Dawno dla was nie gotowałam. Miłośnicy mojej kuchni co jakiś czas nieśmiało przypominają mi, że trochę zaniedbałam kulinarną kategorię na blogu. Żeby wam to wynagrodzić, przygotowałam coś wyjątkowego. Dzisiaj nie tylko razem ugotujemy, ale też będziecie mieli okazję wygrać urządzenie, które ja testuję już od jakiegoś czasu. Multicooker Philips.
Jeśli miałabym jednym słowem określić urządzenie, to bez chwili wahania użyłabym słowa „zaskoczenie”. Spodziewałam się, że Multicooker to zwykły garnek w ładnym, nowoczesnym designie. I owszem, jest to garnek, ale niezwykły. Bardzo łatwy w obsłudze ( dla mnie, kobiety naciskającej guziki do czasu aż urządzenie zadziała, to jednak spore ułatwienie). Do multicookera dostajemy książki kucharskie, które krok po kroku opisują, jak przygotować wiele potraw, deserów, ciast. W jednym urządzeniu możemy ugotować zupę, bigos, usmażyć kotlety, zrobić domowy dżem czy upiec ciasto. Nie potrzebujemy do tego kilku garnków, piekarnika, patelni. Osoby, które lubią mieć wszystko dokładnie zaplanowane, docenią funkcję opóźnionego startu. Przed wyjściem do pracy wystarczy ustawić Multicooker na odpowiednia godzinę, żeby po powrocie w kuchni czekał ciepły obiad. Przygotowany w Multikookerze obiad utrzymuje temperaturę dzięki funkcji podtrzymywania ciepła. I co najważniejsze: potrawy gotują się szybciej niż w tradycyjnych garnkach, co zawdzięczamy systemowi podgrzewania 3D. Philips jak zwykle przy projektowaniu swoich urządzeń pamiętał o leniwych – po ugotowaniu misę możemy włożyć do zmywarki. Kuchnia jest czysta a smaczne jedzenie czeka na stole. Oczywiście jeśli ktoś przełoży je na talerze, bo to jedyna rzecz, której multicooker nie potrafi.
Ale wróćmy do gotowania. Mam dla was przepis na pyszną zupę Minestrone, którą przygotujecie w 30 minut ( 5 minut krojenia i 25 minut dla Multicookera, który całą pracę wykona za was).
Składniki:
2 łyżki oliwy
1 papryka
1 cukinia
1 ząbek czosnku
1 puszka pomidorów
garść fasolki szparagowej
1 liść laurowy
¼ łyżeczki kminku
700 ml wody
Sól, pieprz
- Drobno posiekaną cebulkę podsmażamy na oliwie. Kiedy cebulka lekko się zeszkli, do naczynia dodajemy pokrojoną paprykę, fasolkę oraz cukinię i smażymy przez 15 minut.
- Pod koniec smażenia mieszamy, następnie dodajemy przyprawy i wlewamy wodę. Zupę gotujemy 20 minut.
- 5 minut przed końcem gotowania dodajemy pomidory
Przepis pochodzi z książki kucharskiej dołączonej do urządzenia Multicooker.
KONKURS
A teraz obiecany konkurs. Dla osoby, która w komentarzu pod postem zostawi mi przepis na danie, które zjem ze smakiem i poproszę o dokładkę zostanie nagrodzona urządzeniem Multicooker Philips. Możecie zostawiać swoje ulubione przepisy na ciasto, zupę, deser, konfiturę. Daję wam absolutną dowolność. Ma być smacznie…
Konkurs trwa od 2.04.2015 do 9.04.2015. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w tym poście do 12.04.2015.
Wyniki konkursu
Multicooker wygrywa AliceM. za swoje danie idealne- dużo jedzenia mało sprzątania.
„Mam liczną rodzinę. Bardzo liczną. Jest nas razem sześcioro. W tym mąż wegetarianin, dziecko, które nie lubi mięsa i reszta wiecznie głodna. U nas więc przede wszystkim gotuje się dużo i…dużo. Względnie tanio. Raczej zdrowo. Ale przede wszystkim gotowanie może zająć tylko chwilę. Stąd moja propozycja na dziś: tagliatelle z łososiem i porem.
Ilość składników: dowolna.Ile czego masz. Na oliwie podsmażamy pora. Dorzucamy wędzonego łososia – może być tzw. sałatkowy, czyli szczątki z łososia raczej. Smażymy jeszcze chwilkę. Dorzucamy szpinak – najlepiej oczywiście świeży, ale nawet mrożony brykiet da smak i trochę witamin. Smażymy chwilę.T e produkty robią smak. A teraz coś, co robi ilość, czyli dorzucamy tyle pomidorów, ile wlezie. Mogą być z puszki. Mieszamy i dusimy. Oczywiście chwilę. Po tych kilku chwilach mamy coś, co pachnie rybą, porem i pomidorami. Mieszamy z ugotowanym wcześniej makaronem. Zjadamy. Mówimy: niebo w gębie. Do tego do umycia pozostają tylko dwa gary – jeden po daniu, drugi po makaronie. Czy to nie danie idealne?”
Post powstał w ramach współpracy z Philips
PASTA – SZYBKI OBIAD w 20 min. dla małych i dużych
1. 1 opakowanie makaronu penne rigate
2. 1 puszka tuńczyka w oleju
3. 1 główka czosnku
4. 2 łyżki przecieru pomidorowego
5. 40 dag pieczarek
6. 1 duża cebula
7. 2 łyżki przecieru pomidorowego
8. 15 dag sera żółtego parmezan/mozzarela/ ewentualnie każdy inny też dobrze smakuje 🙂
9. 2 łyżki oleju
10. sól, pieprz, oregano, bazylia, majeranek
Gotujemy makaron tak jak przepis nakazuje 🙂 Cebulę i czosnek (całą główkę) obieramy, cebulę kroimy w kostkę, czosnek wyciskamy i na patelnie na rozgrzany olej wrzucamy, do tego pokrojone w plastry pieczarki, troszkę smażymy na wolnym ogniu aż pieczarki zmiękną, możemy posolić, popieprzyć żeby puściły wodę to się nie będą przypalać. Puszkę tuńczyka otwieramy, osączamy z oleju i wrzucamy na patelnię, dodajemy przecier, sporo oregano, troszkę bazylii i majeranku, chwilę dusimy aż składniki się połączą. Makaron jak się ugotuje odcedzamy, nie przelewamy zimną wodą tylko z powrotem wrzucamy gorący do garnka, do tego duszone pieczarki z tuńczykiem posypujemy serem i energicznie mieszamy, et voila smacznego ! p.s. czosnku praktycznie w ogóle nie czuć !
Bolo Salgado czyli słone ciasto z farszem. W Brazylii popularne z krewetkami ale ze względu na dzieci robię z kurczakiem. Przepis bardzo prosty a efekt zachwyca każdego.
Składniki:
Farsz:
300g piersi z kurczaka,
1 opakowanie Mieszanki Meksykańskiej mrożone lub w słoiku,
200g fasolki szparagowej żółtej mrożonej lub świeżej,
2 jajka ugotowane i pokrojone w kostkę,
1 pomidor bez skórki pokrojony w kostkę,
Ostra i słodka papryka w proszku,
Sól i pieprz.
Ciasto:
3 jajka,
180 ml oleju,
350 ml mleka,
180g mąki pszennej,
4 łyżki startego parmezanu,
2 łyżki proszku do pieczenia.
Przyrządzanie:
Filety z kurczaka pokroić i podsmażyć na patelni.Fasolkę pokroić na mniejsze kawałki i wraz z warzywami podsmażyć kilka minut na patelni z niewielką ilością gorącego oleju. Wszystkie składniki farszu przełożyć do miski, doprawić i delikatnie wymieszać. Składniki na ciasto zmiksować na jednolitą masę o konsystencji gęstej śmietany. Okrągłą formę wysmarować olejem i wylać połowę ciasta. Następnie wyłożyć na to cały farsz a na koniec pozostałą część ciasta. Piec przez około 1 godzinę w temperaturze 180 stopni. Gotowe ciasto można posypać startym żółtym serem. Smakuje podane na ciepło lub zimno.
Kurczak po wietnamsku co prawda przepis wziety z neta przyznaje bez bicia ale sprawdzony przezemnie nie jesno krotnie , cala rodzina sie zachwyca jak go robie ☺
1 łyżeczka przyprawy pięć smaków
30 ml sosu sojowego ciemnego
sól, pieprz biały
3 łyżki cukru
½ łyżeczki papryki ostrej
½ łyżeczki papryki słodkiej
3 ząbki czosnku
1 cebula
0,75 kg kurczaka- podwójny filet z kurczaka lub udka filetowane
1 łyżka skrobi ziemniaczanej
Sos rybny, odrobina wody, brokuły
Filety z kurczaka umyć, osuszyć, pokroić w grubą kostkę, posypać przyprawami. Obsmażyć na mocno rozgrzanej patelni stale mieszając, inną metodą jest blanszowanie. Zagotować kawałki kurczaka we wrzątku ok. 5 minut, jeśli podoba ci się kolor czerwony skórki to do gotowania lub smażenia proszę dodać czerwonego barwnika spożywczego – odrobinę tzw.” na czubku noża”. Kurczaka wyłowić i odsączyć, przełożyć do miseczki, wywar usunąć. Czosnek rozgnieść praską i dodać do kurczaka. Wymieszać i odstawić na chwilę. Na patelni lub w woku zrumienić na karmel cukier z trzema łyżkami wody, gdy zgęstnieje wrzucić pokrojonego w kostkę kurczaka (UWAGA może buchnąć, pryskać), dodać odrobinę przyprawy 5 smaków i smażyć przez 3-4 minuty na dużym ogniu stale mieszając żeby karmel znalazł się na całym kurczaku. Po usmażeniu dodać brokuły podzielone na małe różyczki, dolać sos sojowy, odrobinę wody i dusić pod przykryciem przez następne 7 minut. Zagęścić skrobią wymieszaną w 2-3 łyżkach wody, (w miarę potrzeby aby nie zrobić papki), dalej mieszać do zgęstnienia, aby powstały sos pokrył mięsiwo i warzywa. Cebulę wcześniej pokroić w piórka, osobno podsmażyć na złoty kolor i wyłożyć na talerz. Na gorącą cebulę wyłożyć usmażone kawałki mięsa i warzyw. Gotowe. Danie podawać z ryżem i wietnamską surówką z kapusty białej. Przybrać zieloną dymką lub szczypiorem. Smacznego.
SERNICZKI Z KASZY JAGLANEJ
/przepis własny/
kasza jaglana (50 g przed ugotowaniem)
100 g śmietankowego twarogu sernikowego
szczypta soli
jajko
2 łyżki mąki kokosowej
mleko do konsystencji
łyżka syropu daktylowego
Kaszę jaglaną wymieszać z pozostałymi składnikami.
Masa powinna mieć konsystencję taką, by łatwo było ją mieszać.
Jeżeli tak nie jest, dodać mleka.
Piekarnik nagrzać do 180 stopni.
Serniczki umieścić w silikonowych foremkach w kształcie gwiazdek i piec około 25 minut.
SmacznegO
Krem z cukinii z dodatkiem wędzonego kurczaka
1 kg najlepiej młodych cukinii
15 dkg wędzonej piersi kurczaka
1 biała cebula
biała część pora
5 szklanek bulionu warzywnego
pół szklanki śmietanki 30%
1 łyżka soku z cytryny
4 łyżki oliwy
1 łyżka posiekanego koperku
sól
pieprz
gałka muszkatołowa
Wykonanie:
Cukinie obrać i pokroić w kostkę. Pora pokroić w plastry. Cebulę obrać i posiekać. Pora oraz cebulę podsmażyć na oliwię, wrzucić cukinię i dusić do 5 minut. Dolać bulion i gotować do miękkości warzyw (ok 10 minut). Po tym czasie zupę zmiksować. Dodać śmietankę, zagotować i zestawić z ognia. Doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową oraz sokiem z cytryny. Posypać pokrojonym w kostkę mięsem oraz koperkiem. Smacznego 🙂
MAKARON PENNE CON FUNGHI
Moja propozycja jest bardzo prosta w wykonaniu i bardzo smaczna. Ja i Mój mąż Bart jesteśmy włoskiej kuchni, kochamy potrawy z makaronów dlatego pierwsza myśl jaka mi się nasunęła, to taka bym mogła przedstawić swój przepis na makaron z boczkiem i pomidorami.
Składniki:
250g makaronu penne
10szt pomidorków koktajlowych
1 paczka boczku w plastrach „Morliny”
Oliwki czarne bez pestek – mały słoiczek
Czosnek 5 ząbków
20 dkg pieczarek
Oliwa z oliwek
Pietruszka zielona
1 cebula
Kostka rosołowa
Sól, pieprz do smaku.
Sposób wykonania:
1. Na patelnie wlewamy 4-5 łyżek oliwy z oliwek wrzucamy pokrojoną w kosteczkę cebulę, smażymy aż się zarumieni.
2. Następnie dodajemy pieczarki pokrojone w grubą kostkę. Smażymy, aż H20 odparuje. Delikatnie solimy.
3. Dodajemy pokrojony w paseczki boczek, 1/2 kostki rosołowej i wyciśnięty przez praskę czosnek (3-4 sztuki w zależności jak kto lubi, można dodać więcej) Jak boczek się podsmaży dodajemy w całości czarne oliwki i pomidorki przekrojone na pół. Wszystko delikatnie mieszamy, by pomidorki Nam się nie rozwaliły. Dodajemy posiekaną pietruszkę i oliwy jeżeli jest za suche. Na sam koniec dodajemy makaron penne ugotowany wcześniej (al dente). Wszystko razem mieszamy. Wykładamy na talerz posypujemy startym parmezanem i dekorujemy listkiem bazylii.
SMACZNEGO!!! 🙂
Polędwiczki z żurawiną
Składniki:
• 60 dag polędwiczek wieprzowych
• 8 plastrów boczku wędzonego
• 75 dag brukselki
• 2 łyżki oleju
• 15-20 dag grzybów (mogą być mrożone)
• 1 cebula
• 1 łyżka masła
• ½ szklanki rosołu
• Gałka muszkatołowa
• 100 ml czerwonego wina
• 10 dag śmietanki kremówki
• 2 łyżki zasmażki błyskawicznej
• 8 połówek moreli z puszki
• 4 łyżki żurawiny
• Sól i pieprz
Przepis:
Brukselkę oczyść, głąby płytko naciąć na krzyż. Gotować ją około 15 minut w osolonej wodzie. Polędwiczki należy umyć, osuszyć, oprószyć pieprzem, zawiń w plasterki boczku. Rozgrzej olej, włóż mięso i smaż około 8-10 minut co chwilę przewracając. Podduś grzyby. Cebulę oraz grzyby podsmaż na maśle, następnie wymieszaj z brukselką. Mięso zdejmij z patelni. Tłuszcz po smażeniu rozprowadź rosołem, winem i śmietanką. Zagęść zasmażką. Zagotuj i przypraw. Odsącz morele, napełnij żurawiną. Na półmisku ułóż pokrojone polędwiczki i brukselkę. Udekoruj morelami. Podaj z krokietami ziemniaczanymi.
Składniki:
• 400 g kotletów z karkówki
• 100 g koziego sera
• 4 gałązki świeżego tymianku
• 1 mała cukinia
• 200 g pomidorów koktajlowych
• 15 ml oliwy z oliwek
• Sól i pieprz
Przepis:
Kotlety z karkówki lekko należy lekko rozklepać, następnie oprószyć tymiankiem oraz solą
i pieprzem. Na każdy plasterek mięsa nałożyć plasterek koziego sera. Mięso zwinąć w roladki i zepnij wykałaczką. Na patelni rozgrzej oliwę i obsmaż mięso z każdej strony,
na złoty kolor. Cukinię pokrój w plasterki, a pomidorki nakłuj widelcem w kilku miejscach. Kiedy roladki się podsmażą, czyli po około 6 minutach, dodaj warzywa. Po kolejnych 5 minutach, kiedy cukinia będzie miękka, danie jest gotowe. Można je podawać z makaronem.
0,5 kg mięsa wołowego
10 dkg boczku
0,5 l bulionu wołowego
0,25 l czerwonego półwytrawnego wina
2 marchewki
2 czerwone papryki
2 czerwone cebule
2 łyżki oleju
1 łyżka mąki
mielone chilli
Mięso wraz z boczkiem pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju. Przełożyć mięso do garnka a na reszcie oleju podsmażyć cebulę. Podsmażoną cebulę dodajemy do garnka z mięsem i zalewamy bulionem. Dolewamy wino i gotujemy ok 1,5 godziny. Na 30 minut przed końcem dodajemy pokrojoną w kostkę marchew oraz część papryki. Przed końcem dotowania dodajemy resztę papryki oraz świeży tymianek. Mąkę wymieszać z małą ilością wody dodać to do zupy. Na koniec zupę doprawiamy mielonym chilli do smaku.
MANGO LASSI, czyli bardzo prosty, a zarazem pyszny koktajl z mango i jogurtu naturalnego
Zawsze ja go serwuję, wszyscy proszą o dokładkę!!!!
Rewelacyjny koktajl – pyszny, orzeźwiający i pożywny!!!
Do wykonania naszego wspaniałego deseru potrzebne będą:
2 koniecznie bardzo dojrzałe (miękkie) mango, obrane, odpestkowane i pokrojone
1,5 szklanki jogurtu naturalnego – schłodzonego
1 szklanka mleka, również schłodzonego
4 łyżeczki syropu klonowego lub miodu
kilka kostek lodu
W misce zmiksować blenderem mango, jogurt naturalny, mleko,syrop klonowy lub miód i kostki lodu. Zmiksować (można również blenderem).
Przelać do szklaneczek, można oprószyć kardamonem. Natychmiast podawać lub włożyć do lodówki .
Deser polecany na każdą porę roku i dla wszystkich!!!!
