Agnieszka Gawlicka – mama, dyplomowany psycholog żywienia, magister dietetyki klinicznej. Miłośniczka jedzenia i food stylingu, właścicielka zdrowej śniadaniowni. Wielbicielka tradycyjnych receptur, świeżego pieczywa ze swojej rodzinnej piekarni. Tworzy produkty i aranżuje wydarzenia. Każdy projekt to dla niej nowe wyzwanie. Docenia współpracę z klientem indywidualnym oraz tematyczne warsztaty z dziećmi, dzięki czemu nie wpada w sidła rutyny. Odpowiada na nieoczywiste i zaskakujące pytania, dzieląc się swoim doświadczeniem. Realizuje się pod pseudonimem agnes_ga
——
Śniadanie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia?
Tak! O naszej wydolności umysłowej i fizycznej w ciągu dnia decyduje właśnie śniadanie. Najintensywniejszy wysiłek umysłowy ma miejsce właśnie w godzinach pomiędzy śniadaniem a obiadem i wymaga stałego źródła energii. Jedząc śniadanie dostarczamy sobie energii, co powoduje wzrost koncentracji (jakże ważnej w szkole, pracy etc.), zwiększa zdolność tworzenia, rozwiązywania problemów. Zjedzone śniadanie zmniejsza ilość popełnianych błędów oraz poprawia pamięć!
Bardzo ważnym elementem dziecięcych śniadań są zdrowe węglowodany, węglowodany złożone. Gdzie ich szukać? Znajdziemy je w zdrowym chlebie (mile widziane na talerzu dziecka: razowy, ale też mieszany), naturalnych płatkach śniadaniowych (np. owsiane, jęczmienne, jaglane, z amarantusa), kaszach (np. jaglana, kasza manna, amarantus).
Rodzicu, pamiętaj też o białku np. nabiał, wędlina, pasta rybna, pasta roślinna, jajka, pasta jajeczna). Nie może zabraknąć produktów mlecznych, takich jak kakao, mleko, mleko roślinne, kawa mleczna, sery, jogurty, kefiry.
Oprócz tego, drogi rodzicu, zwróć uwagę, by podawać swojemu dziecku warzywa i owoce sezonowe. Do picia warto zaopatrzyć się w wodę z miodem i cytryną (Woda z miodem i cytryną – właściwości) , herbatkę owocową lub ziołową, herbatę rooibos, kawę z mlekiem lub kakao.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dla dzieci, warto więc wykazać się odrobiną fantazji i wzbogacać je w ciekawe pasty do pieczywa, ładnie i estetycznie ozdobić kanapki oraz talerz, ale zadbać też o miłą, rodzinną i spokojną atmosferę podczas posiłków.
Śniadanie dla dzieci
Założenia
1-3 lat 1000kcal
4-6 lat 1400kcal
Przyjęłam śr.1200 – 1400 kcal/ dobę
Śniadanie to 25% DRP = 300 – 350 kcal/dobę
Dzień 1: Owsianka z jabłkiem i cynamonem 319 kcal
1/4 szklanki płatków owsianych zalewamy 3/4 szklanki wrzącej wody i gotujemy na małym ogniu. Dodajemy szczyptę cynamonu oraz połowę startego jabłka ciągle gotując na małym ogniu. Na wierzch posypujemy 1 łyżką drobno posiekanych orzechów włoskich.
Do picia: świeżo wyciskany sok z marchewki 200ml
Lista zakupów: płatki owsiane, cynamon, jabłko, orzechy włoskie, sok z marchwi.
Dzień 2: Kasza jaglana na mleku z czekośliwką 360 kcal
3 łyżki kaszy jaglanej zalewamy 100ml ciepłego mleka, gotujemy z 1 łyżką rodzynek na małym ogniu do zgęstnienia. Kaszę jaglaną podajemy z 1/2 pokrojonego w kosteczkę banana, 1 łyżką domowej czekośliwki (Przepis na czekośliwkę).
Do picia: herbata owocowa z dodatkiem domowego soku z malin
Lista zakupów: kasza jaglana, mleko zwierzęce lub roślinne, rodzynki, czekośliwka lub konfitura śliwkowa, herbata owocowa, sok z malin.
