Zdrowe odżywianie to nie tylko dostarczenie odpowiedniej ilości składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To również ograniczenie, a nawet wyeliminowanie składników, które nam szkodzą. Jedzenie ma żywić, a nie wszystko co trafia na talerz spełnia tę podstawową funkcję. Gotowe dania, fast foody, jedzenie z torebek dobrze smakują, oszczędzają nasz czas, ale nie oszczędzają naszego zdrowia.

final

 

Planując akcję ustaliłam kilka priorytetów. Pierwszym z nich była niska cena, bo to właśnie ona i ostateczny koszt  przygotowanej potrawy wydaje się być największym problemem. Zdaję sobie sprawę, że słowo „drogi”  dla każdego oznacza inną kwotę. Z moich propozycji wybierzcie więc dania, które mieszczą się w Waszym budżecie domowym. Kolejnym kryterium, które musiała spełnić potrawa żeby trafić do mojego menu, był krótki czas przygotowania.  Piorę, sprzątam, pracuję, szukam więc przepisów, które nie zatrzymują mnie w kuchni na dłużej niż 30 minut.  Z mojego domowego menu wybrałam te posiłki, które lubimy najbardziej i jemy najczęściej.

O co chodzi?

W ramach akcji od 4 lutego do 5 marca, postaram się przekonać Was, że zdrowe odżywienie nie jest takie straszne. Każdego dnia na blogu pojawi się moja propozycja zdrowego posiłku. Czasem będzie to pomysł na pożywne śniadanie lub obiad, innym razem na deser, szybką przekąskę, czy pyszny podwieczorek.  Wszystkie te przepisy będą miały trzy wspólne cechy:  będą zdrowe, tanie, a czas przygotowania każdej z nich, w większości przypadków będzie krótszy niż 30 minut. Będę Was też namawiać do porzucenia złych nawyków: wyeliminowania soli, ograniczenia cukru i polepszaczy smaku. Podpowiem też, czym możecie je zastąpić.

Na dobry początek

30 dni to trochę mało. To dopiero początek i zaledwie garść wskazówek, które mają Was zachęcić do zmian w domowym menu.

Pomoc mile widziana

Liczę na wsparcie moich blogujących koleżanek. Mam nadzieję, że jeszcze dzisiaj będę mogła pod tym postem umieścić pierwsze adresy blogów, które postanowią wesprzeć moją akcję. Będzie mi też miło jeśli w ramach mojego pomysłu, na innych blogach pojawią się posty kulinarne, które staną się częścią tej akcji.

Akcję wspierają:

Szafeczka.com

Mama-granda.blogspot.com

Agacina.wordpress.com

Madagene.pl

Ochlopcui.blogspot.co.uk

Mjakaminka.blogspot.com

Lenkowomi.blogspot.com

Madeinbb.wordpress.com

Mojaglowakolorowa.blogspot.com

Uolinki.blogspot.com

Buuba.pl

Annaslaweta.blogspot.com

wronek.pl

Planetasue.blogspot.com

Pamietnikmamy.pl

Wikilistka.pl

Modeloverin.blogspot.com

Tomitobi.pl

Fulltimemummy.blogspot.ie

Niunioki.pl

Mylittlesofie.blogspot.com

Makoweczki.pl

Dwarazyw.blogspot.com