Kiedy rodzi się dziecko, żadna z nas nie myśli o kupnie butów. Dla noworodka rzecz jasna. Wyprawka obejmuje ciuszki, pieluszki, akcesoria i raczej nie ma w niej miejsca na buty. Chyba że „niechodki”, choć to bardziej ozdoba nóżki niż realna potrzeba jej ochrony podczas stąpania po ziemi. 

Ale dziecko rośnie, a wraz z nim jego stopa, która zaczyna mu służyć nie tylko do całowania (to przez matki) i ssania dużego palca (to przez niego samego). Przychodzi więc taki moment, kiedy ze skarpetek trzeba przerzucić się na coś, co ma chociażby podeszwę. Żeby nie poranić delikatnej skóry lub nie wdepnąć w porozrzucane przez siebie klocki. Żeby nie poślizgnąć się na zakręcie i nie wybić sobie….. o ile ma się już coś do wybicia. I w końcu – żeby wyjść na spacer jak człowiek. Ubrany od stóp do głów.

buty dla dzieckaTen moment nadszedł też u nas. Syn stanął na własne nogi, dając mi do zrozumienia, że buty potrzebne mu są na JUŻ.  Na szczęście tym razem, mimo iż należę do osób raczej niezdecydowanych, nie zastanawiałam się długo gdzie i jakie buty kupić. A to dzięki Waszej pomocy i trochę pomocy mojej córki, która, jak na starszą siostrę przystało, jest najlepszą testerką rzeczy, które wybieram dla jej brata.

pierwsze buty

Pierwsze buty

Marka BOBUX, którą wybrałam, jest nam znana już od paru lat.  Okazuje się, że Bobuxy to nie tylko  buciki dla starszych dzieci, które już stabilnie chodzą, ale też doskonale sprawdzają się jako pierwsze buty dla dziecka (a nawet pierwsze kapcie – ale o tym opowiem wam za chwilę).

Padło na buciki z serii Step Up, która została zaprojektowana specjalnie dla dzieci uczących się chodzić. Można powiedzieć, że są to idealne pierwsze buty. Model, który wybrałam dla Antosia to TIMBER BOOT AIRFORCE. Nie tylko piękne, ale też wyjątkowo dobrze przystosowane do towarzyszenia mojemu dziecku przy stawianiu pierwszych kroków.

pierwsze krokipantofle dla niemowlakaButki „po domu” wśród wieku mam budzą mieszane uczucia. Jedne uważają, że dzieci powinny nosić w domu kapcie, inne twierdzą, że maluchowi wystarczą skarpetki z antypoślizgową podeszwą. Mnie nie dane było podjąć tej decyzji za syna, bo on sam uznał, że najbardziej na świecie lubi biegać po domu boso (w żadnych wypadku w jakichś tam skarpetkach). Ale jednak są sytuacje, kiedy kapcie po prostu się przydają. Dlatego staram się przekonać syna do mega wygodnych kapciuszków Bobux z serii „soft sole”.  Wykonane z wysokiej jakości skóry, są przeznaczone dla dzieci, które właśnie zaczynają przygodę z chodzeniem i potrzebują już ochrony przed zimnem i podłogą, na której czyhają różne niebezpieczne przedmioty (patrz wyżej). To co mnie przekonało to fakt, że są to niby kapcie, a jakby ich nie było. Bo zachowały wprawdzie funkcję papuci, ale mimo to nie krępują stopy, więc dziecku wciąż się wydaje, że ma gołą nóżkę, która oddycha, a jednocześnie jest dobrze zabezpieczona.

kapcie dla dziecka
bobux softsoleJako matka staram się zawsze wybierać dla dzieci to co najlepsze i dotyczy to również obuwia. Wiem, brzmi jak banał z reklamy, ale tak właśnie jest, bo o prawidłowy rozwój stopy trzeba dbać od małego. A że markę Bobux znałam już wcześniej, bo kilka par tych butów mam dla córki, to towar został sprawdzony na tyle dobrze, że postanowiłam znów zainwestować w zdrowe stopy. Mogę Wam z czystym sumieniem polecić butki na rzepy, które łatwo się zakłada i ściąga, a do tego są niesamowicie wygodne. Przynajmniej tak twierdzi moje dziecko i bynajmniej nie narzeka, że coś ciśnie i uwiera. Jak sobie przypomnę, jakie ja miałam buty za dzieciaka, to się dziwię, że mam jako tako sprawne i niezdeformowane nogi. Więc pod względem obuwniczym dzisiejsze dzieci mają lepiej.

Ale jak właściwie wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Czym się kierować? Mam dla Was kilka złotych rad. Jakie te buty mają być?

Po pierwsze – stabilne. But MUSI dobrze trzymać stópkę, która dopiero co uczy się stawiać pierwsze kroki. Będzie więc mnóstwo upadków, podnoszeń, zaliczeń „gleby”, a but w takich warunkach jest wystawiany na ciężką próbę. I musi ją przejść.

Po drugie – elastyczne. Chodzi o to, by podeszwa była giętka, sprężysta i „łamała się” w miejscu, gdzie znajdują się paluszki malca.

Po trzecie – lekkie. Dziecko nie może się męczyć podczas chodzenia. Już sama nauka kroczenia po tym świecie jest trudna sama w sobie, więc but nie może dodatkowo tej nauki utrudniać.

Po czwarte – oddychające. Właśnie tę cechę mają buciki od Bobuxa. Dobre buciki muszą być przewiewne i wykonane ze skóry lub materiałów „oddychających”.  Chodzi głownie o ochronę przed nadmiernym poceniem i bakteriami, które uwielbiają wilgotne środowisko.

I po piąte – wygodne. Czyli zwracamy uwagę na to, jak dziecko się zachowuje w butach. Czy nie utyka, czy nie zgina dziwnie nóżek podczas stawiania kroków. Idealne buty powinny być o niecały centymetr dłuższe od stopy dziecka i z zaokrąglonymi noskami.

Jeśli chodzi o dobór numeru buta, to tu pomocna będzie plastikowa miarka do sprawdzania rozmiaru. Możecie ją zamówić w sklepie internetowym Bobux. Jest niezastąpiona, kiedy usiłujemy trafić w odpowiednią długość wkładki.

jak zmierzyc stopeA Wy macie jakieś swoje sprawdzone typy, jeśli chodzi o pierwsze buty dla dziecka? Piszcie, chwalcie albo może wręcz przeciwnie – gańcie, jeśli coś się nie sprawdziło. Jestem bardzo ciekawa Waszych obuwniczych wyborów.

jak wybrac pierwsze buty
dziecko