Sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale niestety jesteśmy na nie skazani. I chyba niewiele jest osób, które z uśmiechem na twarzy podwijają rękawy, żeby w sobotę rano przystąpić do cotygodniowego porządkowania domu. Odkurzanie, mycie podłóg, trzepanie dywanów, zmiana pościeli, wycieranie kurzu z mebli… i tak przez większą część dnia. Cóż, sobotnich porządków chyba nie da się uniknąć. Szkoda tylko, że nawet po dużym weekendowym sprzątaniu, względnie uporządkowanym domem możemy się cieszyć tak krótko.

A co zrobić, aby się zbytnio nie napracować a jednak  zawsze mieć czysto? Zapewniam was, że to da się zrobić. Wszystko dzięki kilku zasadom, które stosuję, żeby mój dom lśnił czystością nie tylko od święta, ale przez cały tydzień. Jeśli lubicie mieć wokół siebie porządek, ale nie dysponujecie dużą ilością czasu na sprzątanie, te rady są dla was:

1. Każdego dnia robię 20 minutowe sprzątanie.

W 20 minut można obejrzeć odcinek ulubionego serialu, ale można też przeznaczyć je na coś innego. Jeśli codziennie 20 minut poświęcicie na sprzątanie, to uwolnicie się od wielogodzinnego, weekendowego maratonu z mopem w roli głównej. Wytarcie kurzu, uporządkowanie jednej szafki, wyprasowanie części suchego prania, posprzątanie łazienki, odkurzenie domu, umycie podłogi – żadna z tych czynności nie zajmie więcej niż 20 minut (chyba że mieszkacie w pałacu Buckingham).

ZSC_59842. Ułatwiam sobie życie i sprzątanie domu…

… tym bardziej, że naprawdę można to robić jednocześnie. Wystarczy mądrze wybierać sprzęt, który trafia do domu, tak, żeby faktycznie ułatwiał wykonywanie codziennych domowych obowiązków.

Weźmy chociażby taki odkurzacz. Tradycyjny (głęboko schowany w szafie, z długą rurą i krótkim kablem, który podczas odkurzania trzeba co kilka minut przełączać do innego gniazdka) kontra pionowy odkurzacz PowerPro Aqua. Ten ostatni w jednym czasie może odkurzać i myć podłogi, bo posiada odłączany zbiornik na wodę o pojemności 0,2 litra.

kolaz
ZSC_6035
DSC_7571
ZSC_6045DSC_7642Jest ładny (tak, jestem kobietą, zwracam uwagę na wygląd używanego przeze mnie sprzętu), więc nie ma potrzeby upychania go głęboko w szafie. Wystarczy znaleźć mu dobre miejsce np. w kuchni, żeby mieć go pod ręką, kiedy chcesz szybko pozbyć się rozsypanej na podłodze mąki czy mokrych plam po kawie lub rozlanej zupie.

Nie ogranicza mnie kabel (który w tradycyjnych sprzętach zazwyczaj jest za krótki i przeszkadza podczas odkurzania), bo PowerPro Aqua jest bezprzewodowy – można go użyć w każdej chwili bez konieczności rozwijania kabla i szukania gniazdka. Bateria jonowo-litowa o mocy 18 V, pozwala na 40 minut ciągłego sprzątania, a mocą dorównuje tradycyjnemu odkurzaczowi.

ZSC_6070Do tego jest dużo lżejszy od tradycyjnego odkurzacza, co ma ogromne znaczenie przy wnoszeniu go po schodach lub odkurzaniu ich, a ruchoma „główka” pozwala bez trudu odkurzać trudno dostępne miejsca.

3. Każdego dnia sprzątam jedną szafkę lub szufladę.

Nic nie odpręża tak jak sprzątanie, a raczej jego efekt. Ile  czasu potrzeba na uporządkowanie małej szafki z ubraniami? Kilka minut. Te kilka minut może uchronić was przed długimi sezonowymi porządkami, które zazwyczaj robi się w każdym domu oraz… odstresować na resztę dnia.

