Jesień to najlepszy czas na zamknięcie w słoikach darów natury, aby  móc cieszyć się nimi przez długie zimowe miesiące. Jednak, żeby przetwory nie uległy zepsuciu, trzeba je odpowiednio przygotować, a więc poddać procesowi pasteryzacji, który jest jedną z najbardziej naturalnych metod przedłużania trwałości owoców i warzyw.

Wbrew pozorom, przygotowanie domowych dżemów czy przecierów to wcale nie tak żmudny i nudny proces, jak się może wielu osobom wydawać. Dziś razem z Kubusiem przygotowałam dla was dwa przepisy na domowe przetwory.

Co wspólnego ma Kubuś z pasteryzacją? Tak, jak mój dżem i przecier pomidorowy, sok Kubuś dla przedłużenia trwałości również poddany jest procesowi pasteryzacji.

DSC_5193Dlaczego pasteryzacja jest najlepszym sposobem na przedłużenie trwałości przetworów z owoców i warzyw?

Pasteryzacja eliminuje „złe” bakterie, a jednocześnie zachowuje większość najlepszych wartości owoców i warzyw, nie pozbawiając ich przy tym walorów smakowych. Podczas procesu pasteryzacji niszczone są bakterie i inne drobnoustroje, mogące spowodować  psucie się owoców i warzyw. I co najważniejsze: pasteryzowane przetwory co do zasady nie wymagają już dodatków w postaci substancji konserwujących.

Jak pasteryzować domowe przetwory?

Przygotowania do pasteryzacji zaczynamy od wyparzenia słoików, zakrętek i gumek. Najlepiej używać słoików nowych, bo wtedy mamy prawie 100 % pewność, że nie ma na nich maleńkich uszkodzeń, które po pasteryzowaniu spowodują nieszczelności, i psucie się zawartości słoików.

Słoiki wypełnione przetworami zakręcamy, wkładamy do garnka z dnem wyłożonym ściereczką i zalewamy wrzątkiem do 2/3 ich wysokości. Słoiki nie mogą się dotykać ( dla pewności można je owinąć ściereczkami). Czas pasteryzacji liczymy od chwili zagotowania wody w garnku. Gotujemy przez kilkanaście minut. Po zakończeniu pasteryzacji, słoiki odstawiamy do wystygnięcia.

Domowy przecier pomidorowy

Składniki

3 kg pomidorów

świeża lub suszona bazylia

czosnek

sól, pieprz

Pomidory zalewamy wrzątkiem, następnie zdejmujemy z nich skórkę, kroimy na ćwiartki i usuwamy gniazda nasienne. Tak przygotowane kawałki wkładamy do garnka, dodajemy posiekaną bazylię i czosnek. Wszystko gotujemy pod przykryciem przez  kilkanaście minut. Kilka razy mieszamy.

Rozgotowane pomidory można przetrzeć przez sito, ja jednak  tego nie robię, bo lubię kawałki pomidorów pływające w zupie. Na koniec dodajemy sól, pieprz, przekładamy przecier do wcześniej przygotowanych słoików i pasteryzujemy przez 15 minut.

DSC_4973
DSC_5004
DSC_5040
DSC_5146
DSC_5172
DSC_5173
DSC_5211Dżem z nektarynek ( bez cukru)

Składniki

2 kg nektarynek

1 banan

1 cytryna

cynamon

DSC_4989
Nektarynki obieramy ze skórki, kroimy na kawałki ( im mniejsze, tym krótszy czas gotowania), wkładamy do garnka, dolewamy trochę wody i gotujemy przez około 30-45 minut. Kiedy owoce są już miękkie, dodajemy sok z jednej cytryny, cynamon i kawałki banana. Gotujemy jeszcze przez  10 minut. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych wcześniej słoików, zakręcamy i pasteryzujemy przez 10 minut.

DSC_5108
DSC_5217
DSC_5234

Wybieraj naturalność, gdzie to tylko możliwe. Tak brzmi przewodnia idea inicjatywy, która ma na celu uświadomić Polaków, że pasteryzacja to naturalna, stosowana od wieków metoda przedłużania trwałości owoców i warzyw. Zapraszam was na stronę www.pasteryzujemy.pl. Znajdziecie tam więcej przepisów na pasteryzowane przetwory.