Dawno dla was nie gotowałam. Miłośnicy mojej kuchni co jakiś czas nieśmiało przypominają mi, że trochę zaniedbałam kulinarną kategorię na blogu. Żeby wam to wynagrodzić, przygotowałam coś wyjątkowego. Dzisiaj nie tylko razem ugotujemy, ale też będziecie mieli okazję wygrać urządzenie, które ja testuję już od jakiegoś czasu. Multicooker Philips.
Jeśli miałabym jednym słowem określić urządzenie, to bez chwili wahania użyłabym słowa „zaskoczenie”. Spodziewałam się, że Multicooker to zwykły garnek w ładnym, nowoczesnym designie. I owszem, jest to garnek, ale niezwykły. Bardzo łatwy w obsłudze ( dla mnie, kobiety naciskającej guziki do czasu aż urządzenie zadziała, to jednak spore ułatwienie). Do multicookera dostajemy książki kucharskie, które krok po kroku opisują, jak przygotować wiele potraw, deserów, ciast. W jednym urządzeniu możemy ugotować zupę, bigos, usmażyć kotlety, zrobić domowy dżem czy upiec ciasto. Nie potrzebujemy do tego kilku garnków, piekarnika, patelni. Osoby, które lubią mieć wszystko dokładnie zaplanowane, docenią funkcję opóźnionego startu. Przed wyjściem do pracy wystarczy ustawić Multicooker na odpowiednia godzinę, żeby po powrocie w kuchni czekał ciepły obiad. Przygotowany w Multikookerze obiad utrzymuje temperaturę dzięki funkcji podtrzymywania ciepła. I co najważniejsze: potrawy gotują się szybciej niż w tradycyjnych garnkach, co zawdzięczamy systemowi podgrzewania 3D. Philips jak zwykle przy projektowaniu swoich urządzeń pamiętał o leniwych – po ugotowaniu misę możemy włożyć do zmywarki. Kuchnia jest czysta a smaczne jedzenie czeka na stole. Oczywiście jeśli ktoś przełoży je na talerze, bo to jedyna rzecz, której multicooker nie potrafi.
Ale wróćmy do gotowania. Mam dla was przepis na pyszną zupę Minestrone, którą przygotujecie w 30 minut ( 5 minut krojenia i 25 minut dla Multicookera, który całą pracę wykona za was).
Składniki:
2 łyżki oliwy
1 papryka
1 cukinia
1 ząbek czosnku
1 puszka pomidorów
garść fasolki szparagowej
1 liść laurowy
¼ łyżeczki kminku
700 ml wody
Sól, pieprz
- Drobno posiekaną cebulkę podsmażamy na oliwie. Kiedy cebulka lekko się zeszkli, do naczynia dodajemy pokrojoną paprykę, fasolkę oraz cukinię i smażymy przez 15 minut.
- Pod koniec smażenia mieszamy, następnie dodajemy przyprawy i wlewamy wodę. Zupę gotujemy 20 minut.
- 5 minut przed końcem gotowania dodajemy pomidory
Przepis pochodzi z książki kucharskiej dołączonej do urządzenia Multicooker.
KONKURS
A teraz obiecany konkurs. Dla osoby, która w komentarzu pod postem zostawi mi przepis na danie, które zjem ze smakiem i poproszę o dokładkę zostanie nagrodzona urządzeniem Multicooker Philips. Możecie zostawiać swoje ulubione przepisy na ciasto, zupę, deser, konfiturę. Daję wam absolutną dowolność. Ma być smacznie…
Konkurs trwa od 2.04.2015 do 9.04.2015. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w tym poście do 12.04.2015.
Wyniki konkursu
Multicooker wygrywa AliceM. za swoje danie idealne- dużo jedzenia mało sprzątania.
„Mam liczną rodzinę. Bardzo liczną. Jest nas razem sześcioro. W tym mąż wegetarianin, dziecko, które nie lubi mięsa i reszta wiecznie głodna. U nas więc przede wszystkim gotuje się dużo i…dużo. Względnie tanio. Raczej zdrowo. Ale przede wszystkim gotowanie może zająć tylko chwilę. Stąd moja propozycja na dziś: tagliatelle z łososiem i porem.
Ilość składników: dowolna.Ile czego masz. Na oliwie podsmażamy pora. Dorzucamy wędzonego łososia – może być tzw. sałatkowy, czyli szczątki z łososia raczej. Smażymy jeszcze chwilkę. Dorzucamy szpinak – najlepiej oczywiście świeży, ale nawet mrożony brykiet da smak i trochę witamin. Smażymy chwilę.T e produkty robią smak. A teraz coś, co robi ilość, czyli dorzucamy tyle pomidorów, ile wlezie. Mogą być z puszki. Mieszamy i dusimy. Oczywiście chwilę. Po tych kilku chwilach mamy coś, co pachnie rybą, porem i pomidorami. Mieszamy z ugotowanym wcześniej makaronem. Zjadamy. Mówimy: niebo w gębie. Do tego do umycia pozostają tylko dwa gary – jeden po daniu, drugi po makaronie. Czy to nie danie idealne?”
Post powstał w ramach współpracy z Philips
Proponuję zupę paprykową po węgiersku. Ok kg schabu trzeba pokroic w kostkę (taką 1,5 cm na 1,5 cm), włożyć do miski i zasypać papryką słodką w proszku (4-5 łyżek), dodać 3 ząbki czosnku i wstawić do lodówki na ok 2 h. Po tym czasie rozpuścic w dużym rondlu smalec (tak, tak, nie żadną oliwę czy olej), wsypać 3-4 łyżki słodkiej papryki i
przesmażyć ją. Wrzucić mięso, obsmażyć i zalac esencjonalnym bulionem wołowym ( ok 3 litry). Gdy mięso będzie się gotowało, obrać 4 duże czerwone papryki (obierakiem do warzyw, żeby nie pływały w zupie nieapetyczne skórki) pokroić i wrzucić do zupy. Dodać 4-5 ziemniaków pokrojonych w kostkę i dwie puszki pomidorów pokrojonych w kostkę. Doprawić kminkiem mielonym (dużo!!), ostrą papryką, solą i pieprzem. Gotować jeszcze ok 20 minut. Nałożyć na talerz, udekorować kleksem kwaśnej śmietany. Smacznego….
Coś prostego…
Sałata lodowa z pomidorem suszonym (często kupuje pomidory suszone z serkiem), łososiem wędzonym, można dodac ciemne oliwki
sos- bo to najważniejsze
oliwa, musztarda, czosnek wycisniety praską, miód i cytryna- trzeba wyczuc smak
połączenie proste a pyszne
latem dodaję świeże warzywa np. rzodkiew, pomodor, ogórek, papryka- sałata i sos bez zmian
nic prostszego i bardziej smacznego:-)
Jeśli można chcieć czegoś więcej i jeszcze… i nie jest to miłość, to musi to być zupa dyniowa z pieczarkami i orzechową nutą.
Składniki:
2 szklanki musu dyniowego – najlepiej własnej roboty: dynię-przeciętą na pół i wydrążoną z nasion-można upiec w piecyku, po czym miąższ wyjąć łyżką i przetrzeć przez sito – dla leniwych/zabieganych/wygodnych i lubiących prostotę – zblendować 😉
2l. wywaru z kurczaka i warzyw – tutaj każda z nas ma swoje „5 minut” i własny sposób „na”
2 kremowe serki topione dobrej jakości – najlepiej śmietankowe
0,6 kg pieczarek
oliwa z oliwek
ząbek czosnku
2 łyżeczki masła orzechowego
garść zmieszanych ziaren: dyni, słonecznika, pistacji
sól, pieprz, curry, słodka papryka w proszku
łyżka śmietany i ulubionej zieleniny porwanej na drobniutkie strzępy -smakuje lepiej niż ta poszatkowana, a poza tym to doskonałe zajęcie dla malutkich rączek naszych pociech 😉
czerstwe pieczywo
Pieczarki skroić w półplasterki i przesmażyć na oliwie do miękkości, doprawiając pieprzem.
Pieczywo pokroić w drobną kostkę i trzymać w piecyku około 10/15 minut, tj. do momentu, aż nabierze rumieńców, a w zasadzie do chwili, kiedy jeden z małych pomocników, zatrudnionych na posadzie „obserwatora” zawoła: „Mamusiu jus! Jus jes mniejse! (czyt. cie-mniejsze-no to chyba powinno być jasne dla mnie-i nie wiem doprawdy czemu spanikowałam)
Wywar zagotować (odlewając z niego 1/2 szklanki), dodać do niego pieczarki i mus dyniowy. Gotować ok. 15 minut.
W tym czasie na suchej patelni przyrumienić (odrobinę!) ziarna.
Dodać serki topione razem z masłem orzechowym, roztarte uprzednio w 1/2 szkl. wywaru. Dorzucić czosnek.
Doprawić do smaku solą, pieprzem, curry, słodką papryką w proszku i gotować jeszcze chwilkę.
Podawać ze śmietanowym kleksem (choć nie obowiązkowo), obsypane ziarnami i zieleniną (te dwa must have).
Gotować z uśmiechem i spokojem.
Podawać z miłością i z grzankami z czerstwego chleba serwowanymi na osobnym naczyniu.
Zajadać ze smakiem i rodziną.
Smacznego 🙂
Kurczak w cieście francuskim
Kupujemy gotowe ciasto francuskie, 2 piersi z kurczaka, kostkę żółtego sera. Opcjonalnie można dodać trochę suszonych pomidorów.
Kurczaka kroimy w kostki, dodajemy przyprawę gyros i bazylię, podsmażamy. Podsmażonego kurczaka wykładamy na ciasto francuskie pokrojone w kwadraty, posypujemy startym serem, ewentualnie dodajemy suszone pomidory jak ktoś lubi, zawijamy w kopertki i wkładamy do piekarnika. Pieczemy ok 15 minut w 180 stopniach- aż się zarumieni ciasto. podajemy z sosem czosnkowym oraz świeżymi pomidorami. Smacznego 🙂
Indyjska zupa z czerwonej soczewicy
Składniki:
1 porcja rosołowa
1 pęczek włoszczyzny (3 marchewki, seler z natką, korzeń pietruszki z natką, 3 ząbki czosnku, 1 por, 1 duża cebula, ziele angielskie, liście laurowe, ziarenka pieprzu)
garść posiekanej kolendry
1 marchewka duża
1 szklanka czerwonej soczewicy
1 papryczka chilli (ja użyłam zielonej pepperoni)
garść suszonych moreli
2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
1 łyżeczka utartego świeżego imbiru
1 łyżeczka Powder Curry Hot z firmy MIDA’S (dostępne w Magnolii w sklepie z przyprawami świata)
świeżo mielony pieprz
sól morska
cieciorka
kukurydza
groszek
1 łyżka masła
2 łyżki oliwy z oliwek
1/2 łyżeczki pieprzu syczuańskiego (dostępny w Lidlu podczas tygodnia azjatyckiego)
1 łyżeczka czerwonej mielonej papryki ostrej
Przygotowanie wywaru:
Wywar do zupy przygotowujemy tak jak robimy tradycyjny rosół. Na ogół powinien to być wywar tylko warzywny ja natomiast zrobiłam z wywaru rosołowego, bo po prostu wolę zupy na wywarze mięsnym. Są one dla mnie zdecydowanie bardziej smaczne i treściwe. Także każdy chyba z nas wie jak ugotować rosół 🙂 wywar może być gorący. Najważniejsze by warzywa były pokrojone w kostkę. I po ugotowaniu pozostawić w wywarze jedynie marchewki, pietruszkę, seler, cebulę, czosnek i ziarenka ziela i pieprzu.
Przygotowanie zupy:
W drugim garnku roztapiamy masło wraz z oliwą. Dodajemy do niego utartą na grubych oczkach marchewkę, chwilę smażymy. Dodajemy opłukaną na sitku soczewicę, posiekaną paprykę, czosnek i imbir. Smazymy około 5 minut. Dodajemy posiekane morele oraz 1/2 łyżeczki ziarenek pieprzu syczuańskiego. Powoli zalewamy składniki bulionem, tak około 2.5 litra bulionu (wraz z warzywami jakie w nim są). Do gotującej się zupy dodajemy mieloną paprykę i curry. Dodajemy także posiekaną natkę około 1 łyżki i kolendrę. Doprawiamy solą i pieprzem. Całość blendujemy.
Do miseczki nakładamy groszek i kukurydzę. Nakładamy gęstą zupę. Kleks jogurtu naturalnego i cieciorka.
Gotowe !!!
P.S przepis znajduje sie na moim blogu i jestem jego autorką.
Gulasz. Bab-Gulasz.
500g mięsa wołowego
2 średnie cebule
2/3 ząbki czosnku
1 łyżka przecieru pomidorowego
1 duża łyżka mąki pszennej
125 ml wytrawnego czerwonego wina
400g krojonych pomidorów z puszki
3/4 kolorowe papryki
sól, pieprz, słodka papryka, papryka chilli do smaku.
Jak zrobić?
Cebulę i czosnek obrać i pokroić. Podsmażyć. Dodać pokrojone w kostkę mięso i chwilę podsmażyć. Dodać przecier pomidorowy i mąkę. Całość dobrze wymieszać. Dodać pomidory i wino. Doprawić solą, pieprzem i papryką do smaku. Dodać 3/4 litra wody i wszystko zagotować. Przykryć i gotować jakieś 1/2 godziny.
Paprykę oczyścić, umyć i pokroić w dużą kostkę. Dodać jakieś 15/20 min. przed końcem gotowania.
Gotowe!
Rogaliki według przepisu Babci Marty
1. Ucieramy 6 żółtek na gładką masę.
2. Dodajemy 10 dag skruszonych świeżych drożdży.
3. W małym rondelku topimy (następnie studzimy).
– 1/2 kostki stopionej palmy lub masła
– 1/2 szklanki oliwy (w razie co może być olej, wolę dodawać olej)
– 1/2 litra mleka
– 1/2 szklanki cukru
4. Do masy (drożdżowej) dodajemy szczyptę soli i trochę wina plus jakiś olejek np. migdałowy lub rumowy
(zamiast wina można użyć spirytus lub wódkę, ale nie za dużo)
(czasami dodaję trochę kwasku cytrynowego)
5. Do masy (drożdżowej) dodajemy po trochu to co roztopiliśmy w rondelku oraz mąkę (wrocławską lub tortową ok. 1 kg)
– na zmianę mieszając wszystko.
6. Ciasto dobrze ubijamy, a następnie odstawiamy do wyrośnięcia. Według słów Babci, aż pojawią się „bąble”, ale Babcie zawsze mają więcej siły…
7. Ciasto należy pozostawić do wyrośnięcia. Najlepiej wstawić garnek lub miskę do gorącej wody.
7. Na koniec kawałki ciasta rozwałkowujemy na stolnicy, i tniemy na trójkąty. Nakładamy wiśnie lub inne owoce i zwijamy w rogaliki.
8. Pieczemy w temp. 175 – 180 ok. 20 min.
Zacznę od tego (w temacie jedzenia), że pomimo iż mówi się, że czlowiek znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego, wydaje się, iż w momencie kiedy kobieta zostaje żoną, zyskuje naturalnego wroga w postaci teściowej 😉
Taki żart na rozluźnienie atmosfery, bo moja teściowa jest w gruncie rzeczy bardzo do rzeczy, a wczoraj nawet dzięki niej odkryłam istnienie zupy-gulaszu Strogonow, która przez żołądek trafiła prosto do mojego serca 😉
Ale do rzeczy:
Składniki:
75 dag wołowiny na gulasz
30 dag pieczarek
1 czerwona papryka
1 puszka zielonego groszku
3 średnie cebule
masło
mielona papryka ostra
sól
pieprz
Przygotowanie
Mięso oczyszczamy i kroimy w kostkę, pieczarki w plasterki, paprykę w paski, cebulę w półkola, groszek odcedzamy z wody. W rondlu rozgrzać masło, wkładamy mięso i podsmażamy na rumiano, osobno podsmażamy pieczarki, również na masełku, następnie dodajemy je razem z papryką, cebulą i groszkiem do mięsa, doprawiamy solą i pieprzem i wszystko razem nadal podsmażamy aż puści sok 🙂 Dusimy jeszcze jakieś 5 minut, oprawiamy papryką i dolewamy około 2-3 szklanek wrzątku, dusząc ponownie aż do zgęstnięcia.
Następnie delektujemy się z rodziną!
Smacznego 🙂
O to ja mam cos dla Ciebie ! Ciasto piwsza-może być?Lubisz piwko?
Składniki :
500 ml jasnego piwa
3 łyżki kakao
2 łyżeczki przyprawy korzennej
2 jajka
1 szkl cukru
100 g masła
2 szkl mąki
1 1/4 łyżeczki sody
1/4 łyżeczki soli
śmietana
2 łyżki cukru pudru
owoce do dekoracji
Piwo przelewamy do rondelka, dodajemy masło, kakao i gotujemy na małym ogniu. Dosypujemy cukier i podgrzewamy całość do rozpuszczenia. Na koniec dodajemy przyprawę korzenną. Studzimy
Mieszamy przesianą mąkę z sodą i solą. Rozbijamy dwa jajka, miksujemy dolewając piwną mieszankę. Na koniec dodajemy stopniowo mąkę. Całość przelewamy do tortownicy o średnicy 21 cm. Pieczemy w 170 stopniach około 45 minut. Zostawiamy do wystygnięcia.
Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem. Ciasto dzielimy na pół. Przekładamy większą częścią bitej śmietany. Resztę wykładamy na wierzch i dekorujemy owocami.
Delektujemy się!
Kingo, zapraszam Cię na mój pasztet z soczewicy.
Oto składniki: 200 g zielonej soczewicy, 4 średnie marchewki, 1 cebula, 3 jajka, 2 łyżki otrąb, 1 łyżka słodkiej papryki, 1/4 łyżki ostrej papryki, 1 łyżeczka przyprawy curry, 1/2 łyżeczki zmielonych ziaren kolendry, 1 łyżeczka majeranku, 1 łyżeczka oregano, 1 łyżeczka tymianku, 2 łyżeczki soli, 1 łyżeczka pieprzu, 4 łyżki oleju.
Teraz musisz ugotować do miękkości soczewicę. W międzyczasie podsmaż na oleju starte na wiórki marchewki i pokrojoną cebulę. Później wymieszaj to z ugotowaną soczewicą, dodaj zioła, przyprawy i jajka.
Przełóż do foremek na pasztety lub do jednej większej foremki. Piecz 45 minut w temperaturze 190 stopni.
Mam nadzieję, że pasztet będzie Ci smakował! 🙂
Pozdrawiam i życzę smacznego!
PARÓWA „ALA”
Weź paczkę parów a najlepiej dwie , doprowadź je do stanu nabrzmienia lecz nie do zmęczenia materiału . Teraz czas na sos „1000 PARÓW” . Sprawa banalna … weź majonez pt. Winiary , musztardę stołową – roleski , ketchup – kotlin łagodny i zrób dobry stosunek . Jeśli 3 łychy majo to 2 ketchupu i 1 musztardy i … 2 lub 3 łychy letniej wody ! Prawie wszystko ! „Tera” posiekaj w drobne paseczki ogóry kiszone lecz nie ze sklepu – tylko własnej roboty ( beleczka o wymiarach : 1,5cm x 0,2cm ) – to podstawa sukcesu by wszystko smakowało bez ściemy , paprykę konserwową ( może być marketowa ) i zrób dokładnie to samo co z ogórami … pamiętaj o solidnym podejściu do sprawy ( w ramach przypomnienia )
i prawie masz śniadanie bądź kolację marzeń !!!
Z półki z przyprawami zabierz prażoną cebulkę ( IKEA lub inna smakowo dobra ) przyda się . FINITO !!! PARÓWY „ALA” finezyjnie ułóż na dużym płaskim talerzu obok nawal jednakowe „kupy” pociachanych ogórów i papryki … oprósz cebulką a całość obficie zapaćkaj sosem „1000 P” . OD TERAZ MOŻESZ WZNOSIĆ CODZIENNE MODŁY DO PANA NA NIEBIESIECH , ŻE STWORZYŁ AUTORA TEJ PROSTEJ ACZKOLWIEK PRZERAFINOWANEJ PIESZCZOTY PODNIEBIENIA !!!