4. Pozbywam się rzeczy i dekoracji, których główną funkcją jest zbieranie kurzu.

Im więcej elementów dekoracyjnych typu świeczki, wazoniki, figurki, tym więcej rzeczy do wytarcia z kurzu. Proponuję część z nich schować do szafek. Nawet nie zauważycie, że ich nie ma, a ile sprzątania mniej. Na szczęście minimalizm jest teraz w modzie.

5. Nie odkładam nic na później.

Niektórych obowiązków domowych lepiej nie odkładać na później. Włożenie naczyń do zmywarki, przetarcie blatu czy zaścielenie rano łóżka zajmuje dosłownie chwilę, więc po co odkładać to na później.
A podczas gotowania: śmieci od razu wyrzucamy do kosza, resztki składników odkładamy na miejsce, pilnujemy, żeby blat był cały czas czysty, a naczynia na bieżąco wkładamy do zmywarki. Dzięki temu sprzątanie nie zajmuje więcej czasu niż poprzedzające go przygotowanie posiłków.

Jesteśmy zapracowani, zabiegani i ciągle narzekamy na brak czasu, ale jednocześnie chcemy dbać o swoje otoczenie. Lubimy odpoczywać w czystym, uporządkowanym domu, ale zdarza się, że nie mamy już sił lub zwyczajnie nie lubimy sprzątać. A jeśli coś sprawia nam problem, szukajmy sposobu, by to zmienić. Lepiej więc ograniczyć konieczność wykonywania tej czynności lub zmodyfikować sposób jej wykonywania.  Mówi się też, że to kobiety odpowiadają w domu za sprzątanie, ale nie dajmy się zwieść stereotypom.  Każdy mężczyzna sięgnie po odkurzacz, jeśli jest taka potrzeba – wystarczy postawić go w zasięgu jego wzroku…

KONKURS

Jestem ciekawa, jakie są wasze sposoby na porządek w domu? Czekam na komentarze. Najciekawszy nagrodzę odkurzaczem Philips PowerPro Aqua.

Konkurs trwa od 28.10.2015 r. do 4.11.2015 r. Wyniki konkursu ogłoszę w tym poście do 9.11.2015r.

Wyniku konkursu:

Odkurzacz PowerPro Aqua wygrywa Teresa:

Mieszkam w dużym domu. Niestety. To „niestety” tyczy się tego, że mimo, iż mieszka w nim pięć osób, sprzątam w zasadzie sama. Bo dom należy do rodziców, którzy z racji chorób nie mogą zająć się domem tak, jakby chcieli. Moi dwaj synowie są – znowu niestety – dorastającymi nastolatkami. W praktyce jestem więc sama ze swoimi stu pięćdziesięcioma metrami… Moim sposobem jest uczynienie ze sprzątania hobby i czegoś, co się lubi. Mianowicie zawsze lubiłam ćwiczyć, ale dojeżdżam daleko do pracy i nie mam czasu już biegać (chyba że do PKSa…). Kiedy przyjdzie dzień sprzątania, biorę obciążniki syna do biegania, zakładam na nogi i zasuwam z odkurzaczem, a potem z wiadrem po schodach. Mięśnie pośladkowe większe pracują wtedy na całego! Najlepsze jest froterowanie, którego w sumie nie muszę robić, ale kiedyś jeździłam na łyżwach, to mi się przypominają dzięki temu czasy młodości. A że mam gdzie rozwinąć szybkość, to zakładam froterki i jazda. Do tego niezbędna energetyczna muzyka – też podbieram synowi (mam nadzieję że tego nie czyta). Świetnie działa też ręczne pranie, szczególnie wyrabiają się wtedy przedramiona. Tak że reasumując – ćwiczę i sprzątam jednocześnie, bo wszystko w tempie przyspieszonym, żeby poczuć się jak na bieżni.

Dywan: smukke.pl

Tagged in: