AGNIESZKA GAWLICKA – mama, dyplomowany psycholog żywienia, magister dietetyki klinicznej. Miłośniczka jedzenia i food stylingu, właścicielka zdrowej śniadaniowni. Wielbicielka tradycyjnych receptur, świeżego pieczywa ze swojej rodzinnej piekarni. Tworzy produkty i aranżuje wydarzenia. Każdy projekt to dla niej nowe wyzwanie. Docenia współpracę z klientem indywidualnym oraz tematyczne warsztaty z dziećmi, dzięki czemu nie wpada w sidła rutyny. Odpowiada na nieoczywiste i zaskakujące pytania, dzieląc się swoim doświadczeniem. Realizuje się pod pseudonimem AGNES_GA

——

Słodycze w diecie dziecka

Często planujemy godziny, w których można zjeść coś słodkiego. Kiedy indziej wskazujemy na to małe co nieco, po które sięgają dzieci. A w jeszcze innym domu słodycze dostępne są cały czas, by nie były zakazanym owocem, po który bez opamiętania dziecko sięgnie poza domem. Pamiętajcie jednak, że każda pociecha jest inna i potrzebuje indywidualnego podejścia. Bo to przecież rodzic zna najlepiej swoje dziecko i jego potrzeby. Klucz jest, ale dopasuj go do zamka!

Kiedy dziecko może zjeść słodycze? Cukierki, łakocie, słodkie (…) to kalorie, energia. Cukier zabija powoli, ale skutecznie – niestety to prawda. Ale co zrobić, gdy malec domaga się batonów? Ciastek? Być może dobrym pomysłem będzie mała słodycz po zjedzonym obiedzie? Bądź po zajęciach sportowych? Dzieciom w wieku szkolnym, oprócz odżywczej i zdrowej kanapki na drugie śniadanie, można dać coś słodkiego. Mózg żywi się cukrem. Dlatego będzie to dobre i szybkie doładowanie energii przed trudną klasówką albo zawodami sportowymi.

Jako rodzice nie powinniśmy budować w dziecku przekonania, że słodycze to owoc zakazany. Dlaczego? Przecież zakazany owoc kusi i smakuje najlepiej! Jeśli nie w domu to poza nim. U koleżanki, w osiedlowym sklepiku. Dziecko zawsze znajdzie sposób. Pokażmy dziecku, że słodycze to produkt spożywczy, że można go jeść nawet kilka razy w tygodniu w niewielkich ilościach. Bądź przyjacielem dziecka.

Rodzicu, wybieraj słodycze, które oprócz słodkiego smaku dostarczą wartości odżywczych albo są przygotowane na bazie naturalnych składników. Przykładem niech będzie tradycyjna czekolada – bogata w magnez! Dwie kostki do śniadaniówki nie zaszkodzą.

A kiedy dziecko spożywa słodyczy zbyt dużo? W trudnych sytuacjach postaraj się wytłumaczyć, jak nadmiar cukru może wpłynąć na jego zdrowie. Zaczynając od zębów, otyłości, kończąc na cukrzycy (…) Dobrym rozwiązaniem jest też rozmowa z psychodietetykiem, który fachowo i rzetelnie za pomocą ciekawych pomocy naukowych, postara się przeprowadzić rozmowę z dzieckiem. Należy pamiętać, że cukier wpływa na rozwój chorób cywilizacyjnych, dlatego od samego początku uczmy dzieci zdrowych nawyków żywieniowych, uczmy by sięgały po zdrowe przekąski!

Uwaga! Ilość dozwolonego cukru w diecie dziecka to 20g, czyli 2 łyżki stołowe.

Przykłady domowych słodyczy:

zdrowe domowe slodycze

Chałwa

Składniki:

* 300g sezamu

* 2 płaskie łyżki naturalnego miodu

Przygotowanie: Zmiel na gładką masę sezam. Przełóż do większej miski. Ręcznie ugniataj z miodem. Formuj w kulki, bądź przełóż do foremki keksówki. Gotowe!

Ciastka owsiane

Składniki:

* 1/3 szklanki płatków owsianych

* 1/3 szklanki wiórków kokosowych

* 1 dojrzały banan

* 2 łyżki suszonej żurawiny

Przygotowanie:

Żurawinę zalej wodą na 15 minut, następnie odsącz. Drobno ją posiekaj. Banana obierz i rozgnieć dokładnie widelcem. Wymieszaj w miseczce dokładnie płatki z bananem, żurawiną oraz wiórkami kokosowymi. Następnie formuj kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Kulki układaj na blaszce, wyłożonej papierem, spłaszczając je na placki / ciasteczka. Piecz w 180 st. przez 13-16 minut. Zarumienione? Smacznego!

Budyń waniliowo – bananowy

Składniki:

* 2 szklanki mleka

* 1 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej

* 1 łyżka masła

* 2 banany

* 1/2 laski wanilii

* 1 żółtko

Przygotowanie:

Do garnka wlej 1 1/2szklanki mleka, dodaj masło, pustą laskę wanilii i zagotuj całość, następnie zmniejsz ogień. Mąkę, ziarenka wanilii i żółtko wymieszaj z 1/2 szklanki mleka, a potem wlej mieszankę powoli do garnka, cały czas mieszając rózgą. Gdy budyń zgęstnieje, zmniejsz ogień, dodaj wcześniej zblendowane banany i dalej mieszaj. Gotuj budyń jeszcze przez chwilę. Przelej gorący do opłukanych zimną wodą miseczek. Możesz podać na ciepło lub zimno. Do budyniu mile widziane maliny.

Panna Cotta z kaszki manny

Składniki:

1 1/4 szklanki mleka

1/2 szklanki kaszki manny

1/2 laski wanilii

1/4 szklanki malin

Przygotowanie:

Do garnka wlej mleko. Pół laski wanilii natnij wzdłuż nożem i wyskrob nasionka. Dodaj do mleka. Mleko doprowadź do wrzenia i wsyp kaszkę mannę. Zamieszaj rózgą, by nie było grudek. Gotuj około 4 minut, ciągle mieszając. Wyjmij laskę wanilii. Gorącą kaszkę przełóż do filiżanek, ostudź i odstaw do lodówki na minimum 2 godziny. Owoce blenduj na mus. Wyjmij filiżanki z lodówki i wstaw je na chwilę do gorącej wody, a następnie odwróć do góry dnem, by deser wysunął się na talerzyk. Polej każdą porcję musem z malin.

Ciastka z nasionami słonecznika i orzechami

Składniki:

*1 1/2 szklanki łuskanego słonecznika

*1/2 szklanki pestek dyni

*1/2 szklanki orzechów włoskich

*2 dojrzałe banany

Przygotowanie:

Banany obierz i rozgnieć widelcem. Słonecznik, pestki dyni i orzechy rozdrobnij w blenderze. Przełóż wszystkie składniki do miski i dokładnie wymieszaj. Formuj z masy kulki wielkości orzecha włoskiego, a następnie rozpłaszczaj je na dłoni. Układaj ciastka na blaszce wyłożonej papierem. Piecz 10-15 minut w 190st.

Daktylowe kule

Składniki:

* 2 szklanki wybranych zbóż ekspandowanych (np. amarantus i gryka)

* 2 łyżki syropu daktylowego

Przygotowanie:

Zboża przełóż do głębokiej miski, wlej syrop i dokładnie wymieszaj. Zwilż ręce i uformuj z masy kilki wielkości orzecha włoskiego. Układaj na talerzu. Włóż kule do lodówki na minimum 4 godziny.

Ryż waniliowy z jabłkiem i rodzynkami

Składniki:

*1/2 szklanki ryżu

* 1 szklanka mleka

*1/2 szklanki wody

*1/2 laski wanilii

*1 łyżeczka rodzynek

*1 jabłko

* cynamon

Przygotowanie:

Do garnka wlej wodę oraz mleko, zagotuj i następnie wsyp ryż i rodzynki. Do garnka przełóż pustą laskę wanilii wraz z ziarenkami. Gotuj na niewielkim ogniu pod przykryciem około 15 minut, aż ryż będzie miękki. Zetrzyj obrane jabłko na grubych oczkach i dodaj je do ryżu 5 minut przed końcem gotowania, zamieszaj. Przed podaniem wyjmuj laskę wanilii i posyp ryż szczyptą cynamonu.

Poprzedni post Agnieszki: 10 pomysłów na zdrowe śniadanie dla dzieci