REWELACYJNA ZAPIEKANKA Z KURCZAKA CURRY ZE SZPINAKIEM
Pierś z kurczaka
Przyprawa curry
Szpinak mrożony
Gałka muszkatołowa
Pieprz
Sól
Czosnek
Cebulka (niekoniecznie)
Ser
Masełko
Makaron rurki, wstążki (co kto lubi)
1. Pierś z kurczaka kroimy w kosteczkę, przyprawiamy curry, odstawiamy na pół godziny i smażymy na rumiano
2. Gotujemy makaron
3. Podsmażyć na maśle szpinak, dodać sól, pieprz, gałkę muszkatołową, delikatnie podsmażony czosnek
4. Makaron wymieszać z kurczakiem i szpinakiem
5. Ułożyć w brytfannie warstwę makaronową, ser, warstwa makaronowa i u góry ser
6. Całość oprószyć wiórkami masła
7. Przykryć brytfannę, wstawić do piekarnika nagrzanego do tem 180 stopni i zapiekać ok. 20 minut, pod koniec zdejmując pokrywkę
8. SMACZNEGO
Sernik Malina
Lekko cytrynowa masa serowa i mus malinowy z kawałkami malin.
Spód:
• 200 g ciastek kruchych
• 2 łyżki masła
Masa serowa:
• 500 g tłustego twarogu
• 500 g mascarpone
• skórka starta z 1 cytryny
• 3 łyżki skrobi ziemniaczanej lub mąki ziemniaczanej
• 1 i 1/2 szklanki cukru
• 5 jajek
• 2 żółtka
Mus malinowy:
• 800 g malin (mrożonych lub świeżych)
• opakowanie cukru wanilinowego
• 10 g żelatyny w proszku (1 pełna łyżka stołowa)
• 400 g śmietanki 36% (zimnej), najlepiej gęstej, z kubka
• 100 g śmietanki 30% lub 36% (zimnej)
• 6 łyżek cukru pudru
Dekoracja:
• np. świeże maliny, listki mięty
• opcjonalnie polewa: 50 g białej czekolady, 3 łyżki śmietanki kremówki 30%
Potrzebna też będzie prostokątna forma o wymiarach 25 x 36 cm, np. z odpinaną obręczą.
Przygotowanie:
Spód:
• Ciastka dokładnie pokruszyć i wymieszać z roztopionym masłem. Wysypać na spód formy i dokładnie uklepać. Wstawić do lodówki.
Masa serowa:
• Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Twaróg zmielić w maszynce trzykrotnie lub rozmiksować na gładko w melakserze. Dodać mascarpone, skórkę z cytryny, skrobię lub mąkę ziemniaczaną oraz cukier i zmiksować. Kolejno dodawać jajka i żółtka miksując. Masę wylać na spód, wyrównać powierzchnię i wstawić do piekarnika. Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni C i piec przez 30 minut (sernik ma być ścięty, ale miękki, dopiero po ostudzeniu i schłodzeniu nabierze dobrej konsystencji). Wyjąć i całkowicie ostudzić.
Mus malinowy:
• 500 g malin rozmrozić (resztę trzymać w zamrażarce), świeże opłukać. Zmiksować blenderem a następnie przetrzeć przez sitko pozbywając się pesteczek. Dodać cukier wanilinowy. Żelatynę namoczyć w kilku łyżkach wody a następnie całkowicie rozpuścić lekko podgrzewając, dodać kilka łyżek musu malinowego i wymieszać, następnie wymieszać z resztą musu.
• Zimne śmietanki ubić razem z cukrem pudrem na gęstą i sztywną masę, następnie dodać mus malinowy i zmiksować do połączenia się składników. Dodać 300 g malin (mrożonych nie rozmrażamy) i wymieszać. Wyłożyć na ostudzony sernik i wstawić do lodówki na minimum 2 godziny. Gdy mus zastygnie można zdjąć obręcz z sernika jeśli jest taka możliwość. Pokroić na porcje, udekorować malinami, listkami mięty, polać roztopioną ze śmietanką białą czekoladą.
Mięsne pulpeciki z dzikim ryżem w bazyliowym pesto
Składniki:
– 200 g dzikiego ryżu
– 1 czerwona cebula
– 2 średnie marchewki
– 1/2 szklanki bazyliowego pesto
– 200 ml białego wina
– 500 ml wywaru warzywnego
– 1,5 łyżki oleju
– sól, pieprz
Składniki na bazyliowe pesto:
– 1 pęczek bazylii
– 1/2 pęczka natki pietruszki
– 50 g orzeszków piniowych
– 3 ząbki czosnku
– 1/3 szklanki startego parmezanu
– 1 łyżeczka cytryny
– 1/4 szklanki oliwy z oliwek
Składniki na pulpeciki:
– 500 g mielonego mięsa wieprzowego
– 2 łyżki kaszy kukurydzianej
– 2 łyżki bułki tartej
– 1 jajko
– 1 łyżka pesto bazyliowego
– 3 łyżki startego parmezanu
– skórka starta z jednej limonki
– sól, świeżo mielony pieprz
– olej rzepakowy
Do podania:
– roszpunka
Wykonanie:
Wszystkie składniki na pesto, oprócz oliwy z oliwek, wkładamy do blendera. Całość miksujemy na jednolitą masę, dodając stopniowo oliwę z oliwek.
Mięso mielone przekładamy do miski, dodajemy kaszę kukurydzianą, bułkę tartą oraz roztrzepane jajko. Całość dokładnie wyrabiamy dokładnie rękoma. Następnie dodajemy pesto bazyliowe, parmezan oraz skórkę z limonki. doprawiamy pieprzem i solą. Mięso wyrabiamy na gładką i jednolitą masę. Za pomocą dłoni formujemy niewielkie pulpety. Układamy je na blaszce nasmarowanej olejem i pieczemy przez około 15 – 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200oC.
Cebulę kroimy w drobną kostkę i szklimy na rozgrzanym oleju. Do cebuli dodajemy ryż i smażymy około minuty, cały czas mieszając. Do ryżu wlewamy wino, smażymy tak długo, aż ryż wchłonie wino, cały czas mieszając. Następnie, stopniowo po szklance, wlewamy do ryżu wywar, mieszamy. Gdy ryż wchłonie wywar dolewamy kolejną szklankę wywaru warzywnego. Ryż powinien gotować się około 40 minut. Pięć minut przed końcem gotowania dodajemy bazyliowe pesto i pokrojoną w drobną kostkę marchewkę. Całość doprawiamy solą oraz pieprzem.
Ryż podawać z mięsnymi pulpetami i roszpunką.
Proponuję kremowy przepis na sandacza z nutą orientalną 🙂
Celowo nie podaję dokładnych proporcji, gdyż wyobraźnia i gust kucharza pozwalają mu dodać odpowiednią ilość każdego z produktów, tak aby stworzył indywidualny zapach i smak.
Podstawą dania jest świeży filet z sandacza, który najlepiej jest oprószyć solą i pieprzem z młynka, obtoczyć w mące i obsmażyć na maśle (krótko, aby ryba pozostała soczysta) . Następnie należy oddzielić usmażone mięso od skóry i podzielić na spore fragmenty. Odłożyć, dopóki sos nie będzie gotowy.
Przyrządzanie sosu rozpoczynamy od podsmażenia na maśle i oliwie z oliwek kilku posiekanych szalotek. Gdy staną się szkliste, należy dorzucić do nich pokrojoną w słupki marchew, paprykę w paskach, krążki białej części pora oraz pędy bambusa odsączone z zalewy. Smażymy, dopóki warzywa nie staną się miękkie.
W międzyczasie gotujemy osobno świeżą zieloną fasolkę w osolonej wodzie, następnie odcedzamy ją i dorzucamy do podsmażających się na patelni warzyw. Teraz doprawiamy potrawę: wlewamy do warzyw sok wyciśnięty z limonki (dużo!), dodajemy suszone liście kafiru, nieco pasty curry, hojną szczyptę kurkumy i pieprzu cayenne, sól oraz pieprz. Następnie dodajemy mleko kokosowe (całą puszkę, a nawet więcej, gdyż mleko kokosowe nadaje cudownej kremowości potrawie). Mieszamy dokładnie i zostawiamy na jakiś czas na wolnym ogniu, aby smaki się połączyły. Na koniec dorzucamy oczekującego na swoją kolej sandacza, delikatnie mieszamy, aby cały pokrył się sosem, i pod przykryciem pozwalamy mu się ocieplić, aż nie pozostanie żadna wątpliwość, że mięso jest w całości dobrze uduszone.
Taką orientalną potrawkę z sandacza z nutą curry, kafiru i limonki można podawać – w zależności od upodobań – z gorącymi ziemniakami ubitymi z masłem, z parującym, napęczniałym ryżem (najsmaczniejszy jest brązowy), z kaszą jaglaną… Możliwości jest wiele. Niech Pani sobie wyobrazi swój ulubiony dodatek, pani Kingo. I oby na jednej porcji się nie skończyło – ta potrawa powinna być kremowym, zdrowym sukcesem 🙂
Wieprzowina z pomaranczami i cytrynami, super patent na domowa impreze gdzie podawac mozna na zimno i na cieplo:)Składniki:
2 szklanki czerwonego wina
sok i starta skórka z 1 pomarańczy i 1 cytryny
łyżka ziaren pieprzu
łyżka ziaren jałowca
6 goździków
3 liście laurowe
kawałek schabu ok. 2,25 kg zwinięty i obwiązany sznurkiem co 4 cm
1/2 szklanki brązowego cukru
1/4 szklanki oliwy
sól morska
1/2 szklanki octu winnego
3 pomarańcze i 2 cytryny – obrane oraz podzielone, bez białej skórki
Przygotowanie:
Do rondla wlej wino i soki, dodaj skórki i doprowadź do wrzenia.
Rozgnieć ziarenka pieprzu, jałowca i goździki. Zdejmij rondel z ognia i dodaj przyprawy. Przykryj i odstaw na godzinę.
Włóż mięso do garnka, zalej płynem i odstaw do lodówki na dwa dni.
Wyjmij mięso z marynaty (zachowaj ją), osusz papierowymi ręcznikami, posyp cukrem, przyklepując go do powierzchni mięsa.
W żaroodpornym naczyniu rozgrzej oliwę i obsmaż mięso ze wszystkich stron. Powinno się skarmelizować i przypiec (ok. 10 minut).
Przełóż schab na talerz i obsyp obficie solą.
Do naczynia po karmelizowaniu mięsa wlej ocet winny, zeskrob dokładnie to, co zostało i podgrzewaj 2-3 minuty. Dodaj przecedzoną marynatę i redukuj na ogniu ok. 3 minut.
Przełóż mięso do garnka i duś na małym ogniu ok. 45 minut (uchylając pokrywkę).
Dodaj cząstki owoców, doprowadź do wrzenia i duś jeszcze 20 minut. Ostudź.
Podawaj zimne lub podgrzane.
Zdrowy łosos na ziemniakach (norweski)
1 kg ziemniaków,
4 kawałki z łososia (600 g),
2 łyżki małych kaparów,
2 łyżki natki pietruszki.
Marynata:
125 ml oliwy,
4 ząbki czosnku,
sok z jednej dużej cytryny,
sól, pieprz
Przygotowanie:
Przygotuj marynatę. Zmiksuj oliwę, czosnek i sok z cytryny na gładką masę. Posmaruj marynatą kawałki łososia (obróć filety w niej kilka razy, aż dokładnie się nią pokryją). Włóż do lodówki na pół godziny.
Gotuj nieobrane, całe ziemniaki w osolonej wodzie przez ok. 15 minut. Odcedź i odstaw do ostygnięcia.
Obierz ziemniaki i pokrój na centymetrowe plastry. Ułóż w naczyniu posmarowanym oliwą, posyp pieprzem, solą i dodaj łyżkę kaparów. Piecz ziemniaki w 180 st. C przez 15 minut. Następnie umieść na nich plastry łososia, skrop odrobiną marynaty, która została, i dodaj pozostałe kapary.
Piecz jeszcze przez 15 minut. Podawaj posypane drobno posiekaną natką pietruszki.
Widziałam u Ciebie że robiłas kiedys tarte, wiec pomyslalam ze to wlasnie lubisz i ze podziele sie z toba moim przepisem
i 1/2 szkl. mąki pszennej
2/3 kostki (15 dag) masła
szczypta proszku do pieczenia
6 cebuli
5 łyżek oleju
5 jajek, 1/2 szkl. śmietany kremówki
5 łyżek startego żółtego sera o ostrym smaku
sól, pieprz
gałka muszkatołowa
Przygotowanie:
1. Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiej na stolnicę. Dodaj masło, szczyptę soli i kilka łyżek zimnej wody. Składniki najpierw posiekaj nożem, potem zagnieć rękoma. Ciasto włóż do lodówki na 20 minut.
2. Cebule obierz. Grubo pokrój, podduś na oleju. Przestudź. Jajka wymieszaj ze śmietaną oraz serem. Dodaj cebulę. Farsz przypraw solą, pieprzem i gałką. Formę wyłóż pergaminem.
3. Ciasto rozwałkuj. Formę wylep plackiem. Na spód nałóż farsz. Tartę piecz 40 minut w temp. 190 st.
/nalesniki warzywne/
6 naleśników
4 kalarepki
łyżeczka uniwersalnej przyprawy, np. kucharka
2 pomidory
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
bazylia
sól, pieprz
natka łodygi selera
2 listki pora
2 łyżki oleju
łyżka szczypiorku
koperek
bazylia
Przygotowanie:
1. Kalarepki obierz, pokrój na niezbyt drobne paski. Włóż do garnka, zalej wodą, dodaj łyżeczkę przyprawy, gotuj ok. 10 min.
2. Pomidory umyj, pokrój. Listki pora i natkę selera umyj, posiekaj. Wodę z kalarepek odcedź. Do kalarepek dodaj olej, pomidory, natkę selera i listki pora.
Posyp bazylią, przypraw do smaku solą i pieprzem. Smaż, mieszając 5-7 minut. Dodaj koncentrat pomidorowy i posiekany szczypiorek, wymieszaj, przypraw.
3. Naleśniki (możesz je podgrzać w piekarniku) nadziewaj farszem warzywnym, złóż na pół. Posyp koperkiem i bazylią.
Moja ulubiona zimowa zupa ktora zawsze mnie rozgrzewa albo dlugo trzyma na zimnie jest kapusniak. oto moj przepis
50 dag kiszonej kapusty
50 dag żeberek
50 dag wędz. boczku
4 średnie ziemniaki
2 marchewki
pietruszka
1/2 selera
cebula
2 pomidory
2 liście laurowe
5 ziaren ziela ang.
1/2 łyżeczki majeranku
sól, pieprz w ziarnach
Przygotowanie:
Umyj i pokrój żeberka. Włóż do garnka i zalej 2 litrami zimnej wody. Zagotuj, odszumuj. Dodaj ziele angielskie, liście laurowe oraz 5 ziaren pieprzu. Gdy mięso zmięknie, dorzuć starte na grubych oczkach warzywa: marchew, seler, pietruszkę. Gotuj ok. 10 minut.
Boczek pokrój w kostkę. Podsmaż na patelni. Na wytopionym tłuszczyku zeszklij posiekaną cebulę. Dodaj do wywaru. Kapustę pokrój, dołóż do wywaru.
Oddzielnie ugotuj pokrojone w kostkę ziemniaki (kwas z kapusty nie dałby im się ugotować w wywarze). Ugotowane dołóż do zupy. Dorzuć też pokrojone pomidory. Gotuj ok. 30 -40 min. Na koniec dopraw.
Moją propozycją się autorskie, pyszne i zaskakujące smakiem PULPECIKI MEKSYKAŃSKIE Z CYNAMONEM.
Składniki:
500 g mielonego mięsa wołowego lub wieprzowo-wołowego
1 jajko
2,5 łyżeczki słodkiej, mielonej papryki
płaska łyżeczka mielonego kuminu
3-4 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
3 szczypty mielonego cynamonu (tak, by był wyczuwalny, ale nie przeważał smakiem)
sól i pieprz do smaku wedle uznania
dodatkowo:
mąka do obtoczenia pulpecików
Mięso dokładnie wymieszać z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i przyprawami. Z niewielkich porcji mięsa formować kulki. Każdego pulpeta obtoczyć w mące (usunąć jej nadmiar). W garnku doprowadzić do wrzenia wodę, lekko ją osolić. Pulpety wrzucać pojedynczo do wrzątku, co kilka sztuk przemieszać drewnianą łyżką. Poczekać, aż woda ponownie zawrze – od tego momentu gotować mięsne kulki przez 10-15 minut, co jakiś czas mieszając.
Placuszki waniliowe z zurawina woreczek ryżu
szklanka mleka
szklanka mąki
jajko
łyżeczka cukru waniliowego
5 łyżeczek masła
szczypta soli
jak zrobic sos:
pół słoiczka żurawiny
2 łyżeczki cukru
łyżeczka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
1. Ryż ugotuj w wodzie z dodatkiem cukru waniliowego. Ostudź.
2. Masło stop, ostudź. Do miski wlej mleko, mieszając, wsyp mąkę wymieszaną z solą i proszkiem do pieczenia. Dokładnie połącz. Dodaj ugotowany ryż, wymieszaj. Dodaj masło, połącz. Placuszki usmaż na patelni na rozgrzanym oleju, kładąc łyżką niewielkie porcje ciasta.
3. Sos: żurawinę włóż do rondelka, wsyp cukier, wlej pół szklanki wody, zagotuj. Dodaj wymieszaną z niewielką ilością wody mąkę ziemniaczaną, połącz. Sosem polej placuszki.
Kacze piersi na słodko ? moj specjał ktory serwuje na kazdej wiekszej imprezie domowej i zawze jest hitem
2 piersi kaczki ze skórą
czosnek granulowany
majeranek
sól, pieprz
2 gałązki świeżego rozmarynu
4 liście laurowe
4 kulki ziela angielskiego
2 kulki jałowca
olej
Sos:
150 ml słodkiego czerwonego wina
kostek gorzkiej czekolady
po 2 łyżki miodu i masła
2 anyże
laska cynamonu
1/4 startej skórki pomarańczy
3 łyżki mrożonych wiśni
Przygotowanie:
1. Skórę piersi kaczki natnij w kratkę, nie przecinaj mięsa. Natrzyj przyprawami. Obłóż rozmarynem, liśćmi laurowymi, zielem angielskim i jałowcem. Chłodź 2 godziny.
2. Piersi smaż na oleju 8 min na stronie ze skórą i 3 min na drugiej stronie. Wstaw na 4 min do piekarnika rozgrzanego do 180°C.
3. Sos: wino, przyprawy i wiśnie podduś. Dodaj miód, masło i czekoladę, mieszając, stop. Dodaj tłuszcz ze smażenia kaczki, przypraw. Kaczkę podaj z sosem.