—————————————————————————————————————————————————————————
CAŁKIEM NA POWAŻNIE … GORĄCO POLECAM !!!
W takim multicookerze świetnie da się przyrządzić chili con carne. To pyszne danie jednogarnkowe, lekko pikantne. Wszyscy którzy zjedli u mnie chili con carne, zakochali się w nim.
Składniki na 4 osoby:
0,5 kg mięsa mielonego wołowego
cebula
2 ząbki czosnku
papryka czerwona
1 papryczka chili (opcjonalnie)
2 puszki pomidorów
łyżeczka przecieru pomidorowego
puszka czerwonej fasoli
2 szklanki bulionu
2 liście laurowe
kukurydza z puszki (pół)
sól, pieprz, pieprz cayenne
olej/ oliwa
Na patelni smażymy cebulę i czosnek, następnie dodajemy mięso i pokrojoną w kostkę paprykę. Podsmażamy aż mięso zacznie się lekko rumienić, a papryka zmięknie. Wrzucamy zawartość patelni do garnka, i zalewamy bulionem. Jeśli posiadamy papryczki chili dorzucamy je, ja dałam takie z zalewy. Jeśli nie macie papryczek, proponuję pieprz cayenne. Teraz czas na pomidory, przecier pomidorowy i fasolę (najlepiej odcedzić ją). Dodajemy liście laurowe, sól, pieprz i przykrywamy garnek pokrywką. Zostawiamy na małym płomieniu i gotujemy, aż do miękkości składników. Na koniec dodajemy kukurydzę, fantastycznie przełamuje ona swoją chrupkością miękkie mięso i warzywa. Można podawać z chlebem, bagietką. Ja preferuję jedzenie bez dodatków.
Smacznego!
Mam bardzo pyszny przepis dla ciebie,
dzięki któremu moja rodzina czuje się jak w niebie
Każdy w dłoń chwyta smacznego naleśnika
A danie bardzo szybko w naszych brzuchach znika!
„Naleśniki po mojemu”
Składniki:
– 2 szklanki mleka
– 2 szklanki mąki
– 2 jajka
– sól do smaku
– 5 łyżek oleju
– 1 puszka kukurydzy konserwowanej
– 100g żółtego sera
– 100g pieczarek
– majonez
Sposób przygotowania:
1) Zrób ciasto na naleśniki z mleka, mąki, jajek, soli i oleju. Usmaż naleśniki.
2) Obierz i pokrój pieczarki. Ser pokrój w plasterki.
3) Na ciepłe naleśniki połóż żółty ser, pieczarki i kukurydzę.
4) Złóż naleśniki na pół. Podsmaż je na patelni, aż ser się rozpuści.
5) Naleśniki układaj na talerzu. Możesz je udekorować majonezem.
Smacznego 😉
Jeśli go wygram, chciałabym zabierać Multicookera ze sobą na wyjazdy służbowe i wycieczki poza miasto z chłopakiem np. na majówkę lub rajdy górskie. Multicooker posiada elegancki design i ruchomy uchwyt, można go więc wygodnie i bezpiecznie przenosić, aby podać posiłek w dowolnym miejscu lub po prostu zabrać go ze sobą na wyjazd aby móc spokojnie przygotowywać domowe posiłki na miejscunp. w hotelu. Multicooker to urządzenie, które potrafi piec, gotować, przygrzewać, przyspieszać rzeczy, których teoretycznie przyspieszyć się nie da, ułatwiać życie i gotowanie, oszczędzać czas i po prostu jest bardzo ciekawym wyposażeniem kuchni. Dużą zaletą Multicookera jest to, że posiłki pod względem smaku nie ustępują tym przygotowywanym tradycyjnie oraz to, że wszystko można przygotować w jednym garnku. Philips Multicooker jest niezastąpiony do szybkiego przygotowania potraw.
Postanowiłam przedstawić wam wspaniałe polskie danie tzn. „Gulasz wieprzowy po staropolsku”, zainspirowałam się przedwojenną kuchnią polską, gdzie dominowały aromatyczne przyprawy, których próżno szukać w dzisiejszych przepisach polskich gospodyń domowych. Mięso na gulasz jest aromatyczne i rozpływające się w ustach, bardzo delikatne w smaku. Warzywa nie rozpadają się i są bardzo chrupkie. Lubię czasem takie zwyczajne, polskie przepisy, bez tego całego zagranicznego zamieszania. Cudze chwalimy, swego nie znamy. A przecież nasza kuchnia jest prosta i wspaniała.
Składniki dania:
300 g szynki wieprzowej
300 g łopatki wieprzowej
200 g wędzonego boczku
4 średniej wielkości cebule
2 duże słodkie papryki
3 marchewki
3 liście laurowe
100 g suszonych grzybów (borowiki, podgrzybki)
3 sztuki ziela angielskiego
1 łyżeczka ostrej papryki
2 łyżeczki słodkiej papryki
1 łyżeczka kminku
1 łyżeczka rozmarynu
3 sztuki zmielonych owoców jałowca
4 ząbki utartego czosnku
250 ml wytrawnego czerwonego wina
1,5 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki pieprzu
2 łyżeczki miodu
4 łyżki bułki tartej razowej
2 łyżki mąki
Sposób przygotowania:
Mięso (szynkę i łopatkę) myjemy, czyścimy z nadmiaru tłuszczu i kroimy w kostkę ok. 1 cm. Mięso po pokrojeniu trzeba osuszyć ręcznikiem papierowym. Boczek kroimy dokładnie w cienkie plasterki i w poprzek. Cebule kroimy w duże piórka. Papryki i marchewki kroimy dość drobno. Grzyby suszone rozdrabniamy na mniejsze części dłonią. Wszystkie składniki i przyprawy umieszczamy w garnku i dokładnie mieszamy. Zamykamy Multicookera i wybieramy program do przygotowania gulaszu. Smacznego. Porcja dla 5 osób. Czas przygotowania: ok. 35 min. Czas gotowania: ok. 1h.
Pleśniak Babuni-najlepsze ciasto pod słońcem. Multiróżnorodność składników to zadanie w sam raz dla MULTICOOKERA;)
Składniki:
I. Ciasto
• 3 szklanki mąki krupczatki
• 1 masło lub 1 margaryna (masło lepsze) 200 g
• 3 łyżki cukru pudru (bardzo rozdrobniony cukier)
• 3 łyżeczki proszku do pieczenia
• 5 żółtek z jajek
• Cukier waniliowy
II. Piana
• Białka z jajek
• Budyń lub mąka ziemniaczana
III. Nadzienie
• Powidła śliwkowe
• Bakalie: figi, rodzynki, suszone śliwki, morele, wiórki kokosowe, migdały, orzechy włoskie, daktyle, skórka pomarańczy, itp.
1. Wsypać do sporej miski wszystkie składniki potrzebne do wyrobu ciasta
2. Ciasto wygnieść aż wyjdzie kruszonka
3. 1/3 kruszonki odłożyć do osobnej miseczki na później
4. Blachę wyłożyć folią aluminiową i wysmarować ją masłem
5. Resztę ciasta wyłożyć na blachę i uklepać, żeby wyszedł zwarty spód ciasta
6. Włożyć całe ciasto do zamrażalnika na jakieś 50 minut
7. Po wyjęciu z zamrażalnika ciasto smarujemy cienką warstwą powideł śliwkowych
8. Następnie wykładamy bakalie (kolejność i ilość dowolna, według upodobań)
9. Ubijamy pianę z białek (rys 9).
10. Do ubitej piany wsypujemy budyń (lub mąkę ziemniaczaną), po 3 łyżeczki cukru pudru i waniliowego. Wszystko mieszamy (rys 10).
11. Gotową pianę kładziemy na bakalie i równomiernie rozsmarowujemy
12. Pozostałe 1/3 ciasta rozsypujemy na piankę
13. Blachę wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 00 C
14. Pieczemy do momentu, aż „złapie kolor” (trzeba często sprawdzać)
15. Po wyjęciu z piekarnika można posypać cukrem pudrem
Gotowe!
SMACZNEGO!
Ja zaproponuję Ci najlepsze pod słońcem drożdżówki. Nie kupi się takich w zwyczajnych cukierniach, które oferują masowo robione wypieki. Moja propozycja jest z malinami, zimą robię z mrożonymi, latem korzystam ze świeżych, ale myślę że można je upiec z innymi owocami.
Składniki 6 sztuk:
4 g drożdży instant
125 ml mleka
50 g masła
1 cukier waniliowy
1,5 szklanki mąki
50 g cukru
1/2 łyżeczki soli
60 g gotowanych i tłuczonych ziemniaków
1 łyżka śmietany 18%
3 łyżki dżemu owocowego (użyłam własnej roboty porzeczkowo- truskawkowy)
mrożone maliny
Najpierw należy wykonać zaczyn, w misce drożdże zalewamy kilkoma łyżkami ciepłego mleka i dodajemy pół łyżeczki cukru. Mieszamy i odstawiamy na 15 minut. Po tym czasie dodajemy resztę składników i zagniatamy ciasto, aż będzie elastyczne i będzie się łatwo odrywać od miski.
Z ciasta formujemy kulę, przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na około 1 godzinę. Ciasto powinno podwoić objętość.
Z ciasta formujemy kulę (6 sztuk), spłaszczamy i na środku wypełniamy wymieszaną śmietaną z dżemem. Na to układamy maliny. Żeby drożdżówki pięknie się zezłociły smarujemy je rozbełtanym jajkiem z wodą. Odstawiamy je jeszcze na pół godziny by lekko wyrosły.
Pieczemy w nagrzanym do 200 stopni piekarniku, około 20 minut. Studzimy na kratce.
Smacznego!
Pośpiech, ciągły brak czasu, całe życie w biegu – oto dzisiejsza codzienność większości
młodych rodzin w Polsce. Każdy z nas ma coraz więcej obowiązków i coraz mniej czasu.
Praca, dom, rodzina, a jak znaleźć czas na hobby lub spotkania ze znajomymi?
Multicooker powinien sprawdzać się w każdych warunkach, nawet jako ratunek na
wiosenną pogodę czy niepogodę. Mam ochotę zabrać go na majówkę w plener i sprawdzić
czy sprawdzi się jako dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na braku czasu, które nie
chcą rezygnować z pełnowartościowych, domowych posiłków.
Domowe klopsiki z cielęciny i kaszy gryczanej
Klopsiki z kaszy gryczanej i cielęciny to świetna propozycja dla wszystkich osób, które
mają już dość tradycyjnych mielonych. Są bardzo zdrowe, smaczne i pasują właściwie do
wszystkiego. Sycąca i pełna błonnika kasza gryczana oraz zdrowa cielęcina powinna na
stałe wpisać się na karty naszej zdrowej diety. Pomaga usuwać uporczywe zaparcia i
dodaje energii, a posiłki przygotowane z jej dodatkiem wcale nie muszą być nudne.
Zapraszam na domowe klopsiki z cielęciny i kaszy gryczanej z ziołami. Domowe klopsiki
to fajna i lekka potrawa dla całej rodziny. Równoczesne gotowanie mięsa cielęcego i kaszy
to duża wygoda i oszczędność czasu – lekkie i sycące danie.
Składniki na 4 osobową rodzinę:
– 500 g mielonego mięsa cielęcego (2-krotnie zmielonego)
– 300 g kaszy gryczanej
– 500 ml wody
– 250 ml mleka
– 100 g cebuli
– 3 ząbki czosnku
– 2 małe bułki kajzerki
– 2 łyżeczki suszonych ziół prowansalskich
– 1/2 łyżeczki pieprzu
– 1/2 łyżeczki soli
Etapy przygotowania potrawy:
1. Przygotuj zmielone mięso cielęce, dopraw je solą, pieprzem oraz suszonymi ziołami
prowansalskimi. Jeśli lubisz, możesz dodać dodatkowo bazylię i oregano.
2. Namocz dość dobrze dwie małe kajzerki w mleku, potem dokładnie ją odciśnij.
3. Drobno posiekaj czosnek i cebulę na desce.
4. Dodaj wszystkie składniki do jednej miski i dokładnie wymieszaj aby wszystko się
dobrze z sobą połączyło.
5. Formuj klopsiki cielęce wielkości małych piłeczek wielkości orzechów włoskich, będzie
dużo łatwiej mokrymi dłońmi.
6. Do garnka wsyp kaszę i zalej wodą.
7. Klopsiki połóż na przystawce do gotowania na parze.
8. Zamknij Multicooker i wybierz odpowiedni program do gotowania na parze.
9. Podawaj z ulubioną sałatką warzywną. Smacznego.
BIFTEKI czyli GRECKIE KOTLETY MIELONE
Składniki:
1/2 kg mielonego mięsa wołowego
1 łyżka naturalnego jogurtu
100 g sera feta
1/2 łyżeczki suszonego tymianku
1/2 łyżeczki musztardy
1 ząbek czosnku
sól i pieprz
oliwa z oliwek
Wykonanie:
Wszystkie składniki wymieszać dodając 2-3 łyżki oliwy z oliwek. Dobrze wyrobić. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Uformować owalne kotlety. Piec w piekarniku przez około 30 min w temp 180 stopni.
Mama mówi, że to nasz rodzinny przepis i nie podajemy go nikomu. Al emama się nie dowie.
łata wołowa 600 g
ziemniaki 2 szt. (350 g)
pomidory 2 szt. (250 g)
papryka 1 szt. (200 g)
cebula 1 szt. duża (175 g)
czosnek pół główki
kluski kładzione z 1 jajka (przepis TUTAJ)
olej 50 g
bazylia suszona 1 łyżka
majeranek suszony 1 łyżka
kminek w ziarnach 1 łyżeczka
papryka słodka mielona 1 łyżeczka
papryka ostra mielona do smaku
sól do smaku
Łatę wołową pokroić w kostkę ok. 3 cm na 3 cm.
Cebulę i ząbki czosnku obrać, drobno pokroić.
Paprykę pokroić na dość niezbyt duże kawałki.
Pomidory sparzyć, zdjąć z nich skórkę i drobno pokroić.
Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę ok. 1 cm na 1 cm.
W garnku o grubym dnie rozgrzać olej.
Na gorący olej wrzucić cebulę i smażyć, mieszając do zeszklenia cebuli.
Do cebuli dorzucić mięso, wymieszać i dusić około 10 minut, co jakiś czas mieszając.
Po tym czasie dodać do garnka paprykę, pomidory i czosnek oraz kminek, bazylię, majeranek, paprykę słodką mieloną i paprykę ostrą mieloną.
Całość dobrze wymieszać.
Garnek przykryć, postawić na najmniejszy ogień i dusić 2,5 godziny, co jakiś czas mieszając. W razie potrzeby uzupełniać poziom płynów w garnku wodą.
Po 2,5 godzinie dodać do gulaszu pokrojone ziemniaki i sól.
Dolać wody tak, aby zakrywała składniki gulaszu i dusić do miękkości ziemniaków (ok. 20 minut).
Dodać do gulaszu lane kluski i całość dobrze wymieszać.
Podawać gorące z pieczywem.
Pyszny
Chciałam podzielić się przepisem na domowy budyń z kaszy jaglanej. Jego smak jest delikatny, lekko słodki.
O tym, że kasza jaglana ma mnóstwo odżywczych wartości nie muszę pisać 🙂 Polecam jako deser dla gości dla dzieci. Przepis jest bardzo prosty, a przygotowanie budyniu zajmuję kilka chwil
Potrzebujesz:
pół szklanki kaszy jaglanej
1 szklankę mleka
30 g gorzkiej czekolady
10 suszonych daktyli
kilka rodzynek
ulubione owoce ja użyłam kiwi i borówek
Przygotowanie.
Do garnka z mlekiem dodaj kawałki czekolady i poczekaj aż mleko się zagotuję.
Następnie dodaj opłukaną kasze jaglaną, daktyle oraz rodzynki.
Całość gotuj na małym ogniu około 15-20 minut Pamiętaj, aby kasza się nie przypaliła.
Zdejmij z ognia zblenduj.
Jeśli budyń będzie za gęsty, dolej mleka
Posyp ulubionymi owocami, orzechami lub wiórkami kokosowymi
Jest takie ciasto które znika jeszcze zanim zdąże je zrobić,jeszcze mi się nie zdarzyło żeby ktoś nie prosił o dokładkę więc proszę,delektuj się:
OCZY LADYGUGU czytaj CARYCY
• Składniki
Ciasto jasne:
8 białek
1,5 szklanki cukru
1 szklanki mąki ziemniaczanej
1/3 szklanki oleju
1 łyżka octu
Ciasto ciemne:
8 żółtek
2 jajka
6 łyżek cukru
4 łyżki mąki pszennej
1 łyżka proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
1/3 szklanki oleju
Krem budyniowy:
1 3/4 szklanki mleka
budyń śmietankowy bez cukru
2 łyżki cukru
1 cukier wanilinowy
1 kostka miękkiego masła lub margaryny
DODATKOWO:
2 galaretki
paczka okrągłych biszkoptów 180g
Kawa
POLEWA:
¼ kostki margaryny
4łyżki cukru
1łyżka kakao
3łyżki mleka
Posiekane orzechy
• Sposób przygotowania
1.
CIASTO:
Miksujemy pięknym białym mikserem białka,które jakim cudem udało nam się oddzielic od żółtek(chociaż córka ciągnie nas za nogawkę) z cukrem. Dodac pozostałe składniki i ostro wymiskować aż będzie sztywne jak……no coś co znamy najsztywniejsze
W drugiej misce (ja nosze B,wiem słabo mi urosły) ucieramy zółteczka z cukrem.I wyobrażamy sobie jak oto włąśnie niszcząc strukturę jaj niszczymy męska populację ,wyładowujemy złość która w nas drzemie po kłótni z mężem,chłopakiem ,kochankiem…Gdy już będą zmiksowane na miazgę dodajemy reszte składników i miksujemy. Wylewamy na blaszkę oba ciasta naprzemiennie:łycha białego łycha czarnego i mieszamy widelcem. Pieczemy minut 35w 180stopniach.I teraz możemy zając się ciągnącą za nogawkę córką.
A teraz gotujemy budyń: z 1 i ¾ szklanki mleka,cukru kryształ i wanilinowego(czytaj uważnie) Studzimy i ucieramy z miękkim masłem. Tego nie powinno być w przepisie ale moja mama zawsze dodawała 3łyżki spirytusu(uzależniona nie jej ale lubiła polewać).
Parzymy dwie kawy,jedną mocną lekko słodzoną, drugą jaką lubimy,bo to dla nas(smacznego). Galaretki rozpuszczamy obie w pół litrze wody i zostawiamy aż stężeją(czyli lata świetlne).
Wystudzone ciasto przekroić na dwa placki. Na jednym wyłożyć połowę kremu. Na krem ułożyć biszkopty delikatnie nasączone kawą. Między biszkopty wyłożyć mocno tężejącą galaretkę
Na galaretkę wyłożyć resztę kremu. Przykryć drugim plackiem. Polać polewą czekoladową i posypać posiekanymi orzechami.
Chłodzić co najmniej 2 godziny a potem tylko Cieszyc oczy i kubki smakowe i jeść jeść jeść!
Ostatnio jadłam obłędną tartę na słodko, która bez wahania wprowadziłam do swojej kuchni 🙂 spróbujcie 😉
Składniki na ciasto:
125g mąki
4 łyżki cukru
Szczypta soli
75g masła + do posmarowania formy
1/2 jajka
Składniki na masę:
500g śliwek
250g serka mascarpone
250ml mleka skondensowanego (zagęszczone słodzone)
2 jajka
4 łyżki płatków migdałów
Przygotowanie:
Do miski przesiać mąkę dodać sól, cukier, drobno pokrojone masło i jajko- wszystko zagnieść.
