę ananasa (300g) w delikatnym syropie (200ml),
1 opakowanie śmietany light-200g,
1 pełna łyżka stołowa musztardy z dodatkiem chrzanu,
200ml francuskiego cydru,
3 łyżki stołowe rodzynek,
margaryna do smażenia,
sól morska, pieprz i ostry sos portugalski piri-piri do smaku.
Etapy przygotowania
1) Myję mięso pod kranem z wodą i suszę papierowym ręcznikiem,
2) Następnie solę, pieprzę i skrapiam porządnie sosem piri-piri,
3) Na rozgrzanej patelni na margarynie smażę filety z obu stron do zrumienienia, przez około 10 minut.
4) Następnie zdejmuję je z patelni,
5) Odsączam ananasa z syropu,
6) Na patelnię wlewam syrop, dodaję musztardę i energicznie mieszam,
7) Gdy sos zacznie wrzeć, dodaję cydr, rodzynki, śmietanę i dokładnie mieszam,
8) Następnie gdy sos powtórnie zacznie wrzeć, wkładam do niego usmażone filety z kurczaka,
9) Smażę na średnim ogniu do zgęstnienia sosu przez około 15 minut.
10) Podaję na przykład z ugotowanym ryżem z szafranem i rodzynkami.
cos lekkiego
Kapustę zetrzeć na tarce do szatkowania. Mango obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Seler pokroić w średnie plastry. Por (zielona część) pokroić w plastry.
Warzywa wymieszać i posolić.
Oliwę extra virgine, ocet winny jabłkowy, musztardę wymieszać, doprawić ksylitolem, solą, pieprzem i dodać do warzyw. Wymieszać i odstawić do lodówki do przegryzienia.
Gotowe, smacznego.
Najsmaczniejsze danie, taaak dobre, by prosić o dokładkę? Pyszne, zdrowe i soczyste roladki wieprzowe faszerowane serem feta i suszonymi w słońcu pomidorami!
Potrzebujemy:
*dowolnej liczby kotletów schabowych, w zależności od zapotrzebowania- w moim przypadku siedem- taaka liczna rodzinka 🙂
*kostka sera feta
*słoik suszonych pomidorów w oleju
*pieprz
*sól
*zioła prowansalskie
*20 dag żółtego sera, np Gouda
*100 ml słodkiej śmietanki, np 18%
*1 jajko
Schab pokroić na plastry, delikatnie rozklepać, tak by można było swobodnie zwinąć. Oprószyć pieprzem, solą, posypać ziołami. Na każdy kawałek schabu położyć kawałek suszonego pomidora i sera feta. Dość szczelnie zwinąć w roladkę. Do naczynia żaroodpornego wlać dwie łyżki oleju pozostałego od suszonych pomidorów, ułożyć zawinięte roladki. W miseczce, garnuszku etc. wymieszać na jednolitą masę śmietankę oraz jajko. Dodać starty na dużych oczkach ser. Powstałą masą serowo-śmietanowo-jajeczną zalać roladki w naczyniu żaroodpornym. Piec na dwóch grzałkach w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza przez 34-45 min. do momentu zarumienienia się sera. Podawać gorące, z ryżem, puree ziemniaczanym lub zasmażanymi ziemniakami i porwaną sałatą z dodatkiem śmietany doprawionej solą, pieprzem i octem. Smacznego 😀
Naleśniki ze szpinakiem i łososiem:
(przepisu na naleśniki nie podam każdy na własny)
Naleśniki wytrawna robione na wodzie.
Szpinak-1opakowanie mrożonki
sól
pieprz(ja preferuje kolorowy)
gałka muszkatałowa
przyprawy do smaku
opakowanie łososia wędzonego na zimno
Przygotoanie:
Smażymy naleśniki, i przygotowujemy półmisek, wysoki.
Szpinak wrzucamy na patelnię z odrobiną wody, trzymamy chwile pod przykryciem aż się rozmrozi. W między czasie kroimy na drobno łososia. Kiedy szpinak jest rozmrożony doprawiamy do smaku(minimalna ilość soli z uwagi na to że dodajemy słonego w smaku łososia), po odparowaniu dodajemy łososia , mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 5min.
Gotowy farsz nakładamy na naleśnik, rolujemy go i wkładamy na półmisek.
Smacznego
Witam
Może nie będę zbyt oryginalny, ale uwielbiam
Piaskową Babkę cytrynową.
Pospolite składniki:
25 dag margaryny,
4 jaja,
1 szklanka cukru,
1 szklanka mąki pszennej,
3/4 szklanki mąki ziemniaczanej,
1,5 łyżeczki proszku,
1 cytryna (starta skórka)
Margarynę rozpuścić i wystudzić.
Jajka wymieszać z cukrem w makutrze drewnianą kulą (tłuczkiem)
dodajemy po kolei resztę składników,
na koniec wlewamy ostudzoną margarynę i wsypujemy wiórki z cytryny.
Przelewamy do wysmarowanej i posypanej bułką formy.
Pieczemy ….. z sercem aż zacznie brązowieć i sprawdzamy patyczkiem 🙂
Jak wystygnie wykładamy na talerz i posypujemy cukrem pudrem.
Tak piekła moja mama, a teraz ja i smakuje za każdym razem nieziemsko 😀
Kruche ciasto z truskawkami i pianka :
Skladniki:
Ciasto :
– 2 szklanki mąki pszennej
– 1,5 łyzeczki proszku do pieczenia
– 5 żółtek
– czubata łyzeczka cukru pudru
– 1 kostka margaryny lub masła
Pianka :
– 5 białek
– 200 g drobnego cukru
– 2 łyżki cukru wanilinowego
– 2 opakowania budyniu śmietankowego – bez cukru (może być waniliowy)
– 1/2 szklanki oleju (dałam około 120 ml)
Oraz :
– Truskawki 500 g.
Przygotowanie :
Ciasto:
Zimne masło pokrój w kostkę, dodaj mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem oraz żółtka. Zagnieć ciasto i podziel na dwie części – 3/4 ciasta wyłóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, lekko dociśnij palcami i wstaw do lodówki, 1/4 ciasta zawiń w woreczek foliowy i włóż do zamrażalnika.
W tym czasie piekarnik rozgrzej do 190°C. Blaszkę z ciastem wstaw do rozgrzanego piekarnika i piecz przez 20 minut. Następnie ciasto wystudź.
Pianka :
Gdy spód ciasta ostygnie, zacznij ubijać białka na sztywną pianę, następnie (cały czas miksując) dodawaj po łyżce cukier i cukier waniliowy. Zmniejsz obroty miksera i wsyp proszek budyniowy – miksuj przez chwilę, aby proszek połączył się z pianą. Na końcu (cały czas miksując) wlej cienką strużką olej i miksuj tylko do połączenia piany z olejem. Pianę przełóż na upieczony i ostudzony spód ciasta. Pianę posyp Truskawkami , a następnie zetrzyj część ciasta .
Ciasto wstaw do piekarnika rozgrzanego do 190°C i piecz przez około 35 minut. Po upieczeniu ciasto ostudź.
AJNTOPF –
To nasza ulubiona zupa. Troszkę podobna do Twojego włoskiego minestrone, ale bardziej pożywna. No i swojska. Polska. Gotowała ją moja babcia i mama. Teraz ja gotuję ją dla całej rodziny. Przy pełnych talerzach tej pysznej zupy siadamy zawsze wszyscy razem. Z nią jest tradycyjnie, rodzinnie a kiedy pojawią się rodzinne wspomnienia – bywa także wzruszająco.
Składniki do zupy mogą się różnić w zależności od pory roku i dostępności świeżych warzyw. Przepis, który zamieszczam jest możliwy do wykonania o każdym czasie.
Kilogram kości schabowych,
Ćwiartka kapusty,
3 duże ziemniaki,
3 marchewki,
1 pietruszka,
Pół selera,
1 por,
1 szklanka mrożonego zielonego groszku,
25 dkg brukselki,
Drobno posiekany koperek.
Jak przygotować AJTOPF? To bardzo proste. Do garnka wkładamy kości i 2 l wody. Gotujemy godzinę. Do wywaru dodajemy pokrojone warzywa. Wszystko gotujemy kolejne 30 minut. Ot i cały przepis. Oczywiście z Multicookerem byłoby jeszcze prościej i jeszcze szybciej. Ale to jeszcze nie koniec. Oto rymowanka, którą chciałabym zachęcić wszystkich do zjedzenia tej zupy:
Ajntopf to jest gęsta zupa,w jednym garnku gotowana
To zup wszystkich jest królowa,przez rodzinę mą kochana
Sezonowe w niej produkty,zawsze to,co jest w spiżarni
Inne zupy to jedynie jej kuzyni całkiem marni
W mej dzisiejszej wersji zupy, jest kapusta, jest i groszek,
I marchewka jest z pietruszką, seler do niej też zaproszę,
Por, ziemniaki pokrojone i brukselka – to co lubię,
Wszyscy lubią dobry ajntopf, myślą o nim, jak o cudzie.
To pożywna bardzo zupa, daje ona moc energii,
Dla rodziny jest stworzona, lepszej szukać jest daremnie.
Są w niej mikroelementy, dużo jest witamin w zupie,
Mama kocha ją i tata, lubi bardzo babcia z wnukiem.
To tradycja w mej rodzinie, to nostalgia za przeszłością,
Chociaż jest jednogarnkowa, wcale nie wstyd podać gościom.
Musi gęsty być mój ajtopf, wkładasz łyżkę – ona stoi,
Tylko taka gęsta wersja wszystkich w domu zadowoli.
Szybko z garnka zniknie zupa, każdy o dokładkę prosi,
Dużo z nią jest też radości, dobry humor nam przynosi.
Więc gotujmy wszyscy ajntopf, nie zapominajmy o nim,
Reklamować go nie muszę, on się przecież smakiem broni!
Kurczak z nadzieniem z wątróbki i zielonej pietruszki
Składniki na nadzienie:
25 dag wątróbki z drobiu
1 czerstwa bułka
2 pęczki zielonej pietruszki (natki)
1 jajko,
sól i pieprz do smaku
2 ząbki czosnku
1 kurczak duży lub kaczka
Zaczynamy: 😉
Kurczaka myjemy starannie. Czosnek drobno kroimy. Nacieramy nim drób z zewnątrz i wewnątrz, odstawiamy. Moczymy bułkę. Surową wątróbkę i natkę pietruszki drobno kroimy. Dodajemy jajko, bułkę wszystkie składniki mieszamy na jednolitą masę, doprawiamy pieprzem i solą. Nadziewamy farszem kurczaka, bardzo dokładnie zaszywamy otwór którym wkładaliśmy farsz. Wkładamy do naczynia żaroodpornego, nagrzewamy piekarnik do 150°C. Pieczemy na złoty kolor, polewając powierzchnie tłuszczem, który powstaje w czasie pieczenia. Czas pieczenia około 2 godzin. SMACZNEGO 🙂
Wiosenna Sałatka z kawałkami kurczaka:)
Potrzeba nam : rzodkiewki,pomidory malinowe lub koktajlowe, sałatka lodowa, mozzarela mini mini, papryka zółta, czerwona cebulka, kawalek piersi z kurczaka,oliwa z truffli ,musztarda francuska i zwykly miod.
Wszystkie warzywa kroimy w drobne paseczki i odstawiamy na czas smazenia miesa. Piers tniemy tak samo jak warzywa i obtaczamy w oliwie wraz z przyprawami do kurczaka. kurczaka obsmazamy krótko i odstawiamy az wystygnie.
W tym czasie dekorujemy talerz warzywami na srodku stawiajac usmazone piersi. Na mieso wrzucamy kilka kuleczek mozzareli.
Do kubeczka wlewamu lyzke oliwy ,miodu oraz musztardy i dobrze miksujemy. Nastepnie dresingiem polewamy całosc.
ZRAZY Z KARKÓWKI Z ŻURAWINĄ I CEBULKĄ 🙂
SKŁADNIKI:
– karkówka wieprzowa – 1 kg
– mąka -100 g
– cebula – 6 sztuk
– żurawina suszona – 8 łyżek
– majeranek
– sól
– pieprz
WYKONANIE:
Mięso pokroić w cienkie plastry i delikatnie rozbić. Przyprawić solą, pieprzem i majerankiem. Cebule pokroić w piórka. Połowę zeszklić i wymieszać z żurawiną. Farsz nałożyć na mięso. Zwinąć kotlety i przebić wykałaczką. Zrazy oprószyć mąką i obsmażyć z pozostałą cebulą. Wlać litr ciepłej wody i doprowadzić do wrzenia. Dusić aż będzie miękkie. Najlepiej smakuje z kaszą.
Dla mnie od kilku lat daniem nr 1 jest grillowany camembert z konfiturą z czerwonej cebuli. W lecie na działce, w pozostałych porach roku z piekarnika.
Składniki:
4 camemberty, pól kilograma czerwonej cebuli, 3 łyżki oleju, 3 łyżki cukru, łyżka octu balsamicznego, 1/2 szklanki czerwonego, wytrawnego wina, sól i pieprz do smaku.
Przyrządzenie:
Cebulę pokroić w piórka. Wrzucić na zimny olej i lekko posolić. Podgrzewać do momentu zeszklenia cebuli. Dodać cukier. Gdy cukier się skarmelizuje, a cebula nabierze pięknego, bordowego koloru dodać ocet, a następnie wino. Podgrzewać do momentu odparowania płynów. Camembert zawinąć w folię aluminiową i wrzucić na grilla. Po kilku minutach otworzyć folię i dodać cebulkę. Pychotka. Podawać z surówkami. Konfitura jest dobra i na ciepło i na zimno. Taka alternatywa popularnej żurawiny.
Można konfiturę przyrządzić w większej ilości i zapakować do słoiczków.
To ja postanowiła napisać przepis na ”SNIKERSA”
składniki:
Ciasto:
3 szklanki mąki
1 szklanka cukru
2 łyżki miodu
2 jajka
1 łyżeczka sody
1 margaryna
wszystkie składniki zagnieść, podzielić na 2 części. Jedną upiec z orzechami drugą bez
piec ok 15-20 min w temp 180 stopni
orzechy 30 dag
2 łyżki miodu
2 łyżki cukru
podsmażyć na patelni i położyć na jedną część ciasta upiec
Masa
2 łyżki kartoflanki
1 margaryna
1/2 łyżki cukru
1/2 litra mleka
2 łyżeczki cukru waniliowego
mleko zagotować z margaryną i cukrem odlać 150 ml mleka i rozpuścić kartoflankę resztę mleka zagotować . Do gotującego się mleka dolać resztę mleka z kartoflanką. Ciepłą masę wylać na placek i przykryć plackiem z orzechami.
Moje ulubione proste i smaczne : Spaghetti Carbonara :
składniki:
20 dkg boczku
1 cebula
parmezan wedle upodobania
szklanka śmietany 18%
2 jajka
makaron spaghetti
pieprz i sól do smaku
sposób przygotowania:
Boczek podsmażamy z pokrojoną cebulką. Gotujemy makaron spaghetti i wrzucamy na patelnię. Następnie wszystko musimy wymieszać. Śmietanę wymieszaną z jajkami wlewamy na makaron. Dokładnie mieszamy i na koniec posypujemy serem.
Wiem , że to danie jest baaardzo kaloryczne ale jest pyszniutkie i od czasu do czasu nie zaszkodzi. Zwłaszcza z lampką białego wina. Już wiem co dziś będzie na obiad. Mnnniamm 🙂
Smaki jak u mamy! Przepyszny sernik gotowany podawany na zimno! Prostota czasami też potrafi zaskoczyć i gwarantuje, że będzie chciało się jeść jeszcze i jeszcze 🙂
Składniki:
– 2 śmietany 18 % po 250 ml
– ¾ kostki masła extra
– 1 l mleka świeżego 3,2% z worka albo butelki
– 5 jajek
– zapach śmietankowy
– cukier waniliowy
-1 szklanka cukru pudru
– paczka biszkoptów Lady Fingers
– 2 galaretki (wedle uznania, polecam owoce leśne)
– owoce mrożone (np. jagody)
Mleko zagotować, do wrzątku wlać śmietanę roztrzepaną z jajkami i razem gotować na wolnym ogniu 5 – 7 minut, żeby wytrącił się twarożek. Jak to, co zagotujemy ostygnie przelać na sitko z gazą i odcedzić. Masło + cukier + cukier waniliowy utrzeć mikserem na puchową masę. Dodawać po łyżce sera, *długo miksować, dodać zapach. Wyłożyć na tortownicę wyłożoną biszkoptami. Na wierzch ułożyć mrożone owoce i zalać zimną galaretką (obie galaretki rozpuścić wcześniej w 700 ml wody). Zostawić w lodówce na noc. Smacznego!
* im dłużej będziemy miksować masę, tym wyjdzie bardziej puszysta.
Camembert z pistacjami i migdałami ! PYSZNE ! Lekka i zdrowa sałatka 🙂
Składniki dla 2 osób :
2 sery camembert
150 g środka z chleba białego
100 g ciastek „Florentynek”
20 g pistacji bez skorupek
20 g migdałów (mielonych)
2 jaja
20 g mąki pszennej
sól , pieprz
1 l oleju roślinnego
1 opakowanie mixu sałat
2 szparagi ze słoika
6 pomidorków koktajlowych
4 plastry szynki szwarcwaldzkiej
1 łyżka miodu
1 łyżeczka musztardy
2 łyżeczki octu białego
4 łyżeczki oliwy z oliwek
Przygotowanie :
Do blendera wrzucamy : pistacje, mielone migdały, środek chleba, pokruszone ciastka. Doprawiamy solą i pieprzem. Blendujemy do uzyskania panierki. Do miseczki wbijamy jajka, roztrzepujemy. Camemberty kroimy na 4 części. Obtaczamy w mące, następnie w jajku i w panierce. Olej wlewamy do garnka i rozgrzewamy do 180 stopni. Wrzucamy serki na okoł 10-20 sekund. Serki wkładamy do naczynia żaroodpornego wyłożonego ręcznikiem papierowym i do piekarnika rozgrzanego do 80 stopni. (By utrzymać temperaturę serków)
Szparagi kroimy na 8 kawałków, pomidorki w ćwiartki. Odkładamy do miseczki.
Mieszamy ze sobą miód + musztardę + oliwę + ocet + pieprz, sól do smaku.
Sposób podania :
Do miseczki z pomidorkami i szparagami wlewamy uzyskany sos i mieszamy.
Na każdy talerz nakładamy pomidorki i szparagi w równych ilościach + plastry szynki szwarcwaldzkiej na sałatkę układamy serki camembert 🙂
Smacznego 🙂
SAKIEWKI
Składniki:
* 3 opakowania ciasta francuskiego,
*1 filet z kurczaka
*olej do smażenia
*1 czerwona papryka (może być ze słoika)
*1 1/2 marchewki
*1 por
*przyprawy: do kurczaka, vegeta, słodka papryka,sól, pieprz
*białko do posmarowania
Wykonanie:
Fileta pokroić w drobną kostkę, przyprawić według uznania, usmażyć. Marchewkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Pora i paprykę pokroić w kostkę. Warzywa podsmażyć na oleju. Ciasto pokroić na prostokąty, na środek każdego dawać po łyżce fileta i warzyw. Zwijać w sakiewki. Kłaść na wyścielonej papierem do pieczenia blaszce. Posmarować białkiem. Piec w temperaturze 180*C do zarumienienia. SMACZNEGO! ;D
Genialny cytrynowy torcik lodowy dla wielbicieli cytrusowych smaków
Receptura na krążki bezowe:
6 białek
2 łyżki maki ziemniaczanej
1,5 szklanki cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka cukru aromatyzowanego wanilią lub esencja waniliowa
0.5 łyżeczki skórki z cytryny
Ubić białka na sztywno, stopniowo dodawać cukier, mąkę ziemniaczaną następnie wanilię i skórkę cytrynową.
Na blaszkę wyłożyć wycięte krążki z papieru do pieczenia o średnicy spodu tortownicy. Wyłożyć masę na wycięte krążki, wyrównać. Masa powinna wystarczyć na 4 krążki.
Blaty piec w temperaturze 150 stopni 50-55 minut. Blaty wystudzić i odstawić.
Receptura na krem cytrynowy:
1,5 szklanki cukru
1 łyżka startej skórki z cytryny
Ok. 70 gram margaryny do pieczenia lub masła
Szklanka wyciśniętego soku z cytryn(przecedzić pestki)
6 jajek
1,5 szklanki śmietany 36%
W rondelku rozpuścić tłuszcz dodać cukier, skórkę cytrynową dolać sok. Podgrzewać mieszając, aż do momentu gdy masa będzie przejrzysta i gładka. Odstawić. Następnie ubić jajka mikserem. Do ubitych jaj wlać wystudzoną masę cytrynową. Krem podgrzewać w rondelku do momentu aż masa zgęstnieje. Masę pogotować na małym ogniu przez ok minutę. Masę ściągnąć z ognia i schłodzić. Do schłodzonej masy dodać ubitą kremówkę i delikatnie wymieszać.
Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia wyłożyć blat bezowy przełożyć kremem cytrynowym, i analogicznie postąpić z kolejnymi krążkami i kremem cytrynowym. Najładniejszym krążkiem bezowym wykończyć tort, można ozdobić wierzch kandyzowanymi plasterkami cytryny. Tort mrozić co najmniej 10 godzin.
Przed podaniem pozostawić na 20-30 min w temperaturze pokojowej, następnie można torcik pokroić.
Jest przepyszny doskonale cytrynowy i orzeźwiający idealny na upalne dni!
Smacznego 🙂
Makaron w sosie szpinakowo – serowym
filet z piersi kurczaka ok 150 g, makaron penne pełnoziarnisty (garść), 1/2 opakowania mrożonego szpinaku (225g), duży pomidor (200g), plaster sera pleśniowego np. Lazur,
Kurczaka oprószyć ulubionymi przyprawami, usmażyć na patelni teflonowej bez tłuszczu.
Do kurczaka dodać zamrożone liście szpinaku, dusić do miękkości. Pod koniec duszenia dodać ser pleśniowy (poczekać do momentu rozpuszczenia), następnie dodać pokrojonego pomidora, przyprawić pieprzem i dusić jeszcze wszystko pod przykryciem przez 2 – 3 minuty. Makaron ugotować wedle instrukcji na opakowaniu. Smacznego!
Makaron w sosie porowym z serem lazur
Składniki na 2 porcje:
200 g makaronu
średni por
cebula
ząbek czosnku
100 ml śmietany 30%
kieliszek wina
50 g sera lazur
pieprz, sól
Przygotowanie:
Gotujemy makaron wedle zaleceń producenta.
Pora kroimy na pół, następnie w drobne paseczki. Cebulę i czosnek siekamy. Wrzucamy wszystko na patelnię. Smażymy.
Gdy cebula się zeszkli wlewamy wino. Gdy wino odparuje wlewamy śmietanę. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze ok. 5 minut.
W międzyczasie dodajemy ser i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się. Doprawiamy pieprzem, solą.
Dodajemy makaron, dokładnie mieszamy.
Przepis, który polecam z całego serca jest makaron ze szpinakiem. Moja rodzina do uwielbia, jest dość wysoko kaloryczny ale czego nie robi się dla przyjemności jaką dostarczamy naszym kubkom smakowym ;))
Moja córeczka prosi o dokładkę i to nie jedną więc myślę, że wszystkim równie bardzo posmakuje.
Przepis jest prosty, szybki, a potrwa pyszna
Składniki
Makaron (wedle upodobań penne – wersja dla mnie i córeczki, tagliatelle – ulubiona wersja męża)
szpinak (najlepiej świeży)
15 dkg boczku
kilka ząbków czosnku
śmietanka do zup i sosów
Wykonanie
Szklimy czosnek na maśle przy czym uważamy, żeby go nie przypalić
Dorzucamy boczek i podpiekamy
Wrzucamy szpinak i dusimy wszystkie składniki.
Doprawiamy solą
Gdy szpinak zmniejszy swą objętość dodajemy serek topiony i zalewamy śmietanką
Gotujemy makaron
Nakładamy makaron i polewamy sosem.
Dokładka gwarantowana!
Smacznego
Składniki:
0,5 kg mięsa wołowego mielonego
2 puszki pomidorów krojonych
1 średnia cukinia
1 puszka czerwonej fasoli
1 puszka kukurydzy (niepełna)
1 papryka
pół dużej główki czosnku
1 średnia cebula
1 łyżeczka papryki słodkiej
1 papryczka ostra lub papryka ostra w proszku (opcjonalnie)
łyżka suszonego oregano
łyżka suszonej bazylii
sól
oliwa z oliwek do smażenia
tortille
sałata lodowa
opcjonalnie – tarty żółty ser
opcjonalnie – kwaśna śmietana
1/. czosnek oraz papryczkę ostrą bardzo drobno siekam. w papryczce najbardziej ostre są pestki, które również można dodać do dania. cebulę kroję w pół- lub ćwierćkrążki.
2/. do dużego rondla wlewam oliwę i na zimną wrzucam czosnek oraz papryczkę ostrą. rondel stawiam na niewielki gaz. rondel jest lepszy od patelni, ponieważ jego wysokie ścianki lepiej zabezpieczają przed pryskaniem. najlepszy jest rondel lub garnek teflonowy lub z inną powłoką nieprzywierającą.
3/. gdy zacznie się smażyć, dodaję cebulę. całość chwilę smażę, żeby cebula się trochę zeszkliła.
4/. następnie wrzucam mięso. należy je mieszać i rozdrabiać łopatką, żeby nie usmażył się jeden wielki kotlet.
5/. gdy mięso nie jest już różowe, wlewam pomidory, a także od razu wsypuję oregano i bazylię. można na parę minut przykryć, niemniej jednak ideą jest, aby woda z pomidorów przynajmniej w części odparowała i farsz zrobił się bardziej zwarty.
6/. w międzyczasie kroję paprykę w paski i dodaję od razu do rondla.
7/. następnie kroję cukinię w półkrążki. czerwoną fasolę wrzucam na sitko i przelewam wodą.
8/. kiedy uznaję, że konsystencja farszu jest już prawie dobra, sprawdzam smak i decyduję, czy trzeba dosolić. wsypuję paprykę słodką. następnie dodaję cukinię i czerwoną fasolę.
9/. całość podgrzewam jeszcze chwilę, ale niezbyt długo, żeby cukinia zachowała swoją chrupkość. na ostatnią minutę przed końcem dodaję kukurydzę, żeby się tylko zagrzała w daniu. kukurydzy zwykle daję nieco więcej niż pół puszki.
10/. pół główki sałaty lodowej kroję w cienkie paseczki
11/. na suchej patelni podgrzewam tortille na chrupiąco (jedna po drugiej), z dwóch stron.
12/. nakładam porcję farszu na środek placka. posypuję żółtym serem i nakładam łyżkę śmietany. na koniec siekana sałata lodowa. zawijam w placek starannie, aby nic nie wypadło ze środka.
smacznego!
PIEGUSEK Z MASĄ KARPATKOWĄ, BITĄ ŚMIETANĄ I MIGDAŁAMI – PALCE LIZAĆ!
Przepis na dużą blachę.
Ciasto:
3 szklanki mąki
1i 3/4 szklanki cukru
7 jajek
2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
10 dag maku
Masa do środka:
3/4 litra mleka
2 łyżki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
cukier waniliowy
10 łyżek cukru
1 żółtko
kostka masła lub margaryny
Masa na wierzch ciasta:
2 kubki śmietany 36% (około 500 – 600 ml)
3-4 śmietan fixy Dr.Oetker
3 łyżki cukru pudru
1 opakowanie płatków migdałowych
Wykonanie:
Ciasto:
Białka ubić, dodać cukier, żółtka, mąkę, proszek do pieczenia i przepłukany mak. Wylać na natłuszczoną i obsypaną bułką tartą blachę. Piec w temperaturze 170 stopni, około 35-45 minut. (czas podany dla kuchenki gazowej, środkowy poziom pieczenia, najlepiej sprawdzać patyczkiem czy gotowe).
Wystudzone ciasto przekroić na pół.
Masa do środka:
Z mleka, mąk i cukrów ugotować budyń. Wystudzić. Margarynę lub masło utrzeć do białości (ja ścieram masło na tarce by grudek nie było i dopiero potem ucieram mikserem, jest wtedy bardzo puszyste). Dodać żółtko i wystudzony budyń.
Masą przełożyć ciasto.
Masa na wierzch:
Śmietanę ubić ze śmietan fixem i cukrem pudrem aż będzie gęsta. Posmarować wierzch ciasta. Posypać na to płatki migdałowe.
Ciasto przechowywać w lodówce. Najlepsze jest zrobione na wieczór, pozostawione na noc w lodówce i rozkrojone nastepnego dnia.
Polecam i życzę smacznego!
Chwilę się zastanawiałam jaki przepis mógłby się tu pojawić…To nie jest wcale takie hop siup,kiedy jest się miłośnikiem jedzenia 🙂
Tyle pysznych rzeczy przyszło mi do głowy ,wybrałam najprostszy…często najprostsze rzeczy są najpyszniejsze 🙂 Tak sobie mówię,bo jestem mamą trzylatki i nie zawsze mam czas gotować skomplikowane dania,a nawet jeśli mam to wolę go spędzić z moim łobuzem :)Więc w związku z tym,że mamy dziś za oknem wreszcie piękną wiosnę!!!jupiii!!!to pomyślałam ,że napiszę przepis na moje dzisiejsze śniadanie 🙂 Łatwe,szybkie i pyszne 🙂
PANCAKES Z OWOCAMI :
Do jednej miseczki wrzucamy:
2 szklanki mąki (tutaj dowolność-np.z razową też są pyszne -a jakie zdrowe :))
łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka sody
szczypta soli
ok 4 łyżek cukru -ja dodaje brązowy
Wszystko dobrze wymieszać
Do drugiej miseczki dodajemy:
2 jajka
pół l maślanki
10 dag masła roztopionego -zawsze daje jednak mniej 😉
Mieszamy energicznie,nie trzeba miksować i wlewamy do pierwszej miseczki.Po wymieszaniu wszystkich składników odkładamy ciasto do lodówki na 20 minut.Smażymy bez tłuszczu na dobrze rozgrzanej patelni na rumiany kolor.
Ja najczęściej kroje owoce jakie mam pod ręką np.banany i dodaje trochę masła orzechowego i polewamy syropem klonowym:)
można pokroić jabłka ,zamiast syropem polać miodem i posypać cynamonem,lub pokroić różne owoce banany truskawki jabłka gruszki polać syropem klonowym i gotowe.Każdy może modyfikować przepis z czym zjeść pancake’y ,a same placuszki są puchate,pachnące i rumiane.Moja Lila je uwielbia,a co najważniejsze robi się je błyskawicznie-ewentualnie czas „lodówkowy”można skrócić.Polecam,pychotaaa 🙂
Hmmm… urządzenie pozostające w strefie moich matczynych i kobiecych marzeń… dlatego zawalczę i ja, choć jeszcze daleko mi do kulinarnego guru.
…
Czym zachwycić, zainspirować i urzec?… A na dodatek zrobić to tak, by ślinka kapała po brodzie?
Cóż… pomysłów całe mnóstwo. W końcu z niejednego garnka się jadło i w niejednym gotowało, ale…
Ale nie byłabym sobą, gdybym w pierwszym odruchu nie pomyślała o tym, co lubimy pałaszować: ja i moi najbliżsi.
I gdybym nie rozmarzyła się (czy to JUŻ arogancja?) widząc oczami wyobraźni jak przygotowuję „to” danie w Multicookerze i jak zapach (tuż po otwarciu M.) roznosi się po całym mieszkaniu i przywołuje „wygłodniały lud” swoim urzekającym aromatem…
I choć może nie rzuci na kolana, to na pewno przywoła wspomnienia i może choć troszkę… zaskoczy nowym lookiem.
Trochę smak dzieciństwa, trochę własnej inspiracji, a już na pewno dużo smaku i uwodzicielskiego zapachu…
…
Jabłka non retro.
Przepis uwspółcześniony i wymyślony na potrzeby największych i najważniejszych znanych mi osobiście smakoszy i krytyków kulinarnych. Moich trzech mężczyzn.
Danie to, równie dobrze może pojawiać się jako deser, kolacja czy lekkie drugie dane (np. tuż po pożywnej i sycącej zupie)
…
Potrzebujemy:
1 kg kruchych jabłek (niekoniecznie słodkich – równie dobrze mogą być kwaskowate), obranych i skrojonych w drobną kostkę, skropionych delikatnie sokiem z 1/3 cytryny i zblanszowanych na odrobinie masła
300/350 g ryżu-dobrze, jeśli nie jest z torebki – zdecydowanie jego wartość wzrasta, gdy gotujemy ryż sypki a nie w woreczkach- dowolność doboru ryżu – może być jaśminowy, biały długi, paraboiled, a nawet ciemny – rzecz gustu kulinarnego
3/4 szklanki cukru trzcinowego
Cukier waniliowy (a nie wanilinowy) lub laska wanilii
ok. 0,5 l. mleka
masło orzechowe do pieczenia, a najlepiej takie domowej roboty – około 2 łyżek
orzechy włoskie i migdały (ewentualnie grunchy)
kilka wiórek masła
W wersji nieco ekstrawaganckiej (czyt. u mnie zawsze w takiej) z sosem:
kilka gałązek mięty wrzucić do blendera i rozetrzeć na mus po czym dodać 3 gałki lodów śmietankowych, chwilkę ucierać i już.
Ryż należy zagotować w mleku z wodą (proporcje odpowiednie do ilości ryżu) i wanilią lub cukrem waniliowym i zostawić pod przykryciem na około 10 minut by trochę „doszedł do siebie”.
Naczynie żaroodporne wysmarować masłem orzechowym i układać warstwami ryż i jabłka, przesypując je cukrem trzcinowym Ostatnią warstwę obsypać orzechami/migdałami/grunchy (można tez zaszaleć – dodając ulubione bakalie-ale warto pamiętać, ze większość z nich podnosi „słodycz” dania”) i ułożyć na wierzchu masło (prawdziwe) starte w wiórki.
(Kilkakrotnie obsypywałam wierzch kruszonką do ciasta – ta wersja smakuje równie obłędnie i jest bardziej treściwa)
Naczynie przykryć i zapiekać około 30-35 minut w termoobiegu, a kilka minut przed wyjęciem z piecyka zdjąć górę, by zrumienić wierzch.
Podawać polane sosem miętowo-lodowym.
Czujecie?
…
Smacznego 🙂
Chińskie pierożki na parze
SKŁADNIKI
Farsz:
500 g mięsa mielonego (wołowo – wieprzowego)
3 marchewki (obrane i starte)
1 seler naciowy (drobno pokrojony)
1 papryczka chili (drobno pokrojone, bez nasion)
½ pęczka pietruszki (drobno posiekany)
pęczek szczypiorku (lub 3 dymki drobno posiekane)
1 jajko
łyżka sosu rybnego
2 łyżki ciemnego sosu sojowego
łyżeczka oleju sezamowego
pieprz
1 cm startego imbiru (lub pasta imbirowa)
Ciasto:
200 g mąki pszennej
ok 150 ml gorącej wody (ale nie wrzątku)
Sos:
ciemny sos sojowy
limonka
PRZYGOTOWANIE:
Ciasto:
– mąkę mieszać z gorącą wodą stopniowo wlewając ją do miski
– wyrabiać ręcznie do momentu, aż ciasto będzie elastyczne (sprężyste) i nie będzie przyklejało się do dłoni
– pozostawić na ok 30 min
– ciasto rozwałkować cieniutko i wyciąć kółka (np. szklanką)
Farsz:
– mięso mielone mieszamy z jajkiem, sosem rybnym, sosem sojowym, chili , pieprzem oraz imbirem
– olej sezamowy wylewamy na patelnie, smażymy przyprawione mięso mielone, aż nie będzie surowe, następnie dodajemy pozostałe składniki – podsmażamy (ok 4-6 minut)
– napełnić wycięte kółka z ciasta. Farsz najlepiej nakładać na środek, zawijając następnie krawędzie do góry, w celu sklejenia
– gotowe pierożki gotować na parze przez ok 7 – 8 minut
Podanie:
– sos sojowy mieszamy z wyciśniętym sokiem z limonki
– zjadamy ze smakiem 😀
Słyszałaś o zupie, w której o palmę pierwszeństwa rywalizują ze sobą dwie dumy polskiego ogrodu – ogórki i pomidory? Zupie wypełnionej rywalizacją o podbicie ludzkich kubków smakowych i dzierżenie tytuły polskiej zupy nr 1. Ogórkowa i pomidorowa – dwie, narodowe dumy, których przygotowanie Polacy opanowali do perfekcji. A co będzie się działo, gdy pomidorowa i ogórkowa pójdą na wojnę i wylądują razem w jednym garnku? Rywalka! Taką oto „waleczną” nazwę nosi zupa, której produkcji nauczyłam się od prababci. Jest połączeniem smaku zup pomidorowej i ogórkowej. Kwaskowata, lekko pikantna, wyrazista i bardzo rozgrzewająca.
Przygotowanie jest banalnie proste. Wystarczy przygotować bulion (prababcia ZAWSZE gotowała go na kurze), dodać pokrojoną włoszczyznę (marchew, pietruszka, cebula, seler, por, ząbek czosnku). Dodać pokrojone ziemniaki, a gdy te będę prawie miękkie, dorzucić do zupy starte ogórki koszone. Na koniec wrzucić do zupy przetarte pomidory (lub koncentrat pomidorowy), szczyptę słodkiej papryki. Doprawić solą, pieprzem i odrobiną cukru do smaku. Podawać z natką pietruszki i śmietaną.
Wiem… nie jest to wymyślne, skomplikowane danie godne Modesta Amaro lub Magdy Gessler. To zupa mojej prababci, która nigdy nie miała sieci drogich restauracji, ale była tak fenomenalną kucharką, że gdzie tylko mogę rozpowszechniam jej przepisy. A zupa rywalka konsekwentnie podbija serca wszystkich moich znajomych, którzy podczas konsumpcji nie potrafią zdecydować, co kochają bardziej – ogórkową czy pomidorową?
KURCZAK W CZEKOLADZIE!
Bardzo proste w przygotowaniu danie, które zachwyci wszystkich smakoszy egzotycznych smaków 🙂 Gorąco polecam!
