Jak wychować pewne siebie dziecko

11

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że moje dziecko jest mądre, piękne i wyjątkowe pod każdym względem. Pamiętam, żeby przypominać jej o tym fakcie przy każdej nadarzającej się okazji. Jestem przekonana, że kluczem do szczęśliwego, pewnego siebie człowieka są jego rodzice i ich zachowania nie tylko względem swojej pociechy, ale względem reszty świata i samego siebie.  Dzieci obserwują i naśladują.  Najlepiej poczucie własnej wartości buduje w dziecku rodzic, który sam ma pozytywny stosunek do własnej osoby i potrafi zachować równowagę między potrzebami dziecka a swoimi. Pewne siebie dziecko, to  pewny siebie dorosły, który  wytycza sobie plany na przyszłość i realizuje je, świadomie dążąc do celu.

Powiem Ci, że jesteś wyjątkowa

Każde dziecko jest indywidualnością, jedynym w swoim rodzaj małym człowiekiem.  Często nie mamy świadomości, że w obecności dziecka nie możemy sobie pozwolić na brutalną szczerość. Porównywanie dziecka z innymi jest krzywdzące i nie wpływa dobrze na jego rozwój. Dotyczy to zarówno porównań negatywnych, jak i pozytywnych. Niestety, poczucie własnej wartości nie jest efektem ubocznym wychwalania dziecka przez rodziców. To raczej efekt zapewnionej przez rodziców przestrzeni,  która daje dziecku możliwość zdobywania doświadczeń, uczenia się na własnych błędach i odnoszenia sukcesów, z których zarówno ono jak i rodzice mogą się cieszyć.  Informację o tym,jak bardzo dziecko jest dla nas ważne, przekazujemy mu nie tylko słowami, ale również przez dotyk, jakość spędzanego z nim czasu i akceptację jego wyborów.

Miłość bezwarunkowa

Fundamentem pewności siebie jest miłość rodziców do dziecka.  Nie miłość za dobre zachowanie, nie za zjedzony obiad, ale nawet za ten obiad, który został na talerzu, albo na podłodze.  Kochany maluch uczy się kochać siebie , poznawać  swoje cechy i akceptować je . Czuje się bezpiecznie w otaczającym go świecie, nie boi się nowych wyzwań. Bez obaw podejmuje nowe zadania  bo wie, że rodzic przyjdzie z pomocą jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zachowanie właściwych proporcji między wychowaniem małego egoisty a pewnego siebie, mądrego i dobrego człowieka to trudne zadanie. Dlatego dobrze, żeby rodzice zdawali sobie sprawę, że to, jakie jest i jakie będzie ich dziecko w przyszłości, zależy w dużej mierze od nich.

DSC_2846

DSC_2927

DSC_2863

DSC_2920

Bluza: Mosquito

Spodnie: Zara

11 komentarzy

  1. Zgadzam się z tym co napisałaś! U mnie właśnie tak było, że rodzice są w dużej mierze winni tego, że nie mam poczucia własnej wartości itp. Ale mam teraz córkę i chcę by ona była inna. Zapraszamy do Nas, dopiero się rozkręcamy:)

  2. W pełni się zgadzam, wspaniała notka. Oby tylko zawsze o tym wszystkim pamiętać 🙂 Ja wytrwale staram się każdego dnia być lepszą mamą 🙂 Lenka jak zawsze urocza!

Odpowiedz