Mój sposób na klopsiki w nowej odsłonie:50 dag ziemniaków
50 dag mieszanego mielonego mięsa
1 mała główka kapusty włoskiej
2 cebule
4 łyżki oliwy
1 jajko
1 łyżeczka kminku
1/2 pęczka oregano
1 tost
1 łyżeczka musztardy
1 ząbek czosnku
1 szkl. mleka
po 2 łyżki masła i mąki
30 dag sera mozzarella
sól
pieprz
Przygotowanie: 1. Ziemniaki obierz, opłucz, pokrój w kostkę. Gotuj 15 minut w posolonym wrzątku. Kapustę oczyść, poszatkuj. Cebule obierz, posiekaj. Połowę cebuli zeszklij na 2 łyżkach oleju. Dodaj kapustę oraz kminek. Podlej wodą. Duś ok. 10 minut.
2. Ziemniaki odcedź. Oregano opłucz, osusz, posiekaj. Tost namocz, odciśnij, wymieszaj z mielonym mięsem. Dodaj resztę cebuli oraz musztardę i czosnek przeciśnięty przez praskę. Wbij jajko. Dodaj sól oraz pieprz. Masę wymieszaj. Uformuj z niej 6 klopsików. Smaż je 5 minut na reszcie oleju.
3. Ziemniaki wymieszaj z kapustą. Przełóż do formy. Masło stop, oprósz mąką, zasmaż. Dolej mleko oraz szklankę wody. Gotuj, aż sos zgęstnieje. Przypraw go do smaku. Polej warzywa w formie. Ułóż klopsiki. Przykryj je plasterkami mozzarelli. Piecz 25 minut w 200 ºC.
e
Danie dla całej rodziny – warstwowiec z cukini
3 duże ziemniaki
1 cukinia
20 dag podsuszanej kiełbasy (ew. chudego wędzonego boczku)
2 łyżki oleju
1 ząbek czosnku
1 i 1/2 szkl. gęstego przecieru pomidorowego
4 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
5 plasterków żółtego sera
sól i pieprz
zioła prowansalskie
tłuszcz do formy
oregano do dekoracji
Przygotowanie:1.Ziemniaki obierz, opłucz, pokrój w cienkie plastry. Cukinię oczyść, odetnij końce, potem przetnij wzdłuż na pół i pokrój w plasterki. Na dużej patelni rozgrzej olej. Włóż przygotowane warzywa. Smaż, aż lekko się zrumienią. Pod koniec oprósz je solą oraz pieprzem. Zdejmij z patelni.
2. Kiełbasę pokrój w ukośne grubsze plastry. Zrumień na tłuszczu ze smażenia warzyw. Czosnek przeciśnij przez praskę. Wymieszaj z przecierem pomidorowym. Sos przypraw do smaku solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi.
3. Żaroodporną formę posmaruj tłuszczem. Ułóż w niej na przemian: plastry ziemniaków, cukinii oraz kiełbasy. Każdą warstwę posmaruj sosem pomidorowym.
4. Wierzch zapiekanki przykryj plasterkami żółtego sera. Polej śmietaną. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200ºC. Piecz przez 20 minut. Gotowe danie udekoruj gałązkami oregano.
Aby zjeść coś ze smakiem przygotowuję coś specjalnego do smaku. Dodaję głównie do mięs ale smakuje do wszystkiego…
KETCHUP Z CZERWONEJ PORZECZKI
Składniki:
– 1 kg czerwonej porzeczki
– 1/2 kg cukru
– 1/2 szklanki octu winnego 5%
– 1 łyżeczka zmielonego cynamonu
– 1 łyżeczka zmielonych goździków
– 1/2 łyżeczki zmielonego pieprzu
– 1 łyżeczka soli
– 1/2 łyżeczka zmielonego ziela angielskiego
Sposób przygotowania:
Porzeczki umyć, osuszyć, oczyścić z szypułek, włożyć do rondla, zasypać cukrem, dodać ocet i przyprawy i smażyć 20-25 minut. Gorący ketchup nakładać do wyparzonych słoiczków, zakręcić, odwrócić i zostawić do całkowitego ostygnięcia.
U mnie już od wielu lat gości w domu. Ketchup rewelacja!!!
Moje dzieci uwilbiaja hotdogi zrob i ty
4 bułki do hot dogów lub bułki sztangielki
– 4 parówki
– tarty żółty ser
– po 4 łyżki keczupu i musztardy
Przygotowanie:
Parówki ugotuj według instrukcji na opakowaniu. Musztardę wlej do miseczki, wymieszaj z keczupem i tartym żółtym serem. Tak przygotowanym sosem napełnij bułki, następnie umieść w nich ugotowane parówki. Bułeczki zawiń w folię aluminiową i zapiekaj przez 10 minut w piekarniku.
e
Nie patrząc za siebie świat pędzi przed siebie, wszystko mknie niczym błyskawicy grom. Czy kuchnia czy garaż, wszystko masz zaraz, bo już i teraz synonimem są.
A czasem potrzeba zatrzymać się dla chleba, świeżego, chrupiącego jak za starych lat.
Śmietaną polany, cukrem posypany. Był to dzieciństwa radosnego smak.
Choć danie do zrobienia proste jak dwa razy dwa. To w sercu mym na piedestale ciągle trwa.
Napewno bedac we wloszech jadlas te ciastka, sa podobne tez w supermarketach ALMA: Polecam sa pyszneSkładniki:
3 szklanki mąki
1 szklanka cukru
2 jajka
3 łyżeczki proszku do pieczenia
szklanka migdałów
Przygotowanie:
Migdały sparzyć, obrać ze skórki, posiekać i przyprażyć na patelni. Do miski wbić jajka, dodac cukier, zmiksować na puszystą masę. Dodać pozostałe składniki. Z masy uformować 4 wałeczki.
Wałeczki ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 st.C. Piec przez 15 minut. Blaszki wyjąc z pieca, wałeczki ciasta pokroić na kawałki o szer. ok. 1,5 cm i ponownie włożyć do pieca na kilka minut.
Jestem z Mazur dltego polecam coś z naszej regionalnej kuchni : Sledzie:)
Składniki:
6 płatów śledzi małosolnych
2 czerwone cebule
2/3 szkl. oleju
zalewa
szkl. wody
2/3 szkl. octu
3 łyżki cukru
6 ziarenek pieprzu
6 ziarenek ziela ang.
5 goździków
1/2 łyżeczki cynamonu
szczypta imbiru
3 liście laurowe
Przygotowanie:
Filety śledziowe dokładnie wypłucz, a następnie pokrój w dzwonka (jeśli śledzie są mocno słone, koniecznie wcześniej wymocz je przez około 2 godziny w wodzie, parę razy ją zmieniając).
Ziołowy hummus przygotowuję co najmniej raz w tygodniu. Kiedy mamy ochotę na coś pysznego, po prostu wcianamy zdrowo! Takiej pasty nie kupi sie w żadnym sklepie.
Składniki:
– cieciorka/ciecierzyca/groch włoski : 400 g
– pasta tahini ( pasta sezamowa) : 4 łyżki
– sok z cytryny : 2-3 łyżki
– woda pozostała z gotowania cieciorki : 150 ml
– ziołowa oliwa domowej roboty ( u mnie mocno bazyliowa z nutą oregano ) : 50-80 ml
– sól himalajska : szczypta ( do smaku)
– sól selerowa : 0,5 łyżeczki
– pieprz czarny świeżo zmielony : 0,5 łyżeczki
– ostra papryka wędzona : 0,5 płaskiej łyżeczki ( nie więcej )
– sól morska do gotowania cieciorki : 1 łyżeczka
– czosnek : 2 ząbki
Cieciorkę namoczyć przez noc w wodzie.
Cieciorkę gotować w osolonej wodzie 80-90 minut. Odcedzić, pozostawić 150- 200 ml wody do pasty.
Cieciorkę zmiksować wraz z pozostałymi składnikami na gładką , aksamitną pastę . Gdyby była zbyt gęsta dodać jeszcze odrobinę oliwy i wody. Podawać z pieczywem, najlepiej świeżo upieczonym, pachnącym i chrupiącym. Świetnie pasuje też do grissini, krakersów, różnych przekąsek.
Moja rada : oliwę ziołową przygotowuję miksując wysokiej jakości oliwę z dużym pęczkiem bazylii, kilkoma gałązkami oregano i odrobiną soli. Zdrowego smacznego!!!
Joanna Małgorzata
P.S. Przepis podaję ponownie, bo zapomniałam napisać o namoczeniu ciecierzycy przez noc.
Ziołowy hummus przygotowuję co najmniej raz w tygodniu. Kiedy mamy ochoteęna coś pysznego, po prostu wcianamy zdrowo! Takiej pasty nie kupi sie w żadnym sklepie.
Składniki:
– cieciorka/ciecierzyca/groch włoski : 400 g
– pasta tahini ( pasta sezamowa) : 4 łyżki
– sok z cytryny : 2-3 łyżki
– woda pozostała z gotowania cieciorki : 150 ml
– ziołowa oliwa domowej roboty ( u mnie mocno bazyliowa z nutą oregano ) : 50-80 ml
– sól himalajska : szczypta ( do smaku)
– sól selerowa : 0,5 łyżeczki
– pieprz czarny świeżo zmielony : 0,5 łyżeczki
– ostra papryka wędzona : 0,5 płaskiej łyżeczki ( nie więcej )
– sól morska do gotowania cieciorki : 1 łyżeczka
– czosnek : 2 ząbki
Cieciorkę gotować w osolonej wodzie 80-90 minut. Odcedzić, pozostawić 150- 200 ml wody do pasty.
Cieciorkę zmiksować wraz z pozostałymi składnikami na gładką , aksamitną pastę . Gdyby była zbyt gęsta dodać jeszcze odrobinę oliwy i wody. Podawać z pieczywem, najlepiej świeżo upieczonym, pachnącym i chrupiącym. Świetnie pasuje też do grissini, krakersów, różnych przekąsek.
Moja rada : oliwę ziołową przygotowuję miksując wysokiej jakości oliwę z dużym pęczkiem bazylii, kilkoma gałązkami oregano i odrobiną soli. Zdrowego smacznego!!!
Joanna Małgorzata
Moje ukochane nalesniki po meksykansku
1 i 1/2 szkl. mąki pszennej
4 jajka
2 szkl. mleka
2 papryczki chili
1 łyżka + 8 łyżeczek oliwy
50 dag mielonej wołowiny
1 duży ząbek czosnku
1 puszka sałatki meksykańskiej z kukurydzą i czerwoną papryką
6 gałązek szałwii
2 puszki pomidorów w kawałkach z dodatkiem ziół
4 łyżki kwaśnej śmietany
sól i pieprz
Przygotowanie:
Mąkę zmiksuj z mlekiem i jajkami. Ciasto posól. Odstaw na 15 minut. Papryczki chili oczyść, strączki pokrój w cienkie plasterki.
Na patelni rozgrzej łyżkę oleju. Smaż na nim mięso przez 5 minut. Dodaj chili, czosnek przeciśnięty przez praskę oraz sól i pieprz do smaku. Sałatkę osącz na sitku. Dołóż do mięsa. Duś razem jeszcze 8 minut.
W połowie czasu duszenia do mięsa dodaj posiekaną szałwię oraz pomidory. Potrawkę ponownie przypraw do smaku.
Na dużej patelni rozgrzewaj po łyżeczce oliwy.
Wylewaj porcje ciasta. Usmaż 8 naleśników. Rozłóż na nich potrawkę. Zwiń, formując rożki. Udekoruj kleksem śmietany.
Jestem pewna ze nigdy nie jadlas musztardowych kluskow, przepis ponizej
10 dag wędzonego boczku
1 cebula
50 dag ziemniaków
20 dag mąki pszennej (plus do podsypania)
10 dag kaszy manny
1 jajko
3 łyżki musztardy
1 łyżka smalcu gęsiego
Sól, pieprz
Jak zrobic?
Ziemniaki umyj, a następnie ugotuj w mundurkach do miękkości w posolonym wrzątku. Boczek pokrój w kosteczkę. Wrzuć na mocno rozgrzaną patelnię, smaż chwilę. Cebulę obierz, grubo posiekaj, dodaj do boczku. Dołóż smalec. Smaż dalej, aż cebula mocno się zrumieni, a boczek wysmaży na chrupko.
Ugotowane ziemniaki odcedź, obierz z łupinek, zetrzyj na tarce albo przeciśnij przez praskę. Masę ziemniaczaną zmieszaj z mąką, kaszą, jajkiem oraz musztardą.
Przypraw do smaku solą oraz pieprzem. Zagnieć gładkie, jednolite ciasto. Ręce posyp mąką.
Odrywaj kawałeczki ciasta wielkości włoskiego orzecha. Formuj kuleczki.
Spłaszczaj je i zrób w każdej niewielkie wgłębienie.
W garnku gotuj posoloną wodę. Kluski partiami wkładaj na wrzątek. Gotuj je 5-10 minut. Wyjmuj łyżką cedzakową.
Moje jarskie pierogi ktre zachwyca swoim smakiem kazdego !!!!!
75 dag mąki pszennej
5 dag świeżych drożdży
2 jajka
5 dużych ugotowanych ziemniaków
10 dag startego żółtego sera
30 dag pieczarek
2 duże cebule
1 czerwona papryka
2 korniszony
olej
1 szkl. ciepłej wody
sól, pieprz
zioła prowansalskie
Przygotowanie:
1. Mąkę utrzyj z drożdżami, roztrzepanymi jajkami, wodą i łyżką oleju. Wyrób gładkie ciasto i odstaw w ciepłe miejsce. Zmielone ziemniaki zagnieć z ciastem, solą i ponownie odstaw, aż masa podwoi swą objętość.
2. Pieczarki oczyść, np. mokrą ściereczką. Pokrój w kostkę. Cebulę obierz, drobno posiekaj i podsmaż z grzybami na oleju. Dopraw do smaku. Z papryki wytnij pestki i drobno pokrój, podobnie jak korniszony. Wymieszaj z pieczarkami i serem.
3.Ciasto rozwałkuj. Szklanką zanurzoną w mące wytnij kółka. Nałóż po czubatej łyżeczce farszu i dokładnie sklej, dociskając brzegi widelcem. Na patelni rozgrzej sporą ilość oleju i usmaż pierogi na rumiano, często obracając. Osącz z nadmiaru tłuszczu i podaj.
Mój kurczak na zapiekance :]]]
1/2 pieczonego kurczaka (bez kości i skóry)
300 g pieczarek
300 g mrożonych warzyw
2 łyżki oliwy
zupa grzybowa z torebki
200 ml śmietany
4 kromki czerstwego chleba
szklanka startego żółtego sera typu cheddar
1/2 szklanki startego sera typu parmezan
natka pietruszki
Rozgrzej piekarnik do 180 st. C. Przygotuj zupę grzybową według przepisu producenta.
Obierz i pokrój pieczarki. Podsmaż je na oliwie (4-5 minut). Wrzuć je do zupy, następnie dodaj warzywa, kawałki kurczaka i śmietanę. Zagotuj.
Przełóż danie do żaroodpornego naczynia. Pokrój chleb w drobną kostkę. Wymieszaj ze startymi serami. Posyp mieszanką zupę po wierzchu.
Piecz 15-20 minut, tak aby wierzch zapiekanki zrobił się chrupiący i złocisty. Podawaj posypaną natką pietruszki, z zieloną sałatą z sosem winegret.
oto moj oryginalny przepis na puree
Składniki:
300g brokułu
0,5 kg ziemniaków
2 łyżki śmietany
Koperek
Sól, pieprz
Przygotowanie:
Ziemniaki i brokuł ugotuj. Ugotowane warzywa przełóż do miski, dodaj śmietanę, koperek, sól, pieprz. Ubij na puree. Z puree uformuj kulki.
To przepis na domową pizzę którą pokochasz od pierwszego kesa 🙂
3/4 szklanki mąki pszennej
1/4 szklanki kaszy manny
łyżeczka suchych drożdży
1/3 szklanki wody
łyżeczka oliwy
cebula
puszka pomidorów
przyprawa prowansalska
łyżeczka cukru
łyżeczka masła
ser mozzarella
czarne oliwki
papryka słodka
papryka chili
sól
pieprz
Przygotowanie:
1 Mąkę przesiej, wymieszaj z kaszą manną, drożdżami i solą. Wlej wodę, oliwę, zagnieć ciasto. Odłóż je na godzinę.
2 Podsmaż cebulę, dodaj pomidory, przyprawy, łyżeczkę masła. Duś, zmiksuj.
3. Z ciasta ulep pizzę, posmaruj sosem, posyp startą mozzarellą, oliwkami i papryką. Piecz 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 250°C.
KASZA Z BOCZKIEM I GRZYBAMI:
szklanka kaszy pęczak lub mazurskiej
20 dag wędzonego boczku
5 suszonych grzybów
2 łyżki masła lub oleju
2 cebule
ząbek czosnku
liść laurowy
tymianek
szczypta ostrej czerwonej papryki
sól
pieprz
Kaszę opłucz w zimnej wodzie. Do garnka wlej dwie szklanki wody, dodaj szczyptę soli, zagotuj. Wsyp kaszę, wymieszaj, gotuj do miękkości lub po zagotowaniu przykryj wełnianym kocem i odstaw na kilka godzin.
Boczek i cebulę pokrój w kostkę. Grzyby zalej wodą, odstaw na godzinę. Na patelni rozgrzej masło lub olej, dodaj boczek, cebulę, pokrojone grzyby, paprykę. Smaż 10 minut. Dodaj kaszę, tymianek, mieszaj i smaż jeszcze 10 minut. Przed podaniem posyp natką pietruszki.
Jadłaś pizze na słodko, a raczej z lekką nutą owocową??? Mam coś fantastycznego
Składniki:
30 dag mąki pszennej
3 dag świeżych drożdży
100 ml ciepłego mleka
łyżeczka cukru
200 ml letniej wody
1 łyżka oliwy z oliwek
ketchup
25 dag startego sera żółtego
szynka
cebula
ananas z puszki
pieprz
sól
Przygotowanie:
Drożdże wymieszaj z cukrem, ciepłym mlekiem, łyżeczką mąki. Odstaw. Mąkę przesiej do miski, dodaj sól, drożdże, wodę, oliwę. Zagnieć ciasto. Odstaw na godzinę do wyrośnięcia.