Dzień 3: Omlet z pomidorami z chlebkiem orkiszowym 354 kcal
2 jaja doprawić delikatnie solą, bazyilią. Dodać 20ml mleka. Pomidora (1 szt.) sparzyć, obrać oraz pokroić w drobną kosteczkę. Całość wymieszać i wlać na rozgrzany tłuszcz ( 1 płaska łyżka masła 82% tł.)
Do picia: kubek ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
Lista zakupów: jajka, bazylia, mleko zwierzęce lub roślinne, pomidor, masło, kakao
Dzień 4: Jajecznica ze szczypiorkiem 400 kcal
Na patelni rozpuść 1 płaską łyżkę masła (82% tł), gdy będzie płynne wbij bezpośrednio 2 jajka. Delikatnie i wolno mieszaj. Lekko posól. Gdy zaczną się ścinać dodaj 2 łyżki mleka. Smaż jeszcze chwilę i gotowe! Przełóż na talerz i obficie posyp drobno posiekanym szczypiorkiem. Podaj z kromką chlebka jęczmiennego.
Do picia: pół kubka ciepłego kakao na mleku zwierzęcym lub roślinnym bez cukru.
Lista zakupów: masło, jaja, mleko, szczypiorek, pieczywo jęczmienne, kakao.
Dzień 5: Bułka wieloziarnista z twarożkiem 319 kcal
Twarożek pełnotłusty (2 łyżki) wymieszaj z drobno posiekaną rzodkiewką (5 główek). Dodaj 2 łyżki drobno posiekanego szczypiorku.
Do picia: herbata rumiankowa.
Lista zakupów: twarożek pełnotłusty, rzodkiewka, szczypiorek, herbata rumiankowa.
Dzień 6: Grzanka pełnoziarnistego pieczywa z domową nutellą 384 kcal
Chlebek pełnoziarnisty podgrzej w tosterze albo w piekarniku. Na ciepłe pieczywo nałóż dwie pełne łyżki domowego kremu czekoladowego (Przepis na domową nutellę z 5 zdrowych składników). Smacznego!
Do picia: pół szklanki ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
Lista zakupów: domowa nutella, pieczywo pełnoziarniste, mleko zwierzęce lub roślinne
Dzień 7: Bułka graham z pastą z makreli, koperkiem i kiełkami 350 kcal
Bułkę graham posmaruj delikatnie masłem (82% tł.). Wcześniej odłóż do miseczki 3 łyżki makreli wędzonej, dorzuć 2 łyżki posiekanego koperku i 2 łyżki ulubionych kiełków. Wszystko dokładnie wymieszaj. Obłóż pastą grahamkę.
Do picia: kubek ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego bez cukru z łyżką naturalnego miodu
Lista zakupów: bułka graham, masło, makrela wędzona, koper, kiełki, mleko zwierzęce lub roślinne, miód
Dzień 8: Kanapka z pieczywa razowego z kiełbasą podsuszaną i warzywami 340 kcal
Dwie kromki pieczywa posmarować masłem (82% tł.). Sałatę opłukać. Pomidora sparzyć i obrać ze skórki. Pieczywo obłożyć sałatą, kiełbasą podsuszaną (żywiecka) i pomidorem. Kilka małych marchewek do schrupania!
Do picia: kubek soku z pomarańczy
Lista zakupów: pieczywo razowe, masło, sałata zielona, pomidor, kiełbasa podsuszana np. żywiecka, marchewki do schrupania, sok ze świeżo wyciskanych pomarańczy
Dzień 9: Kanapka z pieczywa mieszanego z pastą serową 310 kcal
Pasta serowa: 3 łyżki twarogu tłustego zmiksować z 3 łyżkami jogurtu naturalnego i 1 łyżką siemienia lnianego. Wkroić 4 główki rzodkiewki. Całość wymieszać.
Pastą obłożyć dwie kromki pieczywa mieszanego pszenno – żytniego. Posypać szczypiorkiem!
