Jak już większość z Was zauważyła, na zdjęciach z Instagrama i bloga plącze się za nami takie małe, urocze i kudłate ,,coś”, z oklapniętymi uszami i wielkimi ciemnymi oczami. To ,,coś” to właśnie nasz Cavalier, nazwany przez nas Czilką.

Osoby, które śledzą mnie na Instastory, mają też tę przyjemność, że codziennie dostają swoją porcję Czilki – naszej przeuroczej Cavalierki. Często dostaję wiadomści, w których piszecie, że przez nią dorobiłyście się Cavalieromanii. No nie da się ukryć, że nasza psina ma swój urok i nie przesadzę jeśli powiem, że to chodząca słodycz na czterech łapach

Często o nią pytacie, dlatego postanowiłam wreszcie odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące Cavalierów:

Gdzie kupić Cavaliera?

Jestem świadoma, że do hodowli, w której my kupiliśmy psa wysłałam już pokaźne grono pytających, ale chętnie wyślę kolejnych.

Nie, nie mam żadnego procentu od sprzedaży, po prostu znalezienie dobrej i sprawdzonej hodowli to najważniejszy krok w całej układance. Hodowla Cavalierów Canero Bass, z której przywieźliśmy naszą Czilkę jest sprawdzona. Szczeniaki są przebadane i od urodzenia wychowują się przy rodzinie.

Szukając psiaka nie dajcie się omamić. Niektóre ,,hodowle” okazują się klatką w piwnicy, obiecany ,,rodowód” świstkiem bez pokrycia, a sprzedawany psiak może okazać się nieszczęśliwym stworzeniem z szeregiem wad genetycznych.

Ile kosztuje Cavalier?

Właśnie dlatego zrobiłam ten wstęp, odpowiadając na I-e pytanie. W Internecie znajdziecie przeróżne ceny – 1200 zł, 2000 zł, 3500 zł. Rozumiem, że kupno rasowego psa jest sporym wydatkiem, ale uważam, ze skoro już podejmujemy taką decyzję, to w tym przypadku nie warto oszczędzać i kupować w niesprawdzonej hodowli, bo ,,taniej”. Zwierzęcia nie kupuje się dlatego, że jest akurat na promocji.

Czy Cavalier to dobry pies dla dziecka?

Po pierwsze, przyznaję się bez bicia, nie lubię określenia ,,pies dla dziecka”. Rodzice małych dzieci powinni być świadomi, że to oni będą po psie sprzątać, wozić go do weterynarza, wyprowadzać na spacery niezależnie od pogody itd. itp.

cavallier opinie

Ale wracając do meritum, odpowiedź brzmi: tak, tak i jeszcze raz tak! Cavalier to dobry pies dla dziecka. Wierzcie mi, odpowiedź wielokrotnie przetestowana. Psiaka przywieźliśmy do domu dokładnie miesiąc 3 dni przed spodziewanymi urodzinami Antosia. Tyle że Antoś chyba nie mógł się doczekać spotkania z Czilką, bo urodził się na miesiąc przed terminem, a trzy dni po pojawieniu się w domu psa. Tak więc… wychowywali się razem, praktycznie od początku. I to Czilkę musiałam chronić przed Antosiem, nie odwrotnie, kiedy ten mając rok postanowił, że musi ją ugryźć. Dzięki temu wiem, ze Cavaliery to psy bardzo cierpliwe, bardzo przyjazne i bardzo grzeczne.

Czy Cavaliery to łagodne psy?

Cavaliery to bardzo łagodne psy. Po więcej informacji zapraszam wyżej.

Cavaliery mają sierść czy włosy?

Cavaliery mają sierść, która tylko wygląda, jak włosy. Bardzo miękką i błyszczącą.

Czy Cavaliery gubią dużo sierści?

Gdzieś w Internecie przeczytałam, że tylko dwa razy do roku – od stycznia do czerwca i od lipca do grudnia. Potwierdzam. Gubią bardzo dużo sierści, ale można to ogarnąć dbając o przyzwoitą długość psiej fryzury i… regularne korzystanie z odkurzacza. My odkurzamy codziennie, chociaż nie mogę powiedzieć, żeby było to moje ulubione zajęcie.

Czy Cavalier to tobry wybór, jeśli Czy Cavalier może zostawać sam w domu?

Oczywiście, może. ALE na bardzo krótko – godzinkę, góra trzy. Te psy są bardzo spragnione towarzystwa człowieka. Jeśli każemy im na siebie długo czekać będą po prostu nieszczęśliwe. Czilka potrafi nas solidnie okrzyczeć za zbyt długą (wedle psiego uznania) nieobecność.

cavalier sam w domuSkacze, szczeka i daje odczuć, że tym razem powitanie ma być niesympatyczne, bo my zachowaliśmy się wobec Jej Wysokości Cavaliera niesympatycznie.

Czy Cavaliery można nauczyć, żeby nie wchodził na kanapę i na łóżko?

Krążą legendy, że tak. Może gdzieś, kiedyś, ktoś słyszał o takim przypadku. Ja poniosłam sromotną klęskę i odpuściłam po roku nierównej walki. Czilka podejmowała próbę wejścia na kanapę  tyle razy dziennie, ile tylko miała taką możliwość. Zupełnie niezrażona moimi staraniami. Tak nam upłynął rok. Kilkadziesiąt razy dziennie, przez 365 dni próbowała. W końcu uznałam, że należy się jej szacunek za wytrwałość i odpuściłam. Na łóżko nie wychodzi tylko dlatego, że na schodach założyliśmy bramki i nie może wyjść na piętro.

czy cavaliery sa towarzyskie

Czy Cavaliery to psy towarzyskie?

No i tu nadszedł czas, żeby wyjaśnić mój tytuł. Odkąd mam Cavaliera, mam nieustające wrażenie, że ktoś mnie śledzi. Adam jest w pracy, Lenka w przedszkolu, a nasz mały prześladowca na czterech łapach towarzyszy mi w KAŻDEJ czynności. Gotuje ze mną, otwiera drzwi listonoszowi, nie cofnie się tez przed drzwiami toalety. Kojarzycie mniej więcej, jak wygląda wasz cień? Mój wygląda jak Cavalier.

czy cavaliery sa towarzyskie

Na szczęście Cavalier jest równie przyjazny dla ludzi, jak i dla zwierząt, więc jeśli macie już w domu innego psa lub kota, będzie dla nich idealnym towarzyszem.

Mam nadzieję, że zaspokoiłam Waszą ciekawość i wyczerpałam temat. Gdybyście miały więcej pytań, piszcie śmiało.