Formę wysmaruj tłuszczem i wyłóż ciastem, zagniatając brzegi. Posmaruj ketchupem, posyp serem, posiekaną cebulą, połóż plastry szynki i ananasa. Oprósz solą i pieprzem. Wstaw do pieca rozgrzanego do temperatury 180° C i piecz przez około 45 minut.
DOMOWY MAKARON Z KREWETKAMI
Składniki na makaron:
– 2 jajka
– 300 g mąki
– woda
Składniki na sos z krewetkami:
– 3 pomidory
– 250 g krewetek
– 1/2 główki czosnku
– 1 litr piwa jasnego
– oliwa z oliwek
– sól, pieprz
Przygotowanie:
Mąkę przesiać przez sito, dodać jajka odrobinę wody i wygnieść b twarde ciasto. Zostawić ok. 10 minut do odpoczęcia. Ciasto rozwałkować, postawić na 15 minut do podsuszenia. Ciasto pokroić w długie nitki i wrzucić do miski z dużą ilością mąki.
Pomidory obrać z skórek (później mogą przydać się do ozdoby) i pokroić w drobną kostkę. krewetki oczyścić, ząbki czosnku pokroić w plasterki. Na oliwie z oliwek podsmażamy czosnek z krewetkami (3-4 minuty). następnie dodajemy pomidory, gotujemy chwilę. Następnie dodajemy piwo i makaron. Wszystko gotujemy, aż piwo wyparuje.
SMACZNEGO!!!
Serdecznie gardzę mleczną czekoladą ale ubóstwiam białą.Więc pomyślałem czemu nie sernik z białą czekoladą i tak urodził się ON.
Mój przepis to : sernik z białą czekoladą
Składniki :
670 g serka śmietankowego
150 g (3/4 szklanki) cukru
30 g (1/4 szklanki) mąki pszennej
3 jajka
115 g białej czekolady
1/2 szklanki słodkiej śmietanki do ubijania
1/2 łyżeczki aromatu waniliowego
Przygotowanie :
– Nagrzać piekarnik do 150°C. Owinąć zewnętrzną stronę 25 centymetrowej blachy tortowej folią aluminiową. Wewnątrz wysmarować tłuszczem.
– W misce zmiksować serek śmietankowy z cukrem i mąką, aż masa będzie lekka i puszysta. Wbić jajka, po jednym na raz, dokładnie miksując po każdym dodaniu. Oskrobać brzegi miski i wszystko dokładnie wymieszać.
– Stopić 115 g białej czekolady. Wymieszać mikserem na niskiej prędkości roztopioną białą czekoladę z masą serową. Utrzymując niską prędkość miksera, powoli dodawać wanilię i 1/2 szklanki śmietany. Dobrze wymieszać. Przelać masę do przygotowanej tortownicy.
– Włożyć tortownicę z sernikiem do kąpieli wodnej wypełnionej ciepłą wodą. Piec w temperaturze 150°C od 50 do 60 minut, lub do momentu, aż centrum sernika lekko stężeje. Studzić przez godzinę w temperaturze pokojowej. Przed wyjęciem z tortownicy przechowywać w lodówce, aż całkowicie zastygnie.
SKŁADNIKI:
mąka-2 szkl
cukier -1 szkl
jajka -6 szt
margaryna -250 g
proszek do pieczenia -2 łyżeczki
cukier waniliowy -1 opak
olej -1/3 szkl
kakao -1 łyżka
mak -0,5 szkl
tłuszcz do formy
kisiel pomarańczowy -1 opak
kisiel wiśniowy -1 opak
PRZYGOTOWANIE:
Białka oddzielić od żółtek.
Margarynę utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę.
Do utartej masy stopniowo dodawać, po jednym żółtku, cały czas ucierając.
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, przesiać do masy żółtkowej, utrzeć.
Następnie ucierając, powoli wlewać olej, wymiksować.
Z białek ubić pianę na sztywno, delikatnie wymieszać z masą.
Ciasto podzielić na 4 części.
I część dodać kisiel pomarańczowy.
II kakao
III mak
IV kisiel wiśniowy
Wszystkie masy dokładnie wymieszać.
Formę na babkę, wysmarować tłuszczem, warstwami po kolei wylewać ciasto do formy.
Na końcu nożem kilka razy w koło zakręcić ciasto.
Piec ok.50 minut w 180 stop. a najlepiej sprawdzić patyczkiem czy jest sucha.
Przepyszne ciasto
BANANOWE POLE
Biszkopt:
5 jaj
5 łyżek cukru
5 łyżek mąki
½ łyżeczki proszku do pieczenia
Masa bananowa:
5 bananów
1/2 litra śmietany kremówki
1-2 łyżki cukru pudru
3 łyżki żelatyny
Wykonanie:
Banany w całości zapiec w piekarniku aż do momentu uzyskania czarnego koloru skórki ok. 10 minut. Po przestygnięciu obrać i zmiksować. Śmietanę ubić z cukrem i dodać zmiksowane banany, na końcu dodać żelatynę rozpuszczoną w 1/4 szklanki wody.
Dodatki:
4 banany
2 galaretki zielone (przygotować według przepisu)
Na biszkopt wyłożyć masę bananową, następnie rozłożyć plasterki bananów i całość zalać tężejącą galaretką.
Smacznego !!!
Ziemniaka zwykłego zakopujemy w żarze z ogniska na ok. 2 godziny.
Po tym czasie odkopujemy, otrząsamy nadmiar węgla ze skórki, przecinamy na pół.
Solimy, a jak ktoś lubi to może posmarować masłem.
Jemy ze smakiem.
Radzę od razu wrzucić więcej ziemniaków, bo jeden może nie wystarczyć.
Zdrowa i smaczna zupa krem!
Krem z jarmużu, brokuła z mlekiem kokosowym
-250 g jarmużu
-mały brokuł
-cebula
-ząbek czosnku
-2 łyżki oleju rzepakowego
-1 litr bulionu jarzynowego
-1/2 łyżeczki przyprawy curry
-1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
-szczypta chilli
-300 ml mleka kokosowego w puszce
-dodatki: kawałki piersi z kurczaka, soczewica
Cebulę i czosnek drobno posiekać. W garnku na oleju zeszklić cebulę, następnie dodać czosnek i smażyć przez kilkanaście sekund. Wlać bulion, zagotować. Dodać umyte różyczki brokuła i gotować przez 5 minut. Jarmuż opłukać, oderwać zielone liście od twardych części., dodać do zupy, wymieszać i gotować kolejne 2 minuty. Zupę zmiksować w blenderze stopniowo wlewając mleko kokosowe (ilość wg smaku). Przelać ponownie do garnka doprawić curry, kminem rzymskim, chilli, świeżo zmielonym pieprzem i solą. Jeszcze raz zupę zagotować.
Można podać w takiej formie albo z dodatkami np soczewicą lub z kawałkami piersi kurczaka podsmażonej wcześniej na oliwie.
SMACZNEGO!
WEGAŃSKA BABA BANANOWA BEZ CUKRU
Niewiarygodne, prawda? Bez jajek, bez cukru, bez nabiału, bez margaryny i w dodatku z razową mąką! A jakie dobre…
Dobrze mieć wszystkie składniki w temperaturze pokojowej, bo jednak bezjajeczne ciasta bywają kapryśne i odgrywają się zakalcem. Po dodaniu przypraw korzennych wypiek może stać się świątecznym piernikiem dla wegan lub alergików.
260g pogniecionych/zmiksowanych bananów (2 duże lub 3 małe)
100g mleka roślinnego lub krowiego (jeśli sojowe lub owsiane – pół na pół z wodą, innych nie próbowałam)
100g oleju
60g miodu/syropu z agawy/słodu jakiegoś (można dodać więcej)
2 łyżeczki octu jabłkowego
60g mąki pszennej razowej
200g mąki pszennej
2 łyżeczki sody (można próbować pół na pół z proszkiem do pieczenia)
szczypta soli
Mokre składniki (pierwsze pięć pozycji z listy) wymieszać dokładnie. Dodać pozostałe i krótko zmiksować lub porządnie rozmieszać widelcem.
Przełożyć do przygotowanej formy na babę, keksówki lub okrągłej tortownicy z „kominkiem”. Piec w 180 stopniach około 40 minut. To dane orientacyjne, wszystko zależy od piekarnika, foremki i gospodyni 🙂 Babkę należy wyjąć, gdy wyraźnie ściemnieje (od sody) i wbity patyczek po wyjęciu nie będzie oblepiony ciastem.
Moja propozycja jest bardzo prosta w wykonaniu i równie pyszna…. Semifreddo na gorącym sosie owocowym, czyli moja wersja domowych lodów.
Semifreddo:
Potrzebujemy około 150g dowolnych owoców, moje ulubione to maliny. Blenujemy je z cukrem pudrem (okolo 80g w zależności od tego jakich owoców użyjemy i jak słodkie lubimy) i dodajemy sok z połowy cytryny.
Ubijamy 200ml śmietany kremówki (30%) z łyżeczką cukru pudru i delikatnie mieszamy z owocami (zmiksowanymi), najlepiej niezbyt dokładnie wtedy wygląda ciekawiej i mamy dwa smaki 😀
Całość przekładamy do formy i wkładamy do zamrażarki na 2-3h.
Sos:
około 100g owoców (jeżeli to maliny albo jagody nie trzeba mielić wystarczy rozgnieść delikatnie widelcem, wtedy mamy kawałki owoców, jeśli jednak używamy np. brzoskwinie z puszki to blendujemy je) podgrzewamy na małym ogniu z dodatkiem 100g cukru trzcinowego (cukier dodajemy gdy owoce będą już mocno ciepłe, przy mocno słodkich owocach dodajemy mniej cukru 🙂 ) na koniec dodajemy sok z połowy cytryny i dokładnie mieszamy.
Podajemy „lody” na kleksie z gorącego sosu.
Smacznego!!
Risotto z kurkami i papryką
Moją najukochańszą, ulubioną potrawą pod słońcem jest risotto. Uwielbiam potrawy z ryżem, a jeżeli jest to na dodatek potrawa wymyślona przez Włochów, to oczywiście jest pyszna. Do risotto można dodać praktycznie wszystko a i tak będzie wyśmienite.
Przedstawię mój nieco zakręcony przepis na risotto z kurkami i warzywami.
-1 cebula
– ząbek czosnku
-100 g ryżu do risotto
– 100 g kurek
– 1 czerwona papryka
– 1 cukinia
-1 pomidor
– ok. 500 ml bulionu
– 100 g sera gorgonzola
– przyprawy: 1 łyżeczka suszonego tymianku, 1/3 łyżeczki ostrej papryki, 1/2 łyżeczki kurkumy, 1/3 łyżeczki mielonego kminku
Najpierw podsmażamy warzywa i kurki, następnie dodajemy ryż, przyprawy i gotujemy wszystko w stopniowo dodawanym bulionie. Na koniec doprawiamy gorgonzolą, która po roztopieniu i wmieszaniu w potrawę bardzo podnosi walory smakowe potrawy. Dla chętnych risotto można wzbogacić o podsmażoną pierś kurczaka; możemy też dodać świeże zioła.
Smacznego!
Ukochany makaron mojego ślubnego – pychota. Do przyrządzenia go potrzebny jest makaron typu tagliatelle lub papardele – wg mnie papardele domowej roboty są nie do zastąpienia. Gotuję makaron w osolonej wodzie. W tym samym czasie na patelni podsmażam szalotki – dwie, trzy, bardzo lubię szalotki. Podsmażam oczywiście na oliwie. Po chwili do szalotek wrzucam kurki lub poza sezonem pieczarki – też są smaczne ale kurki w tym przepisie są oczywiście the best. Smażę chwilę, nie za długo, lubię jędrne grzyby, poza tym kurki są dość delikatne, nie potrzebują długiej obróbki. Następnie dodaję garstkę pokrojonych suszonych pomidorów – taki pocałunek słońca w nierzadko pochmurny dzień. Doprawiam do smaku solą i pieprzem. Czasem dosypuję również chili w płatkach. Kruszę niewielką ilość sera pleśniowego i wysypuję na sos na patelni – najbardziej lubię dodać błękitny lazur, mogę go jeść na okrągło. Jeśli sos wydaje mi się zbyt gęsty, dodaję odrobinę oliwy lub śmietany 30 (ale to już rozpusta). Na koniec najważniejsze – świeża porwana szałwia, w tym sosie jest absolutnie genialna. Na koniec wrzucam makaron na patelnię do sosu, mieszam, wykładam na patelnię i voila! Niewiele roboty a efekt oszałamia. Smacznego
Szczawiowa z ricottą i kędziorkami z boczku
Zupa jest sycąca, smaczna i kremowa, o odświeżającym i lekko kwaśnym smaku; rozgrzeje, nasyci i . . . przypomni lato.
Składniki: słoik szczawiu konserwowego lub opakowanie zupy szczawiowej mrożonej, 3 szklanki wywaru z warzyw, 100ml śmietanki 30%, 3 ząbki czosnku, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, cukier, Do podania: 4 jajka , 4 łyżki ricotty, 8 plasterków chudego wędzonego boczku Do wywaru warzywnego włożyć szczaw, dodać liść laurowy, ziele angielskie, ząbki czosnku i gotować ok. 15 minut. Wyjąć z zupy liść laurowy, ziele angielskie. Zupę zmiksować w blenderze na krem. Delikatnie zagotować zupę, dodać śmietankę, przyprawić do smaku solą, pieprzem i odrobiną cukru.
Ugotować jajka. Przygotować kędziorki z boczku: plasterki boczku zrolować i nabić na pręt od szaszłyków, piec na grillu 5-6 minut, aż boczek stanie się kruchy, odwracając co 2 minuty, ostudzić, zdjąć z prętów, osuszyć na papierowym ręczniku. Jajka pokroić na ćwiartki.
Do ogrzanych misek wlać zupę, dodać po łyżce ricotty, na środku ułożyć chrupiące kędziorki z boczku, dodać przygotowane jajka i od razu podawać.
Kurczak z wątróbką po chińsku
Przepis znalazłam w swoich starych zeszytach. Tym daniem zajadałam się u mojej koleżanki Hani, a było to bardzo dawno temu. Warto przypomnieć ten smak.
Smakowite danie, łatwe i szybkie w przygotowaniu, poprawi nam nastrój, gdy za oknem zimno i pada.
Składniki: 20 dag piersi z kurczaka, 10 dag wątróbki drobiowej, 10 dag pieczarek, 10 dag zielonego groszku, 1 łyżeczka świeżo startego imbiru, 1 łyżka sosu sojowego (magi), 1/2 łyżeczki cukru, sól, 4 łyżki oleju, 2 łyżki wódki
Mięso i wątróbki pokroić w kostkę, posolić, dodać imbir, 2 łyżki oleju i pozostawić na 15 minut.
mięso przyprawione i przygotowane do smażenia
Następnie smażyć na oleju 3 minuty. Pieczarki pokroić w plasterki, smażyć na oleju, dodać groszek, skropić sosem sojowym, dodać cukier, wódkę, smażyć 2 minuty. Wszystko połączyć, chwilę smażyć na małym ogniu. Podawać z ryżem.
usmażone pieczarki z groszkiem i przyprawami
Gotowanie młodej mamy to nie lada wyzwanie! Musi być zdrowo, szybko i pysznie. Mój przepis na łososia, wyśmienicie wpisuje się w ten kanon 😉
Płat świeżego łososia norweskiego
suszona kolendra
limonka
prawdziwe masło
gałązki świeżego koperku
pieprz i sól
Łososia myjemy, suszymy, nacieramy solą i pieprzem. Limonkę myjemy, przekrawamy na pół. Jedną połówką skrapiamy płaty, drugą kroimy na plastry. Ziarna kolendry rozcieramy w moździerzu, nacieramy łososia. Do naczynia wysmarowanego masłem wkładamy łososia, na wierzch kładziemy plastry limonki, gałązki koperku, masło. Pieczemy w piekarniku 45 minut w temp. 180 stopni.
Przepis na sałatę z łososiem – wykonanie 5 minut:
Składniki sałaty:
– filet z łososia (w opcji dla leniwych lub nie mających czasu może być łosoś w kawałkach z puszki),
– rodzaje sałat wg gustu (zazwyczaj wybieram strzępiastą, dębową i lodową)
– pęczek rzodkiewki,
– zielony ogórek,
– garść pomidorków cherry,
– trochę kukurydzy konserwowej,
Składniki dressingu:
– kilka cytryn,
– oliwa z oliwek,
– miód (najlepiej płynny),
– musztarda stołowa (ew. sarepska).
Wykonanie:
Na początku upiec filet łososia w piekarniku (jeżeli wykorzystujemy puszkę z łososiem, to pomijamy ten etap)
Sałatę porwać, rzodkiewki pokroić w plasterki, ogórka w kosteczkę, pomidorki przekroić na pół, dorzucić do koloru trochę ziaren kukurydzy. na koniec wyłożyć kawałki łososia (można oprószyć grubo mielonym pieprzem). Osobno przygotować dressing do sałaty: wycisnąć sok z cytryn (dowolna ilość), dodać oliwę, łyżeczkę musztardy oraz miód – wymieszać i podawać w sosjerce obok sałaty (polewać dopiero na talerzu – wówczas sałata dłużej zachowa swoją świeżość, aczkolwiek znika bardzo szybko).
Najlepsze w tej sałacie jest to, że robi się ją szybko, jeszcze szybciej znika, a dressing za każdym razem można (z wymienionych składników) zrobić w innych proporcjach i zawsze pasuje. Nic tu się nie da zepsuć. Jest zdrowo, kolorowo i smacznie.
Smacznego 🙂
Przepis na ciasto, któremu się nikt nie oprze 😀
BAJADERKA CIASTO
50 dkg mąki
25 dkg palmy
20 dkg cukru pudru
2 jajka
łyżka proszku do pieczenia
łyżka kakao
szklanka mleka
5 łyżek marmolady
bakalie ( rodzynki, orzechy, skórka pomarańczowa)
kieliszek rumu lub olejek rumowy
Masło posiekać nożem, dodać mąkę z proszkiem, cukier, jajka. Ciasto wygnieść, podzielić na 2 części, rozwałkować, upiec dwa placki. Jeden jeszcze ciepły rozkruszyć, dodać kakao, bakalie, rum, utrzeć ze szklanką mleka na masę. Drugi pozostawiony w formie posmarować marmoladą i wyłożyć masę z bakaliami. smacznego ! 🙂
Lody w słodkiej skorupce.
Składniki:
– opakowanie lodów waniliowych lub śmietankowych (kwestia gustu)
– olej (do głębokiego smażenia)
– jajko
– 2 opakowania herbatników
– ewentualnie: wiórki kokosowe, sezam, posiekane orzechy czy migdały
– konfitura z malin lub z innych ulubionych owoców (lepiej, aby już nie była za słodka)
Do dzieła:
W gruncie rzeczy jest to ekspresowe danie, trzeba tylko refleksu 🙂
Łyżką do lodów formujemy lodowe kulki, każdą mocno jeszcze zgniatamy (krótko!) w dłoniach, owijamy folią aluminiową i wsadzamy do zamrażarki na przynajmniej godzinę (można mieć zawsze przygotowane takie kulki, ponieważ nie wiadomo, kiedy zjawią się nieoczekiwani goście, których chcesz zaskoczyć).
Rozgrzewamy olej w małym garnku frytkownicy do około 180 stopni. Mielimy herbatniki blenderem, potem możemy dodać drobne bakalie. Jajko należy rozbełtać.
I teraz włączamy turbo: wyciągamy kulkę, odwijamy z folii, obtaczamy na zmianę w herbatnikach, jajku i znowu w herbatnikach, wrzucamy do oleju. Smażymy nie dłużej niż kilkanaście sekund z każdej strony (u mnie jest to dosłownie chwilka, zostawiam to każdemu do samodzielnej oceny). Wyciągamy na ręcznik papierowy, przekładamy na talerzyk z naszymi dodatkami (najlepiej coś kwaskowego, co zrównoważy słodki smak) i natychmiast podajemy.
Pyyyycha!
A ja podzielę się przepisem na wspaniałe indycze podudzia na indyjską nutkę, marynowane w sosie na bazie jogurtu, limonki, chilli i imbiru. Są niezwykle delikatne i aromatyczne. Mięso indycze wciąż jest zbyt rzadko przez nas jedzone, a przecież tak smaczne i przede wszystkim zdrowe.
Składniki:
-4 podudzia z indyka
Marynata:
-1 kubeczek (180 g) jogurtu naturalnego
-2 papryczki chilli (u mnie zielona i czerwona)
-1 łyżka curry
-1 łyżeczka startego, świeżego imbiru
-4 łyżki oleju rzepakowego
-1 kora cynamonu
-1 płaska łyżeczka soli
-duża szczypta pieprzu
-sok z połowy limonki
Sposób przygotowania:
1. Papryczki chilli myjemy, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w drobną kosteczkę i wrzucamy do miski. Dodajemy pozostałe składniki marynaty i dokładnie mieszamy.
2. Wrzucamy umyte, oczyszczone i osuszone indycze podudzia. Dokładnie nacieramy marynatą. Wkładamy na noc do lodówki.
3. Podudzia układamy na blaszce wyłożonej folią aluminiową lub w naczyniu żaroodpornym. Pieczemy około godzinę w piekarniku nagrzanym do 220 stopni, polewając od czasu do czasu wytwarzającym się sokiem.
Przepis na pyszną KACZKA
2 kaczki wypatroszone, oczyszczone, opalone (jedna ok. 2 kg)
(1 kaczka to dla 4 osób nieduże porcje: 2 piersi i 2 nóżki)
pół litra białego wina wytrawnego, sól (2 płaskie łyżki)
pieprz (niedużo lub można pominąć)
rozmaryn (płaska łyżeczka, mógłby być zielony)
tymianek (mógłby być zielony), łyżkę oliwy
Przygotować marynatę z podanych składników i dobrze
wymieszać.
Przygotować dwa wysokie naczynia do marynowania kaczek, tak
by po włożeniu kaczki przynajmniej do połowy była zanurzona w
marynacie.
Kaczkę marynować nawet 24 godziny, po połowie tego czasu
odwrócić.
Przed włożeniem do piekarnika obsmażyć na małej ilości
tłuszczu z każdej strony tłuszcz wlać do kaczki.
Włożyć do naczynia żaroodpornego na 2 godziny (kaczka 2kg to
2 godz. pieczenia). Piekarnik w temp. 180 stop.( bez przykrycia).
Podczas pieczenia kaczkę odwrócić 2‐3 razy.
Pod koniec pieczenia można posmarować miodem, lub położyć
na niej plastry pomarańczy.
Do kaczki proponuje surówkę z czerwonej kapusty plus małe kopytka. Palce lizać. Tak wyglądał mój wczorajszy obiad czyli w lany poniedziałek.
Pozdrawiam, Ania.
Jako że każdy ma inne kubki smakowe a każdy smakosz ma ulubione swoje smaki. Pragnę podkreślić ze jestem obecnie w ciąży a w dodatku bliźniaczej wiec moje podniebienie jest bardziej wyczulone i smaki się zmieniają natychmiastowo. Jednak muszę Wam powiedzieć ze mija mi 6msc a to ciasto robilm juz 7 razy 🙂 wiec (rodzeństwo w brzuchu zapewne też lubuje w tym cieście)
* Ciążowy 3 bit *
Masa budyniowo waniliowa:
1/2 l. mleka
1/2 szkl. cukru
1 kostka margaryny Kasia
1 cukier waniliowy
2 łyżki mąki tortowej i 2 ziemniaczanej
Herbatniki
Masa krówkowa
0.5 l. śmietanki kremówki „Łaciata” + 4 łyżki cukru pudru
2szt. śmietan- fix
Dżem – babcinej roboty porzeczkowo wiśniowy
Przepis na biszkopt nie podaje, bo każdy za pewne ma swój sprawdzony 😉
Masa budyniowa:
Odlać trochę mleka do rozrobienia mąki.
Do pozostałego mleka dodać margarynę oraz cukier i zagotować.
Następnie dodać mleko z mąką. Energicznie wymieszać aby nie powstały grudki…
Lekko przestudzoną masę wylać na biszkopt.
Wyłożyć herbatniki na masę budyniową na to lekko podgrzaną masę krówkową, klejna warstwa herbarników i dżem oraz kolejna warstwa herbatnikow. Pozostawić do wystudzenia
Śmietanę kremówkę ubić na sztywno dodać cukier puder oraz śmietan-fix i jeszcze przez chwilkę miksować.
Ubitą kremówkę wyłożyć na ciasto i odstawić na kilka godzin do lodówki. Na wierzch polecam wiórki czekoladowe. Mniamm
Są chwile, w których można pójść na wojnę z pełną świadomością tego, że poleje się krew! Powodem tej siermiężnej i odwiecznej wojny jest niechęć do gotowania! Moim polem walki jest kuchnia! Moją zbroją-fartuch! Kolczugą- stara patelnia i wysłużony garnek! W ręku dzierżę naostrzony nóż, który jest moją jedyną bronią. Zasadą, która muszę się kierować, jest przygotowanie obiadu dla całej rodziny w krótkim czasie bez używania kilkunastu garnków i nie zapapraniu całej kuchni. Codzienna musztra polega na pryskającym oleju, przypalaniu itp. Multicookera wzięłabym więc na każdą wojnę (tą dosłowną i tą w przenośni). Jedynym jeńcem, którego chcę wziąć żywcem jest Multicooker Philipsa. Wtedy mój wygłodniały oddział będzie w pełni sił. Bądźcie moimi sojusznikiem w tej wojnie, bo chcę ją wygrać!
Edyta Lwie Serce 🙂
Dla mojego oddziału przygotowałabym grochówkę na żeberkach. Składniki: groch (300 g), ziemniaki (1 kg), cebula, marchew, kiełbasa wędzona (100 g), żeberka wędzone (400 g), olej (20 ml), woda (1,5 l), przyprawy (sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy).
Sposób przygotowywania
Ziemniaki, marchew i cebulę pokroić w drobną kostkę. Żeberka i kiełbasę umyć i również pokroić. Groch namoczyć w ciepłej wodzie, po czym odsączyć wodę.
Usmażyć w Multicookerze marchew oraz cebulę z dodatkiem oleju. Następnie żeberka oraz groch zalać w Multicookerze wodą i gotować. Kilkanaście minut przed zakończeniem gotowania dodać obsmażone warzywa, ziemniaki, kiełbasę oraz przyprawy i kontynuować gotowanie.
Gotową zupę można podać z pszennymi grzankami.
Smacznego moja kompanio!
Przygotowałabym moje ulubione danie, czyli pyszną włoską lasagne.
Potrzebne mi będą: kilka płatów makaronu lasagne, 30 dag mięsa mielonego, pieczarki, papryka słodka (czerwona, żółta), cebula czerwona, kukurydza z puszki, ząbek czosnku, papryczka chilli – wszystko pokrojone w drobną kostkę. Do tego dowolne przyprawy, np. pieprz, chilli w proszku, bazylia, majeranek oraz starty żółty ser.
Pojedyncze płaty lasagne przekładamy farszem (wszystko pokrojone w drobną kostkę), doprawiamy i posypujemy startym żółtym serem. Oczywiście każdy może skomponować swój zestaw dodatków do farszu według własnego uznania. Całość należy zapiekać ok. 30 minut. Przepis prosty nawet dla totalnego beztalencia kulinarnego jakim jestem, a przy tym danie pożywne i smaczne. Zaś przy użyciu Mulicookera przygotowanie będzie jeszcze prostsze.
Są chwile, w których można pójść na wojnę z pełną świadomością tego, że poleje się krew! Powodem tej siermiężnej i odwiecznej wojny jest niechęć do gotowania! Moim polem walki jest kuchnia! Moją zbroją-fartuch! Kolczugą- stara patelnia i wysłużony garnek! W ręku dzierżę naostrzony nóż, który jest moją jedyną bronią. Zasadą, która muszę się kierować, jest przygotowanie obiadu dla całej rodziny w krótkim czasie bez używania kilkunastu garnków i nie zapapraniu całej kuchni. Codzienna musztra polega na pryskającym oleju, przypalaniu itp. Multicookera wzięłabym więc na każdą wojnę (tą dosłowną i tą w przenośni). Jedynym jeńcem, którego chcę wziąć żywcem jest Multicooker Philipsa. Wtedy mój wygłodniały oddział będzie w pełni sił. Bądźcie moimi sojusznikiem w tej wojnie, bo chcę ją wygrać!
Edyta Lwie Serce 🙂
Dla mojego oddziału przygotowałabym grochówkę na żeberkach. Składniki: groch (300 g), ziemniaki (1 kg), cebula, marchew, kiełbasa wędzona (100 g), żeberka wędzone (400 g), olej (20 ml), woda (1,5 l), przyprawy (sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy).
Sposób przygotowywania
Ziemniaki, marchew i cebulę pokroić w drobną kostkę. Żeberka i kiełbasę umyć i również pokroić. Groch namoczyć w ciepłej wodzie, po czym odsączyć wodę.
Usmażyć w Multicookerze marchew oraz cebulę z dodatkiem oleju. Następnie żeberka oraz groch zalać w Multicookerze wodą i gotować. Kilkanaście minut przed zakończeniem gotowania dodać obsmażone warzywa, ziemniaki, kiełbasę oraz przyprawy i kontynuować gotowanie.
Gotową zupę można podać z pszennymi grzankami.
Smacznego moja kompanio!
Ciasto Niebo w gębie.
CIASTO:
Składniki:
50 dag mąki
1 szkl. cukru
7 dag margaryny
2 jajka
4 łyżki mleka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
50 dag jabłek lub jabłka ze słoika albo inne owoce
KREM:
Składniki:
3 szklanki śmietany
cukier waniliowy
15 dag cukru
2 łyżeczki żelatyny
czekolada
Wykonanie:
CIASTO:
Jajka zmiksować z cukrem, dodać mleko, margarynę rozpuścić ostudzić, dodać do jaj, dodać mąkę, proszek, sodę, wyrobić ciasto.
Podzielić na 3 części.
Upiec 1 placek, drugi placek włożyć do blachy położyć jabłka i przykryć 3 plackiem.
Upiec.
KREM:
Śmietane ubić z cukrem i żelatyną.
Na ciasto po wystygnieciu wyłożyć połowę śmietany, przykryć plackiem, na wierzch położyć resztę śmietany.
Po wierzchu zetrzeć czekoladę.
Ciasto piec w temp. 180 stop. C do zbrązowienia.
Ja szczególnie lubię takie przyrządzać proste przekąski,które będą zdrowsze od chipsów, które niestety lubię 🙁
Krakersy 🙂
Składniki:
-2 szklanki mąki pszennej
-2 łyżeczki cukru
1łyżeczka soli
-3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
-75g masła
-120g startego na małych oczkach sera żółtego
1/2szklanki zimnej wody
-sól do oprószenia
Wszystkie składniki umieścić w mikserze i zmiksować hakiem do ciasta drożdżowego. Ciasto powinno wyjsć gładkie,elastyczne i miękkie . Przykryć je folią spożywczą i umieścić je na 1h w lodówce.
Po tym czasie ciasto rozwałkować na nienaruszalnej blaszce (lub na papierze do pieczenia) na grubość ok.1 mm. Można lekko podsypywac mąką jeśli to konieczne. Nożem pokroić ciasto na kwadraty,ponakłuwać każdy krakers widelcem. Przed pieczeniem oprószyć solą. Piece temperaturze 200 stopni Celsjusza przez 5-10 minut w zależności od grubości krakersy lub upodobań . Powinny sie zezłocić. Smacznego 😉
I tu taki dodatkowy przepis,ponieważ jest mega szybki i jest to moj ulubiony przepis 😉
Pizza bez drożdży
Składniki:
-2szklanki mąki
-1/3 szklanki oliwy lub oleju
-2/3szklanki mleka
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-2 łyżki wody
-szczypta soli
-szczypta pieprzu
-koncentrat pomidorowy jako sos 😉
Połączyć wszystkie składniki razem ,zagnieść ciasto,rozwałkować (można zrobić mini pizzerki ok. 5 sztuk) i ułożyć na blaszce posmarowanej oliwą. Posmarować koncentratem( chociaż sosu moze nie byc wcale),dodać ulubione składniki . Piec w temperaturze 150 stopni Celsjusza przez ok.15-20 minut. Smacznego 🙂
Chłodnik na słodko z truskawkami- na upalne dni, które na nas czekają…
Składniki: 1/2 kg truskawek, 1 litr wody, 4 łyżki cukru, 1 łyżkę mąki ziemniaczanej, 1/3 szklanki śmietany, makaron świderki
Truskawki starannie umyć, osuszyć, 1/4 owoców pokroić w średnią kostkę i odłożyć. Pozostałe truskawki wrzucić do gotującej wody z dodatkiem cukru, dodać mąkę i gotować ok. 10 minut.. Przestudzić, po czym zmiksować lub rozgnieść widelcem. Do zupy dodać odłożone, pokrojone wcześniej truskawki i jeszcze raz krótko zagotować. Zupę schłodzić. Chłodnik truskawkowy podawać ze śmietaną, można dodać makaron, lub bez zabielania.
Witam , ja zaproponuje prostą ale pięknie wyglądającą przystawkę : Roladę szpinakową z wędzonym łososiem .
Żeby przygotować danie potrzebujemy:
*opakowanie mrożonego szpinaku,
*łyżka masła
* czosnek
*4 jajka
*Łyżka mąki
*serek śmietankowy o smaku czosnkowym
*wędzony łosoś plastry
Przepis na ciasto szpinakowe: na patelni rozpuszczamy masło, dodaje 2-3 ząbki czosnku przeciśnięte na prasce, podsmażam szpinak, doprawiam do smaku solą i pieprzem. Tak przygotowany szpinak odstawiam do ostygnięcia. Następnie oddzielam białka od żółtek, z białek ubijam pianę , żółtka mieszam ze szpinakiem. Do białek dodajemy szpinak i łyżkę mąki , miksuje do uzyskania gładkiej masy. Tak przygotowane ciasto wylewam na prostokątną blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piekę w temp. 190 stopni – 15 minut. Po upieczeniu odstawiam ciasto aby ostygło, następnie smaruję je serkiem czosnkowym. Na krótszym boku układam łososia i zawijam roladę w bawełnianą ściereczkę. Wkładam do lodówki. Przed podaniem kroję i zjadam ze smakiem. Polecam !!!
Mój przepis na smaczne ciasto PLOTECZKĘ. Nazwa taka dlatego, że podczas kosztowania buzia się nie zamyka! Idealna na babskie ( i nie tylko) wieczory! Smacznego 🙂
BISZKOPT:
Składniki:
4 jajka
1 szkl. cukru
8 łyżek wody
8 łyżek oleju
1,5 szkl. mąki krupczatki
1,5 łyżeczki prosz. do piecz.
Wykonanie:
Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy a do żółtek dodajemy wodę i olej (można przemieszać), gdy piana będzie sztywna dodajemy cukier. Po rozpuszczeniu się cukru dodajemy żółtka, następnie mąkę i proszek. Rozlewamy na dekę (ok. 23cm x 40cm) i pieczemy w 180 stopniach przez ok. godzinę.
CIASTO ORZECHOWE:
Składniki:
2 jajka
0,5 szkl. cukru
4 łyżek wody
4 łyżek oleju
0,5 szkl. mąki krupczatki
0,5 łyżeczki prosz. do piecz.
200g posiekanych (niedrobno) orzechów
Wykonanie:
Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy a do żółtek dodajemy wodę i olej (można przemieszać), gdy piana będzie sztywna dodajemy cukier. Po rozpuszczeniu się cukru dodajemy żółtka, następnie mąkę i proszek. Wsypujemy orzechy i mieszamy. Rozlewamy na dekę (ok. 23cm x 40cm) i pieczemy w 180 stopniach przez ok. 30 min.
MASA:
Składniki:
0,5 l śmietany kremówki
3 łyżki cukru pudru
Ciasteczka czekoladowe (najlepiej z masą czekoladową. Polecam rollsy lub hity)
2 śmietanki fix
Wykonanie:
Schłodzoną śmietanę kremówkę z śmietankami fix i cukrem ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy drobno pokrojone ciasteczka i dokładnie mieszamy.
DODATKI: Gorzka czekolada i masa kajmakowa
PRZEŁOŻENIE: Biszkopt – masa – ciasto orzechowe – kajmak – starta czekolada (odstawiamy w chłodne miejsce, aby placek delikatnie stwardniał).
Witam,
Chciałam się podzielić moim przepisem na wspaniałe, lekkie i bardzo wiosenne ciasto.
Wykorzystałam w nim moją ulubioną nowalijkę- pokrzywę. Tak niedoceniana, a tak wartościowa.