Dojrzałe, słodkie jabłko
Do picia: kubek herbaty owocowej
Lista zakupów: twaróg pełnotłusty, jogurt naturalny, siemię lniane, rzodkiewka, szczypiorek, jabłko, herbata owocowa
Dzień 10: Kanapka z pastą jajeczną 320 kcal
Ugotować 2 jajka na twardo. Obrać, pokroić w kostkę, przełożyć do miseczki.
Do jajka dodać łyżkę jogurtu naturalnego, 2 łyżki posiekanego szczypiorku oraz 3 plastry pokrojonej w kosteczkę wędzonej piersi indyka.
Dojrzały banan
Do picia: kubek ciepłego kakao na mleku zwierzęcym lub roślinnym bez dodatku cukru
Lista zakupów: jajka, jogurt naturalny, szczypiorek, szynka z wędzonej piersi indyka, banan, kakao, mleko zwierzęce lub roślinne
Mam nadzieję, że wskazówki i przykładowe śniadania pomogą w urozmaiceniu diety w Waszych domach. My, rodzice, jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych naszych pociech. To wyjątkowy czas, w którym mamy wpływ na jakość ich życia teraz i w przyszłości. Dzięki zdrowej diecie programujesz zdrowie dziecka na kolejne lata, a więc nauczmy się tego razem! Jeśli nurtują Was szczególne zagadnienia związane ze śniadaniami, żywieniem dziecka, problemami z dietą – pytajcie w komentarzach. Chętnie odpowiem, postaram rozwiać się wszelkie wątpliwości. A być może będziecie natchnieniem do kolejnych, wspólnych postów!
O boże po co dziecku tyle mleka krowiego?!
??
Moja jeszcze bardzo lubi płatki ryżowe na mleku. I praktycznie jadam je razem z nią 2 razy w tygodniu.
Zdrowy krem który robimy sobie z córką do placków owsianych. Szybki i pyszny taka inna nutella.
Banan, avocado, kakao.
A latem banan mrożony i mamy lody. Wystarczy zmiksować. Można dodać kapję mleka u nas roślinne.
Dla mnie kontrowersją tu jest podawanie picia eazem z jedzeniem bo.przecież nie powinno się tego łączyć. Pić najlepiej najpóźniej pół godz. przed jedzeniem i przynajmniej godzinę po.
Myle się oświećcie mnie.
Zapytałam o to kiedyś panią profesor gastroenterologii i odpowiedziała, że zdrowe osoby mogą spokojnie jesc i pić na raz, dopiero przy problemach ze zgaga, refluksem nie powinno się popijac posiłków
Rzeczywiście, płyny najlepiej wypijać np. po posiłku. Stężenie enzymów trawiennych przed posiłkiem / w trakcie jest wyższe, przez co pokarm trawiony jest lepiej. Pamiętać należy, żeby zawsze „w okolicach” posiłku były płyny, jak i pomiędzy nimi!
Ciekawe od jakiego wieku mozna podawac dziecku ziola, mam na mysli te prowansalskie.
zdrowo i smacznie – czyli to co lubimy najbardziej 🙂
sniadania zawsze u nas lekko, na szybko, wczesnie wstajemy i modle sie zeby cokolwiek dzieciaki zjadly nim wyjda do przedszkola. Drugie sniadania jedza syte za 2 h w placowce. Potem jeszcze owoce z czego jestem zadowolona.
Dziękuję za te pomysły.
Co prawda niekore chyba nie przejdą, bo dziecko nie lubi sera białego na przykład.
Ale zawsze to jakieś urozmaicenie.
fajnie miec taki jadlospis od specjalisty, drukuje sobie wiec i wieszam na lodowce 😀
sniadanie u nas to podstawa, trwa najdłużej z wszytskich posiłków w ciągu dnia. Staram sie abu byly one urozmaicone i zdrowe.
To tak jak ja. Mam to szczęście, że prawie codziennie mogę zebrać rodzinę przy stole i razem jemy śniadanie. Ale nie każdy ma taką mozliwość bo czasem zwyczajnie trzeba gnać do pracy.