Porcja dla 2 osób
Składniki:
4 pałki z kurczaka lub 2 piersi
2 duże cebule
2 marchewki
2 duże ząbki czosnku (lub 3 małe)
2 papryczki chilli
300 ml bulionu
100ml wytrawnego czerwonego wina
50g gorzkiej czekolady o zawartości kakao minimum 70%
sól
pieprz
3 łyżeczki przyprawy garam masala
1 łyżka oleju
Sposób wykonania:
Kurczaka przyprawiamy solą i pieprzem (piersi z kurczaka kroimy w paski). Do urządzenia wlewamy olej i podsmażamy kurczaka przez 10 minut. Następnie dodajemy posiekaną cebulę, czosnek, marchewkę, chilli i przyprawę garam masala i smażymy przez kolejne 10 minut. Po tym czasie wlewamy bulion i wino i dusimy przez najbliższe 30 minut. Kiedy potrawa jest już prawie gotowa wrzucamy posiekaną czekoladę i czekamy aż się rozpuści.
Kurczaka w czekoladzie podajemy z sypkim ryżem jaśminowym.
Smacznego!
Sałatka makaronowa:
– makaron świderki kolorowy
-suszone pomidory
-słonecznik prażony
-kabanos pikantny
-feta
-rucola
Makaron gotujemy al dente. Słonecznik z łyżeczką soli prażymy na patelni. Suszone pomidory, fetę, kabanos kroimy w kosteczkę. Na końcu dodajemy rucolę i posypujemy słonecznikiem. Całość zalewamy olejem z suszonych pomidorów z dodatkiem łyżeczki ziół prowansalskich i pieprzu cayenne!
Smacznego
Gołąbki inaczej
Składniki:
1.wieprzowina szynka surowa 0,5 kg
2. wieprzowina łopatka 0,5 kg
3. surowy boczek 0,5 kg
4. ryż biały 3 saszetki
5. jaja kurze całe 2 szt.
6. kapusta biała 1 szt.
7. cebula 6 szt.
8. margaryna do smażenia 1 kostka
9. sól, pieprz do smaku
10. papryka mielona do smaku
11. cukier do smaku
12. ketchup 8 łyżek
Sposób wykonania
Opis wykonania
1.mięso myjemy ,mielimy na drobnym sitku, ryż gotujemy 20 minut, osączamy, wysypujemy z torebki.
2.Składniki: mięso i ryż dobrze wyrabiamy , dodajemy surowe jajka doprawiamy do smaku.
3.Kapustę myjemy, wykrawamy głąb. Kapustę gotujemy w osolonej wodzie. Wybieramy pojedyncze liście , studzimy usuwamy tzw. żyły
4.Z wyrobionego mięsa robimy kulki, kulki zawijamy w liście kapusty.
5.Gotowe gołąbki wkładamy do wysmarowanej tłuszczem brytfanki ,na tłuszcz kładziemy gorsze liście, na to kładziemy gołąbki., posypujemy pieprzem, solą . Boczek kroimy w plastry i rozbijamy, tak przygotowany boczek kładziemy na warstwę gołąbków.
6.Cebule obieramy, myjemy, kroimy w grube plastry.
7.Dusimy na margarynie, doprawiamy do smaku , solą , pieprzem i cukrem oraz papryką ostrą , dodajemy ketchup. Sos cebulowy dzielimy na połowę , polewamy gołąbki z boczkiem.
8.Na sos cebulowy układamy drugą warstwę gołąbków i znowu kładziemy przygotowany boczek i drugą warstwą.
9.Dodajemy pół szklanki przegotowanej wody.
10.Dusimy pod przykryciem w piekarniku w tem.250 stopni, 125 minut.
Smacznego
Przepis na wątróbkę z jabłkami w winie na rukoli
500g wątróbki
1 czerwone jabłko
rukola
3 łyżki wina czerwonego wytrawnego lub półwytrawnego
3 łyżki cukru
sól, pieprz do smaku
Wątróbkę smażymy na niewielkiej ilości oleju. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na osobnej patelni podsmażamy jabłka pokrojone wzdłuż na plasterki grubości 1cm. Dodajemy cukier i czekamy aż się skarmelizuje, następnie dodajemy do smaku wino. Chwilę smażymy, żeby składniki połączyły się smakowo. Na talerz kładziemy rukolę, a na niej promieniście rozkładamy na przemian kawałek wątróbki, kawałek jabłka. Smaczek!
Danie można jeść oczami i kubkami smakowymi 😉 Wygląda bardzo kolorowo i apetycznie (szkoda, że nie można dodać tu zdjęcia). Połączenie słodkiego jabłka i wątróbki jest wyśmienite – dla miłośników wątróki oczywiście 😉
Wyobrażam sobie, jak świetnie Multicooker sprawdzi się przy wyjazdach na działkę na wieś, tam gdzie oprócz palnika maszynki elektrycznej i kranu z bieżąca wodą, udogodnień kuchennych brak. Multicooker to doskonałe rozwiązanie dla osób zabieganych, które pomimo braku czasu na codzienne gotowanie nie chcą rezygnować z pełnowartościowych, domowych posiłków. Uwielbiam tworzyć nowe potrawy i próbować nowych, stworzonych przez siebie smaków. W kuchni spędzam połowę życia, ale gdybym miała takiego pomocnika jak multicooker, to na pewno dzieliłabym się swoimi pomysłami na potrawy z koleżankami i kolegami z pracy. To urządzenie to rewolucja w gotowaniu na świeżym powietrzu, to przełom w przygotowywaniu dań w altanie, przyjęć w ogrodzie, obiadów bardziej i mniej uroczystych podczas corocznych majówek. Od pewnego czasu gdy nachodzi mnie wena twórcza siadam do sztalugi, wyjmuję pędzle, akwarele i tworzę obrazy. Niestety nie zawsze mam na to czas, ale dzięki Multicookerowi mogłabym na świeżym powietrzu przy leśniczówce nieopodal lasu przenosić na papier to co dyktuje mi moja wyobraźnia, moje poczucie piękna i tworzyć swoje dzieła na płótnie, patrząc mimochodem jak dochodzą udka po myśliwsku, które moja rodzina uwielbia. Gotowanie dzięki Multicookerowi może stać się prostsze i nie wymaga tyle uwagi, ponieważ potrawy gotują się automatycznie. Urządzenie to pomoże każdemu zamienić się w szefa kuchni i zrobić ze swojego domu wykwintne miejsce. Myślę, że Multicooker będzie idealny dla minimalistów ceniących sobie życiową przestrzeń lub mających małe kuchnie i starannie dobierających sprzęty kuchenne ze względu na ograniczona ilość miejsca bo łączy w sobie funkcje kilku innych maszyn np. garnka elektrycznego, patelni, fondue, piekarnika oraz parowaru.
Kotlety ze schabu w musztardzie
Przepis robi sie bardzo szybko i jest świetną propozycją kiedy nie mamy czasu na długie stanie przy garach a nasza rodzina domaga się szybkiego smacznego obiadu. Na ratunek powinien przyjść więc Multicooker 🙂 Jest to zdrowsza i lżejsza wersja tradycyjnych kotletów schabowych, których panierka zbiera ogromną ilość tłuszczu. Życzę smacznego.
Składniki:
– 4 plastry schabu po ok. 130g – 140g
– 4 łyżeczki musztardy np. Dijon
– 140 g cebuli
– szczypta pieprzu na każdy plaster
– 1/2 łyżeczki soli
– 150 g ulubionych grzybów np. borowiki lub pieczarki
– połowa szklanki śmietany 30%
– 1 łyżka oleju rzepakowego
– ulubione zioła np. rozmaryn, tymianek lub majeranek
– kilka liści laurowych
– kilka sztuk ziela angielskiego
Jak przygotować potrawę:
1 – krok: Dobrze umyj i osusz mięso.
2 – krok: Podziel na cztery równe kotlety i roztłucz delikatnie młotkiem do mięsa.
3 – krok: Posól i dopraw pieprzem a także posmaruj musztardą z obu stron.
4 – krok: Cebulę i grzyby pokrój w średniej wielkości piórka.
5 – krok: Wszystkie składniki dość dobrze dopraw i umieść wszystkie pozostałe w Multicookerze.
6 – krok: Zamknij Multicooker i wybierz odpowiedni program do zapiekania.
7 – krok: Po 18 – 20 min otwórz Multicooker i obróć mięso na drugą stronę.
Mięso na obiad dzieki Multicookerowi jest soczyste i aromatyczne a sos z grzybami gęsty i pachnący lasem. Kotlety można obrócić na drugą stronę w połowie pieczenia aby były bardziej chrupkie i soczyste. Do takiego mięska na obiad proponuję ziemniaczki z domową surówką i kompotem. Dla dorosłych polecam lampkę dobrego czerwonego wina 😉
Toskański placek
Toskański placek jest wyjątkowo „długowieczny”. Można go przechowywać do 2 miesięcy. Placek jest z zewnątrz bardzo twardy, ale gdy go pokroimy to poczujemy miękkie owoce i chrupiące migdały. Smakiem przypomina najlepszy na świecie aromatyczny baton owocowo – migdałowy.
Jest bardzo wydajny, bo kroi się go na paski o grubości ok. 1,5 cm. Przed podaniem można polać go gorącą gorzką czekoladą.
Składniki:
300 g całych migdałów,
100 g suszonych fig,
1 łyżeczka sproszkowanego cynamonu,
1 łyżeczka sproszkowanej kolendry,
150 g pokrojonych w kostkę kandyzowanej cytryny,
150 g pokrojonych w kostkę kandyzowanej pomarańczy,
szczypta gałki muszkatołowej,
1 duża pomarańcza,
8 kostek cukru,
250 g cukru białego,
200 g mąki,
cukier puder do posypania,
gorzka czekolada.
Przygotowanie:
Migdały sparzamy, zdejmujemy z nich skórkę i przesypujemy na blachę od piekarnika.
Piekarnik nagrzewamy do 200°C i prażymy w nim migdały, aż nabiorą złotawego koloru. Zrumienione migdały, studzimy i siekamy na grubą kostkę.
Temperaturę piekarnika zmniejszamy do 150°C.
Suszone figi kroimy w kostkę dodajemy do nich migdały, kandyzowane cytryny i pomarańcze. Całość mieszamy z przyprawami – cynamonem, kolendrą i gałką muszkatołową.
Pomarańczę myjemy w gorącej wodzie, wycieramy do sucha i skórkę ścieramy za pomocą kostek cukru. Z pomarańczy do miseczki wyciskamy sok.
Cukier przesypujemy do garnka o dużym dnie i podgrzewamy na bardzo małym ogniu do całkowitego rozpuszczenia. Następnie dodajemy nasycone aromatem pomarańczy kostki cukru i mieszamy łyżką drewnianą tak długo, aż masa cukrowa nabierze jasno brązowego koloru (cukier nie może być za ciemny bo ciasto będzie miało gorzkawy posmak). Do skarmelizowanej masy dodajemy mieszankę migdałowo – owocowo – korzenną, wlewamy sok z pomarańczy i całość dokładnie mieszamy.
Masę przekładamy na posypaną mąką stolnicę, oprószamy przez sitko mąką i zagniatamy ciasto.
Tortownicę o średnicy 25 cm wykładamy papierem do pieczenia, następnie przekładamy ciasto, którym starannie wylepiamy dno i ścianki.
Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 30 min.
Po wyjęciu z piekarnika, gorące ciasto w wyjmujemy z formy, usuwamy papier i pozostawiamy do przestudzenia.
Toskański placek powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniku przez tydzień. Następnie ciasto posypać cukrem pudrem i udekorować gorzka czekoladą.
Smacznego
W życiu każdemu zapewne brakuje barw i radości…
Ten kłopot zniknie, gdy torcik tęczowy u Was zagości!
Kolorowy i wilgotny, z pysznym kremem, czekoladą –
trzeba zjeść chociaż kawałek, by przestać wyglądać blado! 😉
Kusi kolorem, zniewala smakiem, boskim aromatem…
Polecam go Wam gorąco! Tak zimą, jak też i latem! 🙂
TĘCZOWY TORT
Składniki na ciasto:
220 g masła
220 g cukru
5 białek
3-4 krople olejku śmietankowego
375 g mąki tortowej z Młynu Kopytowa
4 łyżeczki proszku do pieczenia
pół łyżeczki soli
350 g mleka
Składniki na krem:
900 ml śmietany kremówki (36%)
250 g serka mascarpone
kilka łyżek cukru pudru
kilka kropli olejku śmietankowego
Pozostałe składniki:
polewa z białej czekolady
ewentualnie ozdóbki
dżemy do smaku (u mnie ananasowy i wiśniowy)
Przygotowanie:
Mąkę, proszek do pieczenia i sól przesiewamy.
Masło musimy zmiksować na gładką masę.
Dodajemy stopniowo cukier, cały czas miksując, wbijamy białka, miksując, dodajemy w końcu olejek zapachowy.
Potem do masy dodawać na zmianę mleko i składniki suche, miksując, aż się połączą.
Ciasto dzielimy na równych 6 części.
Każdą część ciasta mieszamy z innym barwnikiem – jak w tęczy.
Ciasto przekładamy do 6 foremek (tortownica ok. 20-23 cm średnicy) i pieczemy około 15 minut w temperaturze 180 stopni C., do tzw. suchego patyczka.
Studzimy.
Krem robimy tak: śmietanę kremówkę ubijamy, pod koniec ubijania dodając cukier puder i ekstrakt.
Dodajemy serek mascarpone i mieszamy.
Poszczególne blaty ciasta przekładamy kremem i dżemami – dowolnie.
Smarujemy też wierzch i boki.
Wierzch ciasta dodatkowo polewamy białą czekoladą.
Cały tort musimy jeszcze schłodzić w lodówce. I już. Smacznego! 🙂
Schab nadziewany z kościa
1kg schabu z kościa
300g wędzonego boczku
350g jędrnych dużych pieczarek+2 roztrzepane jajka
2 średnie cebule
sól, pieprz
2 łyżki oleju i 50g masła do smażenia
garść pokrojonej natki pietruszki
przyprawy lubczyk po 2 sztuki roztartego ziela angielskiego i kardamonu
przygotowanie
schab ponacinac kieszenie aż do kości
w kieszenie włożyc po jednym grubszym plastrze boczku
posypac solą i mieszanka przypraw
pieczarki umyc i zetrzec na tarce o dużych oczkachrazem z pokrojoną w kostkę cebulą smażyc na oleju wymieszanym z masłem na koniec smażenia posolic popieprzyć wlac jajka i dodac posiekaną natkę smażyć jeszcze chwilkę do ścięcia się jajek
nakładac po 1 łyżce w kieszenie schabu i pospinac wykałaczkami
pieczemy w gorącym piekarniku na 180 stopni ok 1,5 godziny i czesto podlewamy woda
polecam ja zrobiłam na urodziny syna i wszyscy teraz prosza o przepis więc może warto wybrac
Mój ostatni hit. Jako, że jestem weganka, do tego bezglutenową, to daaawno nie jadłam prawdziwiych i „normalnie” smakujących ciastek, ani ciat. Ostatnio koleżanka podesłała mi przepis na wegańskie brownie z czerwonej fasoliPo modyfikacji i poradach koleżanki wyszło cos superowego i szybkiego! Czerwona fasola zdecydowanie jest niedoceniana! a najważniejsze, że ciastka są zdrowe, a fasola w ogóle niewyczuwalna!
2 puszki czerwonej fasoli
3 dojrzałe banany
3 łyżki kakao
1/3 szklanki brązowego cukru
tabliczka gorzkiej czekolady
mąka ryżowa
garść pokrojonych/pokruszonych orzechów (u mnie laskowe)
plus ewentualnie suszone owoce ( u mnie 4 śliwki)
Można dodać inne, zw zależności, co mamy akurat w domu 🙂
Fasolkę osączamy i płuczemy na sitku, Dodajemy banany pokrojone drobno i kakao i blendujemy. Masa ma być w miarę możliwości gladka. Potem siekamy orzechy i owoce i cukier i dodajemy do masy. Wszystko mieszamy. Na koniec na oko dodajemy mąki ryzowej, która sprawi, że ciastka nie będą tak bardzo mokre. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Papier posypujemy delikatnie mąką ryżową. Łyżką formujemy niewielkie ciasteczka. i wierzch ich znów posypujemy delikatnie maką ryzową (im więcej mąki, tym ciasteczka bardziej suche). Pieczemy ok 30 min w 180 st. C. Po ostudzeniu możemy ozdobić ciasteczka po wierzchu rozpuszczoną gorzką czekoladą i posypać płatkami migdałów. Pyszota!
Oto moje popisowe danie z królika, mięsa kruchego i mającego właściwości antyrakowe:
Królik w musztardzie
Składniki
● tuszka królika
● 4 łyżki ostrej musztardy
● 2 łyżki oliwy
● 1/4 szkl. białego wytrawnego wina
● 1/2 szkl. śmietany
● sól
● pieprz
• Sposób przygotowania
1.
Królika myjemy, oczyszczamy z błon i dzielimy na porcje. Mieszając, do musztardy wlewamy oliwę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Mięso smarujemy marynatą i odstawiamy do przemacerowania.
2.
Piekarnik rozgrzewamy do temp. 200 °C. Porcje królika wkładamy do brytfanny lub naczynia żaroodpornego, przykrywamy folią aluminiową lub pokrywką. Naczynie wkładamy do piekarnika. Po 15 minutach wlewamy szklankę wody. Pieczemy do miękkości, co jakiś czas podlewając wodą.
3.W czasie pieczenia mięso polewamy wytworzonym sosem. Miękkiego królika wyjmujemy, odstawiamy w ciepłe miejsce. Do sosu wlewamy wino i śmietanę. Mieszając, podgrzewamy, ale nie gotujemy. Sos doprawiamy solą i pieprzem. Polewamy mięso
• Rady
● Aby wzmocnić ostry smak potrawy, do marynaty możemy dodać 1-2 przeciśnięte przez praskę
ząbki czosnku.
● Królik będzie bardziej kruchy, jeśli skropimy go lekko octem.
Witam, wczoraj mój przepis na ziołowy hummus dodałam ponownie, gdyż jak napisałam zapomniałam wstawić informacji o tym,że cieciorke należy namoczyć ( przez noc). Miałam nadzieję, że poprawny przepis z ta informacją przejdzie, a jest tu ten bez tej ważnej uwagi. Czy moge jakos to zmienić? Joanna Małgorzata
Zrobione 🙂
Bardzo dziękuję.Pozdrawiam.
Ostatnio nasza rodzinna ulubiona potrawa to zupa krem z cebuli, prawdziwa bomba witaminowa idealna na tę porę roku. Gotuję jej zawsze dużo żeby starczyło na drugi dzień;) Oto przepis:
– ok 1,5l wywaru rosołowego lub 2-3 kostki rosołowe
– ziemniaki, marchewka, pietruszka itp. ok 4-6 sztuk lub wersja szybsza mieszanka jarzynowa mrożona
– 6 dużych cebul lub ilość według upodobania
– masło
– 2-3 serki topione śmietankowe w kostce
– koperek do posypania lub pietruszka
– przyprawy według upodobania ( ja daję trochę pieprzu bo słona jest wystarczająco )
Przygotowanie:
Ziemniaki, marchew, pietruszkę i co tam jeszcze wpadnie w ręce kroimy w kostkę, wrzucamy do wywaru. Warzywa trochę sobie „popyrkają” a my w tym czasie kroimy cebulę w niekoniecznie równą kostkę ( ja do tego celu wykorzystuję męża – niech sobie chłopina popłacze trochę;)) a następnie podsmażamy na masełku. Jak cebula się zeszkli wrzucamy ją do zupy i dodajemy serki topione. Gotujemy aż wszystkie warzywa zmiekną po czym wyławiamy ich troszkę i resztę blendujemy. Nalewamy zupkę na talerze, wrzucamy wyłowione warzywka, posypujemy natką pietruszki albo koperkiem. Świetnie pasują do tego dania grzanki. Polecam bo naprawdę krem jest przepyszny a do tego zdrowy i dość szybki w przygotowaniu. A w tym świetnym urządzeniu czas przygotowania skróciłby się o połowę… mmm marzenie każdej zapracowanej mamy. Pozdrawiam
Składniki ;
Fasolka szparagowa 500 g
Kukurydza 1 puszka
Ryż parabol 3 saszetki długoziarnisty
Papryka czerwona , żółta , zielona
cebula czerwona
Filet jeden podwójny
Sól , pieprz , papryka (przyprawy)
Groszek konserwowy 1 puszka
Makaron kokardki
sos serowy
śmietana
Warzywa siekamy i wrzucamy na patelnię dodajemy trochę tłuszczu
Panierujemy fileta (sol , pieprz , papryka
grilujemy i dodajemy do warzyw
dodajemy ugotowany ryż i makaron
sos rozrabiamy ze śmietaną dodajemy do mieszkanki
gotujemy jeszcze całość 8 minut i mniak najlepsze danie na świecie
Przeglądam komentarze i wydaje mi się, że mało deserów tutaj się pojawiło :).
Ja mam coś dla zapracowanych i zaskoczonych wizytą gości – kokosowy deser. Mało składników, szybki i nie może się nie udać! No i przepyszny, szczególnie dla kokosomaniaków (a bez kokosa wyjdzie równie smaczny lekki, śmietankowy krem). Z podanych składników wyszło mi 8 niewielkich, ale wystarczających porcji.
Składniki
100 g wiórków kokosowych
1,5 tabliczki białej czekolady
Duży kubek śmietanki 30% (330 g)
Przygotowanie
Wiórki przełożyć do blendera, miksować kilka minut, do momentu w którym z kokosa zacznie wydzielać się tłuszcz kokosowy (zacznie mieć kremową konsystencję). W tym momencie dodajemy po łyżce wrzącej wody, i nadal miksujemy. Wodę należy dodawać dopóki masa kokosowa nie będzie miała konsystencji bardzo miękkiego, utartego masła.
Czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej, do roztopionej dodajemy partiami masę kokosową. Zostawiamy do ostudzenia.
W międzyczasie ubijamy śmietankę. Do ubitej śmietany dodajemy partiami zimną masę czekoladowo-kokosową, mieszamy łyżką, tak aby nie zaburzyć puszystej konsystencji śmietany i połączyć dokładnie masy.
Ja deser podaję z kawałkami ananasa z puszki, myślę, że z malinami też byłby dobry 😉
A więc… Skoro ma być smacznie to będzie, szybko też będzie no i prosto. Składniki: cukinia, makaron penne(takie skośne rureczki-Biedronka :D), śmiętana (jaka jest w lodówce), papryka słodka i ostra w proszku, oregano, sól, pieprz, czosnek, oliwa z oliwek. Przepis: cukinie pokroić na kółeczka i podsmażyć na oliwie z oliwek aż będzie miękka po czym zgasić i dodać około 3łyżki śmietany, pół łyżeczki papryki ostrej i słodkiej i łyżkę oregano oraz sól i pieprz. Na końcu dodać czosnek. Makaron ugotować i wymieszać z cukinią. Smacznego! 🙂 Pozdrawiam. Kinga
Kurczak w sosie malinowo-grejpfrutowym
Przepis powstał przypadkiem, kiedy w lodówce zabrakło mi…. cytryny! Do podsmażonego kurczaka dodałam śmietanę (18%) i pokrojone w kawałki pomidory (do rozgotowania). Wymieszałam, dodałam sól, pieprz, cukier i… zauważyłam brak cytryny. Z pomocą przyszedł mi leżący na blacie czerwony grejpfrut – wycisnęłam z niego odrobinę soku do gotującego się sosu. Całość wyszła odrobinę kwaśna, a więc otworzyłam lodówkę poszukując czegoś, co wyrówna smak – i tu dowolność, raz użyłam malin z domowej roboty soku, innym razem – powideł śliwkowych. Konfitura malinowa też się świetnie sprawdzi! Tak przygotowany na patelni sos podaję z ryżem i modlę się, żeby rodzina nie chciała trzeciej dokładki 🙂
ja nie umiem gotować.. ale chętnie bym się nauczył 🙂
Placuszki cukiniowe z sosem jogurtowym. Pyszne, szybkie i dietetyczne danie
1 cukinia
4 łyżki mąki gryczanej
2 jajka
świeża bazylia
przyprawy (sól i pieprz)
sosik:
200 g jogurtu naturalnego
200 g ogórka zielonego.
1 ząbek czosnku
przyprawy (sól i pieprz)
Cukinie trzemy na tarce o grubych oczkach, dodajemy jajka, mąke porwaną bazylię i przyprawy.Na patelni rozgrzewamy oliwę (polecam z pestek winogron), wylewamy łyzką na patelnie placuszki.Opiekamy z obu stron. Podczas smażenia robimy sos.
Ogórek trzemy na tarce o grubych oczkach, zalewamy jogurtem doldajemy przecisnięty przez praskę czosnek i przyprawiamy. Usmażone placuszki polewamy sosem. Smacznego 🙂
DELIKATNY SERNIK Z JAGODAMI
* 1 kg sera 3-krotnie mielonego (temu z wiaderka mówimy „nie”)
* 6 jajek
* 130g cukru pudru
* 100g mleka skondensowanego – schłodzonego
* łyżeczka esencji waniliowej bądź cukru waniliowego
* 3 łyżki mąki ziemniaczanej
* 200g miękkiego masła
* 300g jagód (mrożonych jagód nie rozmrażamy, ale wyjętymi z zamrażalnika posypujemy ciasto)
* cukier puder do posypania
1. Oddzielić białka od żółtek.
2. Białka ubić na sztywną pianę. Odstawić.
3. W oddzielnej misce ubić na kogel-mogel: żółtka, cukier, wanilię i mleko skondensowane. Ma powstać biała, puszysta masa. Cały czas ubijając dodawać po łyżce masła, następnie po łyżce sera. Następnie dodać mąkę i ucierać do momentu, aż masa stanie się gładka. Do takiej masy dodać pianę z białek i delikatnie wymieszać łyżką. Przelać ciasto do tortownicy o średnicy 30cm, wysmarowanej wcześniej masłem. Posypać jagodami.