Następnie ciasto rozwałkować na kształt koła na papierze do pieczenia ( średnica koła powinna byc większa niz blaszka do pieczenia. Ciasto przeniesc do formy wysmarowanej uprzednio masłem. Sciągnąć papier, a ciastem wyłożyć dno i boki blaszki. Włożyć formę z ciastem do zamrażalnika na 15min.
Rozgrzać piekarnik do 190′.
Śliwki przekroić na pól pozbywając sie pestek 😉
Zmiksować mleko skondensowane z dwoma jajkami i serkiem mascarpone. Nie ubijać.
Wyciągnąć blaszkę z zamrażalnika, ułożyć śliwki i wylać masę na wierzch masę.
Piec przez 30 min w 190′. Po tym czasie wysypać na gore płatki migdałów i piec jeszcze przez 15 min w obniżonej temperaturze do 180′.
Smacznego! Prosty, szybki przepis, a ile przyjemności- takie jak lubie 🙂 wierze, że dokładkę murowana 🙂 Pozdrawiam Świątecznie 🙂
Chrzanówka babci
Składniki:
ok 500ml wody
chrzan świeży, bądź ze słoiczka(ok 2)
4 niewielkie kawałki mięsa wieprzowego
2plastry boczku
2plastry szynki —>
0,5laski kiełbasy —> wszystko to kroimy w kostkę oprócz jajek
chleb
2jajka ugotowane na twardo
rzeżucha
śmietana
ziemniaki
sól
maga
pieprz
wegeta (kto co lubi do smaku)
Przygotowanie:
Ziemniaki obrać pokroić w ćwiartki, zalać wodą, posolić i gotować. Do drugiego garnka wlać 500ml wody, dodać wypłukane mięso i trochę świeżego pokrojonego w plasterki chrzanu- gotować. Gdy mięso będzie już lekko miękkie dodać wszystko to co zostało skrojone w kostkę, oprócz chleba. Gdy mięso będzie już całkiem gotowe do zjedzenia, nabieramy do miski śmietany do której powoli wlewamy gorący wywar szybko mieszając, potem wlewamy to do garnka, dodajemy chrzan i skrojony w kostkę chleb. Doprawiamy do smaku przyprawami. Na talerz dajemy ugotowane ziemniaczki ćwiartkę jajka rzeżuchę mięsko i zalewamy gorącą chrzanówką.
Smacznego 🙂
Spaghetti z cukinią
jedna duża młodą cukinie
cebula
papryka
pieczarki
jedna laska kiełbasy
makaron spaghettti bądz inny (kto co lubi)
sól
pieprz
5łyżek oliwy
Makaron gotujemy, na patelnie wlewamy oliwe, wrzucamy paprykę cebulę i pod koniec pieczarki, smażymy kiełbase, cukinie płuczemy, kroimy w cienkie paski i dorzucamy na patelnie, smażymy około 5minut aż wszystko zmiekknie dorzucamy makaron, wszystko mieszamy i doprawiamy.
\SMACZNEGO
Warzywa ze schabem, ryżem w sosie czosnkowym.
Składniki
* 4 plastry schabu
* 200 g ryżu (2 woreczki)
* 1 duże opakowanie mrożonej mieszanki warzywnej bez ziemniaków (750g)
* 1/2 puszki kukurydzy
* 1/2 szklanki mrożonego groszku
* 150 ml śmietanki 30%
* 1/2 łyżeczki granulowanego czosnku
* 2 łyżki oleju
* sól i pieprz do smaku
Przepis:
Śmietankę łączymy z czosnkiem i sporą szczyptą soli.
Ryż gotujemy według zaleceń na opakowaniu. Zamrożone warzywa oraz groszek wrzucamy do garnka z rozgrzanym olejem, przykrywamy pokrywką i dusimy przez około 12 minut. Na koniec dodajemy kukurydzę oraz doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Jeśli w warzywach była saszetka z przyprawami, również możecie ją dodać.
Na dno niewielkiego naczynia żaroodpornego wylewamy połowę śmietanki. W jednej części układamy ryż, w drugiej warzywa, a w trzeciej oprószone solą mięso. Pozostałą śmietanką polewamy ryż i warzywa.
Naczynie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy ok. 35 minut.
Mam nadzieję, że będzie smakować
ZIMNA owsiANKA
Składniki:
-Chia
-Płatki owsiane Bio
-Jogurt grecki
-Kiwi
-Syrop klonowy
Przygotowanie :
Wieczorem mieszamy płatki z chia i dodajemy jogurt grecki tak żeby składniki się ładnie, zgrabnie połączyły:)odstawiamy w ciemne miejsce..
Rano dodajemy jogurt grecki, kroimy kiwi, kładziemy je na wierzch i polewamy klonowym wg uznania.
Pyszota! Polecam! Pozdrawiam! 😉
TARTA NA Z CUKINIĄ NA SPODZIE JAGLANYM
Na spód:
łyżeczka oliwy z oliwek
ok. 180ml suchej kaszy jaglanej
1 cebula
1-2 ząbki czosnku
sól, pieprz, kurkuma, chili
jajko
2 łyżki tartego parmezanu
Farsz:
1 cebula
1 cukinia
garść fasolki szparagowej
sól, pieprz
Zalewa:
150ml jogurtu greckiego (można użyć takiego o obniżonej zawartości tłuszczu)
2 jajka
gałka muszkatołowa, sól, pieprz, szczypta cukru trzcinowego
Na wierzch:
ser kozi (rolada)
cukier trzcinowy
Przygotowanie:
1. Na oliwie zeszklić cebulę, dodać rozgnieciony lub posiekany czosnek a po chwili dodać wypłukaną kaszę jaglaną i zalać wodą (ok 1cm nad powierzchnię kaszy). Doprawić solą, pieprzem, kurkumą i chili, gotować aż kasza zmięknie i wchłonie całą wodę.
Po ostudzeniu dodać jajko i ser, dokładnie wymieszać, i wyłożyć równomiernie formę do tarty (brzegi także). Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, podpiec do delikatnego zrumienienia.
2. Na patelni zeszklić cebulę, dodać fasolkę szparagową a po chwili także cukinię. Doprawić i dusić aż fasolka zmięknie.
3. Składniki zalewy dokładnie wymieszać i doprawić do smaku
4. Na podpieczony spód wyłożyć uduszone warzywa (warto je odparować, by nie miały zbyt dużo wody), zalać zalewą a na wierzchu ułożyć plasterki sera koziego i posypać cukrem trzcinowym. Piec aż wierzch się skarmelizuje a zalewa stężeje.
Smakuje równie dobrze na ciepło i zimno. (Świeżo po upieczeniu warto dać jej trochę czasu by stężała, wtedy łatwiej ją nakładać bo się nie kruszy)
SMACZNEGO, NA ZDROWIE!
Hej…ja nie bede kombinować bo w prostocie siła 🙂 od 11 lat nie jem mięsa wiec bedzie wege 🙂
-szpinak moze byc mrożony lub swierzy wazne aby był zmielony/rozdrobniony…musi dać nam krem
– makaron penne
-ok 3 zabkow czosnku …zalezy jaka kto ma tolerance
-serek topiony śmietankowy (taki w złotku )duże opakowanie
-śmietana 12%
-żółty ser starty na grubych oczkach
Głównego bohatera podsmażamy na odrobinie masła.Nastepnie oddajemy przeciągnięty przez praskę czosnek,chwile wszystko razem smażymy.Kiedy zaczyna pachnieć czosnkiem dodajemy serek topiony po kawałki ,mieszamy aż powstanie jednolity krem.Dodajeny ok 2 łyżek śmietany.Mieszamy i zestawiamy z ognia.Wazne aby mieć gotowy makaron na talerzach i starty zolty ser gotowy do akcji.Na penne nakładamy gorący szpinak posypujemy żółtym serem i mieszamy.Szpinak połączony z rozpuszczonyn pod wpływem ciepła serem obklei nam cudownie makaron.Zycze smacznego i idę do kuchni bo zgłodnialam.
Pozdrawiam serdecznie
Baranek Wielkanocny z masła z formy , ku świetu
– ok. 75g masła
– 2 kulki pieprzu lub ziela angielskiego
– wstążeczka do ozdoby
– forma na baranka np. z http://www.garneczki.pl
Zaczynamy od wyjęcia masła z lodówki aby zmiękło. Jak już jest miękkie to przygotowujemy formę, czyli otwieramy ją i owijamy każdą połówkę folią spożywczą dość luźno tak aby można było do dna formy docisnąć masło. Do tak owiniętych połówek formy nakładamy łyżką lub nożem masło, dokładnie je uciskając, masła musi być na tyle dużo aby delikatnie wystawało ponad formę.
ak obie połówki są już wypełnione to zaciskamy dokładnie formę, nożem wyrównujemy dół baranka, z którego wystaje nadmiar masła, kładziemy na talerzyk i wstawiamy do lodówki na minimum 30 minut aby stwardniało. Jak już ocenicie, że masło zastygło, to delikatnie np. z pomocą noża otwieramy formę i zdejmujemy folię z baranka, wyrównujemy krawędzie nawet palcem i dekorujemy, tzn. w miejscu oczu możemy wcisnąć małe kulki pieprzu lub ziela angielskiego, do tego np. kokardka wokół szyi i baranek gotowy! Miłego świętowania! 🙂
Babeczka drożdzowa orkiszowa – moje cacko
Składniki na ciasto drożdżowe:
– 175 g mąki orkiszowej jasnej (typ 550)
– 175 g mąki orkiszowej chlebowej (typ 1100)
– ok. 200 ml mleka (lub mleka owsianego)
– 15 g drożdży świeżych
– 75 g masła (lub dobrej jakości roślinnego oleju tłoczonego na zimno)
– 75 g cukru trzcinowego jasnego
– 2 jaja
– otarta skórka z niewoskowanej pomarańczy
– 25 g owoców goji
– 25 g rodzynek
Polewa:
– 50 g dobrej jakości gorzkiej czekolady
– 60 ml śmietanki 30% (lub mleczka kokosowego)
Przygotuj zaczyn: wymieszaj 50 ml letniego mleka, drożdże i 3 łyżki mąki orkiszowej jasnej (mleko i mąkę odmierz z ogólnej puli składników). Odstaw na mniej więcej 20 min do podwojenia objętości.
W międzyczasie rozpuść masło i ostudź. Jajka utrzyj z cukrem trzcinowym na puch.
Przesiej obie mąki, dodaj podrośnięty zaczyn, skórkę otartą z pomarańczy, letnie mleko i miksturę jajeczną – wyrabiaj kilka minut, aż wszystkie składniki się połączą, a ciasto zacznie odchodzić od dłoni (lub haka robota). Teraz wlej masło (lub olej) i wyrabiaj ponownie – tak długo, aż tłuszcz zostanie całkowicie wchłonięty, a ciasto stanie się jednolite, gładkie i elastyczne (chociaż niezbyt gęste). Pod koniec zagniatania wmieszaj owoce goji i rodzynki.
Przykryj ciasto folią i pozostaw na 75‒90 min, aby rosło. Gdy podwoi objętość, odgazuj je i przełóż do wysmarowanej tłuszczem (np. masłem lub olejem) i oprószonej odrobiną mąki formy na babę. Przykryj i pozostaw na drugie rośnięcie (ok. 30 min).
Rozgrzej piekarnik do temp. 180 st. C. Wstaw ciasto do nagrzanego piekarnika i piecz 35‒40 min. Patyczek włożony w środek ciasta powinien pozostać suchy. Wyjmij z piekarnika i ostudź na kratce.
Przygotuj polewę: kawałki gorzkiej czekolady umieść wraz ze śmietanką w garnuszku i podgrzewaj na małym ogniu (często mieszając), aż czekolada całkowicie się rozpuści.
Polej babę czekoladą i ewentualnie udekoruj (np. owocami goji).
Zraziki przy każdej okazji 🙂
1 kg ligawy wołowej – powinna być okrągła i o średnicy minimum 12 cm
0k. 8 cebuli średnich
ok. 350 g ogórków kiszonych
10 plastrów dobrego wędzonego boczku
1 słoik musztardy sarepskiej
3 ząbki czosnku
3 listki laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
sól i pieprz
wykałaczki
olej
Wołowinę pokroić na plastry około 0,5 cm każdy (powinno wyjść około 12 plastrów) i rozbić tłuczkiem możliwie cienko, ale tak, żeby się nie rozpadały.
Całą cebulę pokroić w półksiężyce, ogórki i boczek w słupki o grubości około 1 cm. Jeśli macie boczek w plastrach, wystarczy dociąć go do długości nieco mniejszej niż plastry mięsa, a resztę zostawić na dwa ostatnie zawijasy.
Zaczynamy zwijanie.
Boczek i ogórki podzielić na części, tak żeby na każdym zawijasie było ich mniej więcej po równo.
Plaster mięsa oprószyć po jednej stronie solą i pieprzem, posmarować musztardą – nie żałować musztardy! Jeśli mamy plaster boczku to położyć go na musztardzie. Jeśli mamy słupki z boczku, to ułożyć je przy jednej krawędzi, obok położyć słupki z ogórka i dodać kilka plastrów cebuli.
Zwijać od części z ogórkiem, na koniec wbić dwie wykałaczki mocując mięso i nadzienie. Widać na pierwszym zdjęciu jak.
To samo zrobić ze wszystkimi zawijasami.
W brytfannie rozgrzać tłuszcz, włożyć zawijasy i obsmażyć na złoto, odwracając.
Gdy zrazy się podsmażą, dolać około 100 mililitrów wody i wrzucić resztę cebuli, 3 przekrojone na pół, obrane ząbki czosnku oraz liście laurowe i ziele angielskie. Przykryć pokrywką, zmniejszyć ogień i dusić około 2 godzin, od czasu do czasu zamieszać, żeby wymieszać cebulę z mięsem oraz skontrolować, czy się nie przypala. W razie czego ponownie podlać wodą.
Dusić, aż zrazy będą miękkie, a cebula rozpadnie się tworząc sos. W razie potrzeby doprawić solą i pieprzem, ewentualnie łyżeczką musztardy.
Smacznego!
Pani Kingo lubi Pani Granolę, oto moj pomysł :
Składniki (podstawowa granola, na słój około 2 litrów):
400 g płatków owsianych (zwykłych, nie błyskawicznych)
100 łuskanego słonecznika
4-6 łyżek brązowego cukru
1 łyżeczka cynamonu w proszku
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
ok. 100 g płynnego miodu
sok pomarańczowy z jednej pomarańczy
2 łyżki oleju rzepakowego
200 g rodzynek lub suszonej żurawiny
100 g drobno posiekanych daktyli
Ponadto do wyboru:
200 g migdałów
200 g orzechów laskowych
200 g orzechów włoskich
100 g wiórków kokosowych
W dużej misce wymieszać płatki owsiane, słonecznik, cukier, cynamon i imbir. Jeśli dorzucamy orzechy lub wiórki to też w tym momencie.
Osobno rozmieszać miód, sok pomarańczowy i olej. Następnie powstały syrop przelać do miski z płatkami i wymieszać. Wszystkie płatki powinny być oblepione miodem.
Płaską blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć powstałą masę i mniej więcej równomiernie rozprowadzić po papierze.
Piec w 170°C przez około 30 -40 minut, mieszając co 5-7 minut, żeby granola się nie spaliła i upiekła równomiernie. Granola powinna być złota, nie mocno brązowa.
Wyjąć do ostudzenia – stanie się bardziej chrupka. Wymieszać z rodzynkami, żurawiną, daktylami lub innymi suszonymi owocami.
Najlepiej przechowywać w szczelnym pojemniku lub puszce – u mnie stoi na blacie w ogromnym słoiku.
Podawać z mlekiem lub jogurtem.
Uwielbiam tą sałatke, dlatego poelcam :
Składniki przepisu
2 łyżeczki garam masala, 1/4 łyżeczki papryki
1/4 łyżeczki mielonego kuminu
1 łyżeczka łagodnego chilli, sok z 1 limonki
1 ząbek czosnku, rozgnieciony
6 łyżek oliwy z oliwek, 4 piersi z kurczaka
2 łyżki płynnego miodu, 100 g suszonych pomidorów
100 g czarnych oliwek, sałata
sól, pieprz
Garam masala, paprykę, chilli, kumin, czosnek, połowę soku z limonki, po pół łyżeczki soli i pieprzu, 2 łyżki oliwy wymieszać w misce (nie metalowej) i wymieszać, aby się wszystko połączyło. Pierś kurczaka pokroić w 2 cm kawałki i obtoczyć w mieszance przypraw. Odstawić na minimum 15 minut, aby smaki się połączyły (można też przykryć folią spożywczą i odstawić do lodówki na maksimum 24 godziny).
Podgrzać patelnię, nieprzywierającą, na średnim ogniu i smażyć na niej paski kurczaka przez około 2 minuty z każdej strony, aż będą dobrze usmażone i dobrze przypieczone. Pozostały sok z limonki i miód wlać do zakręcanego słoika. Doprawić do smaku solą i pieprzem i potrząsnąć dobrze, aż sól się rozpuści. Dodać 4 łyżki oliwy i ponownie dokładnie wymieszać.
Do miski włożyć sałatę, pomidory i oliwki. Wlać tyle dressingu, żeby delikatnie pokrył liście. Rozłożyć na talerze, na których będziemy podawać i na wierzch rozłożyć przypieczone kawałki kurczaka. Podawać natychmiast z kromkami ciabatty, jeśli lubimy.
A ja tak przy wielkim piatku poszczę :]
Składniki przepisu
4 filety z łososia bez skóry, każdy po około 200 g
4 łyżeczki ziaren sezamu
4 łyżki sosu teriyaki
Podgrzać niewielką patelnię i wsypać na nią ziarna sezamu. Podgrzewać kilka minut, często mieszając, aż sezam stanie się złocisty i zacznie strzelać.
Łososia należy umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem, a następnie polać sosem teriyaki. Przykryć i odstawić w chłodne miejsce na około 2 godziny. Po upływie tego czasu osączyć rybę z marynaty i grillować w oleju z obu stron na brązowo. Na koniec łososia posypać prażonymi ziarnami sezamu.
Łososia można podawać wraz z makaronem chińskim lub ryżem i białym winem. Tak przygotowana potrawa będzie stanowiła doskonałe urozmaicenie przyjęcia na świeżym powietrzu i na pewno przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym podniebieniom.
Po polskiemu i dobremu, polska zalewajka specjał dla Ciebie:
Przygotowanie
1. Umyj i obierz ziemniaki. Pokrój w kostkę i ugotuj we wrzącej, osolonej wodzie (około 5 litrów). Dodaj ziele angielskie i liście laurowego.
2. Pokrój cebulę i boczek w kostkę. Wytop boczek na patelni, dodaj cebulę i zrumień.
3. Pokrój kiełbasę w kostkę, wrzuć do gotującej się zupy.
4. Gdy ziemniaki będą miękkie wlej stopione skwarki z boczku wraz z tłuszczem i cebulką, a następnie wlej zakwas żurowy.
5. Dodaj kostkę Bulionu na wędzonym boczku i zagotuj.
6. Odstaw z ognia, dodaj zahartowaną śmietanę i przypraw do smaku solą i pieprzem, jeśli uznasz, że jest to konieczne.
MAFFiny CZEKOladowe
Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka mleka
1 jajo
75g margaryny Kasia (lub masła)
czubata łyżka kakao (ciemnego, naturalnego)
tabliczka gorzkiej czekolady (u nas zaw. kakao 60%)
Wykonanie:
Składniki sypkie (mąkę, cukier, proszek do pieczenia) mieszamy ze sobą w jednej misce. Składniki mokre (jajo, roztopioną i przestudzoną Kasię, mleko) miksujemy w drugiej misce. Sypkie po łyżce wsypujemy do mokrych i mieszamy widelcem aż do połączenia składników.
Ciasto dzielimy na pół. Do jednej połowy dodajemy kakao i mieszamy.