Piękne, i długie włsoki lenki 🙂
Do kaszy manny na śniadanie dla dziecka można użyć cudów. Ja podaję w różnej wersji. Przeważnie na słodko z sokiem maloinowym, z masełkiem i cynamonem, z owocami, z dżemem powidelem, z suszem, pestakmi dyni… co mam pod ręką.
Zaczynam więc przygodę ze sniadaniami z ladygugu 🙂
Moje dziecko co lubi najbardziej to ser! Najelpiej jak zorbie go na slodko z waniliną lub cynamonem i smietaną, na bułke, do ciasteczek owsianych do placuszkow czy racuchow. O takie ma smaki ten moj Michaś.
wciagnelas mnie w te przepisy.
jutro wiec zaczynam od: kanapki z pieczywa mieszanego z pastą serową
sama chetnie sie poczestuje takim rarytasem.
mam nadzieje ze syn mi pozwoli.
Nie ma nic cudowniejszego niż widok mojego dziecka ktore po pierwsze chętnie zjada, a po drugie robi to samo bez mojej pomocy. Niestety szoda wielka ze w naszym przypadku taki obraz dziecka jest tylko wowczas kiedy zjada platki z mlekiem. :/
Pomysły pierwsza klasa. Nie słyszałam o niektórych ale mysle ze warto wprowadzic do naszego jadlospisu. Zaczynam wiec od jutra, dziekuje. :*
Muszę zrobić tą nutellę. Chodzi za mna od ostatniego twojego postu 🙂
Wspaniale przepisy, super pomysly na sniadania, czesto wkrada sie rutyna a tu taka cudowna inspiracja, dziekuje, wdrozymy wraz z moimi bliźniaczkami.
pasty rybne u nas zawsze w lodowce.
bo skoro dzieci ryb nie jedza to musze mieszac z pasta, wtedy jest dla nich smaczne.
taka jajecznice na wiejskich jajeczkach ze swiezym szczypiorem chetnie bym zjadla.
U nas ostanio placuszki bananowe prawie codziennie. Dzieci uwielbiaja a i my dorosli chetnie zjemy. Do tego syrop klonowy albo powidlo. pycha.
Hmmm czy moja dwulatka może jesc wszystko z tej listy ?
uwielbiam twoje posty – zawsze tak smacznie wszytsko wyglada, az chce sie jesc.
Jejjj jakie pyszne te sniadanka. Dzieci nie doceniają tego co dla nich robimy, maz zawsze mi powtarza ze bardziej dbam o dzieci niz o niego, smaczniejsze te sniadania i kolacje, obiad zawsze wiadomo dla calej rodziny, ale te pozostale posilki, chyba jest zazdrosny….
u nas jeszcze w ruch idzie kasza jaglana z owocami – np. malinami, jagodami, gruszka , do tego miód . Gotowana wylacznie na mleku, na wodzie nie smakuje.
Moje dziecko na szczescie zje wszytsko co mu podam, czasem ma gorszedni ale naprawde nie nazekam. Nie musze wymyslac i cudowac, co mam w lodowce wszystko znika.
Od kad pamietam moja mama zawsze dawana mi sniadania na slodko, wiec i ja takie serwuje moijemy dziecku. Hm nie wiem czy to dobry pomysl, w sumie on zaraz jest glodny i musze wymyslac syte drugie sniadanie co nie zawsze jest u mnie mozliwe.
a co podajesz na drugie sniadanie?
ja przewaznie owoce, jogurt, jakies suche pieczywo, suche owoce…
jajka, bialy ser i ryba – to u nas nie ma szans na spozycie. Parówki to jest ulubione danie moich dzieci. Mogliby usunac je z produkcji , bulby spokoj, ale czuje ze to idzie tylko w odwrotnym kierunku, nie znam dziecka ktore nie lubi parowek. A produceni tylko wymyslaja nowe .
Ale to rodzic kupuje dziecku parówki. To my decydujemy co jest w domu do jedzenia, a nie nasze dzieci. Czasami wystarczy skreślić parówki z listy zakupów i udać, że nie ma ich w sklepie 😉 A producenci wymyślają nowe produkty, bo mają w nas klientów, którzy je kupują.