4. Wstawić do uprzednio nagrzanego do 180 stopni piekarnika (grzanie góra-dół) i piec 10 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 150 stopni i dopiekac jeszcze przez ok. godzinę.
5. Upieczony sernik pozostawić w piekarniku, uchylić drzwiczki.
6. Wystudzony wstawić do lodówki, jeżeli jeszcze zostanie jakis kawałek… 🙂
Naleśniki ze szpinakiem i serem Camembert
mleko 1 szklanka
jajka 2 szt
mąka 1.5 szklanki
woda mineralna 0.2 szklanki
sól 1 szczypta
słodka papryka 0.5 łyżeczki
olej 30 ml
tłuszcz do smażenia
cebula biała 1 szt
ząbki czosnku 2 szt
szpinak mrożony 300 g
Fix Spaghetti Carbonara Knorr 1 opak
śmietana 36% 100 ml
boczek wędzony 50 g
słonecznik prażony 1 łyżeczka
ser camembert 1 szt
Pomidorki cherry 3 szt
sól i pieprz do smaku
bazylia 1 pęczek
oliwa z oliwek 20 ml
woda 150 ml
1.Przygotuj ciasto mieszając ze sobą: mleko, jajka, mąkę, wodę, olej, odrobinę soli oraz słodką paprykę. Wszystko razem dobrze zmiksuj do momentu uzyskania ciasta o jednolitej, gładkiej konsystencji. Smaż naleśniki.
2.Boczek pokrój w drobną kostkę i wysmaż na patelni.
3.Fix Knorr pomieszaj ze śmietaną i 150 mililitrami wody – dodaj przesmażony boczek, całość doprowadź do wrzenia. Gotuj jeszcze chwilę.
4.Na rozgrzanej oliwie przesmaż pokrojoną w kostkę cebulę oraz posiekany czosnek, następnie dodaj rozmrożony szpinak. Duś do momentu odparowania płynu, następnie wystudź. Gdy masa będzie już wystudzona, dodaj pestki słonecznika oraz pokrojony w kostkę ser, całość wymieszaj i dopraw do smaku.
5. Gotowy farsz nałóż na usmażone wcześniej naleśniki i zwijaj według własnego uznania. Podawaj na ciepło z przygotowanym wcześniej sosem. Udekoruj listkami świeżej bazylii i pomidorkami cherry.
Wątróbka z jabłkami
SKŁADNIKI
60 dag wątróbki
1/2 szklanki mąki
2 łyżki masła
2 łyżki oliwy z oliwek
2 winne jabłka
1 kieliszek miodu pitnego
1 garść rodzynek
1 łyżeczka świeżych listków majeranku
sól i pieprz
Umyte i obrane jabłka pokroić na cząstki i dusić w rondelku z łyżką masła.2 łyżkami wody i kieliszkiem miodu pitnego do czasu aż jabłka stracą swój surowy charakter,a sos stanie się zawiesisty.Po czym sos na chwilkę odstawić.W tym czasie umyte i osuszone i oczyszczone z błon mięso pokroić w plasterki.Platy mięsa obtoczyć w mące i smażyć na roztopionym tłuszczu z obu stron do momentu aby nie były zbyt krwiste.Kiedy są już gotowe posolić i posypać świeżo zmielonym pieprzem.Wyłożyć na półmisek i obtoczyć je duszonymi na maśle jabłkami,oraz przez chwilę podsmazonymi po wątróbkach rodzynkami.Rodzynki smażone na maśle wspaniale podkreślają smak tej delikatnej potrawy,podobnie jak szczypta świeżych listków majeranku do dekoracji.
Smacznego 🙂
Długo zastanawiałam się jaki przepis podać. Uwielbiam gotować i eksperymentować więc przepisów na pyszne dania i desery mam masę aż ciężko wybrać jednak postawiłam na udka zapiekane z warzywami ,które ostatnio zachwyciły mnie swoim bogactwem smaku. Niby powiecie nic takiego a jednak….:)
A więc 3 -4 udka z kurczaka dzień wcześniej wkładamy do marynaty, jaka kto lubi ja wymieszałam oliwę z papryką przyprawa do kurczaka ziołami prowansalskimi sosem sojowym ,czosnkiem tymiankiem i bazylia. Do tego ziele i liść laurowy.
A wiec gdy kurczak jest już gotowy wykładamy go na blachę z piekarnika dodajemy 3 pory pocięte na księżyce, paprykę plastry, sparzone i obrane ze skórki pomidory( jeśli male to całe jeśli większe to w ósemki) kilka ząbków czosnku oraz ziemniaki pokrojone w ćwiartki, posypane przyprawą do ziemniaków i skropione oliwą. Wkładamy do piekarnika na 220 stopni ok 1h(aż zmiękną ziemniaki i kurczak). Palce lizać ziemniaki nabiorą walorów smakowych z warzyw i nie będą suche tylko będą rozpuszczać się w ustach. naprawde warto spróbowac
Rolada serowa z piersi kurczaka z pieczarkami
Roladę można jeść zarówno na ciepło jak i na zimno. W smaku jest bardzo delikatna, a piersi soczyste.
Składniki:
2 duże piersi kurczaka (podwójne)
4 jajka
1/2 szklanki majonezu
60 dkg pieczarek
40 dkg sera żółtego startego na grubych oczkach
Wykonanie:
Jajka roztrzepać, dodać majonez, żółty ser i wymieszać. Blachę (taką od piekarnika) wyłożyć papierem do pieczenia i wlać ciasto na blachę. Piec w piekarniku rozgrzanym do 200 C 20 min.
Ostudzić ciasto i zdjąć papier. Na ciasto wyłożyć surowe, rozbite i posolone piersi (składniki wykładamy na mniej podpieczoną stronę. Zaś na piersi położyć przesmażone pieczarki (doprawione sola i pieprzem – pieczarki wykładamy tak jak piersi na całej powierzchni ciasta). Zawinąć roladę. Zapiekać ponownie w temp. 180 C 40 min.
Zamiast pieczarek można dodać: szpinak z fetą, paprykę lub inne warzywa.
Smacznego! 🙂
Uwielbiam słodycze, ale muszę dbać o formę. Na co dzień szukam rozwiązań, które pozwolą mi bez wyrzutów sumienia zjeść coś słodkiego. Proponowane przeze mnie muffinki są z dodatkiem jabłek i marchewki, dzięki czemu są pożywne, a ciasto pozostaje wilgotne, mimo, że w przepisie nie ma żadnego oleju, masła lub innego tłuszczu! Dodatkowo są superłatwe i szybkie w przygotowaniu. Takimi muffinkami mogę się zajadać i nie martwić się zbytnio o dodatkowe kalorie, oczywiście zachowując umiar 😉 Uważam, że jest to również świetna forma słodkiej przekąski, którą od czasu do czasu możemy dawać naszym dzieciom 🙂 Mam nadzieję, że Tobie też posmakują. Smacznego!
CZEKOLADOWE MUFFINKI Z JABŁKIEM I MARCHEWKĄ
SKŁADNIKI SUCHE:
-1 szkl. Mąki pszennej
-4 łyżki naturalnego kakao
-1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
-Szczypta soli
-4 łyżki cukru brązowego
SKŁADNIKI MOKRE:
-Ok. ½ szklanki musu jabłkowego (2 nieduże jabłka, obrane, wydrążone i zblendowane w blenderze na gładką masę)
-3 starte na drobnych oczkach marchewki
-2 jajka
Suche składniki dokładnie wymieszać, następnie dodać mus jabłkowy i jajka, a na koniec marchewkę. Gdy ciasto będzie miało jednolitą konsystencję można zacząć nakładać masę do foremek, po czym włożyć do nagrzanego piekarnika (najlepszy jest program BEZ termoobiegu).
Ja używam papierowych papilotek i silikonowej formy do muffinek. Gdy zabraknie mi papilotek używam papieru śniadaniowego, pociętego na kwadraty i delikatnie wysmarowanego tłuszczem. Takie kawałki papieru wkładam do silikonowej formy i dociskam do powierzchni, tak żeby utworzyły się papilotki.
Piec w temp. 170-180 C przez ok. 30-35 minut.
Lubię gotować, choć nie zawsze mam na to sporo czasu. Jestem mamą dwóch dziewczynek, 11 miesięcznej i 2,5 rocznej. Moja kuchnia od ich pojawienia uległa zmianie. Teraz gotuję tak, aby były nie tylko smacznie lecz także zdrowo. Wszystko musi pasować małym podniebieniom moich pociech.
Dziewczynki uwielbiają zupy, ad samego początku uczyłam je smaku warzyw i teraz dzień bez zupy nie istnieje w naszym kalendarzu 🙂
Oto przepis na pożywną, a zarazem smaczną i zdrową zupę z soczewicą, którą zajadają się moje maluchy i reszta rodziny.
Zupa jest szybka i prosta.
Zupa z soczewicą
Składniki:
2 marchewki
1 pietruszka
1/2 średniej wielkości selera
3 ziemniaki
1 szkl soczewicy czerwonej
2 ząbki czosnku
1 cebulka
przecier pomidorowy ( ja używam z kartonika 500 ml)
przyprawy( sól , pieprz, curry, imbir) – curry i imbir opcjonalnie. U mnie smakuje wszystkim,.
szczypta cukru (podkreśla smak pomidorów)
2 łyżki oliwy
Sposób przygotowania:
Cebulkę pokroić w kostkę i zeszklić na oliwie, marchew pokroić w plasterki, seler i pietruszkę w kostkę, czosnek przecisnąć, po czym wszystko dodać do cebulki i przesmażyć. Warzywa będą bardziej aromatyczne. Dodać ziemniaki i zalać wodą. Gotować około 10 min i dodać soczewicę. Gotować aż wszystkie warzywa zmiękną. Następnie dodać przecier pomidorowy i doprawić do smaku.
Pyszna zupa, której przygotowanie nie przekracza 30 minut.
Smacznego 🙂
Ciasto „DZIAD”
Składniki:
*na ciasto:
-1 kostka margaryny
-1 szklanka cukru
-6 jaj
-2 szklanki mąki
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-1 opakowanie cukru wanilinowego
-1 kg jabłek
-2 łyżeczki kakao
*na krem:
-1,5 szklanki mleka
-4 łyżki mąki
-5 łyżek cukru
-1 opakowanie cukru wanilinowego
-1 kostka masła
*do dekoracji:
-truskawki, jagody
-3 różne opakowania galaretek
Przygotowanie:
Przygotować galaretki wg opisu na opakowaniu i odstawić do całkowitego zastygnięcia (ja przygotowuję dzień wcześniej). Masło utrzeć z cukrem i żółtkami. Do masy dodać mąkę z proszkiem do pieczenia. Cały czas miksując dodać na koniec pianę ubitą z białek. Ciasto podzielić na 2 części. Do jednej dodać 2 łyżki kakao i wymieszać łyżką. Na wyłożoną papierem i wysmarowaną blachę wylać najpierw jasne ciasto, potem ciemne. Jabłka pokroić w półksiężyce grubości ok 1 cm. Poukładać ciasno w szachownicę na ciemnym cieście grzbietami do góry. Wstawić blachę do piekarnika rozgrzanego na 180st i piec ok 45-50 min. W międzyczasie przygotować krem: 1 szklankę mleka zagotować z cukrem i cukrem wanilinowym. Do pozostałej pół szklanki mleka wsypać mąkę i wymieszać, żeby nie było grudek. Do gotującego się mleka wlewać pomału masę rozrobioną z mleka i mąki. Powstanie masa a 'la budyniowa. Ostudzić ją. Po ostygnięciu masy utrzeć masło mikserem i stopniowo dodawać budyń. Ostygnięte ciasto posmarować kremem. Ułożyć owoce, a następnie pokrojoną w paski galaretkę mieszając kolory. Wstawić do lodówki na ok. 2 godz. Ciasto jest gotowe do spożycia. Smacznego 🙂
Moim zdaniem pyszna, rozpływająca się kaczka 🙂
W całą kaczkę w środku oraz na zewnątrz nacieramy majerankiem, solą, pieprzem. Następnie faszerujemy owocami: suszone śliwki, grzyby leśne, owoce jałowca, suszone jabłka, kulki pieprzu ziołowego oraz zwykłego. Kaczkę zamykamy wykałaczkami i odkładamy na leżankę.
Po kilku godzinach wkładamy kaczkę do brytwany, zalewamy trochę wodą i pieczemy. W czasie pieczenia doglądamy i przekładamy kaczkę, aby się nie przypaliła. W razie potrzeby dolewamy wodę.