Silikonowe foremki lub blaszkę do muffin napełniamy jasnym ciastem do wysokości ok. 1/3, na środek kładziemy kostkę czekolady i przykrywamy ciemnym ciastem (foremka powinna być wypełniona do wysokości 2/3). Wstawiamy do nagrzanego piekarnika, pieczemy ok. 25-30 minut w temperaturze około 180 stopni Celsjusza.
Smacznego 🙂
Moja ulubiona zupa grzybowa z Składniki:
• 250 g mrożonych grzybów (na przykład mieszkanka grzybów leśnych Devaldano zawierająca kurki, borowiki, podgrzybki i maślaki lub same mrożone borowiki krojone w kostkę Devaldano)
• cebula
• litr bulionu warzywnego
• szklanka mleka
• połowa szklanki białego, wytrawnego wina
• pęczek natki pietruszki
• 2 ząbki czosnku
• sól, pieprz, masło, śmietana kremówka
Przygotowanie:
W głębokim rondlu (możemy także użyć garnka) rozpuszczamy 2 łyżki masła i dodajemy drobno pokrojoną cebulę. Szklimy i wrzucamy grzyby. Solimy i dusimy pod przykryciem, co jakiś czas mieszając. Po odparowaniu większej części wody (nie odparowujmy całości), dorzucamy posiekaną natkę pietruszki i zalewamy winem. Zwiększamy ogień i po ok. 3 minutach dolewamy bulion oraz mleko (kolejność jest ważna). Zmniejszamy ogień i gotujemy przez kolejne 10 minut. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i ulubionymi przyprawami. Odstawiamy z ognia i dodajemy 2 rozgniecione ząbki czosnku. Możemy dodać 4 łyżki śmietany kremówki. Serwujemy ze świeżą natką pietruszki – wspaniale podkreśli aromatyczny smak leśnych grzybów. Zupę można podać z pieczywem, grzankami, uszkami lub innymi dodatkami dobranymi według własnych upodobań.przepis babci Jadzi
Świątecznym akcentem ŻUR NA ZAKWASIE
Składniki
Zakwas:
6 pełnych łyżek mąki żytniej
3 ząbki czosnku
1 l. ciepłej wody
Na zupę:
włoszczyzna
liść laurowy, ziele angielskie
sól, pieprz, majeranek
1 duża cebula
20 dkg wędzonego boczku
biała kiełbasa
Etapy przygotowania:
Zakwas: posiekać czosnek, dodać mąkę i zalać ciepłą przegotowaną wodą.
Przykryć lnianą ściereczką. Odstawić na 4 dni.
Zupa:
Boczek pokroić w małą kosteczkę, zrumienić na łyżce oleju. Dodać cebulę, przykryć i dusić aż cebula zupełnie zmięknie.
Do garnka wrzucić pokrojoną włoszczyznę, liść laurowy i przyprawy.
Gotować ok 20 minut.
Wyjąć warzywa, do wywaru dodać zrumieniony boczek z cebulą i białą kiełbasę po ok 15 minutach wlać zakwas.
Gotować na małym ogniu jeszcze ok 5 minut.
A ja zaproponuje coś chińskiego, ale wg mojego przepisu☺
Skladniki:
-brokuły (8 różyczek)
-groszek zielony mrożony (wg upodobań)
-kawałek świeżego imbiru
-średnia marchewka pokrojona w pałeczki
-duża cebula pokrojona w piórka
– sos sojowy (sweet), może też być zwykły,ale ten słodszy lepiej smakuje i lepiej marynuje kurczaka
-no i kurczak właśnie-2 filety mniejsze lub jeden duży
-makaron do potraw chińskich noodle
– 1 ząbek czosnku
Kurczaka kroimy w paseczki, zalewamy 5 łyżkami sosu sojowego i odstawiamy na 20min. W miedzyczasie kroimy marchewki,czosnek,imbir,cebulke. Do woka wlewamy olej (ja uzywam rzepakowego), podsmażamy na nim cebulke i czosnek, kolejno dodajemy marchewke, brokuly, groszek, imbir (starty) i na koniec wrzucamy kurczaka, tak aby doszedł. Powinien być soczysty, a warzywa nie za miekkie. Ważne, aby wok był dobrze rozgrzany. Pieprz, sól ewentualnie. Na koniec można dodać sos slodko-pikantny☺ danie szybkie i bardzo smaczne, dla dzieci również☺ jeden gar do mycia, bo makaron można zrobić w miseczce, smacznego☺
WINOGRONOWO_JABŁKOWA FANTAZJA. Dla podniebienia rzecz jasna
Jajka ubić z cukrem i cukrem wanilinowym na puszystą masę. Masło rozpuścić w gorącej wodzie. Dodać do ubitych jajek z cukrem. Mąkę wymieszać z mielonymi migdałami i proszkiem do pieczenia, stopniowo dodawać do ubitych jajek. Całość dokładnie wymieszać. Tortownicę o ø30cm wysmarować margaryną lub masłem, delikatnie posypać zmielonymi biszkoptami lub bułka tartą. Na tak przygotowaną tortownicę wylać masę, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 175°C na około 20 minut.
Jabłka umyć i obrać, pokroić w cząstki. Wstawić do garnka, wlać sok jabłkowy. Prażyć na małym ogniu do momentu całkowitego rozpadnięcia się jabłek. Dodać sok z cytryny i cynamon, a następnie zmiksować.
Żelatynę namoczyć w soku jabłkowym, a następnie rozpuścić. Dodać do jeszcze gorących jabłek. Całość wystudzić. Następnie połączyć z ubitą śmietanką. Żelatynę namoczyć w 50ml soku jabłkowego, rozpuścić. Następnie dodać do lekko podgrzanego soku jabłkowego. Odstawić do wystygnięcia.
Z wystudzonego biszkoptu ściąć wierzchnią warstwę. Biszkopt nakropić sokiem jabłkowym. Wlać przegotowany mus jabłkowy, równomiernie rozsmarować i wstawić do lodówki na około 30-40 minut do momentu zestalenia się musu. Winogrona umyć, przekroić na pół i wydrążyć z nich pestki. Następnie układać na zestalonym musie jabłkowym, delikatnie przyciskając. Chłodną galaretkę wylać na poukładane winogrona, warstwę około 3-4mm. Wstawić do lodówki. Gdy galaretka ściągnie wylać pozostałą część galaretki i ponownie wstawić do lodówki, do momentu aż całkowicie zgęstnieje.
Makowca z beza i kruszkonką to napewno nie jadłaś, wiec zachęcam do spróbowania i upieczenia :
Wszystkie składniki krótko zagniatamy dłonią lub za pomocą noża (długo wyrabiane ciasto będzie twarde po upieczeniu). Zawijamy ciasto w folię i chłodzimy w lodówce około godzinę. Rozwałkowujemy na grubość 5 mm, wykładamy na wysmarowaną masłem oraz oprószoną mąką blaszkę (rozmiar 34×24 cm). Nakłuwamy ciasto widelcem i pieczemy 12-14 minut w 180°C (termoobieg) lub 190-200°C (bez termoobiegu).
Upieczone ciasto powinno mieć jasny kolor (blady).
Wodę z mlekiem zagotowujemy. Dodajemy mak, mieszamy i studzimy. Wylewamy mak na sito i odstawiamy do całkowitego odcedzenia. Suszone owoce sparzamy wrzątkiem. Żółtka z jajkiem ubijamy na puszystą pianę. Miód, żurawinę (lub rodzynki), migdały i mak łączymy w naczyniu. Dodajemy pianę z jajek. Wykładamy masę na ciasto.
Białka ubijamy na sztywną pianę stopniowo wsypując cukier. Dodajemy budyń, dokładnie mieszamy. Wykładamy pianę na masę makową.
Masło ugniatamy z cukrem i żółtkiem. Stopniowo dodajemy mąkę i zagniatamy do uzyskania kruszonki. Kruszonkę mieszamy z migdałami i posypujemy nią pianę z białek.
Ciasto pieczemy 40-45 minut w temp. 180°C (termoobieg) lub 190-200°C (bez termoobiegu). Studzimy.
KACZKA ŚWIĄTECZNA Z OLIWKAMI moja ulubiona
Przygotowanie
Kaczkę dzielimy na porcje – uda z podudziami i piersi. Usuwamy kuper. Szyjka, skrzydełka i pozostały korpus nie zostaną wykorzystane, możemy z nich ugotować rosół. Z podudzi połączonych z udami odkrawamy kość. Piersi i uda z podudziami kroimy na pół. Każdy kawałek mięsa doprawiamy z obu stron solą i pieprzem.
W naczyniu żeliwnym rozgrzewamy 2-3 łyżki oleju rzepakowego, dodajemy ok. 10 g masła, następnie na delikatnie rozgrzany tłuszcz kładziemy kawałki kaczki skórą do dołu. Smażymy ok. 5-10 minut. Następnie obracamy kawałki kaczki i smażymy przez 6-8 minut do uzyskania złotego koloru. Podsmażone kawałki kaczki przekładamy do czystej miski. Osobno do małej miseczki zlewamy połowę tłuszczu z patelni, na której smażyliśmy kaczkę.
Do naczynia żeliwnego, w którym smażyliśmy kaczkę, wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę i talarki czosnku. Smażymy, często mieszając.
Dodajemy liście z 1 gałązki rozmarynu oraz 2 liście laurowe. Smażymy przez 2-3 minuty. Ponownie wkładamy kawałki kaczki do naczynia z cebulą i czosnkiem, dodajemy czarne i zielone oliwki. Całość mieszamy. Wszystkie składniki zalewamy białym winem wytrawnym, dokładnie mieszamy. Posypujemy igłami z 2 gałązek rozmarynu. Całość gotujemy 2-3 minuty. Następnie naczynie przykrywamy pokrywką i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200°C (termoobieg) na 30-40 minut.
Po upieczeniu kawałki kaczki przekładamy na talerz. Sos redukujemy, podgrzewając w garnku.
Ugotowany makaron tagliatelle wykładamy na talerz. Przyprawiamy solą i pieprzem. Na talerzu układamy kawałki kaczki. Całość polewamy sosem z oliwkami, czosnkiem, cebulą. Dekorujemy gałązkami rozmarynu.
powodzenia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jutro już wielka sobota, mam nadzieje że zdążysz zachwycić swoje podniebienie moim mazurkiem :]
Ciasto kruche migdałowe
Mąkę, mączkę migdałową i cukier puder przesiewamy na blat lub do miski. W środku robimy zagłębienie, dodajemy żółtko, masło, sól i siekamy składniki dużym nożem. Delikatnie zagniatamy ciasto (jeśli masa nie będzie chciało się połączyć, możemy dodać 2 łyżki zimnej wody), zawijamy je w folię i chłodzimy w lodówce około godzinę. Ciasto rozwałkowujemy na grubość 5 mm i wycinamy z niego prostokąt o wymiarach 20 x 15 cm. Przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, nakłuwamy widelcem w kilku miejscach i wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°C na 10-12 minut. Ciasto po upieczeniu powinno być blade.
Masa marcepanowa na rozetkę
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masę nakładamy do worka cukierniczego z dekoracyjną końcówką i szprycujemy rozetki na obwodzie upieczonego wcześniej spodu z ciasta kruchego. Pieczemy w temp. 180°C (termoobieg) lub 190-200°C (bez termooobiegu) przez 12-14 minut, aż ciasto nabierze złotego koloru. Studzimy.
Konfitura pomarańczowa
Ścieramy skórkę z pomarańczy. Białą warstwę skórki odcinamy i wyrzucamy (jest to najbardziej gorzka część pomarańczy). Obrane owoce kroimy w mniejsze kawałki, miksujemy i wlewamy do garnka. Dodajemy cukier oraz laskę wanilii przeciętą wzdłuż na pół (lub cukier wanilinowy). Gotujemy około 30-40 minut na średnim ogniu do uzyskania konsystencji konfitury. Gorącą konfiturę (bez laski wanilii) równomiernie rozsmarowujemy na kruchym cieście, nie przykrywając rozetek.
Gdy konfitura wystygnie, mazurek dekorujemy bakaliami: kandyzowanymi wiśniami, skórką pomarańczy i orzechami.
Zaproponuje Ci moje ulubione ciasto czyli szarlotkę, ale nie jest to taka zwykła szarlotka która wszystkim kojarzy się z jabłkami. Moja jest z winogronem a oto przepis :
Mąkę przesiewamy przez sito na deskę lub do dużej miski. Dodajemy masło pokrojone w kostkę, cukier puder, żółtka i śmietanę. Wszystkie składniki zagniatamy (nie wyrabiamy ciasta zbyt długo, tylko do momentu połączenia składników). Ciasto zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy do lodówki na około 1,5 godziny. Po schłodzeniu ciasto dzielimy w stosunku 2/3. Większą część ciasta rozwałkowujemy na grubość około 3-4mm. Wykładamy nim wysmarowaną masłem blachę (36x25cm), ciasto nakłuwamy widelcem.
Pieczemy w temperaturze 170°C w piekarniku z termoobiegiem (180°C w piekarniku bez termoobiegu) przez około 20 minut. Na odpieczony spód nakładamy nadzienie z jabłek i winogron Rozwałkowujemy resztę ciasta kruchego na grubość około 3-4mm. Tniemy ciasto w wąskie paski o szerokości 2cm. Tak przygotowane paski z ciasta układamy na nadzienie z jabłek tworząc kratkę. Następnie należy przesmarować białkiem i posypać cukrem trzcinowym kratkę z kruchego ciasta. Formę ponownie wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 °C i Pieczemy jeszcze przez 30 minut.
Owoce umyć, jabłka pokroić w drobne kawałki, natomiast winogrono pokroić na ćwiartki i pozbyć się ewentualnych pestek. Masło rozpuścić z miodem na patelni następnie dodać pokrojone jabłka. Gdy jabłka zmiękną dodać winogrono i cynamon ciągle grzejąc na patelni aż całość zgęstnieje. Tak przygotowany farsz wykładamy na blaszkę
Idzie Lato wiec cos za zimno proponuje Ci
SERNIK CYTRYNOWY malwa
Wszystkie składniki dokładnie łączymy. Masę wykładamy (mocno dociskając) na dno wysmarowanej masłem formy. Pieczemy 10-12 minut w temp. 180 °C (termoobieg) lub 190-200 °C (bez termoobiegu). Studzimy.
200 ml śmietanki, cukier, cukier wanilinowy i żółtka ubijamy na parze, do momentu zgęstnienia sosu. Dodajemy żelatynę i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Dodajemy twaróg, sok i otartą skórkę z cytryn. Dokładnie mieszamy, studzimy. Ubijamy pozostałe 200 ml śmietanki. Gdy masa zacznie gęstnieć, łączymy ją z ubitą śmietaną. Wylewamy na orzechowy spód i chłodzimy w lodówce około 3 godzin.
Wodę z cukrem podgrzewamy do temperatury około 118°C (próba pióra). Ubijamy białka i stopniowo zalewamy je (sparzamy) gorącym syropem. Miksujemy do uzyskania sztywnej, lśniącej piany. Przekładamy masę do worka cukierniczego.
Sernik wyjmujemy z tortownicy. Zdobimy ciasto na obwodzie, szprycując rozetki z białka. Opalamy gotowe rozetki palnikiem. Sernik dekorujemy wiórkami z białej czekolady, plastrami cytryny oraz listkami mięty.
Voila!! PETIT SALE, czyli francuska potrawa z wieprzowina i soczewica
Solanka
Do 4 litrów zagotowanej wody wsypujemy 250 g soli i 250 g cukru. Całość mieszamy, do rozpuszczenia soli i cukru. Do solanki dodajemy liście laurowe i ziele angielskie oraz przekrojoną na pół główkę czosnku w łupinie. Solankę odstawiamy do wystygnięcia.
Z łopatki i szynki wieprzowej odcinamy większość tłuszczu. Mięso zanurzamy w zimnej solance. Przyciskamy je talerzem, tak żeby nie wypłynęło na wierzch. Tak zamarynowane mięso wkładamy do lodówki minimum na 12 godzin.
Mięso po marynowaniu w solance delikatnie opłukujemy pod bieżącą wodą i wkładamy do garnka. Dorzucamy 1 cebulę nakłutą goździkami, 1 marchewkę pokrojoną w talarki oraz kawałki pora i 2-3 liście laurowe. Mięso z dodatkami zalewamy zimną wodą i gotujemy ok. 2 godzin. W trakcie gotowania zbieramy nadmiar piany, która pojawi się na powierzchni wody.
Soczewica
Soczewicę wrzucamy do garnka, zalewamy ją zimną wodą. Całość blanszujemy – podgotowujemy przez 6-7 minut. Zblanszowaną soczewicę przecedzamy i opłukujemy pod bieżącą zimną wodą.
Kawałki smalcu wrzucamy na głęboką, rozgrzaną patelnię. Kiedy smalec się rozpuści, na patelnię wrzucamy wędzony boczek. Mieszamy. Do boczku dodajemy 1 marchewkę pokrojoną w drobną kostkę i 1 drobno posiekaną cebulę. Całość smażymy ok. 2-3 minut, często mieszając. Do warzyw i boczku dajemy zblanszowaną soczewicę, mieszamy i dodajemy 2-3 liście laurowe i szczyptę suszonego tymianku. Mieszamy. Całość zalewamy bulionem warzywnym i gotujemy przez 20-25 minut. Nie przykrywamy. Następnie wszystkie składniki odcedzamy, a bulion, który pozostał z gotowania soczewicy zlewamy do czystego garnka. Odcedzoną soczewicę z warzywami z powrotem wkładamy na tę samą patelnię, na której się gotowały. Dodajemy sól i pieprz, mieszamy.
Sos
Bulion, który pozostał w garnku po odcedzeniu warzyw, podgrzewamy. Do bulionu dodajemy 2 łyżki soczewicy z patelni. Bulion redukujemy, gotując przez 3-4 minuty. Zdejmujemy z ognia. Do bulionu wrzucamy kawałki masła oraz musztardę dijon lub sarepską. Całość miksujemy. Sos dodajemy do soczewicy z warzywami. Wszystkie składniki mieszamy.
Biała kiełbasa
Na rozgrzanej patelni grillowej, nasmarowanej olejem rzepakowym, kładziemy białą kiełbasę. Obsmażamy z każdej strony. Wysmażone kiełbasy wkładamy na patelnię z soczewicą.
Jak podawać
Łopatkę i szynkę wyjmujemy z garnka, kroimy w plastry o grubości ok. 1,5-2 cm. Kroimy również białą kiełbasę na duże kawałki. Przed podaniem, soczewicę delikatnie podgrzewamy i dodajemy do niej posiekaną natkę pietruszki. Soczewicę wykładamy na duży talerz lub na platerę, na nią kładziemy plastry mięsa oraz kawałki białej kiełbasy. Całość posypujemy natką pietruszki. Podajemy z musztardą dijon lub sarepską.
Smaczengo !!!!
Ulubiona i chwalona przystawka:
Rolada łososiowa:
– 125g szpinaku mrożonego
– 4 jajka
– 50 gr ulubionego startego sera
– sól i pieprz
– Parmezan
– 200gr serka kanapkowego z ziołami
– 250gr łososia wędzonego
Sprawa jest prosta: Szpinak rozmrażamy (najlepiej wyjąc kilka godzin wcześniej z zamrażarki) Jaja ubijamy tak długo aż się porządnie spienia. Dodajemy do nich starty ser i szpinak. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i posypujemy parmezanem (ilość według uznania). Wylewamy na to masę jajeczna. pieczemy przez 10 min przy 200°C. Wyjmujemy, studzimy, odwracamy na druga stronę. Nasz „wypiek” smarujemy równomiernie serkiem ziołowym i układamy na to łososia. Calosc rolujemy delikatnie i ściśle, zawijamy w folie aluminiowa/papier do pieczenia i zostawiamy na 6 godzin w lodowce. Przed podaniem kroimy w 1,5 centymetrowe kawałki. Palce lizać!