Zdecydowałam się połączyć pokrzywę z Pavlovą, a to dlatego, że do przygotowania tradycyjnej Pavlovej należy użyć świeżych owoców. O tej porze roku nie ma jeszcze możliwości na ich zdobycie, dlatego użyłam innej świeżej rośliny, na którą sezon dopiero co się zaczyna.
Smak pokrzywy jest bardzo delikatny i nieco mdły. Mięta zdecydowanie zdominuje smak ciasta, ale dzięki pokrzywie ciasto będzie bogatsze w wartości odżywcze.
A oto mój przepis na PAVLOVĄ Z KREMEM MIĘTOWO-POKRZYWOWYM
Składniki na beze:
· 6 białek
· 300 g drobnego cukru do wypieków
· 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej)
· 1 łyżeczka lub soku z cytryny)
Składniki na krem:
200 g mascarpone
200 ml śmietanki 36%
Garść świeżych liści pokrzywy
½ krzaczka mięty ( 2 razy więcej niż pokrzywy)
Dodatkowo:
Mało słodka konfitura, z czarnej porzeczki
Białka ubić na sztywno. Pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier, łyżka po łyżce. Cały czas ubijać. Pod koniec dodać łyżeczkę skrobi i łyżeczkę soku z cytryny.
Piekarnik rozgrzać do 180°C. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Na papierze ołówkiem narysować dwa okręgi, jeden musi być mniejszy. Najlepiej zaplanować ich ułożenie i rozmiar przez odrysowanie konturu małych talerzyków. Średnia tych okręgów powinna być około 20 i 15 cm. Należy pamiętać o tym, że beza rośnie podczas pieczenia więc okręgi nie mogą być zbyt blisko siebie, ani krawędzi blaszki.
Na papier wyłożyć masę białkową, boki bezy uformować łyżką lub szpatułką ku górze. Przez pierwsze 5 minut piec w 180°C, po 5 minutach zmniejszyć temperaturę do 150°C i piec 1,5 godziny. Po tym czasie ciasto pozostawić w piekarniku do wystudzenia ( najlepiej na całą noc).
Następnego dnia przygotować krem.
Pokrzywę i miętę bardzo drobno posiekać. Można w tym celu użyć blendera z ostrzem w kształcie litery „S”. Mięty musi być 2 razy więcej niż pokrzywy. Następnie śmietanę ubić na sztywno bez dodatku cukru. Gdy jest już gęsta dodać serek mascarpone i ubijać jeszcze chwile. Na koniec połączyć z roślinami.
Na dolną beze wyłożyć cały krem, a na niego warstwę konfitury. Przykryć górną bezą i udekorować świeżymi listkami mięty.
tort kajmakowo-orzechowy
BISZKOPT
165 g mąki pszennej tortowej
65 g mąki kukurydzianej
165 g cukru pudru
7 jaj M
1 łyżeczka karobu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
Piekarnik rozgrzewam do 165 stopni Celsjusza.
Mąki, karob, sodę i proszek przesiewam.
Białka z dodatkiem odrobiny soli ubijam na sztywną pianę.
Dodaję po łyżce cukru pudru i ubijam do połączenia.
Dodaję po żółtku i miksuję dalej.
Na koniec wsypuję mączną mieszankę i mieszam szpatułą do połączenia.
Piekę około 35 minut. Do suchego patyczka.
Po wystudzeniu przekrawam na wysokości 2/3 od spodu.
KREM CZEKOLADOWO-KAJMAKOWY
400 g masy krówkowej orzechowej
200 g masła orzechowego
100 g masła
100 g gorzkiej czekolady
100 g czekolady z nadzieniem toffi
150 g orzechów ziemnych
150 g orzechów ziemnych solonych
Czekolady roztapiam w kąpieli wodnej. Dodaję masło i mieszam do rozpuszczenia. Odstawiam do przestudzenia.
Masę krówkową ubijam. Dodaję masło orzechowe i miksuję. Wlewam czekoladę i mieszam dalej, do dokładnego połączenia.
Masę wylewam na nasączony spód.
Na masie rozkładam orzechy i delikatnie dociskam.
Chłodzę w lodówce.
KREM MLECZNY
250 g masła
250 g mleka w proszku
100 g cukru pudru
100 g kwaśnej śmietany 18%
75 ml mleka 3,2%
50 g karmelowego mleka zagęszczonego
Cukier, śmietanę i mleko podgrzewam. Mieszam cały czas do uzyskania jednolitej masy. Dodaję mleko zagęszczone. Odstawiam do przestudzenia.
Masło ucieram na puch. Miksuję z cukrem.
Dodaję po łyżce mleka w proszku i miksuję na średnich obrotach do połączenia.
Gotowy krem wylewam na warstwę orzechów.
Przykrywam drugim blatem i nasączam go.
Odstawiam do lodówki na minimum kilka godzin /u mnie na noc/.
KREM ŚMIETANOWY
330 ml śmietany kremówki
3 łyżki cukru pudru
2 łyżki mleka w proszku
2 łyżki karmelowego mleka zagęszczonego
2 opakowania utrwalacza do śmietany
Cukier, mleko w proszku i utrwalacz przesiewam.
Ubijam kremówkę na sztywno.
Dodaję cukier i mleko zagęszczone i miksuję krótko.
Gotowym kremem okładam tort i chłodzę w lodówce.
PONCZ
herbata czekoladowa mufinka
likier amaretto
aromat migdałowy
Zaparzam mocną herbatę – około 100-125 ml.
Studzę, łączę z likierem i aromatem.
POLEWA
100 g gorzkiej czekolady
50 g masła
3 łyżki karmelowego mleka zagęszczonego
Czekoladę roztapiam w kąpieli wodnej. Dodaję masło i mleko zagęszczone.
Studzę.
Przestudzoną polewę wylewam na wierzch tortu i rozsmarowuję lekko.
WYKOŃCZENIE
100 g orzechów ziemnych solonych
2 batony z orzechami
karmelowe mleko zagęszczone
Batony dzielę i układam na torcie.
Małą garstką orzechów posypuję wierzch tortu. Pozostałe drobno siekam i okładam nimi boki.
Polewam wszystko zagęszczonym mlekiem.
Bomba smakowa!
Bomba kaloryczna!
Bomba-styczna zabawa!
Pyszna, gęsta zupa jarzynowa z cieciorką
Składniki: 1 por, 1 cukinia, 2 ząbki czosnku, pomidory z puszki pokrojone, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 300g cieciorki z puszki, 2 łyżki oleju, 1 litr wywaru z warzyw, liść laurowy, 100g szpinaku, 3 łyżki drobno startego parmezanu, sól, pieprz
Na rozgrzaną oliwę wrzucić pokrojony w cienkie plasterki por, pokrojoną cukinię i smażyć 5 minut. Dodać rozgnieciony czosnek, pomidory, koncentrat pomidorowy, , wywar jarzynowy, liść laurowy i cieciorkę. Gotować na wolnym ogniu przez 10 minut. Dodać rozdrobniony szpinak, chwilę gotować, przyprawić solą i pieprzem. Zupę przelać do wazy, posypać parmezanem. Smakuje z chrupiącą bagietką.
„Pyszna, gęsta zupa jarzynowa z cieciorką
Składniki: 1 por, 1 cukinia, 2 ząbki czosnku, pomidory z puszki pokrojone, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 300g cieciorki z puszki, 2 łyżki oleju, 1 litr wywaru z warzyw, liść laurowy, 100g szpinaku, 3 łyżki drobno startego parmezanu, sól, pieprz
Na rozgrzaną oliwę wrzucić pokrojony w cienkie plasterki por, pokrojoną cukinię i smażyć 5 minut. Dodać rozgnieciony czosnek, pomidory, koncentrat pomidorowy, , wywar jarzynowy, liść laurowy i cieciorkę. Gotować na wolnym ogniu przez 10 minut. Dodać rozdrobniony szpinak, chwilę gotować, przyprawić solą i pieprzem. Zupę przelać do wazy, posypać parmezanem. Smakuje z chrupiącą bagietką.”
Sosy na bazie chrzanu to doskonały dodatek do jajek.
Sos chrzanowy z jabłkami i skórką z pomarańczy
Składniki: 1 jabłko winne, 3 łyżki świeżo utartego chrzanu, 1/2 cytryny, 1/2 pomarańczy, 1 łyżeczka cukru, kurkuma, sól Jabłko obrać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Pomarańczę sparzyć, zetrzeć skórkę. Do jabłek dodać sok z cytryny i pomarańczy, skórkę z pomarańczy, chrzan. Wymieszać, doprawić cukrem, solą, dodać odrobinę kurkumy.
Sos chrzanowy z borówkami
Składniki: 3 łyżki świeżo startego chrzanu, 5 łyżek konfitury z borówek, 2 łyżki czerwonego wina wytrawnego, 3 łyżeczki soku z cytryny, 1 łyżeczka cukru, sól
Świeżo starty chrzan wymieszać z konfiturą z borówek, dodać wino, doprawić solą, cukrem, sokiem z cytryny, schłodzić.
Sos chrzanowy z morelami i migdałami
Składniki: 3 łyżki świeżo startego chrzanu, 1 jabłko, 3 łyżki białego wytrawnego wina, 3 suszone morele, 1 łyżka posiekanych migdałów, 1 łyżka oleju, cukier, sól
Morele wcześniej namoczyć w przegotowanej wodzie. Jabłko zetrzeć na drobnej tarce i dodać do chrzanu. Morele i migdały drobno pokroić. Wszystkie składniki połączyć, doprawić solą i cukrem, wymieszać, schłodzić.
Połówki jajek ułożyć na półmisku, podawać z sosami.
Moją ulubioną potrawą jest zupa tajska. Połączenie kurczaka (lub owoców morza) z mleczkiem kokosowym i trawą cytrynową to moje smaki.
Składniki:
1 litr bulionu
2 szalotki
4 ząbki czosnku
2 papryczki chilli
4 cm imbiru
2 łodygi trawy cytrynowej
1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka kminku rzymskiego
2 łyżki sosu rybnego
3 łyżki soku z limonki
1 łyżeczka brązowego cukru
400 gr piersi z kurczaka
400 ml mleka kokosowego
Rozgrzewamy oliwę, wrzucamy pokrojoną w piórka szalotkę. Dodajemy drobno posiekany imbir, czosnek i papryczkę chilli. Smażymy około 5 minut. Następnie wsypujemy kurkumę i kminek rzymski. Po minucie zalewamy bulionem oraz mleczkiem kokosowym. Dodajemy pokrojone w podłużne paski piersi kurczaka, sos rybny, sok z limonki, cukier oraz drobno pokrojoną trawę cytrynową(białą cześć), która wspaniale podkreśli nam smak dzięki olejkom eterycznym . Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy temperaturę i gotujemy ok 15 minut.
Możemy podać z ugotowanym makaronem ryżowym.
Ferrero roche
Składniki
Ciasto:
5 jajek
6 łyżek cukru
200 g mielonych orzechów laskowych
2 łyżki kakao
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Przełożenie:
200 g gorzkiej czekolady
200 g masła
5 łyżek nutelli
2 duże prince polo
Dekoracja:
80 g mielonych orzechów laskowych
czekoladki ferrero roche
Etapy przygotowania
Jajka ubić z cukrem. Dodać łyżkę orzechów, kakao oraz mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Wymieszać. Przełożyć do formy pokrytej papierem do pieczenia. Piec 40 minut w 180°C. Wystudzić. Przekroić na dwa blaty. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Wystudzić. Masło utrzeć. Wymieszać z czekoladą, nutellą i pokruszonym waflami. Przełożyć ciasto 2/3 masy. 1/3 masy rozsmarować na wierzchu ciasta. Posypać mielonymi orzechami. Udekorować czekoladkami.
Jeśli ma być smacznie i z dużą ilością dokładek, to musi to być deser 🙂 Proponuję przepyszne muffiny, które znikają ze stołu w zastraszającym tempie, najczęściej nawet nie zdążę ich wystudzić aby udekorować śmietaną 🙂
Muffinki najeżone bakaliami (12 sztuk)
1 3/4 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
3 łyżki kakao
3/4 szklanki brązowego cukru
1 czekolada mleczna (pokrojona w kostkę)
1 garść pokruszonych migdałów
1 garść pokruszonych orzechów
1 garść żurawiny
12 daktyli
Pokruszone bakalie lub wiórki czekolady jako posypka
1 szklanka mleka pełnotłustego
1/3 szklanki roztopionego masła
1 jajko
1 laska wanilii (tylko ziarenka)
1 duże opakowanie śmietany 36% (do dekoracji i większej ilości słodkości 🙂
Mąkę, proszek do pieczenia, sodę i kakao przesiewamy, dodajemy pozostałe suche składniki prócz daktyli i cukru. W drugiej misce mieszamy ostudzone roztopione masło, mleko, jajko, ziarenka wanilii oraz cukier. Włączamy piekarnik na 180 stopni. Łączymy zawartość obu misek mieszając niezbyt dokładnie, tak aby w środku było dużo powietrza, a nie jednorodna masa. Przekładany ciasto do papilotek ułożonych na blaszce, na środku każdej umieszczamy daktyla i „wgniatamy” do środka. Pieczemy od razu po wyłożeniu masy na papilotki, w 180 stopniach przez ok.20 minut. Po przestudzeniu ozdabiamy ubitą śmietaną oraz obsypujemy bakaliami lub czekoladą
Tarta z serkiem mascarpone i białą czekoladą
Składniki:
Na wykonanie tarty:
– 200 g mąki
– 100 g masła
– jajko
– 2 łyżki cukru pudru
Na wykonanie masy:
– 200 g białej czekolady (2 tabliczki)
– 50 ml śmietanki 30%
– 250 g serka mascarpone
Dodatkowo:
– owoce (np. truskawki, kiwi, maliny, brzoskwinie.
Wykonanie:
Z podanych składników na spód wyrabiamy ciasto i ugniatamy kulkę. Jeśli ciasto jest zbyt suche dodajemy kilka łyżek wody. Schładzamy w lodówce, na około 10-15 min. Następnie wałkujemy, przenosimy do formy, oblepiamy boki i ponownie wkładamy do lodówki na kilkanaście minut. Ciasto nakłuwamy widelcem, kładziemy papier do pieczenia i na to obciążenie. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni C. Ciasto pieczemy przez 15 minut, po tym czasie ściągamy obciążenie i pieczemy jeszcze przez 5 minut. Po upieczeniu studzimy.
Śmietankę i czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Następnie dodajemy serek mascarpone i dokładnie mieszamy, tak by nie było grudek. Gotową masę wylewamy na upieczony spód ciasta. Na wierz układamy owoce (w przypadku kiwi i brzoskwini, kroimy je w małe kawałki). Całość schładzamy w lodówce na kilka godzin.
Smacznego 🙂
4 pomidorki- sparzyc i obrac ze skorki. Skroić namniejsze kawalki. Mieso mielone podsmazyc i przyprawić:
– czosnkiem
-papryką
-ziołami prowansalskimi
-pieprzem
-solą
-bazylią
-czym kto lubi jeszcze :))
wziąć kilka ząbków czosnku, wycisnąć i podsmażyć (maks 1 minute) dodać pomidory i smazyć aż się troszkę rozbije. Teraz połaczyć z miesem. Można dodać koncentrat. Chwilkę smażyc razem wciąż mieszając. Na koniec dodać jeden serek maskarpanee….
podawać oczywiscie z makaronem…cos pysznego.
Skladniki celowo nie sa opiane dokladnie ilościowo bo można dodsawc w zalezności od upodobań, ja uwielbiam czonek wiec go sporo daję, inni wolą paprykę itp…
Zawsze było moim marzeniem posiadanie takiego multicookera:) dziś przesyłam przepis na deser idealny, który niejednokrotnie zachwycił moich gości. Chociaż przepis wydaje się długi i skomplikowany, jednak nie taki diabeł straszny jak go malują;) smak wynagrodzi cały trud włożony w jego przygotowanie:) polecam
BOMBA MANGO-STRACCIATELLA
Biszkopt:
– 2 jajka
– 2 łyżki mąki pszennej tortowej
– 2 łyżki mąki ziemniaczanej
– 4 łyżki cukru
– 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
– 2 łyżki kakao
Białka ubić na sztywno. Pod koniec ubijania dodać cukier, ubijać aż się rozpuści. Dodawać żółtka jedno po drugim cały czas ubijając. Obie mąki przesiać, wymieszać z proszkiem do pieczenia i kakao, delikatnie połączyć z masą. Tortownicę o średnicy 21 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wlać masę i piec około 30 minut do suchego patyczka, w temperaturze 180ºC.
Wystudzić. Wykroić z niego koło o średnicy miski, w której będziemy przygotowywać ciasto. Pozostałe boki pokruszyć.
Składniki na masę stracciatella:
– 250 ml śmietany kremówki 36%
– 250 ml mascarpone
– 250 g serka waniliowego (np. Danio)
– 40 g cukru pudru
– 5 łyżeczek żelatyny
– opakowanie cukru waniliowego
– czekolada mleczna starta na tarce o grubych oczkach
– czekolada biała starta na tarce o grubych oczkach
Do szklanki wlać 100 ml zimnej wody, wsypać żelatynę, odstawić do napęcznienia (około 10 minut). Po tym czasie szklankę wstawić do gorącej wody, aby żelatyna się rozpuściła. Podzielić ją na 3 części.
Kremówkę ubić na sztywno. W oddzielnej miseczce wymieszać cukier puder, cukier waniliowy, mascarpone oraz serek waniliowy. Delikatnie połączyć z kremówką.
Masę podzielić na dwie części. Do jednej dodać startą mleczną czekoladę oraz 1 część żelatyny. Drugą część kremówki schować do lodówki, będzie potrzebna nieco później.
Dużą miskę wyłożyć folią aluminiową. Na dno wlać masę z czekoladą. Odstawić do lodówki, aby zastygła. W tym czasie przygotować mus mango.
Składniki na mus mango:
– 80 dag świeżego dojrzałego mango
– galaretka pomarańczowa
– 2 łyżki cukru pudru
– dodatkowo 1 mango do dekoracji oraz 250 ml kremówki do obsmarowania boków (plus łyżka cukru pudru)
Galaretkę rozpuścić w 250 ml wrzącej wody. Odstawić do przestudzenia. Następnie dodać zmiksowane mango, cukier puder oraz drugą część żelatyny. Wylać na zastygniętą masę stacciatella. Wstawić do lodówki do ponownego zastygnięcia. Po około godzinie wcisnąć w zastygnięta masę pokrojone mango, wlać do miski ostatnią białą masę, dodając do niej wcześniej trzecią część żelatyny oraz białą czekoladę. Ponownie wstawić do lodówki.