Upieczoną kaczkę kroimy na części, całą jej zawartość wrzucamy do brytwany i z kawałkami kaczki dalej pieczemy. Smakujemy sos przyprawiamy według uznania i wlewamy trochę śmietany. Dusimy jeszcze kilkanaście minut.
Do kaczki gotujemy świeże ziemniaczki, które będą podawane z koperkiem.
Dodatkowo robimy posiatkowaną czerwoną kapustę z winem i rodzynkami (cukier i sok z cytryny wg. uznania) – wszystko przygotowujemy w garnku.
Efekt końcowy:
Kaczka (część do wyboru) polana sosem z suszonymi owocami ze świeżymi ziemniaczkami z koperkiem oraz czerwona kapusta z rodzynkami.
Smacznego 🙂
ZIELONE RISOTTO Z KREWETKAMI
-mała czerwona cebula
-ząbek czosnku
-2 łodygi selera naciowego
-pęczek natki pietruszki
-pełna garść ryżu do risotto (typ arborio)
-średniej wielkości cukinia
-szklanka mrożonego groszku
-pół litra wywaru warzywnego
-szklanka krewetek, sparzonych, bez ogonków
-2 łyżki startego sera typu cheddar
-łyżka masła
-pieprz
1.Cebulę i czosnek drobno pokroić i podsmażyć na średnim ogniu. Dodać ryż i ciągle mieszając podprażać ryż przez ok 1 minutę, po czym odrobinę zmniejszyć ogień.
2.Dolewać wywar małymi porcjami, do wchłonięcia przez ryż.
3.Cukinię oraz seler naciowy drobno pokroić i dodać do ryżu po zużyciu połowy bulionu.
4. Przed dolaniem ostatniej porcji wywaru dodać krewetki.
5. Na koniec dodać posiekaną pietruszkę oraz mrożony groszek i gotować jeszcze na małym ogniu przez ok. 1-2 minuty.
6. Zdjąć z ognia , dodać masło i dokładnie wymieszać.
7. Po nałożeniu risotto na talerze posypać serem cheddar i dodać odrobinę świeżo zmielonego pieprzu.
8*. Jeżeli zabraknie bulionu zanim ryż osiągnie właściwą miękkość, można dolewać ciepłą wodę.
9*. Pietruszkę najlepiej opłukać pod ciepłą wodą. To pozwala wydobyć jej intensywny aromat.
ENJOY! 🙂
Jako że lubię szybkie przepisy na dania i prowadzę każdego dnia małe kuchenne eksperymenty dodając coś nowego do wcześniej wypróbowanego przepisu pomyślałam, że ten przepis może Ci posmakować.
Składniki:
2 łyżki oleju ryżowego
1 cebula
1 mała papryka zielona
5 ząbków czosnku
1 paczka szpinaku baby
200 ml śmietanki 12%
1/2 łyżeczki cukru trzcinowego
1 łyżeczka czarnuszki
Parę liści świeżej bazylii
Sól, pieprz ziołowy.
Wykonanie:
1. Drobno pokrojoną cebulę podsmażamy na oleju ryżowym do momentu aż się zeszkli. Dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę i delikatnie podlewamy wodą. Dusimy pod przykryciem 15 min. Następnie dodajemy pokrojony szpinak i czosnek przeciśnięty przez praskę. Podsmażamy do momentu aż szpinak zmięknie.
2. Jeśli wszystkie warzywa są już wystarczająco miękkie, dodajemy śmietanę wymieszaną ze wszystkimi przyprawami dokładnie mieszając.
3. Spożywamy bez żadnych konsekwencji 😉
Smacznego!
Wybacz, ale zapomniałam dodać, że ten sos spożywamy z ulubionym makaronem:P
Mi najlepiej smakuje z pełnoziarnistym spagetti 😉
Pozdrawiam i przepraszam za nie pełny przepis !
Crumble owocowe. Szybko się przyrządza,szybko się zjada i szybko prosi o dokładkę. Naczynie żaroodporne nacieramy masłem.Na dno kładziemy plasterki… i tutaj jest pole do popisu.Mogą być jabłka,wydrążone śliwki,wiśnie,brzoskwinie,maliny,truskawki itp.
Ja proponuję jabłka ze śliwkami.Układam je na dno naczynia,posypuję cukrem waniliowym i posypuje obficie kruszonką zrobioną z 200 g mąki,80 g cukru pudru i 120 g miękkiego masła.(Składniki rozcieramy i wkładamy do lodówki na czas przygotowywania owoców.) Oczywiście ilość składników na kruszonkę można modyfikować. Kruszonkę posypujemy jeszcze pokruszoną tłustą chałwą. 100 g. Pieczemy w temperaturze 190 st.ok 20-25 minut. Po upieczeniu chwilę studzimy. Ciepłe porcje nakładamy na talerzyki,na to kładziemy gałkę lodów waniliowych,która fajnie się roztopi i obok bitą śmietanę. Na pewno na jednej porcji się nie skończy:-)
Wiosenna lasagne
8 płatów lasagne o smaku szpinaku
mięso mielone z kurczaka
fasolka szparagowa
papryka czerwona,żółta i zielona ( po garści każdej)
cukinia
kukurydza gotowana na parze
pomidory z puszki
2 ząbki czosnku
parmezan
świeża bazylia
kolorowy pieprz
sól do smaku ( ja użyłam morskiej)
Fasolkę szparagową należy ugotować (uważaj aby jej nie rozgotować) musi być al’dente.Do mięsa dodajemy ostudzoną fasolkę,paprykę pokrojoną w drobne paseczki,cukinię oraz kukurydzę gotowaną na parze,następnie czosnek przeciśnięty przez praskę,sól do smaku oraz pieprz.Płaty układamy na folii aluminiowej,przekładając na przemian makaron,farsz mięsny,pomidory,ser,makaron,farsz mięsny,pomidory,ser i tak do skończenia się składników.Lasagne wkładamy do parowaru ,parujemy przez ok 30 minut.Podawać odrazu po wyjęciu z parowaru.Przybrać świeżą bazylią.
Smacznego!
Lasagne jest zdrowa a co najważniejsze ma wspaniały aromat i smak.Połączenie smacznych i zdrowych składników sprawia,że tak przyrządzona lasagne można jeść,jeść i jeść….Polecam
Przesylam przepis na zupe rybna, ktora cieszy sie sporym powodzeniem na przyjeciach.
Skladniki:
słodkości na szybko. bardzo prosty przepis, proste składniki – nie mam zazwyczaj czasu na ciasta, które wymagają wielu składników i skomplikowanych czynności. plus, tego ciasta chyba nie da się popsuć 😉 uwielbiam proste i szybkie w przygotowaniu dania (stąd moja żądza multicookera:P)
-szklanka mąki
-szklanka kaszy manny
-3/4 szklanki cukru
-masło
-cynamon
-5 jabłek
-1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
-1/2 łyżeczki cukru waniliowego
jabłka obrać, zetrzeć na dużych oczkach. suche składniki wymieszać. formę wysmarować masłem i obsypać mąką lub kaszą. masło utrzeć lub pokroić w plastry
układać:
1. mix suchych składników
2. plasterki masła
3. jabłka (można posypać cynamonem)
4. mix suchych składników
5. plasterki masła
6. jabłka
7. suche składniki
8. masło (ważne żeby na ostatniej warstwie masło przykrywało większą część powierzchni)
czasem jak masło się rozpuści i pozostają suche miejsca dokładam kilka plasterków. piec w 160-180 stopniach ok 45-55 minut aż się zarumieni z wierzchu.
co do multicookera – używałam go kiedyś podczas wizyty u rodziny. polecam Ci przepis z dołączonej książki na ciasto zebra i najłatwiejszy na świecie do zrobienia rosół 🙂
Przesyłam przepis na kotleciki bezmięsne z kaszy gryczanej,które nam ostatnio bardzo posmakowały.
Składniki:woreczek kaszy gryczanej,około 10dag sera białego,2jajka,spora ilość natki pietruszki,2łyzki mąki,przyprawy(sól,pieprz,zioła wg.uznania).Kaszę gotujemy wg przepisu.Studzimy,dodajemy rozdrobniony widelcem ser,jajka,mąkę,przyprawy,natkę.Mieszamy wszystkie składniki,formujemy kotleciki,jesli masa jest za rzadka dosypujemy bułki tartej.Uformowane kotleciki obsmazamy na patelni z dwóch stron.Przekładamy do naczynia żaroodpornego i wkładamy do piekarnika na około 20 min.Podawałam kotleciki z tartymi buraczkami na ciepło.W wersji drugiej z sosem czosnkowym(jogurt naturalny połączony z wciśnięty czosnkiem)i posypane szczypiorkiem.Smacznego:)
Makaron z kurczakiem w szpinakowej pierzynie.
Składniki:
1 opakowanie szpinaku
3 ząbki czosnku
1 cytryna
1 opakowanie makaronu rurki lub świderki
2 łyżki śmietany
2 świeże pomidory
Oliwa z oliwek
Sposób przygotowania.
Kurczaka drobno kroimy i delikatnie podsmażamy na oliwie z oliwek. Jednocześnie szklimy na oliwie drobno posiekany czosnek. Do czosnku dodajemy szpinak i mieszamy aż przyjmie konsystencje papki. Do szpinaku z czosnkiem dodajemy 2 łyżki śmietany i intensywnie mieszamy aż wszystko przyjmie jednolitą konsystencję. Dodajemy kurczaka i skraplamy wszystko połową cytryny. Całość podajemy z ugotowanym makaronem, a na wierzchu kładziemy pokrojonego w kostkę pomidora. Smacznego!
Duszone warzywa z chorizio i wędzonym boczkiem i ananasem.
Plastry surowego, obranego topinamburu układamy na dnie. Na topinambur przychodzi warstwa pociętej kiełbasy chorizio, następnie warstwa plastrów marchwi, a na to warstwa koziego, żółtego (choć w rzeczywistości jest on biały…) twardego sera, każdą warstwę posypujemy lekko ziołami prowansalskimi, skrapiamy sokiem z pomarańczy i doprawiamy pieprzem, następnie dodajemy obranej ze skóry pociętej w piórka papryki czerwonej, żółtej i zielonej, co jakiś czas dodajemy parę kaparów, pociętych daktyli, potłuczonych orzechów pistacjowych, następna warstwa to pocięta w plastry skorzonera lub salsefia, posypujemy tu i ówdzie wymoczoną kolorową fasolą i miażdżonym świeżym imbirem, czosnkiem, zmielonym kardamonem, podlewamy oliwą z oliwek – maceratem z habanero, całość zamykamy cząstkami świeżego ananasa, a z wierzchu kładziemy plastry wędzonego na zimno boczku. Skrapiamy sosem sojowym. Ustawiamy Multicooker na duszenie. Podajemy z grzankami z razowego pieczywa, kruchą sałatą ze świeżymi ziołami i sosem vinegret, winem typu Muscat demi doux.
ZAPIEKANE MUSZELKI ZE SZPINAKIEM I MIĘSEM MIELONYM :
Składniki :
– 1 opakowanie makaronu w kształcie dużych muszli
– 500 g mięsa mielonego
– 400 g szpinak rozdrobiony
– 1 duża cebula
– 4 ząbki czosnku
– 1 l mleka
– 1 puszka pomidorów rozdrobnionych ( do przygotowania sosu bolońskiego)
– 2 łyżki masła
– 3 łyżki mąki
– 15 dag startego sera
– gałka muszkatołowa
– sól
– pieprz
– bazylia
– oregano
Przygotowanie:
Do wrzącej, lekko osolonej wody wrzucić makaron i wlać łyżkę oliwy z oliwek. Gotować ok. 5-7 min tak aby makaron był delikatnie obgotowany.
2 ząbki czosnku pokroić na drobne kawałki. Na patelni podgrzać oliwę, wrzucić czosnek i delikatnie podsmażyć na wolnym ogniu ok. 30 sekund. Dodać rozdrobniony szpinak i podgrzewać, co jakiś czas mieszając, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
Mięso mielone włożyć do dużej plastikowej miski i przyprawić sobą , pieprzem.
Podgrzać oliwę na drugiej patelni , wrzucić pokrojoną w cienkie paski cebulę oraz 2 ząbki czosnku do czasu zeszklenia. Pomidory dodać na rozgrzaną patelnię połączyć z mięsem mielonym, bazylią, czosnkiem oraz pozostałymi przyprawami. Gotować do wrzenia.
SOS BESZAMELOWY:
Do małego garnka dodać mało, zaczekać aż się roztopi i dodać mąkę mieszkać często do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie stopniowo dodawać mleko. Na końcu doprawić gałką muszkatołową, solą i pieprzem.
Łyżeczką napełniać na przemian makaron nadzieniem ze szpinaku i mięsa tak aby każda muszla była z innym nadzieniem. Układać na spodzie naczynia żaroodpornego. Całość polać sosem beszamelowym a następnie posypać na samej górze serem żółtym. Przykryć i piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez ok. 15-20 min.
Zapiekanka makaronowa Noelii
Oto przepis na zapiekankę, którą uwielbia moja 6letnia córka.