Voila!! PETIT SALE, czyli francuska potrawa z wieprzowina i soczewica
Solanka
Do 4 litrów zagotowanej wody wsypujemy 250 g soli i 250 g cukru. Całość mieszamy, do rozpuszczenia soli i cukru. Do solanki dodajemy liście laurowe i ziele angielskie oraz przekrojoną na pół główkę czosnku w łupinie. Solankę odstawiamy do wystygnięcia.
Z łopatki i szynki wieprzowej odcinamy większość tłuszczu. Mięso zanurzamy w zimnej solance. Przyciskamy je talerzem, tak żeby nie wypłynęło na wierzch. Tak zamarynowane mięso wkładamy do lodówki minimum na 12 godzin.
Mięso po marynowaniu w solance delikatnie opłukujemy pod bieżącą wodą i wkładamy do garnka. Dorzucamy 1 cebulę nakłutą goździkami, 1 marchewkę pokrojoną w talarki oraz kawałki pora i 2-3 liście laurowe. Mięso z dodatkami zalewamy zimną wodą i gotujemy ok. 2 godzin. W trakcie gotowania zbieramy nadmiar piany, która pojawi się na powierzchni wody.
Soczewica
Soczewicę wrzucamy do garnka, zalewamy ją zimną wodą. Całość blanszujemy – podgotowujemy przez 6-7 minut. Zblanszowaną soczewicę przecedzamy i opłukujemy pod bieżącą zimną wodą.
Kawałki smalcu wrzucamy na głęboką, rozgrzaną patelnię. Kiedy smalec się rozpuści, na patelnię wrzucamy wędzony boczek. Mieszamy. Do boczku dodajemy 1 marchewkę pokrojoną w drobną kostkę i 1 drobno posiekaną cebulę. Całość smażymy ok. 2-3 minut, często mieszając. Do warzyw i boczku dajemy zblanszowaną soczewicę, mieszamy i dodajemy 2-3 liście laurowe i szczyptę suszonego tymianku. Mieszamy. Całość zalewamy bulionem warzywnym i gotujemy przez 20-25 minut. Nie przykrywamy. Następnie wszystkie składniki odcedzamy, a bulion, który pozostał z gotowania soczewicy zlewamy do czystego garnka. Odcedzoną soczewicę z warzywami z powrotem wkładamy na tę samą patelnię, na której się gotowały. Dodajemy sól i pieprz, mieszamy.
Sos
Bulion, który pozostał w garnku po odcedzeniu warzyw, podgrzewamy. Do bulionu dodajemy 2 łyżki soczewicy z patelni. Bulion redukujemy, gotując przez 3-4 minuty. Zdejmujemy z ognia. Do bulionu wrzucamy kawałki masła oraz musztardę dijon lub sarepską. Całość miksujemy. Sos dodajemy do soczewicy z warzywami. Wszystkie składniki mieszamy.
Biała kiełbasa
Na rozgrzanej patelni grillowej, nasmarowanej olejem rzepakowym, kładziemy białą kiełbasę. Obsmażamy z każdej strony. Wysmażone kiełbasy wkładamy na patelnię z soczewicą.
Jak podawać
Łopatkę i szynkę wyjmujemy z garnka, kroimy w plastry o grubości ok. 1,5-2 cm. Kroimy również białą kiełbasę na duże kawałki. Przed podaniem, soczewicę delikatnie podgrzewamy i dodajemy do niej posiekaną natkę pietruszki. Soczewicę wykładamy na duży talerz lub na platerę, na nią kładziemy plastry mięsa oraz kawałki białej kiełbasy. Całość posypujemy natką pietruszki. Podajemy z musztardą dijon lub sarepską.
Mam nadzieję że Kingo lubisz słodkości? 🙂 Bo mam dla Ciebie przepis na pyszne babeczki Wielkanocne 🙂
Składniki:
2 szklanki mąki
pół szklanki cukru
łyżeczka proszku do pieczenia
7 łyżek masła
pół szklanki mleka
1/3 szklanki rumu
1/4 szklanki rodzynek
szczypta soli
2 jajka
Krem:
120 g gorzkiej czekolady
120 ml śmietany 30%
kolorowe drażetki, posypka, jajka czekoladowe lub cukrowe
Do miseczki wlać rum i wsypać do niego rodzynki. Odstawić na 30 minut. W jednej misce wymieszać mąkę z proszkiem i solą. W drugiej utrzeć masło z cukrem. Dodać jajko i wymieszać aż masa będzie jednolita. Do niej wsypywać na zmianę mąkę i mleko i cały czas ubijać na niskich obrotacg aż do wykorzystania wszystkich składników. Dodać rum z rodzynkami i wymieszać. Piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku około 20 minut – do czasu, gdy wetknięty w nie patyczek będzie suchy.
Krem:
Śmietankę podgrzać do wrzenia. Zdjąć z ognia, dodać pokrojoną drobno czekoladę. Wymieszać do całkowitego rozpuszczenia czekolady. Wstawić do lodówki, krem musi zgęstnięć. Gdy tak się stanie wyjąć go i ubić mikserem na puszysta masę. Włożyć do rękawa cukierniczego i wycisnąć krem zostawiając w samym środku dziurkę. W nią wkładać kolorowe drażetki.
A ja tak świątecznie już:) Jaja przepiórcze serwuje 🙂
Składniki:
jajka przepiórcze -ilość w zależności od potrzeb
bagietka
kiełki -użyłam mieszanych
czerwona papryka
oliwa
Jajka ugotować na twardo – przepiórczym wystarczą 3 minuty. Obrać. Bagietkę pokroić w grubsze plastry. W każdej kromce zrobić wgłębienie. Na dnie ułożyć kiełki, a na nich jajko. Delikatnie docisnąć. Gniazdka skropić oliwą i oprószyć czerwoną papryką.
„Nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia” powiedział kiedyś wielki pisarz George Bernard Shaw…Ale nie będę pisać tu rozprawki na temat jedzenia, chcę Ci przekazać jedynie przepis na pyszne danie. Trudno wybrać coś z tysiąca różnych pysznych dań, które istnieją na świecie, i który sprawi, że się zakochasz…Nie wiem, czy lubisz tajską kuchnię, ale chcę tu napisać o daniu, które, podejrzewam, pokochasz i poprosisz o dokładkę, bo jest po prostu WCIĄGAJĄCE. Tajska kuchnia ma to do siebie, że jest wyrazista, pełna przypraw, syta. Chcę Ci dać przepis na syty, pełnowartościowy obiad (z dokładką):
Przedstawiam Ci massaman curry z kurczakiem – muzułmańska odmiana tajskiego curry, z południowej Tajlandii. Brzmi egzotycznie i tam właśnie zabierze najpierw Twoje kubki smakowe, a potem całą resztę. Sama uwielbiam curry i mogę powiedzieć, że to właśnie curry jest najlepsze – moim zdaniem. Przygotowanie tej potrawy zajmie Ci od 45 minut do godziny, gotować będziesz 30 minut, a resztę zrobisz w około 15 minut.
Potrzebne są te oto składniki :
imbir – kawałek, około 2 cm
2 łyżki oleju kokosowego
1 łyżeczka sosu rybnego
czerwona papryczka chilli bez pestek
2 łodygi trawy cytrynowej
sól himalajska
2 suszone liście limonki kaffir
3 ziarna czarnego pieprzu
0,5 kg piersi z kurczaka
3 łyżeczki curry
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 cebula
1 puszka mleka kokosowego
4 ziemniaki
1 papryka czerwona
1 łyżka cukru palmowego
1. W głębokiej patelni rozgrzej olej kokosowy.
2. Pokrój papryczkę chili na kawałeczki, cebulę w piórka imbir obierz i pokrój w plastry, trawę cytrynową przekrój na pół i lekko rozgnieć.
3. Piersi z kurczaka pokrój w kostkę i przypraw (curry, słodką papryką i solą)
4. Chili, imbir, trawę cytrynową i liście limonki wrzuć na patelnię i podsmaż z kurczakiem i cebulą.
5. Dodaj mleko kokosowe, wymieszaj
6. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę, czerwoną paprykę w większą kostkę, dodaj na patelnię.
7. Dodaj cukier palmowy i sos rybny . Gotuj 30 minut.
8. Dodaj świeżą kolendrę, ryż basmati, opcjonalnie orzeszki ziemne.
Mam nadzieję, że wypróbujesz ten przepis i będzie tak dobry, że skusisz się na dokładkę. Smacznego.
Z racji tego, że jestem fanką wszelkich zup, szczególnie kremów, a do tego często nie mam czasu stać w kuchni kilka godzin oto jeden z moich ulubionych przepisów:
Krem z kalafiora z grzankami, czyli szybko, zdrowo, smacznie i do syta 😉
krem:
– 1 większy kalafior
– 2 średnie ziemniaki
– 1 mała cebula
– 1 litr bulionu warzywnego
– 1/4 szklanki kwaśnej śmietany 18% (jeżeli wolimy lżejszą wersję, śmietanę można pominąć)
– sól, pieprz, papryka słodka, ostra, gałka muszkatołowa
– 2 łyżki posiekanego koperku
grzanki:
– chleb (najlepiej razowy)
-2 łyżki oliwy z oliwek
-bazylia
-oregano
-zioła dalmatyńskie
-szczypta soli
Gotujemy tradycyjny warzywny bulion, kalafiora dzielimy na różyczki. Ziemniaki kroimy w dużą kostkę. Wrzucamy do wrzącego bulionu i gotujemy do miękkości. Cebulę kroimy w kostkę, szklimy na łyżce oleju, dodajemy do ziemniaków z kalafiorem i wszystko miksujemy. Zupę doprawiamy do smaku: solą, pieprzem, papryką słodką, ostrą, gałką muszkatołową, wlewamy lekko posoloną śmietanę, zagotowujemy. Chleb kroimy w kostkę, posypujemy ziołami, rumienimy na oliwie. Zupę na talerzach posypujemy grzankami i posiekanym koperkiem.
Krem jest delikatny, kremowy, ale nie mdły.
Mam nadzieje, że będzie smakowało tak samo jak mojej rodzinie 😉
Zdradzę Ci sekret na placek, który jest szybki i prosty do wykonania, nie wymaga piekarnika, sprawdza się na wiele okazji, można go modyfikować w zależności od własnych upodobań smakowych czy chwilowych zachcianek, a zawsze smakuje wybornie!
Błyskawiczny 3Bit bez pieczenia
Składniki:
– 6 dużych paczek herbatników (na średnią blaszkę zużywam niecałe 7 „5-cio paków” herbatników z Biedronki:)
– 1 puszka masy krówkowej
– 3 szklanki mleka
– 0,5 szklanki cukru
– budyń śmietankowy lub waniliowy
– 2 łyżki mąki
– 2 łyżki mąki ziemniaczanej
– 3 kremówki (w zależności od upodobań – 200-300 ml każda)
– 3 fixy do śmietany
– cukier wanilinowy
– ciemna czekolada (mleczna lub gorzka) do dekoracji
Wykonanie:
Rozrobić budyń, mąkę i mąkę ziemniaczaną ze szklanką zimnego mleka.
Zagotować 2 szklanki mleka z 0,5 szkl. cukru. Do gotującego mleka wlać rozrobiony budyń. Gotować, aż zgęstnieje, pozostawić do wystygnięcia.
Ułożyć pierwszą warstwę herbatników na blasze, rozprowadzić na nich masę budyniową. Na niej ułożyć drugą warstwę herbatników. Następnie posmarować herbatniki masą krówkową – w zależności od upodobań i stopnia ochoty na karmelową słodycz można zużyć całą puszkę lub mniej. Ułożyć trzecią warstwę herbaników.
Ubić kremówki z fixami i cukrem wanilinowym – jeśli chcemy „odchudzić” placek, używamy mniejszych opakowań ze śmietaną, jeśli spodziewamy się tabunu gości żądnych smakołyków, wybieramy większą blachę i większe opakowania kremówki 🙂
Ubitą śmietanę wyłożyć na ciasteczkach. Udekorować startą czekoladą, a następnie trzymać w lodówce 🙂
Smacznego:)
Moje życie toczy się obecnie na wysokich obrotach, ale nie powiem, takie mi się podoba. Studia, dziecko, dom, mąż (drugie dziecko). Wpadam do domu zaraz po powrocie drugiej połówki i pierwsze co wbiegam do kuchni z myślą na coś szybkiego na obiad. Nie mogę znieść widoku tych oczu ze Shreka i rączek przytrzymujący (wcale nie taki chudy) brzuszek. Chociaż samej mi jeszcze daleko do figury Chodakowskiej to i tak zawzięcie walczę o kaloryfer. Dlatego też mam dla Ciebie przepis na pyszną sałatkę! 🙂
Składniki:
-3 jaja
-200g sera żółtego starty na grubych oczkach
-tuńczyk w sosie własnym
-kukurydza konserwowa
-cebula ze szczypiorkiem
-melon cantaloupe (najbardziej pomarańczowy w środku)
-majonez light
-jogurt naturalny
-musztarda
Przygotowanie:
Ugotować jajka na twardo. Ostudzić.
Melon wykroić ze skórki, oczyścić i pokroić w kostkę.
Odcedzić kukurydzę, potem tuńczyka.
Drobno pokroić cebulę ze szczypiorkiem.
Wymieszać ze sobą 1 czubatą łyżkę majonezu, 3 płaskie łyżki jogurtu i jedną płaską łyżkę musztardy (ja używam sarepską).
Teraz wystarczy tylko wszystko ze sobą połączyć, przystroić kukurydzą i pokruszonym żółtkiem i voila!
Smacznego! 🙂
Przepis mojej kobiety, zajadałem się ze smakiem jak mi podała i od teraz to moje popisowe danie 🙂
Składniki:
– połowa słoiczka kaparów
– 3 ząbki czosnku
– 2 małe cebule
– zalewa z suszonych pomidorów z żurawiną
– słoiczek białego tuńczyka w zalewie
– śmietana 30%
– pół cytryny
– sól, pieprz, łyżeczka słodkiej papryki
– makaron
Suszone pomidory wyjmujemy ze słoiczka i odkładamy do miseczki. Zalewę razem z żurawiną wlewamy na patelnię. Na niej smażymy kapary, rozgnieciony czosnek, cebulę przez około 7 minut. Dodajemy odcedzonego tuńczyka i smażymy jeszcze 3 minuty. Potem wlewamy śmietanę wymieszaną z solą, pieprzem, papryką i sokiem z cytryny. Dusimy przez około 10 minut. Całość podajemy na ugotowanym makaronie. Gotowe!
Ode mnie leci przepis na Jogurtowiec na spodzie ciasteczkowym – totalnie odjechany i mega pyszny!
Składniki na Spód:
-Opakowanie ciastek owsianych i kolejne opakowanie ciastek sezamowych
-Masło 100 gram (rozpuszczone)
Wszystko wymieszać razem i rozdrobnić w blenderze. Wylać na okrągłą blachę. Zostawić do ostygnięcia w lodówce.
Składniki na Masę:
-1 duży jogurt grecki
-1 duża śmietanka 30%
-1 mały serek mascarpone
-½ kg serka waniliowego do sernika
-Cukier wanilinowy
-Cukier puder
-Żelatyna fix deserowa
Wszystko ubić, następnie dodać żelatynę. Wylać na spód ciasteczkowy, a wierzch ułożyć malinki/jeżynki, całość polać galaretką i pozostawić w lodówce na około 30 min. Gotowe 🙂
Orzeźwiająca sałatka z młodych ziemniaczków baby z łososiem wędzonym na gorąco i kaparowo – koperkowo – limonkowym dressingiem z dodatkiem delikatnego, jogurtowo – chrzanowego deepu, autorstwa Jamiego Oliviera. Idealne na lunch w upalny dzień, lekka, orzeźwiająca i zaskakująca idealnym połączeniem smakowym. Podawać z arbuzowo-miętową lemoniadą.
Do jej wykonania potrzebne nam będą (2 osoby)
– 500g młodych ziemniaczków baby
– 400g łososia wędzonego na gorąca
– jogurt naturalny
– chrzan tarty
– kapary
– pęczek świerzego koperku
– sok z limonki + skórka
Ziemniaczki umyć i ugotować. Posiekać koperek. Pół pęczka wymieszać z sokiem i startą skórką z limonki oraz odsączonymi i wypłukanymi kaparami. Gorące ziemniaczki połączyć z dressingiem i odstawić do ostudzenia. Nastepnie przygotować deep, mieszając jogurt naturalny z kilkoma łyżeczkami chrzanu. Wyłożyć na tależ: ziemniaczki, cząstki łososia, i polać deepem. Posypać całość koperkiem. Bon appetite!
Szybka zupa pomidorowa na zimno, znana tu i owdzie jako gazpacho. Uwielbiamy.
1 kg pomidorow (bardzo dojrzalych)
1 zielona papryka (okolo 60g)
pol ogorka
100g cebuli
50g chleba (opcjonalnie)-chleb zmieni kolor zupy z czerwonego na lekko pomaranczowy
zabek czosnku
3 lyzki oliwy z oliwek
3 lyzki octu winnego z bialego wina
1 lyzeczka soli
pol zielonego jablka (opcionalnie)
zimna woda
Warzywa umyc, usunac srodek z papryki, pokroic w czastki i wrzucic do miksera razem z kawalkami chleba, mozna usunac skorke z pomidorow (ja zostawiam).
Zostawic kawalek papryki i cebuli do dekoracji.
Wszystko razem dobrze zmiksowac (pamietajac o przykrywce – ja raz zapomnialam, kolorowo bylo w domu) tak aby nie pozostaly zadne kawalki.
Teraz dodajemy sol, olej i ocet.
Proponuje dodawac ocet powoli wlaczajac mikser na moment i probujac, aby nie przesadzic.
Na koniec rowniez powoli i probujac dodajemy wode, aby gazpacho osiagnelo odpowiednia konsystencje.
W wersji rozszerzonej dodajemy pokrojone w kostke jablko.
Calosc schladzamy.
Serwujemy na zimno dekorujac drobno pokrojona papryka i posiekana cebulka. Mozna serwowac w szerokich szklankach, od razu do picia.
Przedstawiam coś pysznego , a zarazem rewelacyjnego a, jest to znakomita pieczeń po Bawarsku z plackami ziemniaczanymi !
PIECZEŃ BAWARSKA Z PLACKAMI ZIEMNIACZANYMI
Składniki
500 ml piwa jasnego
200 g mąki pszennej
liść laurowy
ziele angielskie
tymianek
czosnek
3 jajka
2 pory
2 cebule
3 marchewki
seler
natka pietruszki
smalec
1 kg schabu
1 kg ziemniaków
sól
pieprz
Przygotowanie
Mięso oprószyć przyprawami obsmażyć na smalcu. Następnie na tej samej patelni usmażyć pokrojone warzywa. Do brytfanny natłuszczonej smalcem wrzucić warzywa, położyć pieczeń i przysypać resztą warzyw. Dodać piwo i upiec w temp 180 stopni C około 40 min.
Zrobić placki ziemniaczane
Ziemniaki, cebule i czosnek zetrzeć na tarce. Dodać mąkę i jajka, doprawić solą i pieprzem. Dodać zioła. Smażyć na smalcu.
SMACZNEGO !!!! 🙂
Czy zupy kremy też da się zrobić? Musy owocowe?
BEZA Z BITĄ ŚMIETANĄ I OWOCAMI LEŚNYMI ….mmmmmm……
Bezy są dosyć niewdzięczne w przygotowaniu, bo potrafią w zasadzie bez powodu się nie udać, ale postanowiłam zaryzykować i powiem szczerze, że się opłacało, bo wyszło pysznie 🙂
Co potrzeba:
4 białka
szczypta soli
250 gram cukru pudru
1 opakowanie – cukier z prawdziwą wanilią
2 łyżki soku z cytryny / limonki
200 gram malin
200 gram borówek amerykańskich (ładniej się prezentują niż nasze krajowe jagody)
500 ml słodkiej śmietanki 36%
kilka kropli aromatu rumowego
sporo kostek lodu
Do dzieła:
Na początek rozgrzewamy piekarnik do 140-145 stopni (bez termoobiegu), a na blasze układamy papier do pieczenia z wyrysowanym kołem o średnicy około 25cm (ja odrysowałam tortownicę).