Ubić 250 ml kremówki pod koniec dodając łyżkę cukru pudru. 1/3 kremówki posmarować zastygnięte ciasto w misce. Przykleić biszkopt czekoladowy. Odwrócić miskę, wyjąć ciasto, usunąć folię aluminiową. Obsmarować ciasto pozostałą kremówką. Posypać pokruszonym biszkoptem czekoladowym.
Smacznego:)
Naleśniki!
Składniki:
0,5 kg mąki pszennej
200 ml mleka
200 ml wody gazowanej
2 jajka
2-3 łyżki oleju
1 twaróg w kostce
2-3 łyżki śmietany
2-3 łyżki cukru pudru
dżem porzeczkowy
Mąkę wsypujemy do garnka (żeliwnego lub ze stali nierdzewnej) dodajemy wodę gazowaną, mleko oraz jajka – wszystko mieszamy robotem, zaczynając od najmniejszych obrotów. Po wyrobieniu ciasta dodajemy 2-3 łyżki oleju (może być zwykły roślinny) i jeszcze przez chwilę mieszamy ciasto robotem. Po wyrobieniu ciasta odstawiamy je na bok na 5-10 minut.
W tym czasie w szklanej miseczce miksujemy twaróg ze śmietaną i cukrem pudrem – do uzyskania gładkiej konsystencji.
Na rozgrzaną patelnię wylewamy ciasto naleśnikowe i samżymy z każdej strony na średnim ogniu. Po usmażeniu na naleśnik wykładamy łyżką twaróg i zwijamy w trójkącik. Na wierzchu rozprowadzamy najpierw śmietanę, później dżem porzeczkowy.
Smacznego!
Pozdrawiam 🙂
Dzień dobry.
Szwedzkie ciasto kladdkaka – bardzo mocno czekoladowe, cała rodzina je uwielbia i nie zajmuje długiego czasu na przygotowanie, jest bezglutenowe i nie ma możliwości aby się nie udało. Z multicookerem na pewno jego przygotowanie zajmie mniej niż normalnie 🙂
Składniki:
– 2 jajka
– 1 szklanka cukru
– 1 szklanka mąki bezglutenowej (lub zbożowej, w zależności czy ciasto ma być bezglutenowe czy może zawierać gluten)
– 1/2 szklanki roztopionego masła
– 3-4 łyżki kakao
– 1-2 łyżeczki cukru waniliowego
Cukier i jajka zmieszać razem, nie muszą być połączone na jednolitą masę. Dodać masło, mąkę, kakao i cukier waniliowy i powoli mieszać bądź miksować za pomocą miksera (powoli, ponieważ mąka i kakao lubią się osypywać i przy tym ubrudzić połowę kuchni). Wyrobioną masę przelać do blachy i piec około 30-40 minut w temperaturze 160C lub do momentu, aż na cieście pojawi się krucha, czekoladowa skorupka. Ciasto można podawać z gałką lodów waniliowych bądź bitą śmietaną, wtedy smak ciasta bardzo dobrze komponuje się ze smakiem wanilii bądź śmietanki.
Smacznego 🙂 Mam nadzieje, że przepis zasmakuje 🙂
Witam serdecznie,
Szybki prosty i smaczny przepis. Jestem wielkim fanem wszelkiej maści polewek. Zawsze gotuje duży garnek bo jak to zwykle bywa przyda się na dwa dni. Zwłaszcza kremów ale tu chcę zaprezentować zupę o smaku zaskakującym nasze tradycyjne kubki smakowe.
Gotuje jak to się mówi na „oko” i dla smaku ale postaram się stworzyć przepis:)
Zupa cytrynowa z miętą
2l wywaru z cielęciny(opcjonalnie z kurczaka)
200g ryżu (lubię gęste)
5 żółtek
suszone oregano (zawsze sypię na oko ale sporo tego:))
4 cytryny
sól
świeżo zmielony pieprz
pęczek świeżej mięty
Ryż gotujemy oczywiście w osolonej wodzie.
Dodajemy go wywaru i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Żółtka mieszamy z oregano i wyciśniętym sokiem z cytryny.
Dodajemy powoli niewielką ilość gorącej zupy ciągle ubijając.
Po tym wlewamy wszystko do garnka z zupą i mieszamy.
Przed podaniem dodajemy podarte liście mięty.
SMACZNEGO
Ulubiona potrawa mojej rodziny, sycąca i zdrowa. Był czas że robiłam ją 2-3 razy w miesiącu, jak nie na życzenie męża to na życzenie synka. Nie wiem czy to tylko u mnie tak jest ale jak przypadnie na coś do gustu to zajadamy to na okrągło, dopóki nie zasmakują w czymś innym. Tak właśnie było i z tym gulaszem.
Gulasz z żołądków drobiowych
Składniki:
500g żołądków drobiowych
2 cebule
2 ząbki czosnku
mała marchewka i pietruszka starta na tarce
pół łyżeczki drobno posiekanej papryczki chilli
2 łyżki masła
2 liście laurowe
2 ziarna ziela angielskiego
sól
pieprz
mąka do zagęszczenia
Żołądki dokładnie oczyścić z ewentualnych błon i chrząstek. Wypłukać pod bieżącą wodą. Pokroić w paseczki.
W rondlu z grubym dnem rozgrzać masło i obsmażyć na nim mięso. Obrać czosnek i cebulę. Pokroić w drobna kostkę i wrzucić do rondla. Wszystkie warzywa razem przesmażyć, aż cebula się zeszkli. Podlać wodą, tak aby przykrywała mięso. Dodać papryczkę chilli, liście laurowe i ziele angielskie. Wsypać pół łyżeczki soli i dusić pod przykryciem, aż żołądki będą mięciutkie. W razie potrzeby podlać jeszcze wodą. Doprawić solą i pieprzem. Rozmieszać w filiżance 2 łyżeczki mąki z odrobiną soli i wodą. Wlać do gulaszu, dokładnie wymieszać i zagotować.
Gulasz doskonale smakuje z kaszą gryczaną.
pozdrawiam
Kilo wołowinki, pół kilo pieczarek,
(dla chęci do pracy zimniutki browarek),
dwie średnie cebule i dwie łyżki masła,
(jeszcze jedno piwo by chęć nie wygasła),
Trzy ogóry kwaśne, dwie łyżki oliwy,
Papryki czerwone – ze dwie – ale dziwy…
Ćwierć litra bulionu – tego warzywnego,
Łyżka koncentratu pomidorowego,
Sól i pierz do tego i łyżka musztardy,
(może jeszcze piwko? Już nie … będę twardy).
Dwieście mililitrów gęściutkiej śmietany,
Ciut słodkiej papryki, pychotka – o rany.
Ten wspaniały przepis jest na strogonowa,
(oj, od tego piwka już mnie boli głowa).
Najpierw w grube plastry siekamy cebulę,
Smażmy na masełku, przemieszajmy czule,
Kroimy w podłużną kostkę oguraski,
Czyścimy paprykę, kroimy ją w paski.
Mięsko trzeba umyć, potem osuszymy,
I w niedużą długą kostkę pokroimy,
Jeśli chcemy ładnie mieć na dnie miseczki,
Nie musimy w kostkę, pokrójmy w paseczki.
Do cebulki wlejmy dwie łyżki oliwy,
Wrzućmy nasze mięsko – niech się zaczną dziwy,
Dołóżmy pieczarki, ogórki paprykę,
Załączmy do pracy wspaniałą muzykę.
Potem dolewamy bulionu – aż miło,
Tylko sprawdźmy, żeby mięsko się przykryło,
Jeśli będzie mało to dolejmy wody,
Napijmy się także łyka dla ochłody.
Kładziemy musztardę, trochę koncentratu,
Teraz nasz strogonow dostał do wiwatu,
Doprawiamy pieprzem, papryką i solą,
Można trochę chili – niektórzy tak wolą.
Całość w naszym sprzęcie wolno gotujemy,
A przy tym zapachem się delektujemy,
Słuchamy muzyki, śpiewamy pod nosem,
A teraz czas przyszedł by się zająć sosem.
Danie nasze prawie jest ugotowane,
Musimy wymieszać z wywarem śmietanę
Troszkę ukradniemy z potrawy do sosu,
Przez to nie skreślimy strogonowa losu.
Aby sos był gęstrzy – taki kaprys mamy,
To wtedy do niego ciut mąki dodamy,
I wreszcie – ten moment przyszedł tak czekany,
Bo przede mną stoi strogonow kochany.
Można podać z ryżem, albo świeżym chlebem,
Ta potrawa przecież w mojej gębie niebem,
Danie podniebienie pomasować może,
A może za mało? Więc dokładkę włożę.
KUKURUŹNIK Z DYNIĄ, RODZYNKAMI I KANDYZOWANYMI POMIDORKAMI
Składniki:
Kruchy spód
70 g masła (lub oleju kokosowego)
50 g gorzkiej czekolady
100 g ciastek owsianych (u mnie firmy Sante bez cukru)
Masa „kukuruźnikowa”
1 szklanka kaszy kukurydzianej
2 szklanki pokrojonej w kostkę surowej dyni
2 szklanki mleka orkiszowego migdałowego (lub każdego innego)
2 łyżki cukru waniliowego
2 łyżki masła klarowanego
1/3 szklanki cukru
skórka otarta z ½ pomarańczy
sok z ½ pomarańczy
½ łyżeczki cynamonu (pomiń jeśli nie lubisz)
½ łyżeczki kardamonu
1 garść rodzynek
1 garść kandyzowanych pomidorków
3 daktyle
Polewa czekoladowa (jeśli masz ochotę)
100 g gorzkiej czekolady
50 g masła
Przygotowanie:
Ciastka włóż do woreczka i pokrusz wałkiem:). Dodaj roztopione masło i mleko. Wyklej nimi spód tortownicy o średnicy ok. 20 cm. Podpiecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez ok. 12 min.
Cukier wraz z cukrem waniliowym skarmelizuj (pamiętaj, że jedyną dozwoloną formą „mieszania” karmelu jest okrężne poruszanie patelnią, tudzież garnkiem). Jak cukier się całkowicie rozpuści, wlej mleko i podgrzewaj tak długo, aż kryształki karmelu (które pojawią się po zalaniu karmelu mlekiem) się rozpuszczą. Odstaw.
Dynię zeszklij na maśle. Dodaj kaszę i przez chwilę podsmażaj, cały czas mieszając. Zalej wszystko mlekiem i gotuj do miękkości. Dodaj sok i skórkę z pomarańczy oraz cynamon i kardamon, zmiksuj na gładką masę. Dodaj rodzynki, daktyle i posiekane pomidorki. Jeżeli masa jest gęsta dodaj 2-3 łyżki mleka.
Gotową masę wyłóż na podpieczony spód ciasteczkowy. Wstaw do piekarnika i piecz dodatkowe 30 min. w tej samej temperaturze. Wystudź.
W kąpieli wodnej rozpuść czekoladę z masłem. Posmaruj wierzch ciasta.
Najlepiej się kroi po nocnym pobycie w lodówce.
Jak ma być pysznie i ze smakiem to ja zaproponuję kurczaka z makaronem szpinakowo pomidorowym w sosie z serowo-pieczarkowym ze smakowitymi dodatkami.
Składniki:
– opakowanie makaronu wstążki o smaku szpinaku i pomidora
– pierś z kurczaka
– 5 cienkich plastrów boczku wędzonego
– natka pietruszki
– 1 papryka
-1/2kg pieczarek
-200g serka topionego śmietankowego
-1 cebula
– 2 ząbki czosnku
-1 łyżka mąki
-200ml śmietanki 12%
-ser żółty do posypania
-szczypta koperku
-1 łyżka masła
-2-3 krople sosu sojowo-grzybowego
-sól, pieprz, papryka ostra
– 1 łyżka oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Kurczaka kroimy w drobne paski lub większą kostkę, przyprawiamy solą, pieprzem i papryką , podsmażamy na łyżce oliwy z oliwek. W między czasie myjemy i obieramy pieczarki, kroimy w drobna kosteczkę i przysmażamy na masełku wraz z pokrojoną w kosteczkę cebulą, papryką i czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Dodajemy 2-3 krope sosu sojowo-grzybowego, szczyptę koperku i natkę pietruszki, całość podlewamy 100 ml wody. Dalej przygotowujemy sos w osobnym naczyniu mieszamy serki topione z mąką i śmietanką, tak przygotowaną miksturę wlewamy do pieczarek i gotujemy do roztopienia się serków. Gdy sos mamy gotowy, na osobnej patelni podsmażamy boczek który dodajemy do sosu serowo-pieczarkowego. Sos mieszamy z kurczakiem i podajemy z ugotowanym al dente makaronem szpinakowo- pomidorowym. Całość przyzdabia świeża bazylia .
I voilà ! 😉
Jako młoda osoba w kuchni lubię eksperymentować i wprowadzać nowe smaki. Czasem jednak zaglądam do zeszytu, który skrupulatnie prowadziła moja babcia, a później mama, by odnajdywać smaki dzieciństwa. Ostatnio, wertując zeszyt, natknęłam się na przepis na WUZETKĘ. Pamiętam, że często gościła w naszym domu przy różnych okazjach. Kiedy upiekłam ciasto dla znajomych, wszyscy poprosili o dokładkę. Jestem pewna, że i Tobie będzie smakowała. Takiej nie uświadczysz w żadnej ciastkarni!
Składniki na jeden placek
14 dag cukru
3 dag mąki pszennej
2 dag mąki ziemniaczanej
5 jaj
4 dag kakao
szczypta proszku do pieczenia
Białka ubić na sztywno. Cukier utrzeć z żółtkami, dodać do białek i razem ubić. Mąki, kakao i proszek do pieczenia połączyć razem i przesiać do ubitych jaj. Wymieszać łyżką. Wlać na posmarowaną tłuszczem tortownicę i piec około 20-30 minut w 200 stopniach.
Upiec dwa placki! Przed nałożeniem śmietany, placki warto skropić wodą lub herbatą, by nie były za suche.
BITA ŚMIETANA
0,5 l śmietany 30%
0,5 l śmietany 18%
15 dag cukru pudru
3 cukry wanilinowe
Śmietana musi być chłodna, z lodówki. Wszystkie składniki ubijać razem.
Gotowe! Mam nadzieję, że i Ty odnajdziesz w niej smaki dzieciństwa 🙂
Zupa pokrzywowa
Pokrzywy najlepiej zebrać w maju, oczywiście z miejsca ekologicznie pewnego.
Składniki:
pokrzywa (ok. 10 dkg) – liście
cebula 2 szt. średniej wielkości
olej rzepakowy tłoczony na zimno
majeranek
bazylia
kminek
pieprz
ryż np. dziki
śmietana
Sposób przyrządzenia:
Usmażyć na złoto cebulkę na oleju rzepakowym. Do garnka wlać 2 litry wody, dodać zasmażoną cebulkę, garść liści pokrzywy (bez ogonków – wypłukane). Całość gotować na średnim ogniu (aż będzie wrzało) do 10 min. Odcedzić otrzymany wywar (nie wylewać), a pokrzywę z cebulką rozgnieść (najlepiej Multicookerem). Całość wymieszać dodać ryż (odmianę dobrać do własnych upodobań), ze dwie garście. Wszystko dokładnie wymieszać lekko gotując, aby ryż był zdatny do zjedzenia. W międzyczasie dodać przyprawy. Na koniec dodać trochę śmietany wg własnych upodobań.
(czasami zamiast ryżu podaję grzanki z chleba pokrojone w plasterki i podsmażone na patelni na oleju rzepakowym)
Co by tu polecić? Najlepiej coś na obiad – szybki, pyszny i dokładka murowana!
Pierś z kurczaka pod marchewkową kołderką z kaszą jaglaną.
Składniki:
1 podwójna pierś z kurczaka
4 duże marchewki
200 ml jogurtu naturalnego
1 duża cebula
2 łyżki majonezu
sól
pieprz
vegeta
olej do smażenia
400 g kaszy jaglanej
Przygotowanie:
Piersi z kurczaka kroimy na małe kotleciki i rozbijamy. Posypujemy z obu stron solą i pieprzem. Marchew trzemy na tarce o grubych oczkach. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju do zeszklenia. Dodajemy starta marchew, doprawiamy vegetą i smażymy ok. 10 minut. Po wystygnięciu dodajemy jogurt oraz majonez i mieszamy. W żaroodpornym naczyniu układamy na przemian masę marchewkową i piersi z kurczaka. Całość zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 175 C przez 40 minut. Kaszę jaglaną gotujemy wg przepisu z opakowania i podajemy razem z piersiami i marchewką 🙂
SMACZNEGO!
Jestem mamą pięciolatka,któremu poświęcam każdą wolną chwilę.Dlatego też dobry,smaczny obiad to podstawa,a szybki czas przygotowania smacznego dania to wielki sukces.
Sukces tym bardziej że wolne chwile spędzamy głównie na zabawie i nauce gry na fortepianie.
Danie które polecam jako szybkie i bardzo smaczne to :
Roladki drobiowe z bogatym wnętrzem 🙂
Składniki:
1 podwójny filet z kurczaka
10 dag. sera żółtego
kilka różyczek świeżego brokułu
1 marchewka
1 pietruszka
kawałek selera
2 ząbki czosnku
1łyżka masła
sól do smaku
pieprz kolorowy ziarnisty do smaku
Panierka
2 jajka
mąka pszenna
bułka tarta
olej do smażenia
Przygotowanie:
Fileta z kurczaka myjemy osuszamy, dzielimy na 4 porcje i rozbijamy delikatnie przez woreczek foliowy na cienkie płaty mięsa, oprószamy solą oraz utartym w moździerzu pieprzem kolorowym .Posypujemy startym serem żółtym. Różyczki brokuła blanszujemy we wrzątku 2-3 minuty, osączamy dokładnie z wody, włoszczyznę obieramy i kroimy w cieniutkie paseczki, czosnek przeciskamy przez praskę. Na patelni rozgrzewamy masło wrzucamy warzywa i czosnek dusimy pod przykryciem około 5-6 minut , mieszając od czasu do czasu.Doprawiamy solą lub jarzynką do smaku. Zdejmujemy z ognia studzimy.Nakładamy farsz na kotlety zawijamy w roladki, panierujemy kolejno w mące, rozkłóconym jajku, oraz bułce tartej,smażymy na wolniutkim ogniu na oleju z każdej strony aż będą złociste.