Składniki:
50dag mięsa mielonego wieprzowego
Opakowanie makaronu świderki
Sos bolonese(szklanka)
Pół szklanki śmietany 12%
Żółtko
2ząbki czosnku
25dag.sera żółtego edam
Carry,chili,vegeta,oregano,
Wykonanie:
Godujemy makaron przez 8min,odcedzamy i wysypujemy do naczynia żaroodpornego.Podsmarzamy mięso z cary,chili,oregano i vegetą.Gotowe wysypujemy na makaron.Robimy sosy.Do śmietany dodajemy żółtko oraz wyciśnięty czosnek i intensywnie mieszamy.Mięso i makaron polewamy sosem bolonese i śmietną z żółtkiem i czosnkiem. Całość mieszamy.Wszystko posypujemy potartym serem.Zamykamy naczynie żaroodporne i wstawiamy do piekarnika na 20min.Można zdjąć pokrywkę na 5min.przed końcem pieczenia aby ser się zarumienił.
Moja córka uwielbia tą zapiekankę,ja zresztą też więc polecamy.PYCHA
Karkówka w sosie pomidorowym z pieczarkami (jest to przepyszna karkówka, która jest wręcz banalna do przygotowania 🙂
Składniki:
– ok 1kg karkówki pokrojonej w plastry
– vegeta lub warzywko
– majeranek
– liść laurowy 1-2szt
– 50-60dag pieczarek
– 5-6 dużych cebul
Sos:
-4 łyżki koncentratu pomidorowego
– 4 łyżki octu
– 4 łyżki cukru
– 4 łyżki Magi
Karkówkę przyprawiamy warzywkiem, majerankiem oraz liściem laurowym, można dodać trochę oleju żeby smaki lepiej się połączyły, i odstawiamy najlepiej na noc do lodówki.
Pieczarki kroimy w plasterki, a cebulę w talarki i podsmażamy, zostawiamy do przestudzenia. Karkówkę obsmażamy lekko na patelni z obu stron.
Wszystkie składniki na sos dokładnie razem mieszamy.
W naczyniu żaroodpornym układamy na przemian mięso, sos i pieczarki z cebulką. Zapiekamy ok 1,5h w temp. 180-200 s t.C i gotowe 🙂
Zazdroszczę takiego urządzenia w kuchni, musi być baaardzo pomocne 🙂
Witam i przedstawiam przepis na ciasto „LEŚNY MECH”
Ciasto może być dla niektórych szokiem ponieważ jest ze szpinaku. Jest całe zielone wygląda jak prawdziwy leśny mech. Do tego jest bardzo zdrowe, smaczne i uwielbiane przez dzieci.
Na ciasto potrzeba:
1 paczkę mrożonego szpinaku
3 jajka
2 szklanki mąki
1 szklanka cukru
1 szklanka oleju
2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Na krem:
1 śmietana kremówka
1 łyżeczka miodu
sok z cytryny
1/2 łyżki rozpuszczonej żelatyny
Dekoracja:
ziarenka granatu
1.Szpinak należy dokładnie rozmrozić i odsączyć z wody.
2.Zmiksować jaja z cukrem a następnie dodać oleju.
3.Przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i dodać do naszej masy.
4.Pod koniec miksowania dodać szpinak.
5.Piec w 175st. przez ok.60minut
6. Po ostygnięciu ścinamy wierzch ciasta i kruszymy na kawałeczki
7.Przekładamy ciasto kremem
8.Na krem nakładamy kawałeczki rozkruszonego ciasta (tworzą mech:) )
9. Posypujemy ziarenkami granatu
10.Smacznego!
Krem:
1.Schładzamy śmietankę i końcówki miksera
2.Ubijamy przez 30sekund na najniższych obrotach
3.Zwiększamy obroty i gdy trochę zgęstnieje dodajemy dodatki
4.Dodajemy odrobinę żelatyny aby śmietana nie opadła
Zupa pomiorowa z chili
Oto przepis na pyszną zupę pomidorową, którą wymyśliłam będąc na diecie.Pomysły na dania od dietetyka już mi się znudziły i tak przypadkiem stworzyłam smaczną, a zarazem dietetyczą, rozgrzewającą zupę.
Składniki:
pomidory w puszce
łyżka przecieru pomidorowego
2papryczki chili
2ząbki czosnku
łyżeczka masła
kostka bulionu warzywnego
szczypta soli
Sposób wykonania: Na początku pomidory przez pare minut podsmarzamy na maśle,dodajemy wyciśnięty czosnek i reszte składników, gotujemy zupę przez 20 min.Następnie blenderem robimy z zupy krem.Gorącą i aromatyczną zupę nalewamy na talerz i dekorujemy świeżą bazylią.
SMACZNEGO
Polędwiczki wieprzowe w sosie borowikowym
Składniki
– 1 mała cebula
-1 ząbek czosnku
-1 łyżka masła
– 1 polędwiczka wieprzowa
– 1/2 łyżeczki mielonej słodkiej papryki
– 2 średnie borowiki szlachetne
– 8 suszonych sliwek
– sos borowikowy
– 1/4 szklanki śmietanki kremówki 30%
Przygotowanie:
• Cebulę obrać, pokroić w kosteczkę i zeszklić na maśle w międzyczasie dodać starty lub przeciśnięty przez praskę czosnek.
• Polędwiczkę pokroić na ok. 1 cm, plastry. Doprawić je solą, pieprzem, czerwoną papryką i obsmażyć na złoty kolor z dwóch stron.
• Podsmażyć pokrojone borowiki, i zalac sosem borowikowym. Gotowac przez chwilke nastepnie dodac polędwiczki i suszone sliwki i pogotowac. Wyjac polędwiczki sos zmiksować, zagęścić smietaną i pogotwoac razem z polędwiczkami przez ok. 1 minutę.
Mój przepis na najsaczniejsze danie to zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami.
Potrzebne składniki:
makaron penne
brokuły – mała główka
podwójny filet z piersi kurczaka
15 dag startego żółtego sera
przyprawy do panierki z kurczaka – curry i pieprz cayenne
100 ml. śmietanki 12%
2x opakowanie śmietankowego serka topionego
1 łyżka oliwy
dodatkowe przyprawy – czosnek, bazylia, sól, pieprz
Gotujemy pół do 3/4 paczki makaronu oraz brokuły. W tym czasie można zmieszać curry z chili, robiąc panierkę do kurczaka, którego kroimy w niewielkie paseczki ok 2cm. Podsmażamy je na patelni na niewielkiej ilości tłuszczu.
Smarujemy pędzelkiem z oliwą dno naczynia żaroodpornego i wykładamy dno makaronem, posypując przyprawami. Następnie warstwowo umieszczamy kawałki podsmażonego kurczaka i rozdrobnione brokuły. Przyrządzamy sos serowy z serków topionych i mleka lub śmietanki, gotując to na wolnym ogniu. Następnie zalewamy sosem zapiekankę, posypujemy startym serem, z wierzchu posypujemy chili i zapiekamy przez15 min.
Przesyłam przepis na swoją ulubioną sałatkę. Myślę że i innych zachwyci ona swym unikalnym smakiem 😉
SKŁADNIKI:
4 kg marchewek,
2 podwójne piersi z kurczaka,
2 większe cebule,
2 łyżki musztardy,
2 łyżki przecieru pomidorowego,
kilka łyżek ketchupu pikantnego
odrobina chilli,
pieprz,
sól,
papryka słodka,
przyprawa Kucharek,
tłuszcz do smażenia.
WYKONANIE:
Marchewkę zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Do przygotowanego uprzednio garnka wlać tłuszcz (może to być olej bądź też masło klarowane) i wsypać startą marchewkę. Następnie dodać pokrojoną w kostkę cebulkę i wszystko razem dusić, co jakiś czas podlewając wodą.
W międzyczasie pokroić w kostkę piersi z kurczaka, oprószyć Kucharkiem i przesmażyć na patelni, tak by były miękkie.
Usmażone mięso dodać do miękkiej marchewki i wszystko dokładnie razem wymieszać.
Kolejnym krokiem jest odpowiednie przyprawienie, które w tej sałatce ma znaczenie wręcz kluczowe. Dodajemy musztardę, przecier pomidorowy i ketchup pikantny. Po czym sypiemy chilli, (ilość zależy od tego, czy lubimy ostre potrawy), pieprz, sól i słodką paprykę. Tak doprawioną sałatkę ściągamy z gazu i czekamy aż wystygnie. Ostatnim krokiem jest przełożenie jej do salaterek i oczywiście konsumpcja.
WSKAZÓWKI:
Sałatka ta ma bardzo specyficzny smak, wyczuwalna jest ostrość chilli, która przełamana jest słodyczą marchewki. Wszystko to cudownie ze sobą współgra i tworzy jedną, spójną całość.
Żeberka z sosem czekoladowym
Składniki:
1 1/2 kg żeberek mięsnych
sól
przyprawa pomidor z chili
Sos czekoladowy:
sos z pieczenia mięsa
1 łyża kakao lub 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
chili do smaku
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżka cukru trzcinowego
1 opakowanie sosu pieczeniowego jasnego
Wykonanie:
Opłukane i osuszone mięso nacieram solą i przyprawa pomidor z chili, odstawiam do lodówki na 1 godzinę. Układam w naczyniu żaroodpornym i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200°C na 20 min, zmniejszam temperaturę do 180 °C i piekę jeszcze przez 2 godziny. Upieczone zostawiam w piekarniku na dwie godziny, potem zlewam sos z pieczenia do rondelka, zagotowuję, dodaję sos pieczeniowy cały czas mieszając, wsypuję kakao, cukier, a na końcu doprawiam octem balsamicznym.
Mięso dziele na porcje, układam na talerzach , polewam sosem czekoladowym i podaję z ziemniakami z wody.
Cześć! Jako facet, poniżej prezentuje przepis na pierwsze ciasto, które sam w życiu zrobiłem (a to dla mnie, wybitnie nieutalentowanego kucharza – spory wyczyn!). Ciasto wyszło – o dziwo – pysznie. Jest to ciasto marchewkowe.
Potrzebujemy: 1,5 szklanki UBITEJ, startej marchewki (małe oczka), 1,5 szklanki mąki (przesiewamy), 4 jajka, po 1 szklance oleju, cukru i pokrojonych/połamanych orzechów włoskich, po 1 łyżeczce proszku do pieczenia, cynamonu i przyprawy do piernika, po 1 łyżce sody oraz cukru wanilinowego lub własnoręcznie robionego cukru waniliowego (cukier + wanilia -> 'siekacz’), pół łyżeczki soli. Do ciasta idealnie pasuje polewa: 100 g słonego serka np. almette lub philadelphia, 4 łyżki miodu, 3 łyżki masła.
Ustawiamy piekarnik na 175 stopni, niech się grzeje, a my robimy ciacho: jaja i oba cukry ubijamy ze sobą. Cukier musi rozpuścić się całkowicie, ok. 3 minuty na wysokich obrotach będzie ok. Dolewamy olej i dalej mieszamy. Następnie dodajemy mąkę, sodę i proszek do pieczenia. Ciasto powinno być dość gęste. Na koniec dodajemy przyprawę do piernika i cynamon. Jeszcze trochę miksujemy. Na koniec dodajemy marchewkę i orzechy. Pieczemy ok. 45 – 55 minut. W miedzy czasie nie otwieramy piekarnika! (Ja tak zrobiłem i ciasto nie wyrosło 🙁 – ale za drugim razem było już ok! 🙂 ).
Polewę robi się jeszcze prościej: rozbijamy porządnie masło, następnie dodajemy stopniowo serek i miód – miodu na dobrą sprawę możemy dodać więcej jeśli chcemy słodszy smak polewy, ale lepiej żeby był on troszkę słony – lepiej komponuje się z ciastem.
Ogólnie przepis prosty i do zrobienia dla każdego (skoro mi się udało, to uda się każdemu)!
Pozdrawiam! 🙂
ciasto malinowe z odrobiną jablek i kokosową kruszonką
malinki, troszeczke jabłka i cudna kokosowa kruszonka….
Składniki:
A) KRUSZONKA:
100 g maki
50 g wiórków kokosowych
100 g cukru
80 g masła / margaryny
1 cukier waniliowy
b) I MISKA:
3 szklanki mąki
1 i 1/4 szklanki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki sody
1/4 łyżeczki soli
C) II MISKA:
3 jajka,
1 szklanka jogurtu
1/2 szklanki mleka
2/3 szklanki oleju
D) OWOCE
ok szklanke lub półtorej owoców (malin, troche jabłek)
Wykonanie:
Blache nasmarować margaryną lub masłem i posypac mąka lub bułką tartą.
Zmieszac wszystko z I i II miski i wlać na blache.
Wsypac maliny i jabłka lub inne owoce
Posypac kruszonką. (Kruszonke gnieść ręką lub widelcem az zrobią sie grudki. Nie wlewac cieplego masla , tylko pokrojone na płatki nozykiem)
Piec aż się upiecze 😛