Ja i mąż uwielbiamy twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewka. Czesto robie ale niestety tylko dla naszej dwojka, pozostala dwojka nie tknie.
Jak podam mojemu dziecu kakao na sniadanie z buleczka czy kanapka to juz wiem ze jest koniec!
Kakao wypije a reszty nie tknie, dlatego od jakiegos czasu zrezygnowalam ze snaiadac z kakaem tylko robie herbatke.
Pyszne, urozmaicone, wprost dla nas.
Czasem juz brakuje mi pomyslow , wiec robie to co dzien wczesniej zeby nie kombinowac, wole zeby zjadlo a ja spokojnie wyslac je do przedszkola najedzone.
Ahhh te dzieci.
Śniadania dla mnie to jakaś porazka, czasem zaluje ze mojego dziecko tak szybko zaczelo mowic bo konkretnie umie wyrazic swoje potrzeby, a jesli tak to czasem i za 3 razem sniadanie jest w koszu, bo jednak nie to :/
super te pomysly, robimy podobne, troszke modyikujemy, gorzej bo juz potem nie mam pomyslow na kolecje…. Moze w cos post w ten desen ?? 🙂
Czy takie sniadania sa odpowiednie dla 17 miesiecznego dziecka ?
Od jakiego wieku można podawać takie sniadania?
Super pomysły. Mój 2.5 roczny Synek niestety nie chce jesc jajek w żadnej formie. Jedynie w plackach , nalesnikach je zjada.a masz może pomysł jak zachęcić do jedzenia śniadań na słono. Jak widzi na talerzu coś nowego to od razu z góry zakłada Zeto niedobre i nawet nie chce spróbować.ogólnie straszny niejedek.niestety tylko rzeczy na slodko przechodzą bez namawiania.a już nie wspomnę o obiedzie 🙁
Ja zawsze córce mówię przy nowych rzeczach żeby zjadła jedną małą łyżeczkę i jak jej niw będzie smakować to więcej nie musi jeść. Zazwyczaj dzoała ale jak nie to trudno.odpuszczam. nigdy nie wolno zmuszać.
Cudownie że jesteś;) i b dziękuję za ten post! Mam tylko mieszane uczucia co do kakao bez cukru – czy to kwestia „przyzwyczajenia”? Moja prawie 4 latka kocha kakao, ale tylko z małą łyżeczką miodu! Jak jest u Was?
Ja od zawsze daje niesłodkie i 4-latka pije bez problemu. Może niech pani spróbuje dać gorzkie a jak się nue uda to dawać tego miodu za każdym razem coraz mniej.
Jesteś kochana:)już brakowało mi pomysłów na śniadania dla mojego 3latka.ciagle była owsianka z owocami lub omlet z warzywami . dzięki za inspirację!!
A już pracujemy nad propozycjami obiadów, kolacji i podwieczorków.
już zacieram ręce 😉 u nas na śniadania najczęściej płatki kukurydziane z mlekiem albo owsianka z bananem i rodzynkami. Zośka sama mówi co chce, a potem pewnie znudzone już swoim jadłospisem nie dojada tych śniadań :/
Miło, że zainspirowałyśmy! Mała dawka pomysłów i kilku nowości w kuchni dziecka czesto się przydaje.
Szkoda że moja córka na zapach jajka i ryb ma odruch wymiotny?reszta super,na pewno skorzystam!
Aż tak? Moje dziecko twierdzi, że nie lubi jajek (ale tylko w formie jajecznicy). Omlet chce jeść codziennie. Może u was też jest to tylko kwestia podania.
A ile córka ma lat? Jeśli nie jest to związane z problemami pokarmowymi, warto przeczekać jakiś czas. W pewnym wieku dzieci czesto same wykluczają sobie produkty ze swojej diety. Odrzucają je, twierdząc, że nie lubią (…) Problemem może być też zrazenie się dziecka do danego produktu przez np złe pamięciowe i sensoryczne skojarzenia. Temat dość rozległy.