Teraz w dużej misce ubijamy na sztywno białka ze szczyptą soli. Kiedy piana jest ubita (polecam test z odwróceniem miski nad czyjąś głową 🙂 ) dodajemy sok z cytryny i partiami cukier puder (najlepiej po łyżce) i dalej ubijamy. Na koniec piana powinna być gładka, gęsta, sztywna i błyszcząca. Powinna też zrobić się lekko ciągnąca (jak roztopione pianki marshmallows). Teraz pozostaje nam już tylko delikatnie wyłożyć naszą przyszłą bezę na przygotowany papier do pieczenia i rozsmarować na wykreślonym kole placek (należy pamiętać aby brzegi były wyższe niż środek, dodatkowo nie należy przesadzać z wielkością bo beza troszeczkę się zwiększy, i może być problem ze znalezieniem jakiegoś pojemnika/talerza na nią 😛 ). Beza wędruje do piekarnika na 45 – 60 minut. Po 35 minutach należy zacząć kontrolować co jakiś czas nasz wypiek i sprawdzać czy aby już nie jest gotowy 🙂 . Po wyjęciu z pieca, beza prawdopodobnie klapnie troszkę w trakcie studzenia, ale nie ma co siać paniki i się tym przejmować…
Teraz kolej na śmietanę. Zanim zaczniemy ją ubijać musi być na prawdę dobrze wychłodzona w lodówce (najlepiej przez całą noc). Inaczej podczas ubijania może się zważyć. Miksowanie zaczynamy (przynajmniej ja zaczynam) od wstawienia miski, w której będę ubijała śmietanę do większej miski/garnka wypełnionej wodą z lodem (tak na wszelki wypadek). Teraz do właściwej miski wlewamy naszą śmietanę, dodajemy aromat rumowy, cukier waniliowy i ubijamy na sztywno mikserem na najwyższych obrotach. Podobnie jak z pianą z białek można przeprowadzić test nad czyjąś głową 🙂 .
Reszta zadania to już sama przyjemność: ubitą śmietanę wykładamy na bezę i dekorujemy owocami . Później całość ląduje w lodówce na około godzinę.
A później już tylko … rozpływająca się w ustach rozkoszzzzzzzz……mmmmm…..
Polecam :)))
Waniliowo-Malinowo:
Składniki: 100ml mleka, 3 żółtka, 50gram cukry trzcinowego,cukier wanilinowy, 200ml ubitej smietanki 30%, świeże maliny około 500 gram, 300 gram białej czekolady.
Krem: Mleko gotujemy i dodajemy cukier wanilinowy. Osobno ucieramy żółtka z cukrem i nakładamy na garnek z gotującą się wodą. Do żółtek dodajemy mleko i ubijamy do uzyskania puszystej konsystencji. Do kremu dodaje startą białą czekoladę i mieszam. Studzę krem i dodaje ubitą śmiatanę. Wrzucam maliny. Zamrażam.
Skłądniki: 2 białka, 50g masła,50g mąki, 50 g cukry pudru
Ciastko: Miękkie masło ucieram z cukrem pudrem, dodaje mąkę i białko. Mieszam. Formuję cienkie paski na blaszce. Piekę 10 minut w temp.190 stopni bez termoobiegu.
Sos malinowy: 100g malin i 50g cukru pudru. Miksujemy i podajemy wraz z zamrozonym deserem.
Odkąd zostałam matką czas przygotowywania potraw zmniejszył się u mnie dość drastycznie. Wszystko dlatego, że czasu mniej (a ten, co jest – wolę przeznaczyć na zabawę w chowanego z dziatwą:), a poza tym rutyna, która trwa u mnie już ponad rok sprawiła, że stać przy kuchni mi się nie chce, wiedząc, że za dwa dni to wszystko czeka mnie od nowaaaaaa…:) Nie, nie narzekam. Nauczyłam się po prostu gotować szybko, zdrowo i smacznie. Rodzina nie maruszi, nikt problemów brzuszkowych nie ma – więc coś mogę polecić! To nie będzie wypasiony przepis, których setki na blogach. Wiesz, fougasse z trzema serami lub risotto, nad mieszaniem którego trzeba spędzić cały czas drzemki Małej;) Nie, mój przepis będzie przepisem mamy, która ma milion pięćset sto dziewięćset rzeczy do zrobienia oprócz obiadu, więc będzie szybko, lecz uwierz mi – zdrowo i smacznie!
To jak już minęła przerwa reklamowa to zapraszam Cię do siebie na…
tadam tadam…
Grillowanego indyka z grillowaną cukinią i frytkami z…marchewki!
Składniki:
– sznycle z piersi indyka (ja kupuję już takie cienkie, rozbite w Biedro:)
– cukinia
– marchewka
– sos sojowy (nie musi być, ale fajnie jak jest)
– opcjonalnie ryż
– przyprawy (sól, pieprz, tymianek, bazylia i co tam jeszcze Ci się wyśni)
Przygotowanie:
Zaczynamy od tego, że wracając ze spaceru z potomstwem, jeszcze przed procedurą rozbierania ich i siebie i mycia rąk – włączamy piekarnik. My się ogarniamy, a on się radośnie rozgrzewa:)
Następnie (jak już dzieci w kapciach w skupieniu zajmują się puzzlami lub mają czas codziennych 15 minut z bajką – niech mają coś z życia;) – kroimy cukinię na plasterki, a marchew obieramy i kroimy w słupki (jak na frytki). W tym momencie możemy wstawić ryż do gotowania. Przyprawiamy indyka i cukinię pieprzem, solą, bazylią, tymiankiem i wykładamy na spryskaną oliwą patelnię grillową (polecam, moje odkrycie roku 2014). Marchew skrapiamy oliwą, przyprawiamy curry i lekko solimy – a następnie wkładamy na 15-20 minut do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni. Indyka i cukinię grillujemy z dwóch stron, około 5 minut. Wykładamy ryż i polewamy go sosem sojowym. Marchewkowe frytki też możemy nim potraktować.
I…serwujemy obiad!
Wszystko zajmuje max 25 minut i jest zdrowe, pyszne, a dzieciarnia ciągle chce dokładkę „flytek” 🙂
Polecam!
Naleśniki po meksykańsku
Składniki farsz:
Podwójna pierś z kurczaka,
Tymianek,
Czosnek granulowany,
Cebula,
Oliwa,
Sól,
Pieprz,
Ostra papryka,
Mieszanka warzyw meksykańskich np. Hortex lub …
1 papryka czerwona
1 papryka żółta
Fasola czerwona z puszki
Kukurydza z puszki
Fasolka szparagowa – zielona lub żółta
2 małe marchewki
1 mała pietruszka
Koncentrat pomidorowy mały lub przecier pomidorowy
30 dkg sera np. Gouda
Składniki ciasto:
Szklanka mleka,
Szklanka wody, najlepiej gazowanej,
Łyżeczka proszku do pieczenia,
Dwie szklanki mąki,
Szczypta soli,
Jajko.
Wykonanie ciasta, wszystkie składniki połączyć ze sobą i dobrze zmiksować.
Jeżeli ciasto jest gęste dolewać wody.
Wykonanie naleśników:
Pierś z kurczaka pokroić ma kawałeczki i przyprawić solą, pieprzem, tymiankiem, czosnkiem granulowanym i oliwą.
Cebulę zeszklić na patelni i dodać pierś z kurczaka.
Kolejno dodać mieszankę po meksykańsku lub pokrojone w paseczki warzywa. Dusić około 5-7 min i dorzucić fasolę i kukurydzę.
Następnie dodać koncentrat pomidorowy. Doprawić do smaku ostrą papryką.
Ser żółty zetrzeć na średnich oczkach.
Na połówce naleśnika ułożyć farsz, a po brzegu farszu posypać serem i przykryć drugą połówką naleśnika lekko dociskając ją.
Przed podaniem zapiec w piekarniku lub podsmażyć na patelni.
Polać ulubionym sosem lub ketchupem do wyboru.
Jestem młodą matką i żoną i dopiero zaczynam moją przygodę kulinarną. A oto mój prosty przepis na pyszne ciasto marchewkowe:
200 g masła
300 g marchewki startej na drobno
4 jaja
120g cukru
320g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
szczypta soli
* Masło rozpuścić i odstawić do ostygnięcia.
* Jaja zmiksować z cukrem, dodać połowę mąki połączonej z proszkiem do pieczenia, sodą i solą, wszystko wymieszać.
* Dodać startą marchewkę, wsypać resztę mąki, połączyć.
* Następnie wlać ostudzone masło i wszystko dokładnie wymieszać.
* Przelać ciasto do formy. (o średnicy ok. 26 cm)
* Piec 45 minut w temperaturze 180 stopni.
Smacznego
Cenię prostotę. Zwykle nie mam czasu, a uwielbiam wspólne chwile z rodziną przy stole. Od pewnego czasu, w zimne dni, w naszej kuchni czuć zupę cebulową. Ale nie śmierdząca i zostawiającą nieprzyjemny posmak w ustach… Czuć zupę, słodycz cebuli i kremowość prawdziwego masła. Najważniejsze jest serce i prostota, która dzięki wybornym składnikom zachwyca…
Przepis:
Gotujemy klasyczny bulion-dla wege warzywny, dla mięsożerców drobiowy (nie polecam dodawania wołowiny, zupa traci swój złocisty kolor i unikalny zapach). Ważne, aby w bulionu znalazła się marchew ale starta na dużych oczkach tarki. Pozostałe warzywa i mięso wyjmujemy, pozostawiając bulion z wiórkami marchwi.
Kilogram cebuli obieramy i kroimy w piórka.
Na patelni rozpuszczamy 3 łyżki masła ( ja robię sama ze śmietany kremówki) z łyżką Oliwy z oliwek. Podsmażamy cebulę z odrobiną soli i pieprzu. Kiedy cebula się zeszkli i trochę zmięknie jednocześnie zmniejszając objętość dodajemy dwie lyzki tartej bulki i smażymy aż bulka się zarumieni. Nie spalić cebuli 🙂
Na koniec dodajemy tak przygotowaną cebulę do bulionu i gotujemy do całkowitej miękkości cebuli. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy w następujący sposób: Pól bulki przennej wkladamy do malej miseczki i posypujemy ją serem żółtym a na koniec zalewamy zupa z dużą ilością cebuli.
Pycha! Rozgrzewa i jest intrygująco smaczna.
Kiedyś, gdy tak spoglądałam w telewizor, w oko rzuciła mi się akurat reklama(dokładnie to bylo chyba gotowy sos z torebki, ale co mnie w niej zaciekawiło to pięknie wyglądające danie, aż mi ślinka pociekła). Pomyślałam „No dobra, ale jak je zrobić bez torebki”. Zaczełam kombinować i udało się 😉 Teraz cała moja rodzinka je uwielbia a najbardziej moja córcia 🙂 Może nie jest to zbyt orginalne danie ale wyśmienite, ja jako fanka makaronu, mogłabym jeść je codziennie 😉
„Makaron PENNE z kurczakiem w sosie pieczarkowym”
Składniki:
– 2 piersi z kurczaka
– makaron penne
– 50 dag pieczarek
– 1 cebula
– 2-3,5 szklanek mleka (wedle uznania, im mniej tym gęstszy wyjdzie)
– 3 łyżki oliwy z oliwek lub masła
– 2 łyżki śmietany (min.18%)
– 2 łyżki mąki pszennej
– sól, pieprz
– żółty ser na posypke (starty)
Przepis:
Makaron ugotować al’dente.
Kurczaka pokroić na kawałki (jak nam pasuje), doprawić solą i pieprzem. Następnie usmażyć na 1,5 łyżki oliwy(masła). Odstawić na bok. Teraz zabrać się za pokrojenie pieczarek i cebuli w plasterki. Podsmażyć na patelni z 1,5 łyżki oliwy. Gdy pieczarki puszczą soki wlać mleko, mieszając co chwilke. W tym czasie do kubka wlać śmietane i mąkę wymieszać dokładnie żeby nie było grudek. Wlać miksture do pieczarek. Mieszać. Wsypać do pieczarek także podsmażonego kurczaka. Doprawić do smaku wedle uznania. Wymieszać jeszcze raz. Sos z kurczakiem gotowy, a w tym czasie makaron powinnien się zrobić. Wykładamy na talerz makaron polewamy sosem a na wierzch posypujemy startym żółtym serem 🙂 Smacznego 🙂 🙂 🙂
Proponuję wyśmienitą zupę meksykańską, nie chcę się przechwalać , ale po zjedzeniu zawartości jednego talerza każdy zawsze z moich gości prosi o jeszcze 🙂 Smacznego 😉
Zupa meksykańska
Składniki,;
0.75 dkg mięsa mielonego
• 2 łyżki mąki pszennej
• 1 łyżeczka kurkumy
• 1/2 łyżeczki chili w proszku
• 1 cebula
• 2 ząbki czosnku
• 1 łyżka masła klarowanego
• 1/2 papryczki chili
• 2 średnie pomidory
• 2 kukurydze (poza sezonem 1 puszka kukurydzy)
• 1 i 1/4 litra bulionu (wywaru) drobiowego
• świeża kolendra
Natka pietruszki
5 łyżek śmietany
10 dkg sera żółtego
Przygotowanie:
• Mięso mielone doprawić solą i pieprzem, zrobić małe kuleczki i obtoczyć w mieszance mąki, kurkumy i chili w proszku. Odłożyć.
• Zagotować bulion w średnim garnku i trzymać go na minimalnym gazie pod przykryciem. Kukurydzę oczyścić z zewnętrznych liści, następnie obkroić nożem z ziaren, kukurydzę z puszki wyłożyć na sitko i przepłukać wodą.
• Pomidory sparzyć, obrać, wykroić gniazdo nasienne, usunąć pestki a miąższ. Cebulę pokroić w kosteczkę.
• Rozgrzać dużą i głęboką patelnię, dodać masło, cebulę oraz papryczkę chili. Smażyć na umiarkowanym ogniu przez około 4 minuty, aż cebula będzie szklista, pod koniec dodać drobno posiekany czosnek.
• Zmniejszyć ogień, dodać kuleczki z mięsa mielonego i obsmażać przez około 1 i 1/2 minuty. Następnie dodać kukurydzę i pomidory, smażyć razem przez minutę. Wlać 1 szklankę gorącego bulionu i zagotować. Gotować przez około 3 minuty.
• Zawartość patelni przełożyć do reszty gorącego bulionu w garnku i zagotować na większym ogniu. Gotować przez 2 minuty.
• Odlać 1 szklankę zupy (bez kurczaka) i zmiksować ją blenderem. Przelać do reszty zupy, zagotować. Gotować jeszcze przez około 1 – 2 minuty, następnie dodać posiekaną kolendrę i wymieszać. Po nałożeniu na talerz posypać natką pietruszki , zetrzeć ser żółty i dać po łyżce gęstej śmietany na talerz zupy .Smacznego 🙂
to ja polecę tą zupkę chińską 😉
Zaliczyłam falstart, co prawda no ale wrzucam ponownie pod właściwym postem 😉
BIAŁA POLEWKA czyli góralska biała zupa na wędzonce
z tego co się orientuję to znana jest tylko w malowniczej Tójwsi położonej na Południu Polski w Beskidzie Śląskim.
Na wywarze z kości, żeber lub mięsa wędzonego w towarzystwie liści laurowych, ziela angielskiego no i czosnku, zalanej, UWAGA – gorącym MLEKIEM w proporcji 1/4 , na koniec doprawionej pieprzem solą i świeżo przetartym czosnkiem i koniecznie ukoronowanej zielonym szczypiorkiem.
Można podawać z makaronem typu kolanka, rurki lub po prostu z ziemniakami.
Jeśli chcemy by zupa była daniem głównym to dodajemy kawałki mięsa z wywaru i ziemniaki.
Jeśli zależy nam na drugim daniu to mięso z wywaru, podajemy z ziemniakami/kaszą do tego najsmaczniej z kapustą zasmażaną a w wersji light z ugotowanymi i startymi burakami.
Ot, takie nasze tradycyjnie góralskie jadło. Proste w przygotowaniu a smaczne. Można się przyczepić soli, której w mięsie wędzonym sporo no ale jak częstuję gości spoza Trójwsi to zawsze sobie chwalą i życzą by następnym razem też przygotować. Od czasu do czasu myślę, że nie zaszkodzi 😉
Wędzonka w postaci kawałków szynki, żeber lub kity. Im więcej tym lepiej ale 0,5 kg na trochę ponad litr wody wystarczy
1,25 litra wody
3 liście laurowe
2 ziela angielskie
5 ząbków czosnku ( 3do wywaru , 2 do starcia na świeżo
pieprz sól do smaku
szczypiorek
mleko 2% w proporcji 1/3 lub 1/4 do ilości wywaru, który otrzymamy pod koniec gotowania.
makaron typu kolanka, rurki lub muszelki. Domowej roboty makaron wskazany ale najlepiej jak będą to szerokie wstążki.
lub ziemniaki ugotowane
Wędzonkę zalewamy wodą.
Dodajemy liście, ziele i ząbki czosnku. Gotujmy do momentu aż wywar nam się zredukuje i będzie esencjonalny.
Do Wazy przegniatamy czosnek zalewamy odcedzonym wywarem, dolewamy gorące mleko posypujemy posiekanym szczypiorkiem . Dosmaczamy świeżo zmielonym pieprzem. Podajemy z tym czym lubimy czyli ugotowanym makaronem lub ziemniakami. Sól stawiam na stół jak ktoś/ktosia ma ochotę to sobie dosmacza.
Smacznego!
Wątróbka w boczku. Brzmi dziwnie? Też tak myślałam, dopóki nie spróbowałam.
35 dkg wątróbki drobiowej
kilka cieniutkich plastrów wędzonego surowego boczku
wykałaczki
Wątróbkę oczyścić , posypać odrobinę pieprzem i solą. Uwaga, boczek jest słonawy, więc z solą nie przesadzajmy.
Wątróbki owijamy w boczek i zapinamy wykałaczkami. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 'C przez ok 15-20 min, aż boczek się przyrumieni, a wątróbka zetnie.
Podaję z sosem słodko ostrym z chili. Rewelacja jako zakąska na ugoszczenie niespodziewanych gości. Szybko, łatwo i przyjemnie 😀
Makowiec błyskawiczny (bez mąki), sprawdza się zarówno na Wielkanoc, Boże Narodzenie, jak i na co dzień 🙂
Składniki:
8 jaj
1 margaryna(lub masło)
1 szkl cukru
1 szkl kaszy manny
1 mały proszek dopieczenia
500 g maku ugotowanego i posłodzonego, lub 1 puszka maku dla leniwych
2 białe czekolady
1 kg jabłek startych na tarce na dużych oczkach
orzechy posiekane do posypania
Sposób przyrządzenia:
Margarynę utrzeć z cukrem i żółtkami, dodać kaszę mannę, proszek do pieczenia, jabłka i mak. Na końcu dodać ubitą pianę z białek i delikatnie wymieszać.
Piec około 1 godzinę w temp. 180-200 'C.
Czekoladę rozpuścić na parze , dodać odrobinę mleka, dla lepszej konsystencji i polać ciasto. Na koniec posypać orzechami.
Słodkie i pyszne, takie właśnie najlepiej smakuje na święta.
Nigdy wcześniej nie jadłam smaczniejszego i łatwiejszego w przygotowaniu makowca .