Smacznego 🙂
A ja proponuję przepyszną zupę marchewkową!
•5 dużych marchewek
•pół litra bulionu warzywnego
•2 łyżeczki curry
•2 cm imbiru
•1 łyżeczka miodu
•1 cebula
•pół szklanki śmietany 18%
•sól, pieprz
•groszek ptysiowy
Smacznego 🙂
Jeśli tak jak ja lubisz kawę, to nie ma opcji, żebyś się nie zachwyciła 😉
SERNIK KAWOWY
Składniki:
750 g twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego przynajmniej dwukrotnie
250 g serka mascarpone
4 jajka
1,5 szklanki drobnego cukru do wypieków
200 g gorzkiej czekolady, roztopionej w kąpieli wodnej
2 łyżki mąki pszennej
4 łyżki kawy rozpuszczalnej (w postaci proszku)
1 łyżka likieru kawowego lub 2-3 łyżki kawy z ekspresu
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić twaróg, mascarpone, jajka, cukier, mąkę pszenną i zmiksować tylko do połączenia się składników. Nie dłużej, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej. Dodać 4 łyżki kawy i likier kawowy(kawę z ekspresu), zmiksować do połączenia. Na sam koniec dodać roztopioną i lekko przestudzoną czekoladę, zmiksować do połączenia.
Piec w temperaturze 150ºC przez około 45 – 60 minut. Powierzchnia sernika powinna być ścięta i lekko sprężysta przy dotyku patyczkiem. Przestudzić w stygnącym piekarniku.
Schłodzić przez noc w lodówce.
!PRZEPYSZNY!
Tarta z boczniakami, serem pleśniowym i ziołami – po spałaszowaniu porcji prośba o dokładkę gwarantowana 😉
ciasto kruche:
• 1,5 szklanki mąki pszennej
• szczypta soli
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 200 g masła (schłodzonego)
• 3 żółtka
z podanych składników szybko zagnieść ciasto, owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na godzinę aby odpoczęło.
Nadzienie:
250g boczniaka
1 cebula
łyżka masła
sól, pieprz
grzyby oczyścić, pokroić wrzucić na rozgrzane masło. Cebulkę pokroić drobno, dodać do grzybów, przyprawić solą i pieprzem. Dusić do miękkości.
Sos beszamelowy:
2 łyżki masła
2 łyzki mąki
1,5 szklanki mleka
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Masło stopić w rondelku, dodać mąkę. Do zasmażki wlać mleko i ciągle mieszając doprowadzić do zgęstnienia (uwaga na grudki!), doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
1 duże opakowanie sera pleśniowego Brie (np. Valbon 180g) – pokroić w plasterki
posiekany pęczek natki pietruszki
Formę do pieczenia natłuścić, rozłożyc ciasto i nakłuć widelcem. Podpiec ok. 10min w temp. 180 stopni. Następnie wyłożyć na ciasto grzyby, sos beszamelowy, ułożyć na nim plastry sera i piec aż do zrumienienia ciasta. Po upieczeniu posypać świeżą natką i natychmiast podawać.
Smacznego!
Ja polecam przygotowanie Karkówki w sosie hmm…smacznym 😉
Co prawda przygotowanie potrawy wymaga odrobiny czasu ale efekt końcowy zaskoczy najwiekszego krytyka kulinarnego
Składniki potrzebne do sporządzenia Karkóweczki
-1,5 kg karkówki,
-3 roztarte ząbki czosnku,
-3 łyżki oleju,
-3 duże cebule – pokroić w plastry.
Przygotowanie Sosiku:
– 1 roztarty czosnek,
– 1 mały ostry ketchup,
-1 łyżka octu,
-1 łyżeczka papryki słodkiej,
– ½ łyżeczki papryki ostrej ( kamis ),
-½ łyżeczki cukru,
-½ kostki rosołowej rozpuścić w 1/2/ szklanki ciepłej wody,
– ½ łyżeczka musztardy.
WYKONANIE:
Pokroić karkówkę w platerki, natrzeć czosnkiem z olejem i podsmażyć na patelni, przełożyć do naczynia żaroodpornego bez tłuszczu, przełożyć cebulką ( warstwami ), składniki na sos wymieszać, mięso z cebulą polać rozdrobnionym sosem i wstawić do piekarnika ( zimnego ), piec około 90 minut pod przykryciem w temperaturze 170 C. Nie otwierać w trakcie. Mięsko można podać z ryżem albo makaronem szpinakowym. Mniami
Papryka faszerowana
Składniki:
6 czerwonych papryk
szklanka ugotowanego na sypko brązowego ryżu
szklanka ugotowanej czerwonej soczewicy
maa puszka pomidorów
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżki oliwy z oliwek
1 cebula
2 ząbki czosnku
sproszkowana słodka papryka
szczypta chilli
pieprz
sól
tymianek
oregano
Wykonanie:
Papryki kroimy wzdłuż, wydrążamy środek solimy i układamy na blaszce do pieczenia. Czosnek i cebulę podsmażamy. Dodajemy pomidory, a po chwili również soczewicę i ryż. Doprawiamy przyprawami. Nadziewamy gotowym farszem papryki i pieczemy ok. 45 minut w temperaturze 190 stopni C.
Myślę, że po obfitych Świętach skusisz się na lekkie i aromatyczne kluseczki z pesto z zielonego groszku i aromatycznej mięty
Składniki:
1 część ugotowanych,wystudzonych ziemniaków
1/5 część mąki
na pesto
700 g mrożonego zielonego groszku
6 łodyżek świeżej mięty, tylko listki
1 łyżka soku z cytryny
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy z oliwek
sól morska
świeżo zmielony pieprz
dodatkowo:
kozi ser typu feta
oliwa z oliwek
Sposób przygotowania:
Kluski śląskie:
Przeciśnięte przez praskę ziemniaki wyrównaj z wierzchu tak aby ich powierzchnia byłą gładka. Wyjmuj ¼ ziemniaków i w to miejsce wsyp tyle mąki ziemniaczanej, ile było ziemniaków. Następnie z powrotem dołóż wyjętą porcję ziemniaków. Zagnieć gładkie ciasto i zrób z niego kulki jednakowej wielkości. Następnie je spłaszcz i palcem zró w nich wgłębienie.
Kluseczki gotuj w osolonej, wrzącej wodzie ok. 2- 3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię.
Pesto:
Groszek rozmroź (najlepiej przełożyć go na 4-5 godzin do lodówki). Następnie zmiksuj na jedwabistą masę wszystkie produkty. Dopraw do smaku solą i pieprzem.
Ciepłe kluseczki podawaj z zimnym pesto, pokruszonym kozim serem typu feta i skropione oliwą.
Smacznego!
Jeśli jeszcze masz wątpliwości popatrz jak obłędnie wyglądają.
Przepis wynaleziony całkiem przypadkiem, jednakże osobiście uwielbiam i z chęcią się podzielę. 🙂
SKŁADNIKI:
Fasolka szparagowa ( świeża, lub w słoiku. mrożonej nie polecam )
Mała łyżka masła
Kucharek
Sól
Pieprz
Serek topiony
Śmietana 18%
PRZYGOTOWANIE:
Na maśle i odrobinie wody roztapiamy serek topiony do jednolitej masy. Dodajemy przyprawy i trochę śmietany. Miękką fasolkę dodajemy do „sosu”. Krem jest wyśmienity do pieczonych ziemniaczków, aczkolwiek solo również jest w mojej rodzinie konsumowany ze smakiem.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
ZUPA CEBULOWA Z PARMEZANEM! Jestem mamą pracującą dlatego tak ważne jest dla mnie ugotowanie smacznie i pożywnie dla wszystkich, stawiam na zupę cebulową którą o dziwo lubią moje dzieci. 4 duże cebule podsmażam koniecznie na masełku osełkowym na złoto(doda delikatnego smaku), zalewam bulionem dodaje marchewkę startą na tarce z dużymi oczkami i gotuje 15 min. Gdy marchewka jest już ugotowana dodaje 4 łyżki kaszy manny która lekko zagęści zupę, potem serek topiony śmietankowy i rozcieram go mieszając do rozpuszczenia grudek, posiekana pietruszka. Juz na talerzu posypuje zupkę parmezanem , dzieciom daje chrupiące grzanki z chlebka tostowego. Dobra jest tez wersja z upieczonym krążkiem ciasta francuskiego z parmezanem pływającym po wierchu zupy.
Cześć! Jako facet, poniżej prezentuje przepis na pierwsze ciasto, które sam w życiu zrobiłem (a to dla mnie, wybitnie nieutalentowanego kucharza – spory wyczyn!). Ciasto wyszło – o dziwo – pysznie. Jest to ciasto marchewkowe.
Potrzebujemy: 1,5 szklanki UBITEJ, startej marchewki (małe oczka), 1,5 szklanki mąki (przesiewamy), 4 jajka, po 1 szklance oleju, cukru i pokrojonych/połamanych orzechów włoskich, po 1 łyżeczce proszku do pieczenia, cynamonu i przyprawy do piernika, po 1 łyżce sody oraz cukru wanilinowego lub własnoręcznie robionego cukru waniliowego (cukier + wanilia -> 'siekacz’), pół łyżeczki soli. Do ciasta idealnie pasuje polewa: 100 g słonego serka np. almette lub philadelphia, 4 łyżki miodu, 3 łyżki masła.
Ustawiamy piekarnik na 175 stopni, niech się grzeje, a my robimy ciacho: jaja i oba cukry ubijamy ze sobą. Cukier musi rozpuścić się całkowicie, ok. 3 minuty na wysokich obrotach będzie ok. Dolewamy olej i dalej mieszamy. Następnie dodajemy mąkę, sodę i proszek do pieczenia. Ciasto powinno być dość gęste. Na koniec dodajemy przyprawę do piernika i cynamon. Jeszcze trochę miksujemy. Na koniec dodajemy marchewkę i orzechy. Pieczemy ok. 45 – 55 minut. W miedzy czasie nie otwieramy piekarnika! (Ja tak zrobiłem i ciasto nie wyrosło 🙁 – ale za drugim razem było już ok! 🙂 ).
Polewę robi się jeszcze prościej: rozbijamy porządnie masło, następnie dodajemy stopniowo serek i miód – miodu na dobrą sprawę możemy dodać więcej jeśli chcemy słodszy smak polewy, ale lepiej żeby był on troszkę słony – lepiej komponuje się z ciastem.
Ogólnie przepis prosty i do zrobienia dla każdego (skoro mi się udało, to uda się każdemu)!
Pozdrawiam! 🙂
Z racji tego, że jestem dietetykiem, staram się przyrządzać dania zdrowe, dzięki którym organizm zachowuje równowagę a my możemy poczuć się lekko, zdrowo i pozytywnie 😉
Moja propozycja to dietetyczny sos spaghetti!
Spaghetti z sosem szpinakowo-bazyliowym (składniki na 1 porcję):
– makaron spaghetti
– łyżeczka masła
– 3 bryłki mrożonego szpinaku (oczywiście można użyć świeżego)
– 1 duży pomidor
– pół ząbku czosnku
– łyżeczka soli
– 1/4 łyżeczki cytrynowego curry
– 5 listków bazylii
– 2 łyżki jogurtu naturalnego
– łyżka żurawiny w słoiczku
1. Makaron gotujemy al dente.
2. Do przygotowania sosu potrzebujemy niewielki garnek. Najpierw rozpuszczamy łyżeczkę masła na małym ogniu.
3. Następnie wrzucamy rozmrożony szpinak oraz posiekany ząbek czosnku.
4. Sparzamy pomidora, obieramy ze skórki i wykrawamy szypułkę. Kroimy go na małą kostkę i dodajemy do garnka. Mieszamy od czasu do czasu aż pomidor zmięknie, a całość będzie jednolitą masą.
5. Dodajemy przyprawy i drobno posiekaną bazylię.
6. Zdejmujemy z ognia i po lekkim wystygnięciu dodajemy jogurt naturalny i dokładnie mieszamy.
7. Na wierzch wyłożonego na talerz dania dodajemy łyżkę żurawiny.
Smacznego!
Przepis na przepyszną tartę z truskawkami i mascarpone:)
Ciasto:
250 g mąki pszennej, tortowej
100 g masła pokrojonego w kostkę
100 g cukru pudru
2 jajka,
1 łyżeczka olejku waniliowego
Cukier, mąkę i sól siekamy z masłem, aż powstaną grudki (można mikserem).Dodajemy jajka, olejek z wanilii. Wyrabiamy aby powstało jednolite ciasto. Kulkę ciasta zawinąć w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na ok 60 minut. Następnie rozwałkowujemy na grubość około 3 mm, tak aby ciasto wystawało 4 cm poza obrys formy. Wkładamy ciasto do formy. Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni. Ciasto nakuwamy widelecem w kilku miejscach. Podpiec ciasto ok 25 -30 minut na złocisty kolor. Po wyciągnięciu z piekarnika wystudzić.
Krem:
500 g serka mascarpone
Śmietanka 36 %
3 łyżki cukru pudru
500 g truskawek
2 łyżki prażonych płatków migdałowych
2x śmietan fix
smietankę ubijamy, miksujemy na sztywno dodając cukier puder. Następnie stopniowo dodajemy serek mascarpone Na koniec dodajemy śmietan fix.
Truskawki pokroić w plastry. Wypełnić kremem spód tarty, a na górze ułożyć owoce Całość wstawić do lodówki. Na wierzch posypać migdały:)
Zupa z czerwonej papryki i chilli
Składniki:
1/2 kg czerwonej papryki
1 papryka chilli
2 cebule
2 ząbki czosnku
1/2 słoiczka koncentratu pomidorowego
1 l bulionu warzywnego
bazylia
Sposób przygotowania:
Paprykę oczyszczoną z gniazd nasiennych pokroić w plastry. Chilli posiekać, cebule pokroić w piórka, czosnek przecisnąć przez praskę. Wszystkie składniki włożyć do dużego garnka. Dodać bulion warzywny oraz koncentrat pomidorowy. Gdy papryka zmięknie wyjąc warzywa, wywar odstawić. Warzywa zblendować dokładnie, by uzyskać warzywne puree, dodawać stopniowo wywar. Przełożyć do garnka, dodać posiekaną bazylię i chwilę podgrzewać.
Krem z marchwi z nutą pomarańczy!
Składniki:
– 1 kg marchwi
– 2 cebule, pokrojone w bardzo drobną kosteczkę
– 2 ziemniaki
-pół pora
– pomarańcza (sparzyć)
-5 szt ziela angielskiego
– liść laurowy
– 3 cm korzenia imbiru, startego na tarce o drobnych oczkach
-świeżo mielony pierz czarny
-papryczka chilli
– 100 g masła
-½ pęczka kolendry, drobno posiekanej
Jak zrobić?:
W garnku z grubym dnem rozgrzać masło, a następnie dodać chilli i chwilę podsmażyć. Cebulę i por posiekać i zeszklić na maśle.Marchew pokroić w kawałki i chwilę przesmażyć z cebulą. Następnie dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, ziele angielskie i liść laurowy. Wszystko zalać wodą (ważne aby składniki były nią przykryte) i gotować przez ok 25 min aby warzywa były miękkie. Z zupy wyjąć liść laurowy i ziele angielskie. Dodać pieprz, starty imbir i skórkę ze sparzonej pomarańczy (całą pomarańczę zostawić na później- sok). Wszystko zmiksować na gładki krem, a gdy zupa odrobinę ostygnie dodać sok z pomarańczy.
Zupę można podawać z kleksem ze śmietany lub mleczka kokosowego (gęsta część). Na wierz posypać posiekaną kolendrą. Smacznego 🙂
Witam,
Mój przepis jest troszkę inny , od tych prezentowanych. Niestety nie jestem w stanie podać dokładnych proporcji.
Na początek jest to sos taki „przy okazji”.
Jeśli mamy ochotę na pieczeń w całości (karczek schab, szyneczkę itp.). Wkładamy doprawione mięsko najlepiej do naczynia żaroodpornego, dodajemy trochę warzyw (cebula, por, marchewka, pietruszka, można mrożone słupki warzyw), podlewamy bulionem, ale malutko, bo mięso wypuszcza soki.
Po upieczeniu mięsa wyjmujemy je z warzyw, dolewamy troszkę bulionu, dajemy łyżkę lub dwie śmietany i blendujemy. Sos jest aksamitny i gęsty od zblędowanych warzyw.
Sosem można polewać mięso, warzywa zapiekane, ale najlepsze są do tego kluski śląskie. Po prostu pyyycha.
W sosie tym najlepsze jest to , że pasuje zawsze do mięsa które podajemy, bo bazą jest sok i przyprawy z mięsa które będziemy za chwile podawać.
Moja ukochana klasyką z nutką nowości:) Czyli wątróbka w sosie winnym z puree ziemniaczanym:)
1. Wątróbka drobiowa (500g)
2. Wino czerwone (100 ml)
3. Winogrono (200g)
Reszta składników jakich użyłam do wykonania mojego dania to:
Do wykonania wątróbki: szklanka mąki – do obtoczenia wątróbki, 2 cebule białe, sól, pieprz, majeranek, 30g masła do smażenia.
Do wykonania puree z ziemniaków: 300g ziemniaków, pól szklanki mleka, pół kostki masła, szczypta soli, szczypta gałki muszkatołowej, opcjonalnie świeży szczypiorek .
Sposób wykonania:
Wątróbkę umyć, oczyścić z błon i obtoczyć w mące. Cebulę pokroić w piórka i przesmażyć na maśle. Dodać wątróbkę i obsmażyć z obu stron (ok. 5 minut). Winogrona pokroić w ćwiartki, dodać na patelnię, podsmażyć chwilę, zalać całość winem. Poczekać, aż sos zgęstnieje, doprawić solą, pieprzem i roztartym w rękach majerankiem.
Ziemniaki obrać, pokroić na mniejsze kawałki (żeby szybciej się ugotowały), zalać wodą, posolić i ugotować do miękkości. Wodę odcedzić, dodać mleko oraz masło i utłuc ziemniaki, dodać szczypiorek i gałkę muszkatołową, wymieszać wszystko na jednolitą i gładką masę.
Smacznego ! 🙂