Smacznego 🙂
To ja polecę Ci coś szybkiego w przygotowaniu a przy tym bardzo smaczne. Za mięsem jakoś szczególnie nie przepadam ale to akurat uwielbiam za to, że jest delikatne i kruche – polędwiczki wieprzowe. Polecam na chrzanowym puree z surówka z sosem vinegrette
Składniki:
0,5 k g polędwiczek wieprzowych
Duże opakowanie śmietany Piątnica 330g ( ja kupuję żółtą bo się nie waży 😉 )
Sól, pieprz
Szczypiorek
Oliwa
Masło
0,5 szklanki przegotowanej wody
*Mięso myjemy, osuszamy i kroimy na średniej grubości plastry, delikatnie rozbijamy
*Przyprawiamy solą, pieprzem i wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Ja wstawiam na całą noc
* Po leżakowaniu 😉 smażymy polędwiczki na małej ilości oleju i masła i przekładamy do wysokiego naczynia
* Kiedy całe mięso wyląduje już w garnku, przykrywamy pokrywką i dusimy na wolnym ogniu podlewając co jakiś czas wodą
* Kiedy mięso skruszeje zalewamy śmietaną i doprawiamy do smaku solą i pieprzem (najlepiej świeżo zmielonymi) Na koniec posypujemy szczypiorkiem.
* Jako uzupełnienie dania polecam podać polędwiczki na chrzanowym puree z surówka z sosem vinegrette. Osobiście uwielbiam to połączenie :*
Smacznego
Irlandzki gulasz z kurczaka
2 łyżki oliwy z oliwek
2 średnie cebule, posiekane
3 ząbki czosnku, mielone
2-3 piersi z kurczaka , pokrojone w drobna kosteczkę
3 marchewki , krojone na kawałki
2 ziemniaki, obrane i pokrojone w drobną kostkę
1 łyżeczka suszonych liści tymianku
3/4 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki pieprzu czarnego
3/4 szklanki piwa guinness lub opcjonalnie może być ciemny sos pieczeniowy ( z piwem smaczniejsze )
300 g pieczarek pokrojonych
3/4 szklanki mrożonego groszku
Rozgrzej olej na dużej patelni na średnim ogniu, aż bedzie gorący. Dodaj cebulę i czosnek. Gotuj i mieszaj 5 minut do miękkości. Usuń cebulę i czosnek do małej miski. Ułóż kurczaka w jednej warstwie na patelni. Gotuj na średnim dużym ogniu przez 5 minut z każdej strony, aż będzie lekko rumiany. Dodaj cebulę i czosnek , marchew, ziemniaki, tymianek, sól, pieprz . Wlej piwo lub sos do kurczaka z warzywami. Doprowadź do wrzenia na dużym ogniu. Zmniejsz ogień do minimum. Przykryj i gotuj na wolnym ogniu 35 minut. Dodaj grzyby i groszek . Przykryj i gotuj 10 minut. Odkryj patelnię i gotuj jeszcze przez kolejne 10 min aż wszystkie warzywa będą miękkie a kurczak nie będzie różowy w śroku. Podawaj z pieczywem 🙂
SMACZNEGO 🙂
Makaron z serkiem mascarpone:
Szynka z kurczaka plus mały kawałek boczku
Czosnek
Oliwa z oliwek
Serek mascarpone
Makaron spaghetti
Świeża bazylia
Opcjonalnie
Parmezanem
Szynkę i boczek kroimy w kosteczke. Na patelni rozgrzewamy ok 1 łyżke oliwy i wrzucamy ok 3-4 ząbki czosnku. Podsmażamy go na złoty kolor i dorzucamy szynkę i boczek. Smażymy do zrumienienia.
Dodajemy jedno opakowanie serka mascarpone i na małym ogniu, ciągle mieszamy aż się rozpuści. Mały ogień jest tu konieczny, aby serek się nie zwazyl.
Doprawiamy solą i białym pieprzem.
Ugotowany makaron wrzucamy do sosu na patelnie i mieszamy. Wykładamy na talerze i dekorujemu świeża bazylia i startym parmezanem.
Smacznego 🙂
Przepis jest hitem wśród moich znajomych a co najważniejsze zrobimy go w 20 min 🙂
A ja mam dla Ciebie przepis na danie, które w Naszym domu kocha każdy!
Pierś a’la Babcia Lusia 😉
Składniki:
– 1 kg piersi z kurczaka
– 0,5 kg pieczarek
– 4 cebule
– łyżka masła
– dowolne przyprawy do piersi
Sos:
– 2-3 łyżki cukru
– 3 łyżki octu balsamicznego
– 4 łyżki wody
– 3 łyżki koncentratu pomidorowego
– 1 łyżeczka soli
Pierś pokroić w plastry, doprawić dowolnymi przyprawami i odstawić na noc lub na kilka godzin do lodówki. Obsmażyć pierś na oliwie z oliwek z obu stron. Pieczarki pokroić w plastry i poddusić na maśle. Cebulkę pokroić w piórka, udusić na maśle, a następnie połączyć z pieczarkami. Składniki sosu wymieszać ze sobą i połączyć z pieczarkami i cebulką. Podsmażoną pierś wyłożyć w naczyniu żaroodpornym. Pieczarki, cebulkę i sos wyłożyć na piersi. Piec około 45 minut w temperaturze 180 stopni. Podawać z pieczonymi łódeczkami z ziemniaków lub frytkami z batatów 🙂 Smacznego!
Święta już z rogiem, więc świąteczny przepis.
Ciasteczka wielkanocne domowej roboty.
Składniki:
400 g mąki pełnoziarnistej
200 g brązowego cukru
szczypta soli
200 g masła
2 jajka
Ozdoby według gustu
U Nas
wielkanocne foremki
mleczna czekolada
orzechy włoskie
pisaki cukrowe
Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy ciasto, aż wszystko ładnie się połączy.
Wyrobione ciasto zawijamy w sreberko i wkładamy na 60 min. do lodówki.
Schłodzone ciasto rozwałkujemy i używając foremek wycinamy potrzebny nam kształt.
Pieczemy 15 min. w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
Na koniec ozdabiamy ciasteczka,
U nas wyglądało to tak, że Ja ozdabiałam, a Kuba króliczkami karmił Naszą suczkę, Tata Karmił się sam 🙂
Zdjęcia ciasteczek można zobaczyć na blogu.
Czytając te wszystkie przepisy..zgłodniałam 🙂 a ja podzielę się przepisem na krem pomidorowy, którego przygotowanie w tym urządzeniu też zajęłoby zapewne chwilę 🙂
Krem pomidorowy z mozzarellą:
– 4 średnie pomidory ( plus puszka pomidorów krojonych dla chętnych)
– 3 czerwone papryki
– kilka ząbków czosnku wedle uznania
– zioła ( ja używam tymianku, ziół prowansalskich oraz świeżej bazylii do dekoracji)
– włoszczyzna
– woda
– mozzarella (najelepiej w wersji mini – kilka okrągłych kuleczek)
Pomidory kroimy na ćwiartki, wkładamy do naczynia żaroodpornego. Między pomidorami układamy kilka ząbków czosnku. Całość posypujemy ziołami wedle uznania. Na osobnej blasze układamy kawałki papryki ( ja po wydrążeniu kroję ją na 4 części). Naczynie żaroodporne oraz blachę wkładamy do rozgrzanego piekarnika i używając opcji grill podpiekamy ok 25 min. W tym czasie obieramy włoszczyznę i gotujemy z niej bulion (pamiętajmy że nie może być za dużo wody bo w planie mamy krem 🙂 Warzywa po upieczeniu pozostawiamy aby ostygły nieco (można też zdjąć skórki z pomidorów i papryki lub pozostawić je, aby blender się z nimi rozprawił 😉 Paprykę, pomidory, czosnek oraz zioła wlewamy do bulionu i miksujemy. Próbujemy – ja uwielbiam smak papryki i ziół. Niekiedy dodaję jeszcze jedną puszkę pomidorów krojonych.
Podanie:
Do miseczek nakładamy po kilka kulek mozzarelli. Następnie do każdej z nich wlewam jedynie 1 chochlę gorącego kremu aby kulki mozzarelli nieco się rozpuściły przed podaniem, po ok.1-2min uzupełniam porcje gorącym kremem i zdobię listkiem bazylii.
Można podać również kilka pałeczek grizzini czy mini zapiekanki jako przekąski.
Smacznego!
Przepis na roladę szpinakową z łososiem <3 🙂
1 opakowanie mrożonego szpinaku
1 łyżeczka masła
4 jajka
1 łyżka mąki
dwa serki Almette ziołowe (ew. jakiś inny, dowolny serek śmietankowy + ulubione przyprawy)
łosoś wędzony w plastrach 400g
Szpinak z masłem podsmażamy na patelni z czosnkiem, solą i pieprzem. Odsączamy i studzimy. Żółtka jaj dodajemy do szpinaku, a białka ubijamy na sztywno. Dodajemy ubite białka do szpinaku, dosypujemy mąkę i delikatnie mieszamy. Wylewamy ciasto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w 190 stopniach przez 15 minut. Wystudzone ciasto szpinakowe smarujemy serkiem, układamy na nim łososia i zwijamy jak roladę. Zawijamy całość w folię aluminiową i wkładamy do lodówki na kilkugodzinne leżakowanie. Kroimy na plasterki i jemy! 🙂 Smacznego! 🙂
Zupa porowa z mięsem.
-40 dkg dowolnego mięsa mielonego
-4 duże pory
-1 duża cebula
-śmietana
-przyprawy: sól, pieprz
-oliwa
Kroimy w drobną kostkę cebulę. Na patelni rozgrzewamy oliwę. Gdy nasza oliwa jest rozgrzana, wrzucamy na nią drobno pokrojoną cebulę i lekko podsmażamy (wystarczy jakaś 1 minuta). Do takiej lekko podsmażonej cebuli dorzucamy nasze mięso. Podsmażamy je tak długo, aż mięso nie będzie surowe i będzie miało brązowy kolor. W międzyczasie może do dużego garnka wrzucić pokrojonego w kawałki pora (kroimy całe pory, włącznie z białą i zieloną częścią). Pora gotujemy do miękkości, doprawiając go solą. Gdy nasz por jest ugotowany, odlewając z niego część wody (jakąś 1/3 tego co mamy w garnku) blendujemy nasze pory blenderem do uzyskania jednolitej masy-kremu. Do tak przygotowanego kremu dorzucamy podsmażoną cebulę z mięsem i gotujemy kilka minut, aby się „przegryzło”. Na sam koniec dodajemy śmietanę, aby nasza zupa była batrdziej kremowa i delikatna. Zostaje nam już tylko doprawienie zupy według własnego uznania i przelanie jej do miseczki 🙂 Polecam podanie zupy z grzankami lub świeżą bagietką.
Smaczego!
Mój przepis na perfekcyjne, błyskawiczne i przepyszne danie napewno wiele osób zna, ale u mnie w domu króluje bardzo często ze względu na jego prostote i rybę jako składnik a jak wiadomo to samo zdrowie!
Składniki:
około 150-200g łososia wędzonego
około 350ml śmietanki 30%
1 łyżka masła
szczypta soli, pieprzu
duży pęczek koperku
makaron – najlepiej tagiatelle
Łososia siekamy na małe kawałeczki to samo robimy z koperkiem.
Na głębokiej patelni rozgrzewamy masło wrzucamy łososia, chwile – około 5 minut podsmażamy, doprawiamy solą, pieprzem. Wlewamy śmietankę ciągle mieszając, gdy śmietanka nam zgęstnieje zdejmujemy patelnie z ognia. Dodajemy koperek mieszamy. Podajemy z ugotowanym makaronem 🙂 Smacznego!
Uwielbiam gotować!
Zacznijmy od zupy-> ziemniaki, marchewkę, seler i pietruszkę pokroić na mniejsze kawałki, zalać w garnku do poziomu warzyw i gotować do miękkości, aż warzywa zaczną się „rozwalać. Zblendować, przyprawić sola, pieprzem, gałką, papryką. Podawać ze skwarkami z boczku.
Czym jest obiad bez mięsa? dlatego na drugie danie proponuję pierś z kurczaka (obtoczyć w jajku, następnie w płatkach kukurydzianych i piec w piekarniku ok 30min w 180st.) Do tego przygotować sos musztardowo-majonezowy (zamiast majonezu można dodać kwaśną śmietanę lub jogurt naturalny w proporcji 2:1). Coś zielonego by się przydało dlatego proponuję mix sałat + pomidorki koktajlowe. Przyprawić do smaku z odrobiną oliwy z oliwek czy oleju lnianego. Jeśli ktoś miałby za mało ziemniaków w kremie można ziemniaki upiec razem z mięsem, zamiast nich wybrać bataty, zrobione w ten sam sposób, albo jeszcze szybciej czyli przygotować kuskus.
Deser- o tak, na niego przez cały obiad czekają domownicy.
To może szybka „szarlotka”?
Jabłka obrać, pokroić w plastry i skarmelizować na patelni z brązowym cukrem, dodać odrobinę miodu – w zależności jaki typ jabłek mamy i jak bardzo są słodkie. I cynamon, dodać koniecznie odrobinę cynamonu. Przełożyć miękkie jabłka do kokilek, położyć na nie łyżkę stołową serka ricotta lub mascarpone. Na wierz posypać kruszonką zrobioną z pokruszonych herbatników, migdałów i rozpuszczonego masła, aby była delikatnie sypka. Zapiekać w piekarniku aż zarumieni się kruszonka.
Pychota na szybko.
Koniecznie wypróbujcie! 🙂
Makaron tagiatelle z kurczakiem w sosie szpinakowo-śmietanowym
składniki:
1. opakowanie szpinaku
2. śmietana 18% lub 12%-kubek lub dwa
3. filety z kurczaka
4. makaron tagiatelle
5. cebula, czosnek
6. przyprawy-sól, pieprz
Wykonanie:
Kurczaka kroimy w kostkę i smażymy na maśle/margarynie/oliwie-co kto lubi -doprawiony solą i pieprzem. W czasie kiedy kurczak się smaży na drugiej patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy pokrojoną cebulkę do zeszklenia, czosnek-następnie szpinak i przyprawiamy. Wlewamy śmietanę, czasem dodaję 2 łyżki serka mascarpone do zagęszczenia ale i do smaku. Do przygotowanego szpinaku dodajemy kurczaka i podajemy z ugotowanym al dente makaronem tagiatelle.
Smaczne danie dla męża-który pod inna postacią nie zje szpinaku i dla córki. A dzieci nie łatwo przekonać do „zieleniny” 🙂
Polecam
Witam, mieszkam we Wloszech, kraju makaronow i uwielbiam wloska kuchnie, prosta i szybka.
Podam przepis na paste z brokulami.
PASTA Z BROKULAMI
– Ugotowac brokula „al dente” w osolonej wodzie, jak przestygnie podzielic go na mniejsze kawalki.
– Ugotowac makaron „al dente” w osolonej wodzie (co sie chce: rurki, swiderki, kokardki itd).
– Na glebsza patelnie wlac troche oliwy z oliwek i dodac zgnieciony zabek czosnku(albo i wiecej, zalezy od upodoban) , dodac paste i brokuly, wymieszac wszystko dokladnie, potrzymac na ogniu w celu podgrzania. Na talerzu posypac grana lub parmezanem.
Smacznego!
Chyba marzenie każdego mężczyzny, posiadać taki sprzęt, kiedy jego kobiety nie ma obok 🙂
Chciałem się podzielić przepisem na danie, które jest łatwe w przygotowaniu, zdrowe, wygląda apetycznie,a co najważniejsze można sobie nim na prawdę pojeść 😉 autorem przepisu jest moja narzeczona, jednak muszę przyznać, że częściej ja go serwuje. Polecam !
Będziesz potrzebowała
*400g polędwiczek wieprzowych
*2 łyżki musztardy
*2 łyżki miodu
*1 łyżeczka sosu sojowego
*mix ulubionych sałat
*garść orzechów włoskich
*2 duże jabłka lub gruszki
*tymianek, rozmaryn
Przygotowanie:
Musztardę, miód, sos sojowy oraz przyprawy wymieszaj.
Mięso pokrój w 2 cm plastry i posmaruj marynatą.
Odstaw na 20 minut do lodówki lub jeśli masz możliwość to na całą noc.
Rozgrzej patelnie dodając odrobinę oliwy, smaż polędwiczki z każdej strony po 2-3 minutki.
Orzechy upraż na suchej patelni.
Jabłka pokrój w cienkie plastry i podgrzej 1 minutę na patelni z każdej strony.
Na talerzu rozłóż sałatę, polędwiczkę, jabłka, orzechy. Polej oliwą dopraw do smaku.
Prawda, że łatwe?
Pozdrawiam serdecznie Michał!!!!
a ja mam dwa przepisy i oba lubie… ale gorzej u mnie z proporcjami bo ja wszystko robie na oko i po swojemu, ale zawsze warto spróbować 😛
Pierś z kurczaka z serem pleśniowym i szynka parmeńską podane z ziemniaczkami z piekarnika i najzwyklejszymi w świecie buraczkami (bo tak lubią moi chłopcy)
Pierś:
1. jedna podwójna piers
2. ser pleśniowy – ja robie z camembert
3. 1 opakowanie szynki parmeńskiej
4. sól pieprz do smaku
pierś oczyszczamy, rozkrajamy w środku robiąc takie kieszonki nie przecinamy do końca, piers posypujemy solą i peprzem – soli nie za wiele bo szynka jest dosyc słona, ser pleśniowy kroimy w podłużne paski i wsadzamy w nasze uprzednio przygotowane kieszonki, po czym owijamy wszystko szynką parmeńską na zakładkę ważne jest aby cała pierś została pieczołowicie owinięta wtedy soki z niej nie uciekną i będzie soczysta w środku. tak przygotowaną pierś wstawiamy do piekarnika na ok. 35-40 min w temp. 180 stopni.
Ziemniaczki
1. ok 1 kg ziemniaków
2. oliwa z oliwek
3. sól pieprz rozmaryn lub przyprawę do ziemniaków (kto co woli)
ziemniaki obieramy i kroimy na polówki lub ćwiartki zależy jakie są duże, wrzucamy do garnka i podgotowujemy przez ok 10, odcedzamy i podrzucamy je parę razy w garnku ale nie za mocno żeby nam się nie rozpadły. Na blasze rozkładamy papier do pieczenia i równomiernie rozkałdamy ziemniaki po czym polewamy oliwą i posypujemy przyprawami. Wstawiamy do piekarnika na ok 30 min w temp. 180 stopni. ziemniaczki mają być zarumienione i chrupiące z zewnątrz a miękkie w środku.
Wiadomo czas pieczenia jest podany na mój piekarnik… może się trochę róznić i trzeba sprawdzać czy nic się nie przypala 🙂 😉 wszystko pieczemy bez termoobiegu.
buraczki:
1. ok 1 kg buraków
2. sok z cytryny
3. olej
4. cukier sól pieprz
buraki gotujemy obieramy póki są jeszcze gorące szybciej i łatwiej schodzi „skóra”. trzemy na tarce na dużych oczkach dodajemy pozostałe składniki do smaku.
Smacznego :*
Drugi przepis
wytrawna tarta z brokułami i piersią z kurczaka:
ciasto:
1. 2,5 szkl mąki
2. 250 gr masła lub margaryny
2, łyżeczki proszku do pieczenia
3. 5 żółtek
4. sól i pieprz do smaku
ciasto zagniatamy na jednolitą zwartą kulkę 🙂 jeśli bd mało mąki dodajemy ciasto musi być zwarte nie może być lejące, dzielimy na dwie częsci mniejsza i większa i odkładamy do lodówki na 30 min. po tym czasie ciasto rozwałkowujemy i układamy na blaszce do tarty wyrównujemy nakłuwamy widelcem i podpiekamy przez ok 20 min w temp. 190 stopni (ja dodatkowo obciążam ciasto orzechami żeby za bardzo nie wyrosło do góry rozsypuje je na papierze do pieczenia)
kiedy ciasto lezakuje w lodówce przygotowujemy farsz
farsz
1. jedna podwójna pierś z kurczaka
2. jeden większy brokuł
3. jedno jajo
4. ok szkl mleka
5. sól, pieprz do smaku (opcjonalnie można dodać zioła jeśli się lubi)
6. oliwa
pierś kroimy w drobną kostkę i obsmażamy na oliwie z solą i pieprzem, brokuła dzielimy na małe różyczki i podgotowujemy na „półtwardo”. jajko mleko oraz przyprawy mieszamy razem.
po podpieczeniu spodu układamy na nim pierś oraz brokuła po czym zalewamy wymieszanym jajkiem z mlekiem. z lodówki wyciagamy mniejszy kawałek ciasta wałkujemy tniemy na paseczki układając na wierzchu tarty w kratkę. piec w temp. 180 stopni przez ok 35-40 min (dopóki sos powstały z mleka i jaja się zetnie)
mam nadzieje że posmakuje.
miłego dnia oraz smacznego 🙂
UPROSZCZONA GRECKA MUSAKA :))
mielone mięso 600 g
krojone pomidory 600 g
czosnek 6 ząbków
cebula 2
bakłażany 4
olej 3 łyżki
zioła prowansalskie 2 łyżeczki
natka pietruszki, posiekana 3 łyżki
czerwone wino 100 ml
żółty ser 200 g / ja jednak daję mozarelę 🙂
Pokroić bakłażany w plasterki, posolić i odstawić na 20 minut. Po tym czasie wypłukać pod bieżącą wodą i osuszyć dokładnie ręcznikiem papierowym. Rozgrzać olej na dużej patelni, wrzucić posiekaną cebulę z czosnkiem i smażyć 3-4 minuty, aż się zeszkli. Dodać mielone mięso i smażyć mieszając drewnianą łyżką 5 minut. Dodać pomidory, zioła, natkę pietruszki, wlać wino i wymieszać. Dusić 10 minut. Nagrzać piekarnik do 180 C. Nasmarować tłuszczem głębokie, żaroodporne naczynie. Ułożyć na dnie warstwę bakłażanów, potem warstwę sosu mięsnego, potem znowu bakłażany i sos i na wierzch jeszcze raz bakłażany. Położyć pokrojoną w plasterki mozarelle i wstawić do piekarnika na 40 minut, aż musaka ładnie się przyrumieni.
PYCHA!
My polecamy babeczki śniadaniowe na słono. moje dzieci są zachwycone.same wrzucają wybrane przez siebie składniki 😉 są kolorowe I smaczne
Potrzebujemy foremkę do mufinek najlepiej metalowe lub silikonowe bo papierowe mogą przemoknac
4 jajka
I dowolne składniki nasze propozycje to:
Szynka i suszone pomidory i feta
Szynka z papryką
Kabanosy z.papryką
Ser feta ze szpinakiem
No i oczywiście dodajemy ser żółty
Na dnie układamy składniki i zalewamy masa jajeczną. Pieczemy w piekarniku około 15 do 20 minut w temp. 180 stopnii
A i nie zapominamy o przyprawach. My dajemy zioła prowansalskie, sól, pieprz,oregano,bazylię
Hmmm jest ich tyle, że nie wiem który wybrać…. 😉 może nie jest to danie bardzo trudne, ale bardzo smacznego (tak podobno twierdzi mój mąż, a jest szczery do bólu )a więc jest to:
MAKARON Z SUSZONYMI POMIDORAMI Kurczakiem przepis prosty:
ok. 300 g makaronu, np. penne (rurki) ja używam pełnoziarnisty lub farfalle (kokardki)
ok. 500 g piersi z kurczaka
8-10 kawałków suszonych pomidorów w oleju
3-4 łyżki ja daję śmietanę (ale może być również serek mascarpone)
1 łyżka oleju z pomidorów
bazylia, oregano, sól, pieprz
1. Makaron ugotuj al dente w osolonym wrzątku, według instrukcji na opakowaniu.
2. W międzyczasie umyte i oczyszczone piersi z kurczaka pokrój w drobną kostkę, lekko posól i popierz, dodaj po łyżeczce ziół i kilka łyżeczek oleju z pomidorów i wymieszaj tak, aby wszystkie cząstki mięsa obtoczone były w przyprawach. Mięso zamarynuj ok 15 minut.
3. Tak przygotowane mięso wrzuć na rozgrzaną patelnię – nie potrzebujesz więcej tłuszczu do smażenia. Gdy mięso już lekko się podsmaży dodaj pokrojone drobno suszone pomidory, wymieszaj dokładnie i na małym ogniu podsmażaj dalej, aż kurczak zacznie się złocić. Z zawartością patelni połącz teraz śmietanę bądź serkiem mascarpone, tak by oblepił każdy kawałeczek mięsa.
4. Makaron odsącz, wymieszaj z pozostałymi składnikami.
Na koniec można oprószyć to danie włoskim serkiem wg. uznania
Smacznego 🙂
Ziemniaki zapiekane z porem, szynką i serem
Składniki, 2 porcje:
• 3 ziemniaki
• 1 łyżka masła
• 1 łyżka oliwy z oliwek
• 1 por (biała i jasno zielona część)
• 1 duży plaster szynki
• 3 łyżki śmietanki kremowej 30%
• 1 łyżeczka musztardy
• 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
• 1 surowe jajko
• 80 g sera camembert (brie lub koziej rolady)
• 4 łyżki posiekanego szczypiorku
• sól morska i świeżo zmielony pieprz
Przygotowanie:
Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Ziemniaki wyszorować szczoteczką, osuszyć, podziurawić widelcem. Piec w nagrzanym piekarniku przez 30 minut. Ostudzić i przekroić wzdłuż na dwie połówki, nożem wyciąć miąższ, pozostawiając około 1/2 cm warstwę przy samej skórce. Zwiększyć temperaturę w piekarniku do 220 stopni.
Na patelnię włożyć masło i wlać oliwę z oliwek. Podgrzać, dodać pokrojonego na 1 cm kawałki pora, doprawić solą. Dusić na małym ogniu przez około 8 minut, nie rumieniąc, mieszając od czasu do czasu.
Dodać pokrojony na mniejsze kawałki wycięty miąższ z ziemniaków i smażyć przez 1 minutę, następnie dodać pokrojoną na kawałki szynkę, śmietankę i musztardę, wymieszać i podgrzać. Zdjąć z ognia i lekko przestudzić.
Dodać natkę pietruszki, surowe jajko i pokrojony na kawałki ser camembert. Wymieszać z 2 łyżkami szczypiorku, doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem. Nadzienie włożyć w wydrążone łupinki.
Ziemniaki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika (nagrzanego do 220 stopni) i piec przez 15 minut lub do czasu aż ziemniaki będą całkowicie miękkie a wierzch się zrumieni.
Posypać papryką w proszku, świeżo zmielonym pieprzem i resztą szczypiorku. Skropić oliwą z oliwek extra virgin, podawać z jogurtem lub kwaśną śmietaną.
KASZA Z WARZYWAMI
Składniki:
szklanka kaszy pęczak
2 łyżeczki klarowanego masła
2 marchewki
4 łyżeczki orzechów włoskich posiekanych
pietruszka
kawałeczek selera
jabłko
łyżeczka oliwy
sok z cytryny
cukier
sól
pieprz
Sposób przygotowania:
1 Kaszę opłucz, zalej dwiema szklankami wody, zagotuj, dodaj sól, gotuj jeszcze chwilę. Garnek przykryj, zawiń w gazetę i w koc. Odstaw na kilka godzin. Włoszczyznę obierz, zalej wodą i ugotuj z masłem i solą. Osącz, ostudź i pokrój w kostkę.
2 Kaszę przerzuć do miski, ostudź. Dodaj pokrojone warzywa, posiekane orzechy i pokrojone w kostkę jabłko. Oliwę wymieszaj z sokiem z cytryny, cukrem, solą, pieprzem. Kaszę z warzywami zalej sosem, wymieszaj.
Ponieważ zbliżają się święta polecam przepyszną puszystą, wilgotną babeczkę! 🙂
5 jaj, 3/4szkl. mąki pszennej, 3/4szkl. mąki ziemniaczanej, 2łyżeczki proszku do pieczenia, 3/4szkl. cukru, 3łyżki majonezu, opcjonalnie kakao.
Białka ubijamy z odrobiną soli, na końcu dodajemy cukier dalej mieszając mikserem, żółtka trzeba utrzeć z majonezem i dodać do ubitych białek. Mąki zmieszać ze sobą razem z proszkiem do pieczenia, przez sito i po łyżce dodawać do masy jajecznej delikatnie mieszając, pod koniec wlewania ciasta do foremki można dodać kakao łyżkę lub dwie w zależności ile tego zostawimy jeżeli chcemy kolorową babeczkę. Piekłam do suchego patyczka, ok 50 min w 180 stopniach. Polecam, przedświąteczna była pyszna! 🙂
SAŁATKA Z KUSKUSEM 🙂
Składniki
250 g kuskusu
300 ml zimnej wody
sok, może też być skórka z 1 cytryny
6 łyżek oliwy
3 pomidory pokrojone w kostkę
1 ogórek pokrojony w kostkę
8 cebulek dymek, drobno pokrojonych
pietruszka posiekana
świeżej mięty, posiekana
12 czarnych lub zielonych oliwek bez pestek, pokrojonych
1 awokado pokrojone w kostkę
sól, pieprz
Przygotowanie:
Do miski wsyp kuskus i dolej wodę. Zmieszaj i pozostaw na 20 minut, aż kasza wchłonie wodę.
Przygotuj sos – wymieszaj oliwę z sokiem z cytryny, skórką cytrynową, solą i pieprzem. Całość wlej do kuskusu i pozostaw na 30 minut, aż kasza wchłonie sos.
Do kuskusu dodaj warzywa i zioła, wymieszaj i podawaj.
Smacznego!!
Składniki:
8 ziemniaków
500 dag mięsa mielonego (w tym przypadku wieprzowo -wołowego)
10 plasterków sera żółtego
3 łyżki koncentratu pomidorowego
1 duży pomidoroliwa z oliwek
1 cebula
przyprawy: sól, pieprz, suszony rozmaryn i zioła prowansalskie.
Przygotowanie:Na patelni z 5 łyżkami oliwy z oliwek podsmażamy cebule pokrojoną w kostkę aż się zarumieni i dodajemy mięso mielone.Do garnka z wodą i szczyptą soli wrzucamy obrane i pokrojone w talarki ziemniaki i gotujemy.Mięso smażymy aż zmieni kolor, dodajemy koncentrat pomidorowy i przyprawy.Ziemniaki doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze około 10 min tak, aby nie były zbyt miękkie.Kiedy ziemniaki i mięso są gotowe, polewamy naczynie żaroodporne oliwą z oliwek i układamy na nie najpierw ugotowane ziemniaki, a potem mięso, kolejną warstwą jest ser żółty i pomidor pokrojony w talarki i obrany ze skórki.Całość wkładamy do piekarnika na około 40 min, 180 stopni przy konwekcji grzaniu górnym lub zwykłym programie.
Zdjęcia tego obiadku można zobaczyć u mnie na blogu 🙂
Z racji tego, że jestem pracującą 8 godzin dziennie mamą prawie 2,5 letniej córeczki nie mam zbyt dużo czasu na gotowanie, moje ulubione przepisy na obiad to takie, które są szybkie w przygotowaniu, a przy tym smaczne i taki właśnie jest kurczak z curry na którego przepis podaję poniżej.
KURCZAK Z CURRY
Składniki:
1 podwójny filet z kurczaka
1 cebula
1 puszka krojonych pomidorów
2 łyżki curry
sól, pieprz, oliwa/ewentualnie olej
ryż
Przygotowanie:
Filet pokroić, przyprawić solą, pieprzem, oraz 1 łyżką curry, odstawić do lodówki. W tym czasie pokroić cebulkę zeszklić ją na małej ilości oliwy/oleju, do cebuli dodać łyżkę curry, wymieszać i chwilę podsmażyć. Dodać kurczaka smażyć do lekkiego zarumienienia. Wlać pomidory, wymieszać. Poddusić na niewielkim ogniu około 20 minut. w czasie duszenia się sosu ugotować na sypko ryż.
Ugotowany ryż polać sosem, zajadać.
Smacznego. 🙂
Najlepszy makaron z suszonymi pomidorami i kurczakiem! Szybko – co przy dzieciach najważniejsze i pyszne 🙂 jedyny minus to troszkę kalorii 😉 przepis: 2 filety z kurczaka kroimy w kostkę i podsmażamy na łyżce oliwy z suszonych pomidorów, do tego dodajemy wyciśnięty ząbek czosnku, mogą być dwa dla mocniejszego smaku, następnie cały słoiczek suszonych pomidorów pokrojonych w kostkę. Podsmażamy to wszystko na małym ogniu, po czym zalewamy śmietanką 18%, żeby to zagęścić dodajemy pół opakowania serka mascarpone 🙂 podajemy z makaronem i parmezanem mmmmm pycha!! 🙂
To ja zostawię cudny przepis na brownie które zawsze, ale to ZAWSZE wychodzi. Smaczniejszego nigdy nie jadłam 🙂
Składniki:
– 2 tabliczki gorzkej czekolady lub 1 gorzka i 1 mleczna [jeśli lubimy słodsze]
-1 kostka masła
-4 łyżki gorzkiego kakao
-3/4 szklanki cukru
-1/4 szklanki mąki
-4 jajka
-szczypta soli
Przygotowanie:
W małym garnuszku w kąpieli wodnej rozposzczamy masł z czekoladą. Po całkowitym rozpuszczeniu odstawiamy na chwilę, żeby ostygło [ok 5 min].
W tym czasie jajka miksujemy ze szczyptą soli i cukrem na wysokich obrotach przez około 10 min. Nastepnie do jajek dodajemy kakao i mąkę miksujemy dalej na mniejszych obrotach. Na koniec dolewamy rozpuszczoną czekolade z masłem.
Całość wylewamy do faormy do pieczenia wyłożoenej papieram [lub teflonowej] o wielkości około 35×25. Wysokość ciasta nie powinna być większa niż 2cm – idelanie nadaja się do tego forma z ikei [http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00133043/].
Pieczemy w rozgrzanym do 185 stopni piekarniku przez 15 min.
Po wystygnięcu można posypać cukrem pudrem o ile ktoś lubi mega słodkie rzeczy 🙂
Ciasto wychodzi z wierzchu kruche a w środku wilgotne, pychaaaaa
Zupa krem ze szparagów – zdrowa i pyszna 🙂
Składniki:
6 szklanek bulionu warzywnego lub drobiowego
2 średniej wielkości ziemniaki
500 g białych szparagów
2 średnie cebule
1 łyżka masła
2 żółtka
1/2 pęczka zielonej pietruszki
szczypta soli
szczypta cukru
Wykonanie:
Szparagi oczyszczamy z włókien, myjemy, odcinamy główki, resztę kroimy na mniej więcej 2-centymetrowe kawałki. Ziemniaki obieramy, kroimy w niezbyt dużą kostkę. W garnku podgrzewamy bulion, wrzucamy do niego pokrojone ziemniaki i kawałki szparagów (oprócz główek), solimy. Gotujemy całość na wolnym ogniu, aż szparagi będą miękkie, ale nie rozgotowane.
Cebulę kroimy w drobną kostkę, musimy je zeszklić na maśle. Dodajemy do wywaru z ziemniakami i szparagami.
2 żółtka wbijamy do miseczki, rozkłócamy widelcem, wlewamy niewielką ilość bulionu spod szparagów, energicznie mieszamy, aż składniki połączą się. Zestawiamy garnek z zupą z ognia, dodajemy roztrzepane z bulionem żółtka. Stawiamy na chwilę na ogniu, nie dopuszczając do zagotowania. Zdejmujemy zupę z ognia, lekko przestudzamy, doprawiamy do smaku solą i odrobiną cukru i miksujemy.
Ciasto czekoladowe z musem.
Spód:
• 150 g masła
• 150 g połamanej na kostki ciemnej czekolady
• 5 dużych jajek
• 1 łyżka kakao
• 175 g drobnego cukru do wypieków
Mus:
• 100 g masła
• 100 g połamanej na kostki ciemnej czekolady
• 3 duże jajka
• 2 łyżeczki kakao
• 115 g drobnego cukru do wypieków
• 2 łyżeczki żelatyny w proszku, rozpuszczonej w 80 ml ciepłej wody
Wykonanie:
Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Formę z odpinaną obręczą o średnicy 20 – 23 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
Spód:
1. W rondelku z grubym dnem, ciągle mieszając rozpuścić masło z czekoladą. Jeśli nie masz takiego rondelka umieść czekoladę i masło w miseczce i zawieś ją na garnku z gotującą się wodą. Ostudzić. Zmiksować żółtka z kakao, dodać do ostudzonej czekolady i wymieszać.
2. Mikserem ubić białka na sztywną pianę, dodawać partiami cukier i miksować przez 2 – 3 minuty, aż piana będzie gęsta, sztywna i błyszcząca.
3. Ubite białka wymieszać z masą czekoladową i wlać do przygotowanej formy, piec przez 25 – 30 minut. Wyjąć z piekarnika i ostudzić w formie (ciasto opadnie, tworząc wgłębienie, które wypełnimy musem). Nie wyjmować z formy.
Mus:
1. Przygotowujemy podobnie jak powyżej, po wystudzeniu upieczonego spodu. W rondelku z grubym dnem, ciągle mieszając rozpuścić masło z czekoladą. Ostudzić. Zmiksować żółtka z kakao, dodać do ostudzonej czekolady i wymieszać. Mikserem ubić białka na bardzo sztywną pianę, dodawać stopniowo cukier i miksować przez 2 – 3 minuty, aż piana będzie gęsta, sztywna i błyszcząca.
2. Ubite białka wymieszać bardzo delikatnie (nie niszcząc piany) z ostudzoną masą czekoladową oraz rozpuszczoną w wodzie żelatyną (również ostudzoną). Masę wylać na środek upieczonego spodu. Dekoracja z ciemniejszych smug na musie powstała z reszty masy czekoladowej. Ciasto przykryć, uważając, aby nie naruszyć delikatnego wierzchu musu czekoladowego. Wstawić do lodówki na minimum 4 godziny lub najlepiej na noc.
Kroić gorącym nożem (sparzonym wrzątkiem).
SMACZNEGO!!!
Boski! marzę, chcę, pożądam!!!!
sprzedam publicznie nawet swój ostatnio ukochany przepis na pyszny, zdrowy, bez mąki i zbędnych składników chleb. Czas wykonania – 3 minuty, po godzinie pieczenia można się zajadać! i bez strachu zaserwować rodzinie.
Jako, że ze względu na brak pewnego źródła zdrowego pieczywa w okolicy, już jakiś czas temu zamieniłam chleb na płatki i kasze, przepis zrobił furorę w moim menu 🙂
i ta prostota!
składniki:
– 5 średnich jaj, najlepiej wiejskie lub z wolnego wybiegu
– 2 łyżeczki oliwy lub innego wartościowego oleju
– opcjonalnie łyżeczka soli (ja dodaję morską dla smaku)
– 500g mieszanki orzechów i pestek, w dowolnej kombinacji, z przewagą siemienia lnianego i płatków owsianych (może być także sezam)
Mieszam ziarna i orzechy dowolnie, bo za każdym razem wychodzi pyszny 🙂
np:
– 200-300g siemię, płatki owsiane (czasem sezam, nie zawsze), pestki dyni, słonecznik
– uzupełniam: całe orzechy laskowe i migdały, czasami dodaję nasiona chia, ostropest plamisty, orzechy włoskie
Tu już pełna fantazja, może być także żurawina (pycha!) lub śliwki suszone. Za każdym razem mieszam inne składniki, wychodzi pycha.
Wszystkie składniki mieszam ze sobą i piekę – 60 min w 180st lub na godzinę w maszynie do chleba. I obgryzam palce, zanim skończy się program pieczenia 😉
Kromeczka chleba, liście roszponki, kiełki rzeżuchy, plaster pieczonego indyka, pomidorek koktajlowy i najlepsze śniadanie świata lub lunch w pracy 😀